הבית הלבן על סוריה: "יש מגוון פעולות זמינות לתגובה"

נשיא ארה"ב אובמה מכנס היום את יועציו לביטחון לאומי לדון בתגובה אפשרית למתקפה הכימית בסוריה ■ "בפנינו מגוון פעולות זמינות לתגובה", נמסר מהבית הלבן

הבית הלבן הודיע בצהריים באופן רשמי כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה ייפגש עם יועציו לביטחון לאומי לדון בדיווחים על המתקפה הכימית בדמשק מוקדם יותר השבוע. בהודעת הבית הלבן נמסר: "יש בפנינו מגוון של אפשרויות זמינות כתגובה למה שאירע בסוריה".

"הנשיא אובמה הנחה את קהילת המודיעין להמשיך ולאסוף מידע וראיות על מנת שנוכל לקבוע בוודאות מה קרה בסוריה", נאמר בהצהרה בהתייחס לדיווחים של המורדים על מאות הרוגים במתקפה של כוחות הנאמנים לצבא אסד בפרברי דמשק. "כשיתבררו העובדות - הנשיא יקבל החלטה מושכלת בנוגע לאופן הפעולה שלנו".

"בכוונתנו לפעול כך שההחלטה שנקבל תעלה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי שלנו, כמו עם ההערכה שלנו בנוגע לאילו צעדים יכולים לקדם את המטרות שלנו בסוריה", נמסר. קודם לכן דווח כי נציבת האו"ם למניעת הפצת נשק להשמדה המונית נחתה הבוקר בדמשק, בניסיון לקדם את חקירת המתקפה הכימית.

במקביל דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה כי חיילים בצבא אסד מצאו חומרים כימיים בתוך מנהרות המשמשות את המורדים בשכונת ג'ובר בדמשק - אחד המקומות שהיה על פי החשד יעד להפגזה הכימית.

"חיילינו הגיבורים נכנסו לתוך המנהרות של הטרוריסטים בג'ובר ואיתרו שם חומרים כימיים", דיווחה רשת הטלוויזיה מפי מקור ביטחוני במדינה. "במספר מוקדים ישנם חיילים שנחנקים כתוצאה מהחשיפה לגז". על פי הדיווח, אמבולנסים רבים התפרסו באזור הפרבר של דמשק, על מנת להעניק טיפול רפואי לחיילים שנפגעו. עוד נמסר כי יחידה של הצבא עורכת כעת הכנות במקום לקראת הסתערות על ג'ובר.

בתוך כך דיווחה בשעות הצהריים סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" כי רמטכ"ל ארצות הברית מרטין דמפסי צפוי לשוב בימים הקרובים למזרח התיכון. דמפסי ייפגש בירדן עם מספר ראשי צבא של מדינות במערב ובמזרח התיכון, לדיון במתרחש בסוריה - כך מדווחות סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה".

הבוקר דווח כי חיל הים האמריקני שלח משחתת נוספת, המצוידת בטילי שיוט מסוג טומהוק, לים התיכון, וזאת במטרה לאפשר לנשיא אובמה לפתוח במבצע צבאי בסוריה, אם יבחר לעשות זאת. בכך עולה מספר המשחתות האמריקניות בים התיכון משלוש לארבע.

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל אמר הלילה כי הנשיא אובמה ביקש מהפנטגון להכין מספר תכניות לפעולה בסוריה. "תפקידו של משרד ההגנה הוא לספק לנשיא אפשרויות לכל תרחיש, והדבר מחייב שינוי במיקום הכוחות שלנו - כך שנוכל להוציא לפועל כל תכנית בהתאם להחלטה של הנשיא".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא יומן קורונה?
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988