גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כשאשכנזי אמר לאורלי 'כוסית' - הייתי חייב לכתוב על זה"

גיא מרוז: "אני לא יכול בלי המלחמות האלה, אבל לא ידעתי שזה יתגלגל לאן שזה התגלגל" ■ "אני לא מוכן שמשהו ייגמר לא צודק, קשה לי להפסיק" ■ "אורלי היא המוח הכלכלי, אני אסון כלכלי; אנחנו מרוויחים היטב, אבל הכול בפרופורציה"

גיא מרוז שונא לריב. בכל פעם שהוא רב עם אורלי וילנאי, אשתו ושותפתו לעבודה, בא לו למות. גם בפגישות עם הפסיכולוגית שלו, הוא אומר, תמיד עולה בשיחות שהוא בן אדם שלא אוהב להסתכסך עם אחרים, ובכל זאת, לאורך כל הקריירה העיתונאית שלו, ועוד לפניה, בפאזת הסטיריקן חסר הגבולות, הוא רב על בסיס קבוע ובלי חשבון, עם כל מי שעושה, לדעתו, עוולות.

עכשיו הוא מתמקד בסכסוך עם התזמורת הפילהרמונית, והוא עושה את זה עם כל הלב והאמוציות, ועם תביעה על סך 400 אלף שקל שהגיש נגד הנהלת התזמורת בגין פיטוריה של אמו, דליה מרוז ז"ל, אחרי 17 שנים, לטענתו, בלי פיצויים ובלי יחס הולם.

"הפיטורים הרגו את אימא שלי", הוא אומר בכעס, ולא אכפת לו שיושבי בית-הקפה מסתכלים עליו בעניין. לא נראה שממש מזיז לו מה חושבים עליו. "היא עבדה שם 17 שנים בחשבוניות, ועבדה מעולה. כמות המכתבים שהגיעו לפילהרמונית אחרי הפיטורים שלה מוכיחים עד כמה. כשהם עזבו את היכל התרבות, הם חשבו שהיא לא תעמוד בזה, ולקחו חברה צעירה שתחליף אותה. ברור שמותר להם, אבל לא בלי פיצויים.

"עשו לה מסיבת פרידה עלובה, נתנו לה איזה תיק. אדון זובין מהטה אפילו לא טרח להגיע ללוויה שלה. יודעת למה? כי הייתה חזרה שנפלה בדיוק על מועד הלוויה. אם היו מודיעים לי, הייתי משנה את השעה, כי זה היה חשוב לה, או, אולי, הם היו מזיזים את מועד החזרה.

"אימא שלי הייתה עבד נרצע של התזמורת. לא היה בית, רק זובין מהטה. הוא רצה להגיע לשבעה, ולא הסכמנו, אז כנראה לא היה לו נעים. אני והאחיות שלי תובעים אותם, והכסף ילך לקרן למוזיקאים צעירים".

"בתוכנית הבוקר לא אדבר על זה ספציפית, ובהחלט נראיין מישהו מהפילהרמונית אם נצטרך. אני אולי לא אשב בראיון, כי אני מנוע בגלל התביעה, אבל אין שאלה שהם יוזמנו לפי הצורך. לעומת זאת, יש אנשים שלא ייכנסו אלינו. אני אשתמש בכל במה, כי אימא שלי מתה. היא חשבה לתבוע אותם בעצמה, אבל כשהם שמעו שהיא פנתה לעו"ד אורנה לין, הם אמרו לה שייקחו אותה לפרויקטים. היא הייתה בת 72, והם לא התכוונו לתת לה כלום, אבל היא כל הזמן קיוותה".

- אז אתה נלחם בכל הכוח, גם נגד קיבוץ תל יצחק שלא הסכים לקבור אותה בבית הקברות שלו.

"אני לא יכול בלי המלחמות האלה. היה הסיפור עם גבי אשכנזי, שאמר לאורלי, 'את אחלה כוסית'. הייתי חייב לכתוב על זה בטור שלי ב'מעריב'. אורלי התנגדה, אבל לא יכולתי. לא ידעתי שזה יתגלגל לאן שזה התגלגל. כתבים התחילו להתקשר ולשאול למי אני מתכוון, כי לא הזכרתי את שמו".

- אפילו אמנון דנקנר ז"ל, חובב עימותים ידוע, הצליח להיגמל מזה בערוב ימיו.

"אני לא מוכן שמשהו ייגמר באופן לא צודק, קשה לי להפסיק".

- בוא נשנה נושא. הייתה לך קריירה מוזיקלית מבטיחה, והפסקת אותה. למה?

"הייתי מוזיקאי לא רע ופסנתרן בינוני. לא נורא הצלחתי בזה. זאת אומרת, בהתחלה הצלחתי, ואחר-כך היה רצף מפואר של כישלונות. אחר-כך התחלתי לכתוב מוזיקה לתיאטרון, והיו הצלחות, ואחר-כך רצף של כישלונות. אין דבר כמו לעמוד על הבמה, במוזיקה, בהופעות. בעיתונות אין קתרזיס כזה".

- בטלוויזיה ודאי אין.

"לעמוד מול מצלמה זה קר. בהרצאה מול 200 איש זה קיים פי כמה, בגלל זה אנחנו מביאים אנשים לאולפן. הלוואי שהייתי יכול לעשות מה שאני עושה ולא להיות מפורסם. אנחנו לא מתלוננים, וחלילה לא מקטרים על זה. חוץ מפפרצי אחד שמציק, אנחנו תמיד מחייכים לכולם, באמת. ביום שזה ייגמר בטח ניכנס לחרדות".

- יכולת לחסוך את כאב הראש אילו היית עושה מה שאימא שלך רצתה, שתהיה מלחין.

"זה מה שהיא כתבה כשהייתי בן יומיים. אבא, שהיה מפיק בתיאטרון, רצה שאהיה פסנתרן, וכשהתלוננתי שאני לא רוצה לנגן, הוא היה אומר שאת שמעון כהן היו מכריחים. אני מודה לאלוהים שלא הפסקתי. רק שבגיל 16 קרה לי דבר נורא".

- מה קרה?

"אריק איינשטיין הקליט שיר שהלחנתי, 'שיר אהבה' של יהונתן גפן. דרך קשרים של ההורים הגעתי אליו שישמע אותו. אריק איינשטיין היה אז סכום כל האמנים שיש היום מבחינת ההערכה וההערצה, והשיר הזה לא יצא בסוף - טראומה שרק היום, אחרי טיפול פסיכולוגי, פתרתי אותה".

- יצא לך לדבר על זה עם איינשטיין?

"לא. הרחיקו אותי ממנו, והוא בכלל נורא התעצבן כשבאתי להקלטות. השיר פשוט נפל, כמו ששירים נופלים בתקליטים. התחיל דיבור בברנז'ה על הילד בן ה-16 שכתב לאריק איינשטיין, ואז הקלטתי שיר שכתבתי. חברים ניגנו, ההורים מימנו, ולא השמיעו אותו בכלל. התקשרתי לקוטנר ואמרתי לו, קוראים לי גיא, למה אתם לא משמיעים את השיר? והוא אמר שבטח הוא לא מספיק טוב, ואני התעקשתי שהוא טוב. הוא אמר שיקשיב לו, חזר אליי ואמר שצדקתי, והוא הפך ללהיט. סי.בי.אס רצו להכות על הברזל, החתימו אותי ל-5 שנים והוציאו לי דיסק כשהייתי בן 19, ובדרך עשו את כל הטעויות בעולם, והוא נכשל".

- וזה שבר אותך?

"תראי את הכתבות על אלה מ'כוכב נולד' שמתמוטטים. את מבינה מה זה ילד בן 19 עם חוזה ועם כישלון, ובלי אנשים שיכולים לייעץ לו?".

- מה לגבי ההורים?

"הם ניסו, אבל חברת התקליטים פשוט זרקה אותי. אחר-כך כתבתי מוזיקה להצגה 'כולם היו בניי חוץ מנעמי', שהייתה להיט מטורף, בהתחלה בהתנדבות, ואחר-כך ריהטתי בעזרתה את הדירה שלי. כתבתי לתיאטרון והצלחתי, אבל לא נהייתי המוזיקאי הכי חשוב בתיאטרון".

- אז ויתרת על המוזיקה?

"כמקצוע. אני אומר שהתדרדרתי מהמוזיקה לעיתונות. אבל ללא ספק העולם שלי היום הוא הרבה יותר עשיר, ולא רק בגלל אשתי".

- עכשיו אתה מוציא דיסק.

"ביום הולדת 50 אורלי עשתה לי הפתעה, הלכה לרוני בראון והשמיעה לו שירים שכתבתי, והוא נתן לי מין חוזה הקלטות בהליקון. זה תקליט על מחאה ועל אהבה. כדי לא להוציא אותו סתם, בטח זה יהיה כשאורלי ואני נצא עם מופע שיתבסס על ההרצאות שאנחנו נותנים, על איך אפשר לשנות עולם, ותהיה בו גם מוזיקה".

- עוד פרנסה חוץ מהפרנסה בטלוויזיה.

"אנחנו עובדים נורא קשה. בגלל שאנחנו מתפרנסים כל-כך יפה, הסכמנו לעשות גם את יום שישי, ואת השכר הזה אנחנו תורמים לצוות. זאת הייתה הצעה של אורלי, וקפצתי עליה".

- זה לא נורא שוחק לקום 6 ימים בשבוע באמצע הלילה?

"אנחנו באושר של חיינו, בגלל התנאים הפיזיים. ב-9 בבוקר גמרנו להתפרנס, ויש לנו המון זמן פנוי".

- לא ממש. אתם מצלמים עונה שנייה של "חוזרים בתשובה", אתה כותב ב"מעריב", מרצה.

"ואני מספיק לראות את 'חדר החדשות' ואת 'מיסטר סלפרידג'ס', סדרות שאני מת עליהן".

- כשמרוויחים הרבה, אפשר לטפל באנשים שאין להם?

"אנחנו מרוויחים היטב, אבל הכול בפרופורציה. לפני 4 שנים קניתי דירה בפעם הראשונה בחיי, אבל זה לא מדויק; בנק דיסקונט, אורלי ואני קנינו דירה, שמשכנתא של מעל מיליון שקל היא החלק המרכזי בה. אורלי היא המוח הכלכלי, אני אסון כלכלי. בזכותה ובזכות בנק דיסקונט יש לנו דירה.

"אני בזבזן נוראי. היו בחיי תקופות מאוד קשות כלכלית. לא פעם צלצלו מהבנק, ולא ידעתי מה לעשות, כי גניבה לא הייתה אופציה. איך אני יכול לאכול סושי ולטוס לחו"ל ולטפל באנשים שקשה להם? אולי מעמדה חזקה אפשר לעזור. אורלי מתפקדת בשוטף כמו עובדת סוציאלית. מתקשרים אלינו אנשים בימי שישי בערב, ב-5 לפנות בוקר, מחכים לנו ליד הבית".

תגובת התזמורת הפילהרמונית:

"דליה מרוז ז"ל לא הייתה עובדת שכירה של התזמורת. משרדה העניק שירותי יחסי ציבור לתזמורת ולגופים נוספים על-פי חוזה שנעשה בין הצדדים. מכיוון שמדובר בהתקשרות מסחרית, היא נמשכה הרבה אחרי שדליה הגיעה לגיל 67 - גיל הפרישה לעובדי התזמורת. מוזר איך דווקא בנה, שלא היה צד לחוזה, הוא התובע בעניין.

"בעת לווייתה נערכה חזרה גנרלית שנקבעה מראש עבור קונצרט שהתקיים באותו הערב. הנהלת התזמורת השתתפה בלוויה. מאסטרו מהטה תכנן להגיע לשבעה ולהביע תנחומיו, אך ביטל הגעתו לאור איומיו של מרוז במהלך הלוויה ולאחר העלבונות הקשים שהטיח בפניו בתקשורת בימים שלאחר מכן. מהטה הביע את תנחומיו בפומבי. הוא והתזמורת הפילהרמונית מוקירים תודה לדליה על שנות עבודתה ועל תרומתה הרבה".

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"