עוקץ ברשת: מחפשים דירה לנופש בחו"ל? תיזהרו

ישראלית שניסתה למצוא דירה בניו יורק לשבוע נתקלה בניסיון הונאה שלקח את עניין העוקצים ברשת צעד גדול קדימה

סביר להניח שכל מי שיש לו כתובת מייל קיבל פעם הודעה לקונית באנגלית בסגנון: "אני בפיליפינים ונגמר לי הכסף"; או: "אני יורש עצר ניגרי ויש לך הזדמנות עסקית". אלה ניסיונות עוקץ ידועים. אבל העוקץ השאפתני הבא לוקח את כל העניין צעד גדול קדימה.

אתר Airbnb הפופולרי מאפשר לבעלי דירות להשכיר את דירתם לתיירים בזמן שהם עצמם נמצאים בחופשה. בשבועות האחרונים האתר הזה הוא כמעט אתר הבית של ישראלית שמנסה למצוא דירה בניו יורק לשבוע.

בהתאם ליעד, הקושי בחיפושים היה גדול, אך לפני כמה ימים היא מצאה את הדירה המושלמת: חדשה, מפוארת, עם בריכה, והכי חשוב - עולה פחות מחורבה בהארלם. ההצעה נראתה חשודה, אבל היא החליטה לנסות להזמין, ליתר ביטחון, וכצפוי - מיד קיבלה סירוב מהאתר.

לא עברה דקה וחיכתה לה במייל הודעה אישית מבעל הדירה, בחור בשם ויקטור, שציין כי הנכס דווקא פנוי ושהיא צריכה להירשם באתר נפרד. ואז החל שטף מיילים שלא יבייש אף חברה לשיווק ויראלי: תחילה הגיע מייל מבחורה בשם בריטני מ-Airbnb. "אנחנו רוצים ליידע אותך שערכנו בדיקות קפדניות לגבי ויקטור", כתבה בריטני, "והן הראו שהנכס ראוי ביותר". זמן קצר לאחר מכן הגיע שוב מייל מוויקטור שביקש להעביר את התשלום באמצעות סניף של ווסטרן יוניון. בתוך דקות הגיע מייל גם מדייוויד מסניף Airbnb בלונדון, שציין את שם הנמען להעברת כסף.

כמובן שבשלב זה כבר הבינה התיירת שמדובר בעוקץ, ושלא בריטני, לא דיוויד, ובוודאי שלא ויקטור, פועלים במסגרת Airbnb, אלא דרך כתובת מייל פרוצה. הודעה שהגיעה מאוחר יותר מהאתר האמיתי איששה את זה: הפעם היה זה בחור בשם כריסטופר, שהזהיר מפני ויקטור.

יומיים לאחר מכן הגיע עוד מייל, הפעם מבריאן צ'סקי בכבודו ובעצמו, המנכ"ל והמייסד של Airbnb. "אני מצטער על אי הנוחות בכל הנוגע להזמנת הדירה של ויקטור", כתב. "דעי לך שוויקטור נבדק היטב ולמעשה, מעולם לא נתקלנו במהימנות כזו". היה ברור לה שגם כאן מדובר במייל מזויף, וגם כאן הגיע עוד מייל מהאתר שאישש את זה: ג'ולי, ששוב הזהירה מפני ויקטור.

אז דירה התיירת שלנו לא מצאה. אבל לפחות היא רכשה כמה חברים חדשים.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988