גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל בדרך לרכוש את Waze בכ-1.3 מיליארד ד'

חשיפת "גלובס": ענקית החיפוש תשלים בקרוב את רכישת מפתחת אפליקציית הניווט מרעננה ■ בחודשים האחרונים פורסם כי Waze עשויה להימכר לפייסבוק או לאפל ■ Waze: "אין תגובה"; גוגל: "לא מתייחסים לשמועות"

ענקית החיפוש גוגל תרכוש את Waze הישראלית תמורת כ-1.3 מיליארד דולר. העסקה עומדת לפני סגירה, כך נודע ל"גלובס".

הרכישה של הסטארט-אפ הישראלי, שמפתח אפליקציית ניווט, תצא לפועל לאחר חודשים ארוכים שבהם נטען כי Waze צפויה להימכר לגוגל, אפל או לפייסבוק. העסקה הזו תהפוך את כמה מהמייסדים של Waze למולטי מיליונרים בדולרים.

מספר המשתמשים של החברה הקטנה מרעננה התקרב בימים האחרונים ל-50 מיליון. מדובר במספר גדול במיוחד עבור חברה ישראלית, שסייע לה כנראה להגיע אל האקזיט המיוחל.

הפרסומים אודות מכירה אפשרית של Waze אינם חדשים. כבר בשלהי חודש אוגוסט 2012 דווח כי פייסבוק נמצאת במגעים לרכישת החברה הישראלית. לפי הערכות שונות, נציגים של פייסבוק הגיעו לישראל ופגשו את בכירי Waze, אך המשא ומתן לא הבשיל לכלל עסקה, ככל הנראה בגלל ויכוח על תג המחיר.

סיבה נוספת היא ש-Waze התעקשה על כך שהעובדים הישראלים ימשיכו לעבוד בארץ ואילו פייסבוק לא הסכימה לכך. גוגל כבר ביצעה שתי רכישות בישראל והיא מפעילה כאן משרדים. זאת בניגוד לפייסבוק שבחרה לסגור את רוב החברות שרכשה, לרבות הסטארט-אפים שאותם קנתה בישראל.

"מתחרים בגוגל"

בחודשים האחרונים התפרסמו גם דיווחים רבים אודות האפשרות שחברת אפל מעוניינת לרכוש את Waze. מנכ"ל אפל, טים קוק, התייחס לנושא בחודש שעבר. "אפל לא הגישה הצעת רכישה ל-Waze", אמר קוק, בכנס D11 של הבלוג הטכנולוגי All Things Digital. קוק אמר שהשימוש באפליקציית מפות במכשירים של אפל הוא חשוב, וזו הסיבה שאפשר לראות את אפל משקיעה המון בשיפור המוצר שלה. "פישלנו בנושא הזה", הודה קוק שהוסיף כי "החברה שיפרה בצורה משמעותית את המוצר שלה, ביחס למצב שבו הוא הושק".

בספטמבר אשתקד, השיקה אפל את אפליקציית המפות שלה, שהחליפה את המפות של גוגל במכשירי האייפון והאנדרואיד. ההשקה לוותה בבאגים רבים, לרבות מידע שגוי וחסר במפות וגם תצוגה שגויה של אתרים במפה, כמו מגדל אייפל ששוכב על בתים אחרים. בעקבות הבעיות באפליקציה, ההערכות היו שאפל תחליף את האפליקציה בזו של Waze או תשתמש ביכולות של Waze לשיפור התוכנה שלה.

נועם ברדין, מנכ"ל ווייז, התראיין ל"גלובס" בעבר והבהיר שהמתחרה העיקרית של חברת הניווט הישראלית היא לא אחרת מאשר ענקית החיפוש גוגל. "אנחנו מתחרים מול שחקנים מאוד מאוד גדולים", אמר ברדין לפני פחות משנה, "נראה לנו שבסוף אנחנו כן נצטרך לשתף פעולה, בצורה זו או אחרת, עם אחד מהשחקנים הגדולים, זה לא חייב להיות מכירה, אנחנו כן מחפשים שיתופי פעולה עמוקים, כי אנחנו בקרב נגד גוגל בסוף, אנחנו לא בקרב נגד עוד סטארט-אפ".

ל-Waze יש משרדים בארה"ב שעוזרים לה להיות קרובים ללב של תעשיית הטכנולוגיה האמריקנית. ברדין, מנכ"ל החברה, עסוק כבר מספר שנים בפעילות אינטנסיבית לקידום האפליקציה עליה הוא אחראי ברמה בינלאומית. ברדין נמצא רוב הזמן על הקו בין ישראל לארה"ב, שם הוא שוהה כל פעם חמישה שבועות במשרדי החברה בסן פרנסיסקו. ההחלטה לפתוח משרדים בארה"ב התבררה כנקודת ציון דרך חשובה מאוד לחברה.

לפני כשבוע הוציאה Waze עדכון תוכנה לאפליקציית הניווט שלה - גרסה 3.7 לפלטפורמות האנדרואיד והאייפון. מאז ההשקה, משתמשים רבים התלוננו על חוסר היציבות של האפליקציה בגרסה שלה למכשירי האנדרואיד, בעוד שהתלונות ביחס לגרסת האייפון לא היו רבות.

באותה גרסה, Waze הרחיבה את החיבור בינה לפייסבוק, כך שהמשתמש מקבל הצגה של אירועי פייסבוק ברשימת הניווט, לצורך ניווט מהיר. העדכון כולל גם סרגל חברים על המפה, שמראה מי מהחברים נוסע לאותו יעד ובאיזה סדר הם מגיעים. ב-Waze גם עיצבו מחדש את ההתראות הקופצות והם מאפשרים לבצע צ'ק אין באפליקציית פור סקוור, ישירות מתפריט הדיווח.

יישום לסמארטפונים

Waze פיתחה את אחת מאפליקציות הניווט המוכרות והפופלריות בשוק. החברה מציעה יישום לסמארטפונים, טאבלטים ומערכות לרכב, שמאפשר לנווט בכבישים בישראל ובמדינות שונות בעולם, כאשר מידע על עומסי תנועה, שוטרים, תאונות דרכים, מכוניות תקועות ומצלמות מהירות, מגיע מהמשתמשים ששייכים לרשת החברתית של Waze.

החברה הוקמה בשנת 2009, ובאוקטובר 2012 היא הודיעה על גיוס גדול בהיקף של כ-30 מיליון דולר מקרנות ההון סיכון Horizons Ventures של המיליארדר לי קה שינג מהונג קונג, קליינר פרקינס ו-IFUND. בסך הכול גייסה החברה 67 מיליון דולר מבלו רן, מגמה, מיקרוסופט, קוואלקום ו-ורטקס.

מ-Waze נמסר: "אין תגובה". מחברת גוגל נמסר: "אנחנו לא מתייחסים לשמועות או ספקולציות".

Waze

שנת הקמה: 2009

מנכ"ל: נועם ברדין

תחום פעילות: אפליקציית ניווט

גיוסי הון: 67 מיליון דולר

משקיעים: בלו רן, מגמה, מיקרוסופט, קוואלקום, ורטקס, לי קה שינג, קליינר פרקינס

הרכישות של גוגל בישראל: 2 סטארט-אפים בכ-35 מיליון דולר

ענקית החיפוש גוגל כבר ביצעה שתי רכישות בישראל, אך בסכומים קטנים באופן משמעותי מהסכום עליו מדובר היום. אם העסקה לרכישת Waze אכן תיסגר, זו תהיה הפעם השלישית שבה גוגל רוכשת חברה מקומית.

גוגל ביצעה את שתי רכישותיה בישראל בשנת 2010 - היא רכשה את Labpixies תמורת 25 מיליון דולר ואת קוויקסי תמורת 8-10 מיליון דולר.

בנוסף לרכישות הללו מחזיקה גוגל מרכז פיתוח, שממוקם בתל אביב ובחיפה ומעורב בפיתוח מוצרים חשובים של החברה. החברה החלה לפעול בישראל כבר בשנת 2005.

Labpixies, הרכישה הגדולה יותר מבין השתיים, היא חברה שמאפשרת יצירת אפליקציות רשת מותאמות אישית, עבור אתרים כמו iGoogle ואחרים. בעת מכירתה השתמשו במוצריה כ-40 מיליון גולשים. החברה מוזגה לתוך מרכז הפיתוח הישראלי של גוגל.

LabPixies הוקמה במארס 2006 על ידי רן בן-יאיר, עודד פונטש, ניר צמח ואודי גרף. החברה גייסה מיליון דולר בלבד מקבוצת משקיעים פרטיים, בהם האחים גלעד וירון קרני (שכיהן גם כמנהל הפיתוח העסקי וחבר בהנהלת חברה), והמשקיעים האמריקניים פבריס גרינדה ומארק גרסון.

הרכישה השנייה והקטנה יותר, Quiksee, בוצעה כמה חודשים מאוחר יותר. החברה פיתחה אפליקציה שמאפשרת להפוך צילום וידאו רגיל לסרטון אינטראקטיבי שמשתלב ב-google maps.

עד מכירתה גייסה החברה סכום של 3.6 מיליון דולר מקרן דוקור מקבוצת ואן ליר ומעופר היי-טק, לצד משקיעים פרטיים. קוויקסי צמחה במקור בחממת ניות, שהייתה אז בבעלות משפחת עופר. גם היא שולבה בפעילותה של גוגל בישראל.

ווייז

ווייז

עוד כתבות

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

בורסות אסיה במגמה חיובית; היום בארה"ב: פרסום מדדי האבטלה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות