גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

9 מניות שצריך לקנות לקראת האולימפיאדה בטוקיו

עבודת הכנה וציפיות של שנים השתלמו, וטוקיו הוכרזה בסוף השבוע שעבר כמארחת האולימפיאדה ב-2020 ■ ענקית ההשקעות היפנית Nomura הגיבה בניתוח מיוחד: אילו מגזרים במדינה צפויים ליהנות מהאירוע, ומיהן החברות המומלצות להשקעה לקראתו

היא מתאפיינת בגורדי שחקים עצומים, מרכזי בילוי נוצצים ולא מעט ראוותנות, ובקרוב - גם במבנה ארכיטקטוני חדש וייחודי. טוקיו, שהוכרזה לפני מספר ימים כמארחת המשחקים האולימפיים בשנת 2020, צפויה על-פי ההערכות להשקיע באצטדיון החדשני ובמתקנים האולימפיים כ-3.5 מיליארד דולר.

המשקיעים בעיר הבירה היפנית, שכבר אירחה את האולימפיאדה בשנת 1964, המתינו בציפייה להודעת הוועד האולימפי, ובשבוע לפני ההכרזה נרשמו בבורסה שלה ירידות שערים. עכשיו, אחרי שנבחרה והבורסה תיקנה את הירידות, האנליסטים של ענקית ההשקעות היפנית Nomura (שותפה אסטרטגית של תמיר פישמן) מנתחים את הפוטנציאל שמתלווה לזכייה, וממליצים על מניותיהן של 9 חברות מתחומי התשתיות, מדיה, צרכנות ואבטחה, אשר לדעתם ייהנו מהזכייה באירוח המשחקים האולימפיים בטוקיו.

"נראה כי השוק היפני מתומחר בחסר, לפחות בהיבט של מכפילי רווח", מסבירים ב-Nomura. "מכפיל זה עומד כיום על 13.9, אך בהתחשב ברווחיות החברות במדדים, טווח מכפיל הרווח אמור להיות 14-16".

ב-Nomura מציינים, כי רוב החברות בשוק המניות היפני סובלות ממחסור בתמריצים חיוביים בעיני המשקיעים. לדעתם, הזכייה באירוח המשחקים האולימפיים ב-2020 צפויה להיתפס כקטליזטור עבור המשק היפני, והמשקיעים בו בפרט.

תחילה ביקשו האנליסטים של ענקית ההשקעות היפנית לבדוק כיצד מגיבים השווקים באותן מדינות שנבחרו לארח את המשחקים האולימפיים. בהתאם, הם הגיעו למסקנה שבכל הקשור לאולימפיאדה - למשקיעים אין ממש דפוס קבוע: "בהסתמך על 7 הבחירות האחרונות של הוועד האולימפי באשר לזהותה של מארחת האולימפיאדה, ההשפעה בטווח הקצר והמיידי על השווקים באותם מקומות שנבחרו לארח את המשחקים אינה מוחלטת. ב-50 ימי העסקים הראשונים שלאחר הזכייה, השוק נע בין ירידה של 1.3% לעלייה של 3%, בממוצע".

"בטווח הקצר", הם מציינים עוד, "אנחנו צופים כי משקיעים יתמקדו באותן מניות של חברות הקשורות באופן ישיר לאירוח המשחקים האולימפיים, אך לדעתנו לא צפויה השפעה על השוק בכללותו".

בטווח הרחוק חוקי המשחק כבר משתנים. "בחנו את התנהגות השווקים ב-200 ימי העסקים שלאחר הזכייה, וב-6 מתוך 7 המקרים הקודמים שבהם נבחרה מארחת לאולימפיאדה, בשוק המניות המקומי של הזוכה נרשמה עלייה ממוצעת של 16% ".

תשע המומלצות

לדברי דרור שליט, מנהל הברוקראז' בתמיר פישמן, "מוקדם מדי לנסות לכמת את הזכייה של טוקיו באירוח המשחקים האולימפיים במונחי תחזיות רווח". אך האנליסטים ב-Nomura רואים את ההחלטה כחיובית, בייחוד עבור מניות תקשורת ואינטרנט, וסבורים כי "פוטנציאל ההשקעה במגזר זה גדל, וזאת בין היתר על רקע ציפייה לעלייה בהיקף הפרסום, בעיקר באזור טוקיו, ההיערכות לאירועים הקשורים לאולימפיאדה, עלייה בשווי נכסי הנדל"ן וכן צמיחה של אתרי אינטרנט הקשורים לטוקיו".

בהקשר זה, ב-Nomura ממליצים על מניותיהן של חברות התקשורת Dentsu ו-Fuji Media Holdings. הראשונה, הם מציינים, היא בעלת זכויות השידור של האירועים האולימפיים, ובנוסף צפויה לקיים מספר אירועים גדולים בנושא. השנייה, פוג'י, מחזיקה מספר קניונים ומרכזי קניות באזור Rinkai, שבו צפויים להתקיים חלק מאירועי האולימפיאדה.

עוד הם ממליצים על מנייתה של חברת האינטרנט GMO, שהחל מ-2014 תהיה אחראית על רישום הדומיין "tokyo." - מה שלדעתם יגביר את רווחי החברה מתשתית האינטרנט שלה והמסחר האלקטרוני.

"אנחנו רואים את ההחלטה של הוועד האולימפי כבעלת חשיבות גבוהה ומשמעותית במיוחד, וצופים שאולימפיאדת טוקיו תועיל במיוחד לרווחיהן של חברות המעורבות בתשתיות, צרכנות ואבטחה", אומרים ב-Nomura, ומצביעים על 6 מניות של חברות שלדעתם ייהנו מכך במיוחד.

הראשונה ברשימה היא Taisei Corporation, החברה שבנתה את האצטדיון הלאומי בטוקיו ורוב הכנסותיה מגיעות מפעילות באזור. שנייה היא Taiheiyo Cement, חברת מלט אשר בשנים 2016-2019 צפויה ליהנות מביקושים בהיקף של למעלה מ-3 מיליון טונות למוצריה, לטובת בניית מתקנים שונים עבור האולימפיאדה.

מומלצת נוספת היא East Japan Railway, מחברות הרכבות הגדולות ביפן אשר מתכננת לפתח את אזור Shinagawa בטוקיו; וכן חברת הנדל"ן Mitsui Fudosan שחולשת על שטחים רבים בטוקיו, לרבות בניינים ובתי מלון ברמת 4 ו-5 כוכבים.

עוד ברשימה Xebio Group, אשר משווקת מגוון רחב של מוצרי ספורט, כולל הלבשה וציוד, מפעילה למעלה מ-300 חנויות ברחבי יפן וצפויה ליהנות מביקוש גובר והולך למוצרי ספורט בשל המשחקים האולימפיים, כמו גם מהכללת משחק הגולף כספורט אולימפי החל מ- 2016 (לחברה התמחות בתחום הגולף, כולל ציוד, לבוש, בתי ספר לגולף, מגרשי אימון ועוד); ואחרונה, חברת האבטחה Sohgo Security Services אשר צפויה ליהנות מביקוש גבוה לאנשי אבטחה ושירותים נוספים.

"לשנות את יפן"

"הבחירה בטוקיו כמארחת המשחקים האולימפיים בעוד 7 שנים מהווה חדשות טובות לכל יפן", מסכמים האנליסטים ב-Nomura, "ואנו מקווים מאוד שהמעצמה האסייתית לא תבזבז את ההזדמנות שניתנה לה 'לשנות את יפן'. אנו רואים בזכייה אמצעי לשינוי המיוחל במדינה, אולם כדי שזה יקרה יש צורך גם בשינויים ממשלתיים וחברתיים".

אם תרצו המחשה לכך שהיפנים לא מתכוונים לחסוך הוצאות לקראת 2020, נספר שבניית האצטדיון החדש שהוזכר בפתח הדברים כאן, צפויה להימשך כ-5 שנים. זו תהיה הפעם הראשונה מאז אולימפיאדת בייג'ינג 2008, שמארחת המשחקים תציג מבנה ארכיטקטוני מרהיב. האנגלים, כזכור, אירחו את האולימפיאדה בלונדון אחרי המשבר הכלכלי ובחרו במוטיב צנוע יחסית; והברזילאים רק משפצים אצטדיון קיים בריו דה ז'ניירו.

ההצהרה היפנית הזו, ותוכניות גדולות אחרות של העיר טוקיו, יכולות כאמור להיטיב עם לא מעט חברות, אך כדאי גם לקחת בחשבון שמרחק 7 שנים מהמשחקים האולימפיים הוא פרק זמן שבו לא מעט תוכניות גרנדיוזיות יכולות להשתבש.

המומלצות של נומורה

עוד כתבות

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"קודם צריך לחלץ את האנשים - לא כל עסק חייב לשרוד כל זעזוע"

כך אומרת פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון ● בראיון מיוחד "לגלובס" היא מסבירה איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,808; מתוכם 107 חולים קשה

בעקבות הידבקות שר הבריאות ליצמן - גם רה"מ, מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל הדסה נכנסו לבידוד ● 334 איש החלימו, מתוכם 75 היום

הדגמה טכנולוגית של צוות מפתחים מרפאל, השבוע במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) / צילום: יח"צ

רשות החברות דוחפת את תע"א ואת רפאל למודל עסקי חדש

בימים הקרובים תיכנס לבתי חולים שורת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים פרי שיתוף-פעולה בין התעשיות הביטחוניות ומכוני המחקר לבין בתי החולים ומשרד הבריאות ● מודל העבודה נבנה לתקופת משבר, אך ברשות החברות שיזמה את המהלך כבר מזהים הזדמנות לפיתוח עסקי

ירון גינדי/ צילום: מגד גוזני

עתירה לבג"ץ: לשלם דמי אבטלה גם לעצמאים ולבעלי שליטה שכירים

לשכת יועצי המס טוענת לאפליה חמורה בין השכירים לעצמאים במתן סיוע בסיסי לצורכי מחיה בעת משבר הקורונה ● לדברי נשיא הלשכה ירון גינדי, יש חשש גדול שהמגזר העסקי לא יצליח לעמוד על הרגליים

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

מניות האנרגיה דוחפות את הדאו ג'ונס לעליות לאחר שטראמפ הקפיץ את מחירי הנפט

הנפט קפץ יותר מ-20% לאחר שטראמפ אמר כי שוחח עם פוטין ועם הנשיא הסעודי, והוא צופה שהם יסכימו על קיצוץ של 15-10 מיליון חביות נפט ביום ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב קפצו בכ-6.6 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ, גבוה בהרבה מהצפי

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

האם ביהמ"ש יקדם את החזר כספי הצרכנים על טיסות שבוטלו?

אחרי שבארגון התעופה הבינלאומי יאט"א איימו כי סוכני נסיעות שלא ישלמו ינותקו מהמערכת, הגיעה המחלוקת לביהמ"ש עם בקשה לצו מניעה ● הסוכנים טענו כי יאט"א מתעלם מהמצב החריג שנוצר, ומי שישלם על כך יהיו הצרכנים שיישארו ללא החזר כספי

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

פיז'ו 2008 החדשה / צילום: יח"צ

גם בעיצומו של המשבר: הושקה בישראל פיג'ו 2008 החדשה

הג'יפון החדש ישווק באון-ליין ויוצע עם מנוע בנזין או דיזל במחיר שמתחיל ב-128 אלף

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

משרד התקשורת יבהיר: בזק רשאית שלא לנתק לקוחות אינטרנט

אי הבנה בין משרד התקשורת לבזק סביב סוגיית הניתוקים באינטרנט ● בזק ביקשה להפסיק לנתק לקוחות קיימים והמשרד סבר שהכוונה היא ללקוחות חדשים ולכן הוחלט להוציא הבהרה שתתיר לבזק להפסיק לנתק

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

נעילה שלילית בת"א; דלק זינקה ב-13%, פריגו צנחה 10%, מדד הנפט והגז קפץ 6%

מניות חברות הבדים בלטו בעליות: ספאנטק קפצה 10% ● בעקבות זינוק של 9% במחיר הנפט: תמר פטרוליום נסקה 48%, רציו פטרוליום ב-17% ואנרג'יאן ב-6%

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

השוק הקונצרני התייבש; "לחברות בעלות איכות אשראי גבוהה יש נגישות לשוק"

S&P מעלות: חמש חברות בלבד הנפיקו במהלך חודש מרץ בהיקף כולל של כמיליארד שקל, ירידה חדה של 84% לעומת גיוסים בהיקף של כ-6.3 מיליארד שקל במרץ אשתקד

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

פרופ' רפי ביאר / צילום: אלון רון

מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם לשעבר בטור מיוחד: אחרי גל הקורונה לאן?

לדעת פרופ' רפי ביאר, לשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם, "מוטל עלינו כבר היום לתכנן ולתקצב את הערכות בתי החולים והקהילה לתקופה שאחרי המלחמה, תוך ראייה רחבה של כלל צורכי הרפואה והמחקר הישומי בישראל"

יוסי שסטוביץ/ צילום: יחצ

מנצלת את זמני המשלוח הארוכים ברשתות: שסטוביץ תמכור ברילה וקולגייט ישירות לצרכנים

שסטוביץ עלתה לאוויר עם אתר מכירה תחת השם ״דה אונליין סטור״ אשר מציע לספק את מוצרים תוך 3 ימי עסקים

שוק הביומד / צילום: Shutterstock

כנס משקיעי הביומד של קבוצת קוקרמן ייערך בשבוע הבא

בכנס המקוון בנושא הקורונה, שייערך ב-6-7 באפריל, ישתתפו סטארט-אפים בתחומים של חיסונים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פארמה, אבחון, רובוטיקה ובריאות דיגיטלית

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל לא מרוצה מהבנקים ותוקף: "חיוני שהם ימשיכו לספק אשראי, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית"

המפקחת במכתב לראשי המערכת הבנקאית: "אני שבה וקוראת לכם לבחון מחדש את מדיניות התמחור של ההלוואות בעת הזו, ובפרט ללקוחות שערב המשבר עמדו בתשלומים כסדרם, ואשר סביר להניח שהקושי שלהם הוא נזילותי באופיו"

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הטוויטר של טראמפ מכה שוב: התערב במשבר הנפט העולמי

בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקאי לפני זמן קצר כי הוא דיבר "חברו" הנסיך הסעודי, מוחמד בין סלמאן, ששוחח עם הנשיא פוטין, וכי הוא מקווה שהשניים יקצצו בערך 10 מיליון חביות נפט ● מחר ייפגש טראמפ עם ראשי חברות הנפט האמריקאיות

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

עיריית הוד השרון ניסתה לבטל תוכנית מגורים לאחר שאושרה

הוועדה המקומית ניסתה לבטל תוכנית לתוספת של 14 דירות שאושרה בהרכב של לפני הבחירות המקומיות האחרונות ● ועדת הערר המחוזית ביטלה את החלטת המקומית