גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חוסכים לפנסיה: מה עשו קופות הגמל שלכם בחודש מאי?

התשואה הממוצעת ב-36 החודשים האחרונים עמדה בחודש שעבר על 23%, לעומת 19% באפריל ■ מהפך בצמרת: ילין לפידות הדיח את אלטשולר שחם מהמקום השני בין הקופות הגדולות

החודש החולף היטיב עם קופות הגמל: במהלך מאי רשמו קופות הגמל לתגמולים ופיצויים תשואה של כ-1.5% בממוצע, הגבוהה בכ-0.5% מזו שנרשמה בחודש אפריל. הסיבה למומנטום החיובי טמונה בעליות השערים שנרשמו בחודש שעבר, הן בכל מדדי המניות המובילים בתל אביב והן בשוק איגרות החוב.

כך למשל, מדד ת"א 25 עלה בכ-2% והשלים עלייה של 4% מתחילת השנה, ואילו מדד ת"א יתר 50 ומדד ת"א ביטוח זינקו בכ-6% וב-10% בהתאמה.

במקביל, איגרות החוב הממשלתיות הצמודות והשקליות עלו בכ-0.5%, בעוד שמדדי תל בונד 20 ותל בונד תשואות עלו במאי בכ-0.8% ובכ-1.6%, בהתאמה.

למרות המומנטום החיובי, השוק המקומי ממשיך להפגין ביצועי חסר ביחס לשווקים מעבר לים. מדדי המניות המובילים התחזקו במאי בכ-4.8% בממוצע, בעוד שמדד ת"א 25 התחזק, כאמור, בכ-2% בלבד.

קופות הגמל הן מכשיר חיסכון לטווח הארוך. מאחר שחשוב לבחון את איכות ניהול הנכסים של הגופים בפרק זמן ממושך, הסיכום החודשי של ענף הגמל ב"גלובס" נעשה על בסיס התשואה המצטברת שהניבו קופות הגמל לתגמולים ופיצויים ב-36 החודשים האחרונים.

במהלך תקופה זו עמדה התשואה המצטברת בקופות הנכללות בסיכום על כ-23% בממוצע, בעוד שבחודש אפריל הן הניבו תשואה ממוצעת של כ-19% בלבד.

החודש, לאחר תקופה ארוכה שבמהלכה שלט אלטשולר שחם בצמרת טבלת קופות הגמל הגדולות, חל מהפך. במקום הראשון עדיין נמצאת, כבדרך קבע, "גמל כללי", קופת הגמל הגדולה ביותר של בית ההשקעות שבניהולו של גילעד אלטשולר, אשר מנהלת כ-3.9 מיליארד שקל. במהלך 36 החודשים האחרונים הניבה הקופה תשואה של כ-34%, מהם 1.4% בחודש החולף. עם זאת, "גמל קלאסי", הקופה הגדולה השנייה של בית ההשקעות, נדחקה למקום השלישי.

מי שעומד מאחורי המהפך הוא בית ההשקעות ילין לפידות, לאחר שקופת הגמל הגדולה שלו, שמנהלת כ-2.6 מיליארד שקל, הצליחה לטפס מהמקום השלישי לשני. הקופה של בית ההשקעות, שמנוהל על-ידי דב ילין ויאיר לפידות, הניבה בשלוש השנים האחרונות תשואה של 28.6%.

מדובר בתשואה בשיעור דומה ל"גמל קלאסי" של אלטשולר שחם (28.3%), אולם המהפך הושג לאחר שבחודש מאי רשמה הקופה של ילין לפידות תשואה של כ-1.8%, בעוד שזו של אלטשולר-שחם הניבה כ-1.7%. כך, הפער בין שתי הקופות גדל כאשר בוחנים את התשואות שהניבו ב-12 החודשים האחרונים: קופת הגמל של ילין לפידות רשמה 13.7%, שעה ש"גמל קלאסי" הניבה 11.5%.

הלמן אלדובי התברג בחמישייה

בעוד שקופת הגמל "מיטב תגמולים" של מיטב-דש שמרה על יציבות במקום הרביעי, עם תשואה של 26.1% בשלוש השנים האחרונות, על פניו נראה כי החודש חל בצמרת הטבלה מהפך נוסף. אחרי חודשים ארוכים שבהם חתם את טבלת קופות הגמל הגדולות על רקע ביצועים חלשים, הצליח בית ההשקעות הלמן אלדובי להתברג בחמישייה הפותחת.

זאת, לאחר שהקופה "בר יציב" קפצה למקום החמישי מהמקום השביעי, תוך שהיא הניבה לחוסכים בה תשואה של 24.8% במהלך שלוש השנים האחרונות. ואולם, מדובר בשינוי קוסמטי הנובע משינויי בעלות, שכן בחודש שעבר מוזגו הקופות של בית ההשקעות עם אלה של "הדס ארזים", לרבות "בר יציב".

החודש החולף היטיב גם עם קופותיו של פסגות, לפחות באופן חלקי. "גדיש", קופת הענק של בית ההשקעות, שמנהלת כ-22 מיליארד שקל, ו"גמל כללי", עלו למקומות ה-6 וה-7 מהמקומות ה-9 וה-13, בהתאמה, עם תשואה של 24.2% ב-36 החודשים האחרונים, כל אחת.

במקביל, "גדיש עד 10% מניות", הקופה הקטנה של בית ההשקעות, שמנהלת כ-1.8 מיליארד שקל, הידרדרה למקום ה-21 בטבלה, לאחר שהניבה תשואה שנתית מצטברת של 19.7% בתקופה הנ"ל.

בתחתית טבלת קופות הגמל הגדולות נמצאת "יהבית" של הלמן אלדובי, שהניבה במהלך התקופה תשואה של 18.6%, שאליה הצטרפו החודש "דש גמל זהב" של מיטב-דש ו"יסודות" של אקסלנס.

קופת הגמל של מיטב-דש צנחה לתחתית הטבלה מהמקום ה-16 שבו דורגה בחודש אפריל, תוך שהיא רושמת תשואה של 19.3% ב-36 החודשים האחרונים. את המקום האחרון בטבלה מאכלסת "יסודות" של אקסלנס, עם תשואה מצטברת של 17% - כמחצית מזו שהניבה הקופה של אלטשולר-שחם, שמדורגת בראש הטבלה - לאחר שהידרדרה אליו מהמקום ה-17 בחודש הקודם.

בראש טבלת קופות הגמל הקטנות, שמנהלות בין 500 מיליון ל-1 מיליארד שקל, נשמרה יציבות. "להיט" של אלטשולר שחם ממשיכה לשמור על המקום הראשון, לאחר שבשלוש השנים האחרונות הניבה תשואה של 32.9%. אחריה ממוקמת "גמל ב'" של ילין לפידות, שבמהלך התקופה הניבה תשואה של 32.6%.

מנגד, שתי קופות בלטו החודש על רקע שינויים דרסטיים במיקומן. מדובר ב"גמל כללי ב'" של אנליסט, שזינקה מתחתית הטבלה למקום הרביעי, לאחר שרשמה תשואה של 22.1% בשלוש השנים האחרונות, הודות לתשואה בשיעור הגבוה מבין כלל הקופות במאי - 2.5% ; ו"מיטב מתן" של מיטב-דש, שצנחה מהמקום הרביעי לשביעי, עם תשואה של 19.7% במהלך התקופה ולמרות תשואה של 2.2% במאי.

קופות קטנות

קופות גדולות

עוד כתבות

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח