גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מציעות תחנות הדלק הקטנות - והאם זה משתלם לכם?

בדיקת "גלובס": 4 חברות הדלק הגדולות - פז, סונול, דלק ודור-אלון - נצמדות למחירי המקסימום, ואילו ‎התחנות הקטנות מציעות הנחות של עד 30 אגורות לליטר

עבור הצרכן הקטן, ההוצאה עבור דלק לנסיעות היא אחת הבעייתיות יותר: עלות גבוהה עם מינימום של גמישות, עבור מוצר הכרחי שלא ניתן לוותר על רכישתו השוטפת.

במשך שנים התרגלנו לקיומן של כמה שחקניות גדולות - דלק, פז, סונול ודור-אלון שהדביקה יפה את הקצב מאז הצטרפותה - אולם מתוך השוליים צצות ועולות יותר ויותר תחנות דלק ורשתות קטנות, המנסות "לתת פייט" לצרכנים - ועשויות להתגלות כאלטרנטיבה משתלמת.

מבין הרשתות הקטנות, בולטות יותר Ten וסדש, המונות כיום כמה עשרות סניפים כל אחת. נוספות להן רשתות כמו מיקה, תפוז, יעד, מבוא שומרון, דקל, דלקנית והגליל - בעלות סניפים ספורים לכל אחת.

החיסרון הוא כמובן בפריסה המוגבלת, בעיקר באזורי פריפריה, אך עבור רבים שבשטחם קיימת תחרות - מדובר ביתרון משמעותי. האם תתגבר התחרות על כיס הצרכן?

חשוב לציין את המהלך שנקט משרד האנרגיה באוגוסט 2011, עם הפחתת מרווח השיווק במחירי הדלק - למורת-רוח של החברות ולרווחת הצרכנים. עם זאת, מרכיב המיסוי עדיין מגביל את התחרות מלמטה.

גם אם נראה שעל רקע התנודות בשוק הנפט העולמי לא צפויות מהפכות דרמטיות כמו בענף הסלולר - קיומן של תחנות קטנות מוכיח את עצמו כמועיל לצרכן. עד כמה מעודדת המדינה הקמת תחנות קטנות נוספות?

במינהל הדלק במשרד האנרגיה והמים, האמון על פיקוח הנוגע למחירי הדלק ואיכותו, מסבירים כי המינהל אינו עוסק רשמית בהקמת תחנות נוספות, אולם בעקבות החלטת הממשלה על שיפור וקידום התחרות בתחום תחנות התדלוק, הופקד המשרד על איתור 40 מתחמים רלוונטיים לתחנות תדלוק, שישווקו לחברות קטנות/יזמים פרטיים בלבד ב-3 השנים הקרובות.

האם תחנות קטנות זולות יותר?

התשובה, בגדול, היא "כן": בעוד מרבית תחנות הדלק בארץ נצמדות למחירי המקסימום הגבוהים הקבועים בחוק לבנזין (כשמחירי הסולר, לעומת זאת, אינם מפוקחים ונתונים לתנודות גדולות יותר, בעיקר בהתאם לתחרות האזורית) - מנסות התחנות הקטנות להצדיק את קיומן ולמשוך את קהל הלקוחות המקובע אל כיוונן באמצעות הנחות בתדלוק, שמגיעות עד ל-30 אגורות לליטר.

הסבר נוסף לפער במחיר הוא מחירי הנדל"ן - שכן מרבית התחנות הקטנות ממוקמות בפריפריה, על אדמות זולות יותר, ולא במרכזי הערים.

"הדרך של רוב החברות הקטנות להילחם בגדולות ולמשוך לקוחות", אומר ראלף סטון, מנכ"ל אתר FullTank הממפה את מחירי הדלק בכל בתחנות השונות, "היא באמצעות המחיר ובאמצעות שירות. ברוב התחנות של החברות הקטנות המחיר יהיה נמוך יותר מהמחיר המקסימלי שמותר לגבות בשירות עצמי והרבה פעמים הלקוח יקבל שירות מלא.

"חברות כמו סד"ש, מבוא שומרון, תפוז, דקל ו-Ten - כולן מוכרות דלק בפחות מהמחיר המקסימלי. בתוך הרשתות יש גם הבדלים בין המחירים בין תחנה לתחנה, כתלות בתחרות המקומית באותו אזור".

יש חנויות נוחות ושירותים נלווים?

החברות הקטנות משקיעות, בחלקן, לא מעט בעיצוב - בחלקן גם מוצעים שירותי שטיפה (לעתים חינם עם תדלוק) או חנות נלווית. 15 מתחנות רשת Ten מציעות חנוית נוחות, לצד חנויות נקודתיות בתחנות מתחרות.

"בעיניי", אומר סטון, "זה רק מקשה על ההשוואה - צרכן שיהיה ממוקד מחיר ירוויח יותר לאורך זמן".

אם מבחינתכם מדובר בשירותים חשובים, כדי לאתר את התחנה במסלול שלכם שעונה על הצורך המתאים.

כדאי להגיע במיוחד לתחנה מוזלת?

התחנות הזולות ביותר ממוקמות כיום באילת, וקשה להניח שמישהו יתאמץ להגיע אליהן - אך סטייה קלה בנתיב התדלוק הרגיל עשויה להתגלות כמשתלמת.

"הרבה אנשים אומרים, 'אני אסע עוד כמה קילומטרים כדי לחסוך כמה שקלים?', אומר סטון, "אבל צריך לזכור שדלק זו הוצאה קבועה - וגם חיסכון של 10 שקלים בתדלוק משמעותי בשנה שלמה. אני ממליץ לבדוק מראש איפה באזורכם קיימת תחנה מוזלת ולנתב אתכם אליה עד כמה שניתן".

סטון אף מזכיר כי "איפה שקיימות הקטנות, גם הגדולות מורידות מחירים". כך למשל במתחמים צפופי-תחרות - דוגמת צומת רעננה, תל-מונד ופתח-תקווה - בהם מנסות אפילו החברות הגדולות ללכת לקראת הלקוח ולהעניק הוזלה, לרוב לפי שיקול-דעתו של מנהל התחנה במסגרת מגבלות המוכתבות לו מגבוה.

גם בחברות הגדולות מודים כי המחיר הוא עקב אכילס מבחינתן: "גמישות במחיר כמעט ואינה אפשרית במציאת הנוכחית", אומרים בענף, "היות והחל מספטמבר 2010 צומצם משמעותית מרווח השיווק - דבר אשר מקשה על חברות הדלק להעניק הנחות. קיימות מספר מועט של תחנות תדלוק מרוחקות אשר מעניקות הנחות זעומות".

ברשתות הקטנות יש הנחות מועדון?

הנחות מועדון מוצעות בעיקר ברשתות הגדולות - כל אחת בהתאם לשיתופי-הפעולה שלה, ונעות לרוב בין 20 ל-25 אגורות שנגזרות פעמים רבות ממחיר תדלוק מלא, כך שבעת תדלוק עצמי מתקזזת מרבית ההנחה עם הפער הקיים במחיר ממילא.

מבין הרשתות הקטנות, רק TEN מעניקה הנחות לחברי מועדון באמצעות תשלום בכרטיס אשראי, כאשר מדובר במועדון פאואר קארד.

מיכאל עדן, מייסד ומנכ"ל אפליקציית Payz הממפה הטבות מועדון, אומר כי הטבות הדלק תופסות מקום מרכזי בהנחות מועדון: "מסקירת השימושים באפליקציה ניתן להבחין כי יש עניין רב בקרב המשתמשים בחיפוש הטבות דלק. הטבות דלק מבוקשות אפילו יותר מהטבות בתחום המסעדות, בתי הקולנוע וההופעות, שהן פופולריות למדי. מאידך, חברות האשראי ומועדוני הלקוחות שזיהו את הביקוש הגדילו את כמות ההטבות".

עם זאת, פעמים רבות ההנחות בתחנות הקטנות אינן נופלות מהנחות מועדון, ואף מוצע שירות מלא במחיר תדלוק עצמי. גם מבצעים נקודתיים (המפורסמים פעמים רבות במדיה), כמו יום תדלוק מוזל בשבוע - הם הזדמנות טובה לכלל המתדלקים, לפחות בעלי הסבלנות שבהם.

* רשת Ten שייכת לקבוצת פישמן שבבעלות אליעזר פישמן, בעל השליטה ב"גלובס".

תחנות דלק

אפליקציות ואתרים שיסייעו בתדלוק מוזל

■ פול טנק:

המטרה של פולטאנק, עם הקמתה ב-2007, הייתה להביא לתודעת הציבור שיש הבדלים במחיר בין התחנות, ואפשר לחסוך כאן כסף ולתמוך בחברות שמוכרות במחיר פחות יקר. אתר האינטרנט מציע, לצד האפליקציות התואמות שהצטרפו בהמשך, לכ-40,000 אנשים שונים לקבל החלטה היכן לתדלק באמצעות השוואת מחירים עדכנית.

■ PAYZ:

לרובנו יש כמה כרטיסי אשראי וכרטיסי מועדון, ואיננו מנצלים את כל ההטבות שהכרטיסים מקנים בכל מקום. אפליקציית Payz של האחים היזמים מיכאל ותומר עדן מאפשרת להזין את סוגי כרטיסי האשראי וכרטיסי המועדון ולשלוף בכל רגע נתון מפרט של כל המקומות הסמוכים גיאוגרפית למקום הימצאותנו, ושיש לנו בהם הטבות (גם דלק).

■ מחשבון הדלק:

אפליקציה שנועדה לעזור למשתמש לגלות מהם הרגלי צריכת הדלק שלו ולהנחות אותו כיצד לחסוך. בהתאם לנתוני הנסיעה שלכם מחשב המחשבון ביחד עם מחיר הדלק המעודכן, ומוציא לכם דוח מעקב אחרי צריכת הדלק שלכם. בעזרת הדוח תוכלו לגלות כיצד תוכלו לחסוך בדלק.

■ Waze:

אפליקציית הניווט הישראלית המדוברת מאפשרת, בגירסתה העדכנית, לא רק לברוח מהפקקים, אלא גם לאתר תחנות דלק קרובות - ובמקרים מסוימים אף לראות את מחיר הדלק מוצג על המסך מבעוד מועד.

עוד כתבות

גיא בלוך, מנכ"ל ברינגג  / צילום: ג'ואל שטראוס

חברת הלוגיסטיקה הישראלית ברינגג גייסה 30 מיליון דולר והשיקה פלטפורמת ניהול משלוחים חינמית

את הגיוס הובילה קרן הצמיחה של ויולה ● השתתפו בסבב הגיוס חלק מהמשקיעים הקיימים בחברה: זרוע ההשקעות של סימנס Next47, זרוע ההשקעות של ענקית הענן סיילספורס, ו-OG ונצ'רס ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-83 מיליון דולר

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: כך תדעו איך להתייחס לשמועות הקורונה שהגיעו אליכם ממקורות לא רשמיים

קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

קובי חזן. / צלם: אורן קאן

זמן להשקיע ? "אני ממליץ למי שנמצא על הגדר לרדת ממנה"

קובי חזן, המנהל את קרן הגידור אמידה, מעריך כי בנקודת הזמן הזו כדאי לחזור להשקיע במניות, "אבל חייבים לעשות את זה בצורה סלקטיבית" ● באיזה מגזרים לדעתו כדאי להתמקד ?

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית ● המשרוקית של גלובס

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: כולם משלמים את מחיר הקורונה, העצמאים הרבה יותר

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

אפקט הקורונה: סופר-פארם סוגרת זמנית 9 סניפים

זאת על רקע ירידה משמעותית בפעילות באותם סניפים, כשבחברה העדיפו לנייד את כוח-האדם לטובת חנויות עמוסות ופעילות האונליין ● גם היצע המוצרים בסניפים ישתנה, לאור ירידה בביקוש למוצרי קוסמטיקה ולייף סטייל ועלייה בביקוש למוצרי הפעלות לילדים

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

יאיר המבורגר / צילום: תמר מצפי

בצל הקורונה: מה חושבים במודי'ס על חברות ביטוח האשראי הפועלות בישראל

בססח - שבבעלות קבוצת הביטוח הראל וחברת יולר הרמס הזרה - נותרה באופק יציב לדירוג A3 שלה, בעוד שאופק הדירוג של כלל ביטוח אשראי השתנה לשלילי בדירוג זהה ● קופאס הבינלאומית, שפועלת עצמאית בישראל, עברה לאופק שלילי בדירוג A2

 

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה