גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סמים בגסט האוס: בעקבות התרמילאים הישראלים בהודו

90% מהישראלים שנוסעים להודו מתנסים בסמים. רובם יסיימו את הטיול ויתחילו ללמוד או לעבוד, חלקם יחזרו כ"נפגעים שקטים" ולא יצליחו להשתלב בחברה, וכמה מהם יגיעו למחלקות הסגורות עם נזק בלתי הפיך. 14 מטפלים בנפגעי סמים ניסו ללמוד את התופעה

השמועה על קבוצת המטפלים במכורים שהגיעה מארץ הקודש פשטה במהירות בקרב התרמילאים הישראלים בהודו. לא היה קשה לזהות אותם: 14 נשים וגברים שהקפיצו משמעותית את הגיל הממוצע בגסט האוסים, ושבין פקלאותיהם בלט בהיעדרו הצ'ילום - כלי לעישון סמים, פריט חובה בקרב מטיילים כחול-לבן. חוץ מחרושת שמועות משעשעת על כך שבעצם מדובר במשלחת של אנשי מוסד שבאו לקצר למטיילים את הוויזה ולקצץ להם את הכנפיים, המטפלים מדווחים על קבלת פנים חמה ומפתיעה מצד הדור הצעיר.

"חשבתי שהחבר'ה יגידו, מה הזקנים האלה רוצים מאיתנו, אבל הם נצמדו אלינו כמו דבורים לדבש", משחזרת רונית הורביץ, מנהלת היחידה האשפוזית בכפר השיקומי לנפגעי סמים מלכישוע. "אמרנו להם שבאנו ללמוד מהם ולא להטיף מוסר. זה נתן להם המון כוח והם נפתחו אלינו".

מסע הלמידה הזה, כפי שמגדירים אותו משתתפי הקבוצה - רופאים, פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ואחיות שעובדים במוסדות שונים בארץ - החל ביוזמה של ד"ר זיו כרמל, מזכיר החברה הישראלית לרפואה ולטיפול בהתמכרויות (בראשות ד"ר יהודה ברוך, מנהל אברבנאל), הפועלת בתוך ההסתדרות הרפואית.

כרמל, 47, פסיכיאטר מומחה במרכז לבריאות הנפש שלוותה, מספר כי חשב על הרעיון כשנסע להודו באופן עצמאי לפני כשנתיים: "בלט לי מאוד חוסר הידע שלנו בנוגע לתופעה החברתית של התרמילאות וכל משמעויותיה. במסגרות הטיפוליות אנחנו פוגשים את מקרי הקצה של מי שנפגעים מסמים, אבל אנחנו לא רואים את הנורמה. לכן הצעתי ללמוד מהתרמילאים.

"רוב החבר'ה שנפגשנו איתם היו איכותיים, אינטליגנטיים, שהולכים עם ספר ביד ושהשיחות איתם היו בחלקן מרתקות ונוגעות ללב. את רובם לא נפגוש בארץ כי הם ה'סטלנים הנורמטיביים' - חבר'ה שבהודו אפשר לראות אותם מסטולים עד העצם, אבל בעוד כמה חודשים הם יתחילו ללמוד באוניברסיטה, לעבוד או להקים משפחה".

הקבוצה, שעבור מרבית חבריה היה זה ביקור ראשון בהודו, חזרה לארץ לאחרונה. המרחב הגיאוגרפי שבו שוטטו במשך שבועיים היה עתיר ישראלים - אזור ההימאליה, מנאלי, קאסול והכפרים שבסביבה. הם לנו בגסט האוסים שנמצאים במרכז ההתרחשות הישראלית, מה שאילץ אותם להתיידד מקרוב עם חוויות המטייל הממוצע - מדלי מים חמים במקום מקלחת, ועד היטלטלות של שעות ארוכות באוטובוסים.

"אני חושב שחווינו כמעט את כל חוויות המטייל הישראלי בהודו, למעט שימוש בסמים", אומר עומרי פריש, 60, עובד סוציאלי, המייסד והמנהל של כפר איזון, המטפל בתרמילאים שנפגעו מסמים וממשברים רוחניים. עבור פריש זהו הביקור ה-14 בהודו, ולכן הוא גם היה אחראי על ארגון המסע. על מנת לקבל את הרשמים המדויקים והכנים ביותר, נהגה החבורה להתפצל לקבוצות קטנות.

"שאלנו את החבר'ה אם אפשר להצטרף אליהם למרפסת בגסט האוס לשיחה פתוחה, לא מודרכת ולא מוקלטת", מדגים פריש. "הפתיחות של התרמילאים הדהימה אותנו. התשובות שהם נתנו היו כל-כך אותנטיות ועם הרבה פחות אמברקס על הלשון לעומת הדברים שאתה שומע בארץ. כן, גם כי חלקם עישנו, אבל גם כי בהודו יש להם צמא לשיחות ולמידע שבארץ כמעט שלא קיים. לדוגמה, יזמנו שיחה אקראית על מיהו 'מופלפ' (מי שנכנס לפסיכוזה) ואיך אפשר לעזור לו, והודענו עליה יומיים מראש. הגיעו שמונים חבר'ה, שישבו איתנו שלוש שעות והתייעצו איתנו לגבי שימוש בסמים".

בין סחי בלטה למופלפ

המספרים אינם חדשים: כבר שנים ששיעור הישראלים שמעשנים סמים במהלך ביקוריהם בהודו מוערך בלא פחות מ-90%. המינונים, כמובן, משתנים: יש מי שמעשן בכל יום, במשך חודשים; יש מי שמשתמש פעמים ספורות בשבוע ויש שמסתפקים בסיגריה שעוברת בין החבר'ה. גם סוג הסמים משתנה: הסם המוביל והזול ביותר בהודו הוא הג'אראס, ולצדו פופולריים בעיקר סמי הזיות דוגמת אסיד ו-MD.

"מבחינה מספרית, ניתן לומר ש'הטיול הגדול' אחרי הצבא הוא שלב התפתחותי בתהליך ההתבגרות של צעירי ישראל, ושההתנסות בסמים היא חלק בלתי נפרד מהחוויה הזאת", אומר כרמל ומציין בזהירות שמדובר בסימפטום של צומת הדרכים המשמעותי שבו נמצאים הצעירים בשלב זה, רובם בגילים 20-25. "ההתנסות בסמים היא נורמה בטיול בהודו והיא משותפת לרוב הישראלים".

אף על פי שהיקף התופעה ידוע להם היטב מעבודתם, המטפלים מדווחים שעברו חוויה מטלטלת כשראו אותה מתרחשת לנגד עיניהם. "זה היה שוק עבורי", מספר ד"ר אמנון מיכאל, 54, עובד סוציאלי קליני ומנכ"ל המרכז הטיפולי 'הדרך', שזה היה ביקורו הראשון בהודו. "ידעתי שצעירים רבים משתמשים, אבל לראות את זה בפרהסיה, בצורה כל-כך טוטלית ואינטנסיבית, זאת הייתה הפתעה מבחינתי. לא הייתי מודע למידת הנורמטיביות והלגיטימיות של העישון. זה חותך את כל שכבות האוכלוסייה של הישראלים - צעירים, מבוגרים, דתיים, דתיים מאוד. פגשנו רק בודדים שלא מעשנים בכלל, ואותם, אגב, זיהינו מיד. בניגוד למשתמשים קבועים, רואים אצלם אנרגיה, הפנים שלהם יותר מוארות והם מתרגשים מהנופים".

פריש מספר שהחוויה הייתה עוצמתית עבור המטפלים גם אישית: "חלק מחברי הקבוצה שאלו את עצמם, יכול להיות שזה מה שהילד שלי עשה בהודו במשך חצי שנה? ומבחינה מקצועית, הדילמה הגדולה היא מה לעשות עם התופעה - להילחם בה? להשלים איתה? למזער נזקים? אני בגישה של מזעור הנזק. אני חושב שהרמת ידיים היא טעות גדולה ושמלחמת חורמה היא בלתי אפשרית".

כרמל מדגיש כי לכל מטפל יש נקודת ראייה משלו. "אני באופן אישי סבור שנקודת המוצא צריכה להיות שהנורמה בהודו היא לעשן. הרי גם כך יצרכו סמים, עם ברכתי או בלי. שם המשחק לדעתי הוא לא למנוע את ההתנסות אלא לגרום לתרמילאים לעבור אותה באופן הבטוח ביותר האפשרי".

הנתונים גורסים כי בכל שנה נפגעים נפשית מסמים בין 2,500 ל-3,000 ישראלים, כאלפיים בחו"ל. בקרב כ-800 מהם הפגיעה מחייבת טיפול, ולעתים אף אשפוז. "בשנתיים האחרונות אנחנו רואים בצורה בולטת מאוד שאנשים נכנסים להתקפים פסיכוטיים כתוצאה משימוש בקנאביס בלבד", מסביר פריש. "זה קורה בגלל התעצמות השחקנים החדשים בשוק הישראלי: גראס לצרכים רפואיים שנמצא בבתים רבים, גידול שתילי היידרו (מריחואנה) וסמי פיצוציות".

לפריש, כך נראה, יש מעין סיסמוגרף בכל הקשור לצריכת סמים. הוא מציין, למשל, שבהודו התחדשו ביתר שאת מסיבות הטבע רוויות הסמים, לאחר שההודים הכבידו ידם בעבר על אירועים כאלה. "המשמעות האפשרית לכך היא עלייה בשימוש באסיד ובסמי הזיות", הוא אומר ומוסיף: "השפעה נוספת שאנחנו רואים היא שתרמילאים מתניידים בהתאם למסלולי המסיבות ופחות נוהגים לשבת זמן רב במקום אחד. במונחים של הודו, לנסוע במשך חמש שעות למסיבה זה קל"ב".

כשהם יושבים לעשן סיגריה בפינת הזולה בכפר, הם מזכירים יחידה קרבית במנוחה. פריש מתחבר לאסוציאציה הצבאית מכיוון אחר: "נכון שאין כמעט מחקרים שמצביעים על כך, אבל בטיול שוחחנו עם הודים רבים, ביניהם רופאים, ואין כמעט הודי שלא קישר את תופעת הסמים בקרב ישראלים עם השירות הצבאי. הם לא אמרו את זה ברמה הפוליטית אלא מבחינת הרצון להתפרק.

"גם בתחושה האישית שלי יש קשר הדוק. ראשית, הצבא גורם לרצון לנקות את הראש ולבדוק את התובנות שהם גדלו עליהן כל החיים; שנית, אחרי מה שהם עברו, בעיקר ביחידות קרביות ותומכות לחימה, אנחנו שומעים שוב ושוב את המונח 'זה קטן עליי', וזה נכון גם לגבי רפטינג או חצייה של מפולת. שלישית, הם היו חשופים לריגושים כל-כך חזקים, שהם צריכים משהו אחר שיפעיל אצלם את המערכות".

עם זאת, מבהיר פריש, "מספר האנשים שנוסעים היום להודו אך ורק כדי לעשות סמים הצטמצם דרסטית. סמים הם רק חלק מהטיול, הם לא מהווים הכול. אני מתבונן על הטיול בעיקר כעל מסע פנימי, ובעיניי הוא רק עוזר בתהליך ההתבגרות".

אז מה כן צריך להשתנות? אמנון מיכאל משיב: "אנחנו לא מכינים אותם מספיק לטיול, וגם לא את המשפחות, וצריך לשנות את זה. המטיילים צריכים להיות מודעים להשפעות הסמים ולגורמי הסיכון, וההורים צריכים לדעת למה לשים לב, למשל לזהות מצבי סיכון דרך הסקייפ".

הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

אפקט בואינג: ריאנאייר תסגור את הקו לנירנברג בחודש מרץ הקרוב

חברת הלואו קוסט מנמקת את המהלך בעיכוב בקבלת מטוסי הבואינג 737 מקס 10 ● המשמעות – ביטול הקו הישיר מת"א לנירנברג שבגרמניה הפועל כיום בתדירות של שתי טיסות שבועיות

אמיר אוחנה, שלמה (מומו) למברגר, אביחי מנדלבליט / צילומים: רפי קוץ, לשכת עורכי הדין

משפט שלמה של אוחנה ומנדלבליט: העימות של שר המשפטים והיועמ"ש על ממלא-המקום של שי ניצן

אמיר אוחנה מאמין ששלמה למברגר יכול לכהן כמ"מ פרקליט המדינה ● אבל למברגר הוא המועמד המועדף של היועמ"ש, ולאוחנה חשוב להראות שהוא הבוס ● למה ליאת בן-ארי לא מועמדת להחליף את שי ניצן? יכול להיות שהתשובה נמצאת בכלל אצל בודהא ● פרשנות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

לקראת הפתיחה בתל אביב: האם העליות בשוק יימשכו

נתוני תעסוקה חיוביים בארה"ב דחפו את השווקים לעליות ביום שישי האחרון ● אתמול בתל אביב דלק רב בלטה בזינוק חד על רקע הגדלת ההחזקות הצפויה של בעל השליטה גיל אגמון בחברה כשירכוש 7.5% נוספים מהון מניותיה של דלק רכב מקבוצת דלק

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים של הרגע האחרון למניעת בחירות שלישיות והקמת ממשלת אחדות

יעיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות, פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה ומנגד, גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של ראש הממשלה להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מן הכנסת ● פרשנות

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון מציגה: המדריך לזיהוי יעיל של מלבינים מקצועיים

בשנים האחרונות פיתחו עבריינים שיטות מתוחכמות כדי להלבין כספים המגיעים מפשיעה • כדי להתגבר עליהן, נוקטות הרשויות בעולם מגוון אמצעים, ובהם צמצום השימוש במזומן • כעת מפרסמת הרשות הישראלית יחד עם כ–160 רשויות מהעולם מדריך לזיהוי פעילות הלבנת הון מקצועית

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

תיירות מוסלמיות / צילום: רויטרס

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי ניצן / צילום: שריה דיאמנט

שי ניצן משיב לטענות שביצע הפיכה שלטונית: "מסע שיסוי שיביא להפלת יסודות הבית"

"אין זה מתקבל על הדעת שאדם שהקדיש את חייו המקצועיים למאבק המשפטי בטרור; למאבק בשחיתות השלטונית; למאבק בארגוני הפשיעה; למאבק על ערכיה של המדינה היהודית דמוקרטית - יקום בוקר אחד וינסה לבצע 'הפיכה שלטונית'", כך אמר פרקליט המדינה שי ניצן

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

נמשכות שביתות התחבורה בצרפת; ביום רביעי תוצג תוכנית הרפורמה בפנסיות

היום ומחר תצומצם תנועת הרכבות ברחבי צרפת בכ-85%, ובפריז 14 קווי מטרו מתוך 16 יהיו סגורים ● הרקע למחאה - הרפורמה המקיפה שמתכננת הממשלה בפנסיות של עובדי החברות הממשלתיות

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת נגד חברת הייעוץ: "יש ריכוז כוח גדול מאוד אצל אנטרופי; איכות ההחלטות באסיפות הכלליות טעונה שיפור"

רשות שוק ההון פרסמה טיוטת דוח ביקורת חריף על תחום הייעוץ למוסדיים בהצבעות באסיפות כלליות ● על מהלך רגולטורי שמובילה הרשות ביחס לחברות הייעוץ נמתחת ביקורת מצד רשות ני"ע והמשנה ליועמ"ש ● גל סטאל, יו"ר אנטרופי: "הדוח נערך בלי שנעשתה כל פנייה אלינו. נראה כי מדובר בדוח רצוף שגיאות, הכולל פרשנות שגויה למציאות"