גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקי אבני: "יש דברים שלא עושים בשביל כסף כמו 'האח הגדול'"

השחקן אקי אבני מדבר בריאיון ל"גלובס" על היחס הקר שקיבל כשחזר מלוס אנג'לס, על הקריירה: "הייתי צריך לבנות מחדש את הבית, והבית של המשחק הוא התיאטרון", על פוליטיקה: "מי שמשייך את עצמו לצד כזה או אחר הוא אידיוט"

החזרה של אקי אבני מלוס אנג'לס לא הייתה פשוטה, בלשון המעטה. הוא חשב שיקבלו אותו פה בחיבוק חם, אבל לא רק שהשוק לא התרגש מחזרתו ארצה, הוא התעלם ממנו בהפגנתיות. היו גם כאלה שכעסו עליו. כיום נראה לנו טבעי לגמרי שאיילת זורר, גל גדות, מורן אטיאס ומרק איווניר מצליחים בהוליווד, כשהצלחתם היא גאווה לאומית, אבל כשאבני פרץ את הדרך, כשעבר לשם עם אשתו לשעבר, סנדי בר, בשיא הצלחתם בארץ, הוא נחשב לבוגד. עד כדי כך. היחס הקר פגע בו עד עמקי נשמתו. "מה הם רוצים ממני?", הוא משחזר, "אני בסך-הכול אמן שנסע כדי להרחיב את האופקים שלו. הייתי המאמי הלאומי, 'טירונות', 'הוא הלך בשדות', ואנשים כנראה הרגישו שבגדתי בהם".

- חזרת לבסיס שממנו התחלת את הקריירה, לתיאטרון, אחרי שנים בטלוויזיה ובקולנוע.

"אחרי הלימודים אצל יורם לוינשטיין הצטרפתי לקבוצת הצעירים של רינה ירושלמי לעוד שנה של התמקצעות, ואחר כך עשיתי את 'סיפור הפרברים' ואת 'המפקח', ואז היה 'תוסס', וקם ערוץ 2 ומאוד קסם לי לעשות שם את תוכנית הנוער הראשונה 'סטוץ'. משם התגלגלתי לתוכניות ולסרטים, והתיאטרון תפס מקום משני, כי היה אז פחות סקסי בעיניי. כשחזרתי מאל.איי. נפגשתי עם בועז בן-ציון כדי שייצג אותי. הוא שאל, מה אתה רוצה לעשות וכמה אתה יכול לחכות עד שזה יקרה? אמרתי שאני רוצה לעשות תיאטרון ושיש לי אורך נשימה כלכלי".

- למה דווקא תיאטרון?

"הרגשתי שאני צריך לחזור הביתה. בשנה האחרונה שלי באמריקה התפרק הבית שלי עם סנדי, והתפרק הבית המקצועי שלי שם. הייתי צריך לבנות מחדש את הבית, והבית של המשחק הוא התיאטרון. מה גם שהמצב בטלוויזיה מבחינה תוכנית הוא עגום. כשהביזנס יותר חשוב מהתוכן בכל ממד ופורמט, הולכים לאיבוד".

- מוזר לשמוע משפט כזה ממי שעבר להוליווד, שם הביזנס מעל הכול.

"לתפיסתי הסברה הזו שגויה, כי בארצות הברית יש מקום גדול לכולם, בכל נישה. יש ערוץ לריאליטי, לדרמות - כל אחד יכול להתקיים בכבוד עסקי ואמנותי".

- השוק שלנו קטן וחייב להיות רווחי.

"בארץ, אם אמן מתפזר זה בגלל שאין לו ברירה. צריך שעטנז שגם יכבד אותך כלכלית וגם את הנשמה המקצועית שלך. כיום אני מגיש תוכנית בוקר בערוץ מסחרי, ובערב אני בתיאטרון. זה מה שנכון לי כרגע".

- אתה מותח ביקורת על התכנים שבטלוויזיה, ועדיין מגיש תוכנית בוקר, שחלק מהביקורות שקיבלתם עליה היו קשות.

"ואחרות כתבו שזו תוכנית נהדרת. התוכן שלה הוא פנטסטי. אין בה כדורי בדולח והכנת כרטיסי ברכה לשנה הבאה. אנחנו משתדלים להביא אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, ויש גם חצי שעה של פוליטיקה וענייני דיומא, שעליה התעקשתי".

- אתה אדם פוליטי? מעורב?

"אני מוצא את עצמי עושה פעולות למען המדינה עם משרד החוץ וההסברה. בשנה שעברה נסעתי עם משלחת לאירלנד, שם מצבנו איום, כי אין שדולה יהודית-ישראלית, שבארץ לא מבינים עד כמה היא חשובה; והעובדה שאחרי הרבה שנים של תמיכה עיוורת במדינת ישראל, האירים מעדיפים להזדהות עם הפלסטינים, עם האנדרדוג, ולא איתנו. אז היינו שם בשבוע האפרטהייד נגד מדינת ישראל, נתנו מלחמה, אבל גם הקשבנו טוב-טוב".

- זו הסיבה לכך שיצאת לסיור ביהודה ושומרון?

"אנחנו חושבים שאפשר להפריד שטחים ושלום, והעניין הוא הרבה יותר מסובך. הלכתי לשם לראות במו עיניי את ההשקה הפיזית שבין האוכלוסיות שם. עניין אותי לבקר שם בתעשייה. יש שם 172 מפעלים, 6,000 פועלים, מהם 3,000 פלסטינים, שמשתכרים לפי פרמטרים ישראלים עם תנאים טובים יחסית. מדברים על דו-קיום, אבל זה הדו-קיום הגדול ביותר, לטוב ולרע. ולא משנה באיזה צד אתה נמצא".

- אז באיזה צד אתה נמצא?

"מי שמשייך את עצמו לצד כזה או אחר הוא אידיוט. המציאות כל-כך ורסטילית, בכל יום היא מציעה הזדמנויות חדשות".

- שיש כאלה שמסרבים לראות אותן.

"אטימות היא הדבר הרע ביותר לכל מהלך יצירתי מכל סוג שהוא. המדינה זזה לאמצע והמחאה היא תוצאה של זה, ואנחנו רק בתחילת המהלך שהיא התניעה. ההפגנות היו טבילת רגל. במודעות אנחנו כבר שם. במציאות, יש רגולציה, ביורוקרטיה. עם הפלסטינים אני רוצה להגדיר את עצמי כאופורטוניסטי, ואני רוצה לראות עם מי בא לי לרקוד טנגו. גם הצד השני צריך להכיר בכך שאנחנו צריכים לרקוד טנגו, וכשאבו מאזן אומר אחרי שחרור האסירים שאין מצב לדיאלוג, זו אמירה איומה שעושה טוב להדיוטות שבצד השני, וברור שהיא פרופגנדה".

- לא הצטרפת בזמנו לחרם על אריאל.

"זה קרה כשהופעתי ב'לילה לא שקט' וכשאני חלק מתיאטרון ציבורי (הקאמרי, ל' ר'), שממומן בחלקו על-ידי המדינה, אז אני סוג של עובד ציבור והחרמה היא לא לגיטימית בעיניי. להגיד אפשר, אבל ההחלטה להחרים הייתה עגומה".

- בוא נחזור רגע לתקופה שבה ניסית לחזור לשחק בארץ. איך שיווקת את עצמך?

"הלכנו לפגישות והתיאטרון חיבק אותי מיד. בהבימה הציעו לי חוזה לשלוש הצגות ספציפיות, שלא עלו בגלל בעיות תקציביות, אז הלכנו לעמרי ניצן (המנהל האמנותי של הקאמרי, ל' ר') שהרים את הכפפה".

- ונתן לך את 'לילה לא שקט', שלא הצליחה.

"זה לא מדויק. מבחינה כלכלית ההצגה כיסתה את עצמה פלוס. אחר כך עברתי ל'בעל למופת' של סובול, ובהצגה השנייה עמרי קרא לי למשרד והציע לי את 'קברט', שזו ההכרה הכי גדולה שקיבלתי בתיאטרון. אתה אחד מאיתנו, בוא הצטרף לחבורה הכי טובה במדינה - אולה שור, מיקי קם, גדי יגיל".

- ואיתי טיראן. צבטת את עצמך?

"לגמרי. הייתי כל-כך רעב לעשייה טובה ואיכותית, והייתי חייב להתאבד על זה. הייתי בכל רגע נתון שם ב-200%, כמעט ערב-ערב בתיאטרון. שלא ייגמר לעולם".

- ובכל זאת, כפרילנסר, החוזים קצרי טווח. כשיש לך ילד זה לא פשוט, הלחץ הזה.

"להפך. זה מאתגר. במקצוע הזה אתה טוב כמו העבודה האחרונה שעשית. חברי האנסמבל עלולים להירדם בשמירה".

- ואתה חייב להיות על קצות האצבעות.

"אבל לא למכור את עצמך לזנות, אלא לשמור על האיכות האמנותית, שלאורך זמן יש לה שווי כלכלי. אני תמיד יכול להתגאות שלא עשיתי אופרת סבון שהייתה יכולה לתת הרבה כסף. מבחינתי זה כמו שהיו נותנים למנכ"ל שטראוס לנהל סופרמרקט. הוא היה קם בבוקר ורוצה למות. על אחת כמה וכמה שכסף לא יוכל לתקן את הפגיעה בשם. אז יש דברים שלא עושים, כמו 'האח הגדול', שמציעים סכומים שיכולים לאפשר לך לקנות עוד דירה, או 'מחוברים'. אבל אני לא אעשה את זה לבן שלי, ולחברה שלי ולאשתי לשעבר. אתה סוחב כל עוד אתה מצליח לסחוב".

- השכלת לחסוך?

"לא תמיד אפשר, ובעיקר במדינת ישראל שבה תחשיב המיסוי לא נכון. באמריקה, כשאתה משלם 40% מס, הכול מגולם בו - משכנתה, רכב, הוצאות הבית, ובסופו של דבר אתה משלם את ה-12% בכיף".

- אתה רואה את עצמך בפוליטיקה?

"כרגע לא".

- אתה נוגע בפוליטיקה ב"פרוסט ניקסון" בקאמרי, שבו אתה מופיע מול עודד תאומי.

"עודד הוא האורים והתומים. כמה נשארו מדור המייסדים? זה כמו לעבוד עם המר"ן. זה בית ספר לדרך ולא לתוצאה, שזו האמנות בעיניי, שהיא מלאה בימים טובים ובימים קטסטרופליים".

- יש סיכוי שעוד תחזור לקולנוע?

"גילה אלמגור אמרה פעם שהייתה לה תקופה של עשור שאף במאי לא לקח אותה, והיא התקשרה וניסתה לשכנע, ואני מתאר לעצמי שלכל אמן יש תקופה כזו. עצוב לי שאנשים באים אליי אחרי המתיחה שעשיתי לדב נבון ב'אמבוש' ואומרים לי, 'איפה אתה? היית מעולה'. דווקא קטע כזה של 12 דקות בתוכנית מתיחות מעוררת בהם געגוע. לי אין חסך. אני מלא בתיאטרון".

עוד כתבות

משה קפלינסקי / צילום: יונתן בלום, גלובס

דירקטוריון בזן אישר מינוי מנכ"ל חדש: אלוף במיל' משה קפלינסקי

קפלינסקי, בן 63, יחליף בתפקידו את שלומי בסון, שמכהן כממלא מקום המנכ"ל מאז מאי אשתקד

משרדי חברת הטכנולוגיה נייס ברעננה. צומחת בזכות פעילות הענן
צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

הקטר של המשק הישראלי מוביל גם את הבורסה

תיק ההשקעות הטיפוסי של המשקיע הממוצע בבורסת תל אביב עתיר במניות בנקים ונדל"ן ● ואולם, הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי, והמגמות בעולם, מעידים כי יש צורך בשינוי

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עם הערת "עסק חי": סייברוואן מנפיקה לפי שווי של 100 מיליון שקל

לפי התשקיף, הרישום למסחר של המניות מותנה, בין היתר, בכך שההון העצמי של החברה לאחר הרישום למסחר לא יפחת מסך של 8 מיליון שקל

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

כיתת לימוד / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: איך מכניסים עוד אוכלוסיות להייטק? דרושה קפיצת מדרגה בחינוך

שכבת המצוינות של ישראל מונה רק 9%, והיא בנויה בעיקר מגברים יהודים ממרכז הארץ ● הבעיה טמונה בראשית השרשרת, בחטיבת הביניים

סיטיגרופ / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

תחזית פסימית של סיטי: "השוק הקדים בהרבה את המציאות"

"התמחור לא יכול להיות טוב יותר בהרבה מכאן והלאה", אמר מנולו פלקו מבנק ההשקעות ● "השווקים מתמחרים תיקון בצורת V; זה לא הולך להיות כל כך קל"

איך מצא את עצמו צוקרברג בצד של טראמפ, ונגד טוויטר / צילום: Associated Press

איך מצא את עצמו צוקרברג בצד של טראמפ, ונגד טוויטר

מארק צוקרברג מחושב עסקית ודואג לאימפריית הרשתות החברתיות שהקים, בעוד שג'ק דורסי פוליטי ותזזיתי • זו לא הפעם הראשונה ששני מנהלי הרשתות החברתיות הפופולריות מתעמתים על סוגיית חופש הביטוי, כשברקע מרחפת סכנה לעתיד החברות שהקימו

מיקום התאונה במג'דל שמס / צילום: מינהל הבטיחות

חודש קטלני באתר הבנייה: חמישה עובדים נהרגו בתאונות עבודה

מתחילת 2020 נרשמה ירידה מעודדת במספר תאונות העבודה הקטלניות באתרי עבודה בישראל ● מנגד בחודש מאי נהרגו חמישה פועלים, אחד מהם נהרג היום כתוצאה מנפילה מפיגום במג'דל שמס

התרופה פביפירביר / צילום: Issei Kato, רויטרס

רוסיה אישרה תרופה לשפעת לשימוש נגד הקורונה

משרד הבריאות אישר את התרופה פביפירביר לאחר שתוצאות ראשונות הראו שחולים שנטלו אותה התאוששו מהר יותר

מתי דב, מנכ"ל מגוריט  / צילום: איל יצהר, גלובס

לא רק נדל"ן: הימור פיננסי כושל עלה למגוריט בהפסד של 17 מיליון שקל

בקרן הנדל"ן מציינים כי ההפרשה בגין עסקת ה-SWAP נובעת מהירידה החריגה בשער מניית מגוריט ● לבנק מולו נחתמה העסקה יש אפשרות לסיים אותה בשל ירידת מחיר המניה, אולם מגוריט הגיעה להבנות עם הבנק שיימנע מכך, כנגד העמדת בטוחות מצידה

יאיר פינס / צילום: איל יצהר, גלובס

הממשלה החליטה שלא להקים מטה דיור חדש; המטה הנוכחי יועבר על עובדיו למשרד השיכון

בראשו יעמוד ככל הנראה מנכ"ל המשרד המיועד, יאיר פינס

שער טיימס המזויף בציוץ של מיקי רוזנטל / צילום: צילום מסך

מה גרם לאלפים להאמין שמגזין מכובד משווה בין היטלר לטראמפ?

גם אתם קיבלתם ברשתות את השער הפרובוקטיבי של המגזין "טיים"? ● האיור הוא זיוף, או ליתר דיוק קריקטורה בהשראת השער המוכר של "טיים" - והוא אפילו לא חדש ● כך אלפים נפלו בפח

עו"ד דוד פורר, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי, גלובס

המועמדים לוועדה לבחירת שופטים נחשפים: ברשימה - עו"ד המייצג מקורב של נתניהו

"גלובס" חושף את זהות עורכי הדין שצפויים להתמודד על תפקיד הנציג השני של לשכת עוה"ד בוועדה הרגישה, שיצטרף לעו"ד אילנה סקר; בין המועמדים: עו"ד דוד פורר, המייצג את חברת הנדל"ן הציבורית "אאורה" של איש העסקים יעקב אטרקצ'י, המקורב לנתניהו וראש הלשכה לשעבר דורון ברזילי

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

המאבק מסלים: עובדי חדשות 13 לא יספקו תכנים לרשת ביממה הקרובה

במקביל, ביקש ארגון העיתונאים מחבריו בכל כלי התקשורת להימנע משיתוף פעולה עם תוכניות רשת

מלט / צילום: שאטרסטוק

ניצחון ליבואנים? מסתמן כי לא יוטל היטל גבוה על ייבוא מלט לישראל

בשנה שעברה הוחלט למסות את יבואני המלא ב-0.25 בלבד ● הנושא עלה לדיון מחודש, כאשר הממונה על התחום אף המליץ על היטל היצף של עד 30% ● כעת נראה שוועדה מייעצת תדחה את ההמלצה

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

נתניהו: ישראל כ"ץ יציג היום את התכנית לעידוד עסקים

שר האוצר ישראל כ"ץ אמור לפרט את חלקיה העיקריים של התכנית בישיבת הממשלה ● שר הכלכלה עמיר פרץ, אמר במהלך סוף השבוע כי הוא מתנגד לתכנית כיוון שאינה מתחשבת בעסקים ששמרו על העובדים ללא חל"ת במהלך התקופה

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

ניצלה את עליית המניה: פייבר הבטיחה גיוס של 120 מיליון דולר

הגיוס שהבטיחה חברת האינטרנט הישראלית בהנפקה המשנית בבורסת ניו יורק, יסתכם ב-113 מיליון דולר נטו, בניכוי עמלות החתמים

קים ג'ונג און / צילום: רויטרס

ארה"ב מאשימה: עשרות בכירים צפון קוריאנים הלבינו 2.5 מיליארד דולר

על פי כתב האישום, הנאשמים, ובהם גם עובדים מרכזיים בבנק מרכזי לסחר חוץ בצפון קוריאה, פתחו והפעילו כ־250 חברות קש מחוץ למדינה ועבדו עם אנשים נוספים כדי לקנות סחורות ולבצע תשלומים אסורים בדולרים

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום רביעי האחרון: 22,089 דיווחים על חזרה לעבודה

במקביל, נרשמו 1,680 דורשי עבודה חדשים ●  מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק התקבלו בשירות התעסוקה 224,421 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 104,834 דורשי עבודה חדשים.

מפגין נושא את דגל ארה"ב הפוך ליד בניין בוער במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג פלויד / צילום: Julio Cortez, AP

כעס, תסכול, ודגל הלאום הפוך: התמונות המצמררות והמרגשות מסוף השבוע הכאוטי בארה"ב

חניקתו למוות של ג'ורג פלויד, אפרו-אמריקאי בן 46, על ידי שוטר בעיר האמריקאית 
מיניאפוליס הובילה לגל של הפגנות מלאות זעם ואלימות ברחבי ארה"ב ● כך זה נראה בתמונות