גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"תרמילאי בישראל תורם לכלכלה כמו תייר במלון 4 כוכבים"

מאות מיליוני שקלים משקיעה ישראל בתיירים המגיעים בקבוצות מאורגנות לארץ ■ מעוז ינון מחפש דווקא את התיירים העצמאים, ומבטיח: התרמילאים תורמים הרבה יותר לכלכלה בפריפריה

ישראל מייצאת לעולם המוני תיירים עצמאיים, היוצאים עם תרמילים וצועדים בטרקים מהודו ונפאל ועד ארץ האש בארגנטינה. טיולים כאלו פרצו זה מכבר את המעגל של "טיול אחרי צבא". רבים, בכל גיל, יוצאים למסע עצמאי, מבקרים באזורי ספר, מטיילים ברגל, משתמשים בתחבורה ציבורית וישנים באכסניות מקומיות. אלא שככל שסגנון התיירות הזה מתפשט בקרב ישראלים, מדינת ישראל אינה ערוכה לקלוט תיירות כזו, תיירות עצמאית ותיירות הליכה.

מעוז ינון, המנהל עם חמישה שותפים את "עמותת האכסניות הפרטיות בישראל", התגלגל לתחום ב-2004 אחרי שהלך את שביל ישראל וגילה שאין לאורכו אפשרויות לינה מלבד צימרים יקרים. החוויה הולידה רעיון להזדמנות עסקית - להקים רשת אכסניות לאורך שביל ההליכה החוצה את המדינה, ולפתח את התיירות בסגנון הזה.

נוף לא חסר - יש ים, מדבר והרים, בטווחי מרחק שאין כדוגמתם בעולם; הארץ זרועה אתרי ארכיאולוגיה ונקודות ציון היסטוריות שאפשר להגיע אליהן ברגל. אז מה חסר? "חסרות תשתיות", אומר ינון, "התעלמו מפוטנציאל התיירים שטמון בענף. עד היום אין מפות הליכה רשמיות של ישראל באנגלית ובמשך שנים לא היה אתר אינטרנט באנגלית לתיירי הליכה. הראשון היה בלוג באנגלית על שביל ישראל, שאני כתבתי. זה היה הצעד הראשון שלי".

בלי טובות

ההתעלמות מתיירות עצמאית, לדעת ינון, נובעת מהערכה שגויה של הפוטנציאל הכלכלי והחברתי הטמון בה. הוא סבור כי "התיירות העצמאית היא המנוף הכי טבעי לפיתוח הפריפריה".

עמותת האכסניות הוקמה לפני שבע שנים והיום פועלות במסגרתה 32 אכסניות. יש בנצרת, טבריה, צפת, אילת וירושלים, אך גם בישובים כמו טבש, כפר בדואי ליד זרזיר, כליל בגליל, וורד יריחו ביהודה. ינון מעיד שהתפוסה נעה בין 80% ל-90% ויש חזון: למתג את המזרח התיכון כיעד לתיירות הולכי רגל, כמו המזרח הרחוק ודרום אמריקה. חזון רחוק, ככל שמדובר בסגנון בתיירות הרווח כעת בארץ.

- אי אפשר להגיד שממשלת ישראל לא משקיעה בתיירות.

"הממשלה משקיעה, אבל מיזמי תיירות ממשלתיים הם כישלונות. הר הקפיצה בנצרת, לדוגמא, הוכשר לקראת בוא האפיפיור ומאז הוא שומם ומוזנח. מדינת ישראל השקיעה 50 מיליון שקל באתר שמשמש מפגש נרקומנים וזונות. גם העיר העתיקה של נצרת, שהוכשרה לתיירות בעלות 100 מיליון שקל, כשלה. השיפוץ לא החיה את האזור מבחינה אורבנית, העיר לא התעוררה. במצפה רמון הקימו את חאן הבשמים, רובע תיירותי שלא מצליח בעצמו ולא מרומם את העיר. כך גם עין כרם בירושלים ולא חסרות דוגמאות, גם ממדינות אחרות בעולם".

- יש הסבר לכישלונות היקרים?

"אלה אתרים לתייר שמסתכל על הנוף דרך חלונות האוטובוס, או דרך מתווך שהוא משרד הסברה כלשהו. המקימים אותם רוצים להעביר כספים ממקום למקום, להאכיל מפלצת ביורוקרטית ואת האנשים שניזונים מידה. הם יודעים לכבוש הר, לבנות טיילת בטון, לנקות את היער ולסדר תצפית. אבל איך להתחבר לתייר הגרמני, ההולנדי או האמריקני שיושב מול המחשב ומתכנן היעד הבא לטיול - את זה אנשי ממסד התיירות לא יודעים".

- אולי הממסד פשוט לא מאמין שזה חשוב?

"כשחושבים על תיירות בארץ חושבים על קבוצות, בעיקר של תיירות דתית, יהודית או נוצרית. התייר העצמאי צריך מידע באנגלית, גם באינטרנט וגם מפות מודפסות, מסלולים מסומנים, צריך רשימה של מקומות לינה, מחירים ומספרי טלפון. הרבה ישראלים צורכים כך מסלולי הליכה בנפאל, בניו זילנד או באלפים בשווייץ".

- אולי זה לא כדאי? כמה תיירים עצמאיים והלכנים יגיעו לפה?

"יש בזה כסף רב. מסלול 'אינקא טרייל' בפרו, שקרוב ל-30 אלף איש בשנה מטיילים בו ו'קמינא דה' סנטייגו' בספרד, שבו הולכים 200 אלף איש בשנה, נותנים מושג על הפוטנציאל האדיר. כתרמילאי ראיתי איך סביב גסטהאוס של מוצ'ילרים מתפתח כפר נידח: ראפטינג בנהר ששנים לא עברה בו סירה, מסלולי הליכה ורכיבת סוסים, מרכז ללימודי ספרדית, מורי דרך; זאת בנוסף למסעדות, אינטרנט קפה, שירותי כביסה וכמובן עוד אכסניות. תיירות כזו מעצימה אוכלוסייה מקומית, מעוררת עסקים ומביאה פרנסה. אין סיבה שזה לא יקרה בארץ".

- הקמת אכסניה בנצרת. זו לא בדיוק עיר עם מחסור בתיירות.

"עד שהוקמה האכסניה, תיירים ישנו במנזרים או במלונות מחוץ לעיר. הזהירו אותי: 'רק פשע וסמים יש פה, אף אחד לא יבוא לישון'. והנה, כשהגיעו להתאכסן מלונדון, מברלין, מערוץ 2, זה גרם לתושבים להרגיש גאווה. זה כבר לא קבוצת תיירים שחולפת ברחוב עם מדריך שמדבר מעל הראש שלהם במגפון, אלה תיירים שמקיימים מגע ישיר ויומיומי עם התושבים והקהילה. אלה העובדות: עם אפס מענקים ממשלתיים נפתחו בשלוש שנים האחרונות סביב האכסניה שלנו בנצרת שישה בתי הארחה נוספים, שלושה בחצי השנה החולפת! כולם של תושבי נצרת. זה שינוי אורבני שלא תלוי בחסדי ראש עיר, שר או פילנתרופ".

- בוא נדבר במספרים, התרמילאי הוא בדרך כלל דלפון.

"אולי הוא לא עשיר גדול, אבל תרמילאי ממוצע תורם לכלכלה המקומית כמו תייר ממוצע במלון ארבעה כוכבים, אפילו אם הוא 'דלפון' שישן בחדר משותף. הוא משלם על שירותי לינה ישירות לעסק המקומי, קונה אוכל בחוץ, משאיר יותר כסף על ברים ובתי קפה, משתמש יותר בתחבורה ציבורית וגם נשאר יותר זמן באותו מקום. גם אם נחשב את ההוצאות של התייר לפי 100 שקל ללינה, הוא יוציא על ארוחות, תחבורה ושונות (כביסה, בקבוק בירה, אינטרנט, תיקון קטן של ציוד) לפחות עוד מאתיים שקל והכל הולך ישירות, בלי תיווך ובלי עמלות גלויות וסמויות, לעסקים בפריפריה. 300 שקל ליום, כפול שישה ימים, כפול 5,000 איש בשנה (זו הכמות שהגיעה השנה לרשת) - זו הכנסה של 9 מיליון שקל ישירות לעסקים קטנים בפריפריה, וזו רק ההתחלה, הפוטנציאל עוד גדול".

- גם תייר קבוצות אוכל וקונה.

"תיירות קבוצות מאורגנת מתחילה בחו"ל, אצל סוכנות שמשלמת מסים למדינה אחרת. היא משתמשת בשירותי תאגידי תיירות גדולים. שיעור גדול מהכסף הולך לסוכנויות שבדרך כלל יושבות בת"א או בירושלים, ולרשתות בתי מלון שגם הן לרוב בבעלות אנשי המרכז. כשזו רשת מלונות בינלאומית, הרבה הכנסה בכלל מגיעה לחברות לא ישראליות. בנוסף, יותר ויותר בתי מלון מציעים שירות 'הכול כלול', וכשהכול כלול, מי יצא לעיר לאכול, לבלות? יוצא שלא רק שהעסקים המקומיים אינם מתפרנסים מהתיירים, הם בכלל מפסידים בגללם. באילת, המלונות הם מכת מוות לעיר. לתושבים לא נותר אלא להיות חוטבי עצים ושואבי מים של רשתות ענק ותאגידי תיירות".

- אם זה כל כך טוב, וגם מכניס, למה אין עוד מאה כמוך?

"זה ענף תנודתי, במיוחד באזורנו. הסיכון גדול על הסיכוי. הפתרון הוא קרן ביטוח, כמו לחקלאים. אני רוצה להרחיב את האכסניה בנצרת, אבל רוצה להיות בטוח שאם מלחמת לבנון השלישית פורצת - אני לא פושט רגל. בזה אני באותה סירה עם בתי המלון. אנחנו יודעים לשווק - אבל אין לנו היכולת הפיננסית לעמוד בסיכון. אני לא צריך אותם בשביל קמפיין תיירות, את זה אני יכול לעשות יותר טוב".

"תחבורה שקופה"

התיירות מוזנחת גם מצד התחבורה הציבורית בישראל. "מבחינת התייר העצמאי, התחבורה הציבורית כאן שקופה", אומר ינון, "יש חמש חברות אוטובוסים שפועלות רק בגליל, אך תייר שיבקש להשתמש בהן כדי להגיע לאתרים - לא אקזוטיים ונידחים, אלא צפויים לגמרי כמו נצרת, צפת, עכו וטבריה - לא ימצא את דרכו", הוא אומר, ומציע לישראלים להיזכר כמה פשוט ואפשרי להסתדר ברכבות ובאוטובוסים בארצות שאנחנו מתייחסים אליהן כאל פחות מסודרות ומפותחות מישראל, במזרח הרחוק ובדרום אמריקה.

עד 2007, למשל, לא פעל קו אוטובוס ישיר בין נצרת לירושלים, "שתי ערי תיירות מובהקות", כדבריו. "היום כבר יש אוטובוס - אבל רק פעמיים ביום, בבוקר ואחר הצהריים. מה יעשה התייר העצמאי שרוצה לנסוע בין הנסיעות האלה? זה ביזיון ואבסורד. זה כמו שבין גריניץ' ללונדון תהיה תחבורה ישירה רק פעמיים ביום. וזה עוד לפני שהזכרנו שהשילוט בתחנות האוטובוסים כמעט ולא קיים באנגלית, ושאין הקפדה על כך שעמדות המודיעין בתחנות המרכזיות יאוישו בדוברי אנגלית".

מורחים ומתפללים

את ההשקעה של מדינת ישראל במסעות פרסום בחו"ל ינון מכנה "ספריי אנד פריי" - "מורחים פרסומות על לוחות מודעות בברלין, בניו יורק ובלונדון, ואז מתפללים שהתיירים יגיעו". הוא מאמין שטיפול בתיירים עצמאים הוא השיווק הטוב ביותר. "מי שהיום תרמילאי, בעוד עשר שנים תהיה לו בת זוג, בעוד 15 שנה יהיו לו ילדים, והוא יהיה כבר יותר עשיר, ואם תהיה לו חוויה טובה פה - הוא יחזור. כך מתפתח קהל תיירותי, כך התפתחה התיירות הישראלית להודו, לניו זילנד, לדרום אמריקה. האם למשרדי התיירות של ניו זילנד, של ברזיל, של תאילנד, יש נציגויות פה? לא בטוח. ישראל משקיעה בנציגויות התיירות שלה ברחבי העולם מיליוני שקלים. האם מישהו עשה חשבון כמה כסף זה מביא ובדק אלטרנטיבות?"

"אם התייר שהה באכסניה בנצרת ונהנה, כשיפגוש תייר אחר בירושלים, בתל אביב, בפטרה או בסיני - הוא ימליץ לבוא אלי. זה לא יקרה במקרה של תייר שמטייל עם קבוצה וזאת משתי סיבות: הראשונה היא שאין כל כך מגע עם תיירים אחרים, והשנייה - שגם אם נוצר מגע כזה, אין יכולת להשפיע על המסלול, אז להמלצה אין ערך מיידי".

תיירים

עוד כתבות

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

בניה ירוקה באוסטרליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למדינת בנייה ירוקה: התקנות שכל ענף הבנייה צריך להכיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הצביעה היום על ההמלצות לתקן הבנייה הירוקה בישראל ● התקנות החדשות שצפויות להתאשר במועצה הארצית בתוך כשבועיים ייכנסו לתוקף עד 2025

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"