גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ילדים זה מטרד

הנה החג בא, והמשרד כולו במבה, דפי ציור וקול צווחת זאטוטים

מנכ"ל גוגל ישראל לא רק מעודד את עובדיו הגברים לצאת הביתה מוקדם אחת לשבוע כדי להשתתף בחיי המשפחה, הוא גם מאפשר לילדים להגיע למשרדים בחופשות. אז יש תרבויות ארגוניות מסוימות שבהן הבאת הילדים לעבודה היא דבר קביל, אבל אין ספק שזה עלול להיות מטרד לסובבים.

בין הרגליים

אם נדמה היה שאלה המנהלים שלא רוצים ילדים בין הרגליים, שמשמעם ימי הסחות דעת ותפוקה פחותה, מסתבר שיותר מכל אלה הקולגות הרווקים. חלקם אולי מביעים התלהבות מעיני הפעוט הכחולות, ונעזרים במתבגרת בצילום מסמכים או בתיוק, אך לרוב זה לא ורוד כמו שזה נשמע.

מלכתחילה, עובדים רווקים או נטולי ילדים חשים אנטגוניזם כלפי העיסוק המרובה בסוגיית ההורות בעבודה, ואפשר להבין אותם: הם מתבקשים להתחשב בעובדים כשילדיהם חולים, או בחופשה, או עוברים הסתגלות לגן חדש; הם נאלצים להתמודד עם קולגות הריוניות עייפות שלא חשות בטוב משך חודשים ארוכים, ובסופם עליהם לחפות עליהן בחופשת הלידה.

כך אמר לי עובד רווק: "אני צריך להמשיך לעבוד, והן יוצאות מוקדם עם 'משרת האם' שלהן. אני צריך להתרגש מתמונות ילדיהן, לחפות עליהן כשהן יוצאות לשאוב חלב, לרחם כשהן מספרות על הלילות הלבנים. ימי גיבוש הפכו ל'מסיבות מיץ פטל', והכי נוראיים הימים הרועשים עם הילדים במשרד. לא זכור לי שעיסוקיי שמחוץ לעבודה אי פעם הטרידו מישהו כך".

פתרון להורים, האמנם?

גם לעובד ההורה ולילדיו לא תמיד צומח טוב מהסידור. לרוב, העובד נקרע בין המחויבויות לעבודה ולהורות, ולא מצליח לתפקד תחת אף אחד משני הכובעים.

לבסוף, ההורה סוחב רגשות אשם במהלך יום העבודה - הן בשל ההספק הירוד, הן כלפי הקולגות שמעקמים את האף, והן כלפי ילדו שדורש תשומת לב ומתלונן על חסרונה.

במצב כזה, כולם משוועים לסיום יום העבודה, שנראה ארוך מתמיד, וזה לא תמיד נגמר אז, כפי שתיארה בפניי מנהלת חשבונות: "כל היום הייתי לחוצה עם הילדה בעבודה, המשכתי להיות עצבנית אחר הצהריים, וגם למחרת הרגשתי שאני הולכת על ביצים בגלל הבלגאן שהיה... אז חסכתי בייביסיטר, אבל התחושה היא שהשריפה כובתה למחצה".

היעדרות בגלל ילדים - אימת המנהל

יש ארגונים שמתחשבים בסוגיית המשפחתיות, למשל באמצעות תחזוק גנים וקייטנות. אולם בפועל, זה נעשה בעיקר כדי למנוע הארכת חופשות לידה או אי חזרה לעבודה, וגם בראש ארגונים שחזונם מקדם משפחתיות בגלוי יושבים מנהלים שמודים בשקט שיעדיפו כי ילדים לא יגיעו למשרד.

כדי להימנע מהקונפליקטים הפוטנציאליים עם עובדות אימהות, חלקם יימנעו ככל האפשר מהעסקת אימהות (ומסתבר שכך גם מעסיקות), ויעדיפו עובדות ללא ילדים או עם ילדים שגילם מבוגר מספיק בשביל להישאר לבד בבית.

אלה מבררים כבר בריאיון אם המועמדת מתכננת להרות בקרוב. מאחר שאסור להם לשאול זאת, הם מתנסחים באלגנטיות: "הסטטוס המשפחתי שלך סודי?" (בחיוך), "את צעירה מדי בשביל ילדים!" (לכאורה מחמאה, שבסופה המועמדת תחשוף את מצבה המשפחתי).

במקרים אחרים, מועמדת שחשפה את אימהותה עשויה להישאל על הימצאות סידור קבוע כמטפלת, סבתא או בעל - שאלה שנשמעת פרקטית ופחות חודרנית, אך מועמדת שתיפסל לעבודה עלולה לתבוע את המעסיק על אפליה.

כשאין בררה - להציג גבולות

אל תפתיעו את הבוס: לא מביאים למשרד ילדים בלי לאשר מראש. אם זה ברגע האחרון, עדיף לשלוח הודעה או מייל נוסח "הבייביסיטרית הבריזה" על פני הופעה עם הילד בבוקר בלא התראה. אם זה מצב חרום, ולא עניין שחוזר על עצמו פעמים רבות, זה עשוי להתקבל בחיוב.

מסכימים שעובדיכם יביאו ילדים? הציבו גבול: כשהבאת הילדים הופכת לנורמה, אך אינה מקובלת על המנהל, עליו להבהיר לעובדים שהוא לא מאפשר זאת דרך קבע, שכן אם לא יעשה זאת הדבר ימשיך להתקיים. אפשר לקבוע שאפשר להגיע עם ילדים רק כשאין בררה, וגם אז לסייג בכללים ברורים, למשל: רק ילדים בני חמש ומעלה (המסוגלים להעסיק את עצמם), לא יותר מיומיים רצופים, לא בימים מסוימים הידועים כימי לחץ בארגון (ימי ישיבות, דד-ליינים, פגישות עם לקוחות), וכיו"ב.

מביאים ילדים לעבודה? הניחו לקולגות: כשמגיעים עם הילד לעבודה יש להתאמץ שהדבר לא יהווה מטרד לקולגות, ובטח שלא לצפות שיתפקדו כבייביסיטר. כדאי להכין את הילד מראש לכך שעליו להיות שקט ולא להפריע לעובדים, ויש להתכונן גם לוגיסטית. למשל, ביום שלפני למצוא חדר פנוי, מבודד אך קרוב מספיק להורה, ולהכינו בעבור הילד, ולציידו באזניות לצפייה בסרטים במחשב.

יעל מהודר היא יועצת ארגונית. מאמריה מבוססים על הידע והניסיון שרכשה בתהליכי ייעוץ ופיתוח מנהלים בארגוני הייטק ותעשייה, ולאנשים פרטיים. המאמרים מיועדים להעשרה, אינם תחליף לייעוץ מקצועי ואישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להתייחס אליהם ככאלה. פרטי הסיפורים האישיים טושטשו לשמירת פרטיות מושאיהם. פניות ליעל מהודר יש לשלוח לדוא"ל yaelmehoudar@gmail.com, ואפשר לפנות אליה גם בפייסבוק.

עוד כתבות

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו