גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בדיקות סקר" בבתי-החולים: עד 1,500 שקל

הקופות ובתי-החולים מציעים בדיקות סקר מקיפות, מבדיקת ראייה ועד בדיקות לסוגי סרטן שונים ■ העלות - 900-1,500 שקל - מכוסה לעיתים ע"י הביטוח ■ בדיקת "גלובס"

לבדיקות רפואיות אנו מתייצבים, לרוב, כאשר אנו לא בקו הבריאות - בניסיון לפתור בעיות שכבר צצו. בדיקות תקופתיות מבעוד מועד הן הרגל שלא כולם דאגו לאמץ: "בדיקות סקר", כינוי מקובל לחבילת בדיקות כוללת שנעשות לצורך איתור מוקדם של מחלות, נערכות דווקא במצב בריא ושגרתי, ולא על רקע בעיות שצצות. הכוונה היא לאתר מוקדם מחלת שכיחות כמו סרטן, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד.

יתרונן של הבדיקות גדל פי כמה כאשר הן מוצעות תחת קורת-גג אחת, ביום בדיקות מרוכז ללא צורך בהמתנה ממושכת בתור לכל בדיקה בנפרד - בחבילה ארוזה היטב ב-3-4 שעות, תוך קבלת תוצאות מרוכזות ותשומת-לב מוגברת.

קופות-החולים מציעות היום בדיקות סקר בעלי מרכיבים משתנים, המוצעות במכונים חיצוניים המוכרים על-ידי הקופה. במקביל, מוצעות חבילות שונות גם בבתי-החולים בארץ - אלה, לרוב, יכללו שירותים נרחבים יותר, אולם בעלות גבוהה הרבה יותר.

מי שמבוטח בביטוח בריאות פרטי עשוי לגלות כי מרבית העלויות מכוסות, בחלק ניכר מהמקרים - אבל כדאי לברר היטב מבעוד מועד כמה תצטרכו לשלם בסופו של דבר.

לא כל הבדיקות, יהיו מי שיטענו, חיוניות באמת למעקב. יש הטוענים נגדן כי הן כלליות מדי ולא מתייחסות לפרופיל הבריאותי האישי של הנבדק, ויש מי שאומרים כי לא כל הבדיקות דרושות לכל הנבדקים. טענה נשמעת גם ביחס לעלות שלהן, כשנשאלת השאלה אם עלותן מצדיקה את עצמה.

לכל אלה עונים המצדדים כי כשמדובר בבריאות, עדיף לבדוק יותר מדי מאשר לא לבדוק כלל. ככלל מומלץ לנהל מעקב תקופתי שוטף: לאבחון מוקדם, במקרים של מחלות כמו סרטן, משקל יתר בסיכוי להירפא - וגם בעיות אחרות מוטב לאתר מבעוד מועד, גם מבלי לפתח פרנויה.

עד כמה קיימת מודעות לנושא? בבית-החולים שיבא מספרים על בין 10 ל-15 אלף נבדקים בשנה, כשרובם נשלחים על-ידי מעסיקיהם ואינם מגיעים ביוזמתם.

קופות-חולים: "המודעות גוברת"

בקופות-החולים מדברים באופן כללי על "מודעות גוברת לנושא" - אולם עדיין לא ברור איזה שיעור מהמבוטחים מנצלים את זכותם להיבדק.

סל הבדיקות הקיים בקופות-החולים מציע בסיס דומה, הנע בין בדיקות לב ומאמץ, שמיעה וראייה ובדיקות דם לבדיקות פנימיות כלליות. הזכאות לבדיקות יקרות יותר, גניקולוגיות ואחרות, משתנה בהתאם לקופה - וכך גם מועד הזכאות (אחת לכמה זמן).

בבתי-החולים ניתן לעתים למצוא סל רחב יותר, אך גם העלות גבוהה יותר - וכדאי לבדוק מראש האם אתם זכאים להחזרים במסגרת ביטוחי הבריאות הקיימים ברשותכם.

בתי-החולים:

המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב): 900-1,250 שקל

* מה כולל? בדיקת CRP לאבחון מוקדם של מחלות לב וכלי דם, בדיקה פיזיקלית, בדיקת לב במאמץ, בדיקות עיניים, שיניים, שמיעה, תפקודי נשימה, צילום חזה, בדיקות מעבדה מקיפות, בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, ייעוץ תזונתי על-ידי דיאטנית. לנשים: בדיקת שד ובדיקת צוואר הרחם.

* עלות: 900-1,250 שקל לפי סל הבדיקות וטיפול המשכי. יש הסדר עם הביטוחים המשלימים.

* עוד משהו: שירות ייחודי לאיכילוב הוא המרכז המשולב לאבחון מוקדם ולמניעת סרטן - המציע תחת קורת-גג אחת בדיקות מקיפות תוך מספר שעות לאבחון ומניעת 11 סוגי סרטן שכיחים ביותר. עלות הבדיקה - 1,450 שקל, בחלק מהביטוחים הפרטיים יש החזר ללקוח. עוד מוצעות בעלות דומה חבילות בדיקות ייעודיות - סקר נשים וסקר לב.

שיבא (תל-השומר): 1,450 שקל

* מה כולל? בדיקה פנימית, בדיקות דם, בדיקות לגידול סרטן המעי הגס, בדיקת עיניים, צילום חזה, הערכת תפקוד לב (כולל ארגומטריה), ממוגרפיה בדיקה גניקולוגית. כ-3 שעות.

* עלות: 1,450 שקל. תיתכן הנחה לחברות גדולות.

* עוד משהו: בנוסף מציע הסקר מעקב לשנה של רופאים מומחים, בדיקות נוספות והתייעצות רפואית בנושאים שונים.

רמב"ם, חיפה: מ-875 שקל

* מה כולל? בדיקה מקיפה על-ידי פנימאי מומחה, מדידת משקל וגובה, בדיקות דם ושתן, ביוכימיה, הערכת תפקוד הלב כולל ארגומטריה, תפקודי נשימה ותפקודי שמיעה, צילום חזה, דם סמוי, בדיקות עיניים, בדיקת שד, גניקולוגיה, ייעוץ תזונתי. הבדיקות מבוצעות בין 3 ל-4 שעות תחת קורת-גג אחת.

* עלות הסל הבסיסי: 875 שקל. הנחת כמות לחברות השולחות כמה עובדים. אפשרות הרחבה לסל הבסיסי.

* עוד משהו: במסגרת אותה חבילה - פגישה חוזרת עם היועצת התזונתית, ארוחת בוקר בקפה ארומה, מקלחת בצמוד לחדרי המאמץ, חניה חינם.

אסותא: מענה מהיר לבדיקות דחופות

מי שנתקל בבעיה רפואית מסוימת הדורשת סדרה של בדיקות לאבחון, יודע כמה תסכול יכול להיגרם מקביעת התורים בזה אחר זה, ההמתנה הנדרשת בין בדיקה לבדיקה ומחוסר התיאום בין רופאים מטפלים שונים.

על כל אלה בא לענות שירות שמציעה היחידה לאבחון ובירור בבית-החולים אסותא ברמת-החי"ל, במסלול מהיר לאבחון מהיר של בעיות רפואיות.

בניגוד לבדיקות הסקר, כאן נעשית הפנייה בעקבות בעיה רפואית ספציפית - כשבבית-החולים יציעו לערוך בזמן קצר את כל בדיקות האבחון הנדרשות (בכל תחום שהוא - קרדיולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה ועוד), לחסוך את ההמתנה בתור מבדיקה לבדיקה שעשויה לטרטר חולים המצויים בחוסר ודאות גדול.

ביחידה מתחייבים לסיים את תהליך האבחון הראשוני בתוך 3 ימים, בכל תחום רפואי נדרש.

"המוצר הזה נולד מתוך צורך לבצע אבחון של בעיות בזמן קצר", אומר ד"ר יונתן ריק, מומחה ברפואה פנימית וברפואה דחופה ויוזם השירות, "זה חור שחור שנמצא בחוץ בכל המערכות, צורך הולך וגודל. מי שהיה לאחרונה בחדר מיון וניסה למצוא פתרון, מבין עד כמה. אנשים באים אלינו עם בעיות רפואיות, ואנחנו עושים את כל התהליך ב-72 שעות. אני לא מכיר עוד מודל כזה".

- כמה עולה לבנאדם מן השורה לרכז את כל הבדיקות הנדרשות במסלול מהיר?

"אבחון ראשוני אצלנו עולה 900 שקל, והשאר בהתאם לבדיקות הנדרשות. מהניסיון עד כה אני יכול לומר שחברות הביטוח וקופות-החולים נתנו החזרים לקרוב ל-90% מהמטופלים שהגיעו אלינו. מי שיש לו ביטוח משלים פרטי, מכוסה בסופו של דבר לרוב פעילות היחידה. אין לאנשים אלפי שקלים להוציא על בריאות, והם לא מוציאים את זה בסופו של דבר".

בדיקות סקר קופות חולים

עוד כתבות

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו