גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחן דרכים: ג'יפ הגראנד-צ'ירוקי החדש - קאובוי עירוני

השינוי החד שעבר המותג האייקוני ג'יפ משתקף היטב בעיצוב ■ מאחורי החזות האולטרה-מודרנית והתא המפנק, מסתתר רכב שטח רציני

תוך עולם המיתוג, שממציא את עצמו מחדש כל העת בהתאם לגחמות ולצווי אופנה, מסתובבים כמה דינוזאורים פרה-היסטוריים. למותגי העל האלה יש ערך שוק של עשרות ומאות מיליארדים, מסורת של עשרות שנים ותדמית מובחנת וברורה, שחוצה גבולות גיאוגרפיים ותרבותיים. ההתלבטות המתמידה של המחזיקים במותגים האלה היא עד כמה - והאם בכלל - ניתן לחדש ולבצע בהם שינויים מבלי לפגוע בבידול.

אחד המותגים הללו הוא "ג'יפ", שמתברך בחוג קנאי של אוהדים בכל העולם. במשך שנים רבות נמנעה קרייזלר מלבצע שינויים דרמטיים במותג והתייחסה אליו כאל פריט לשימור. אבל הטלטלה העסקית החדה שעברה לפני כחמש שנים, שבמהלכה ננטשה על ידי דיימלר, הגיעה לפשיטת רגל ונרכשה בידי פיאט, הביאה אותה לחשיבה מחודשת גם כלפי המותג האייקוני שלה.

המותג ג'יפ הסתגל בשנתיים האחרונות לטרנדים הנוכחיים, פנה לקהל צעיר יותר, שלא מייחס חשיבות רבה מדי למורשת, והפך בכך לאחד ממנועי הצמיחה של המותג, עם תרומה מרכזית לרווח של כ-1.7 מיליארד דולר שרשמה קרייזלר בשנה שעברה.

את השינוי ניתן לראות היטב בדור החדש של הגראנד-צ'ירוקי, שנחת כאן לאחרונה. החרטום החדש של הכלי, למשל, לא היה מבייש את אאודי, ב.מ.וו או קדילאק. הגריל האנכי המוכר של ג'יפ עוד נמצא שם, אבל כעת הוא מקיף פנסים קסנון צרים, שמשובצים בנוריות LED, ובפגושים עגלגלים. יחד עם מראה זורם יותר של הגוף, זנב קמור וחישוקים אופנתיים בגוון טיטניום מבריק - מתקבלת נוכחות כביש רצינית.

אם העיצוב החיצוני יכול לגרום לטהרנים של המותג לתלוש שיער, הרי שעיצוב הפנים יכול לגרום למר וויליס, הוגה הג'יפ, להתהפך על משכבו. את מקום לוח המחוונים האנלוגי המסורתי, למשל, מחליף מסך LCD רב-תכליתי ברזולוציה גבוהה, שמשנה את צורתו ואת המידע המוצג עליו בהתאם לבחירת המשתמש.

מסך LCD נוסף, בגודל של טאבלט ממוצע, שולט על כל מערכות המשנה באמצעות מגע ומאפשר הורדת אפליקציות, גלישה ושאר ירקות. העברת מצבי השטח מתבצעת באמצעות מתג סיבובי ומתגים אלקטרוניים שולטים במערך רציני של אבזרי מותרות ופינוק. מרווח הפנים מכובד, רמת הגימור איכותית מאוד ותא המטען הענק מעיד על כך שהוא מתוכנן לאכלס שני מושבי נוסע נוספים - אופציה שבינתיים לא מוצעת בארץ.

הרמז היחיד לכך שלא מדובר בעוד רכב כביש-שטח יוקרתי ואופנתי לשואו-אוף הוא גובה הרצפה - גבוה מעל האספלט - שדורש להיעזר בידיות האחיזה (או במדרגות צד אופציונליות) לצורך הכניסה לרכב.

המכל מתרוקן במהירות

רכב המבחן שלנו הגיע ללא מתלי האוויר שמוצעים כאופציה, אולם לא היה בהם צורך ממשי על הכביש. גם עם המתלים הרגילים זהו כלי רך ונעים, שסופג היטב בורות ומהמורות ומבודד את הנוסעים מהנעשה במרחק 25 סנטימטרים מתחתיהם. פסי הרעדה אמנם מקפיצים את המרכב, אבל בצורה נסבלת. נטיית הגוף בפניות הדוקות מרוסנת דיה ואינה מאיימת לדחוק את הנוסעים החוצה מבעד לחלונות. מנגד, תחושת ההיגוי אמריקאית מסורתית, כלומר תגבור יתר ותחושה מנותקת שאינה מעודדת נהיגה נמרצת בכבישים מפותלים.

את מנוע ה-V6 בנפח 3.6 ליטרים של קרייזלר כבר פגשנו בכמה גרסאות בעבר, אולם בצ'ירוקי החדש הוא משודך לראשונה לתיבה אוטומטית בת 8 מהירויות. ברוב המקרים התיבה מתפקדת היטב, עם הורדות הילוכים זריזות בהאצה ושיוט סופר חלק במהירויות גבוהות. אבל רגל מהוססת או אגרסיבית יכולה לגרום לתיבה להתבלבל ולהגיב בצורה לא רהוטה. זו, מן הסתם, בעיה שתיפתר בעזרת עדכוני תוכנה עתידיים.

מי שרוכש SUV אמריקאי במשקל שתי טונות פלוס עם מנוע V6 מגודל וחזק, לא מצפה מן הסתם לקבל צריכת דלק אירופאית - וגם לא יקבל אותה. תחת עומס הגראנד לוגם דלק בקצב של כ-7 ק"מ לליטר ומכלה במרץ את המכל הגדול, שמילויו מחדש עולה כ-550 שקל.

תחום אחד שבו ג'יפ לא נוטשת את המסורת הוא יכולת השטח. מתחת למרכב המגונדר מסתתר רכב קשוח עם יכולות מקצועיות לעילא. בארה"ב החברה מאפשרת ללקוחות לבחור בין מספר מערכות הנעה כפולה ואופציות מתלים, עם מפרטים שרוויים במושגים שלא יגידו הרבה למי שאינו חיית שטח - כמו "דיפרנציאל אחורי עם החלקה מוגבלת" ו"יחס הפחתה קיצוני". בארץ אפשר תמורת כמה עשרות אלפי שקלים להזמין את מתלי האוויר האופציונליים, שמתרוממים בכמה דרגות ומאפשרים להגביה את הגחון עד 28 ס"מ מעל פני הקרקע.

אבל גם בגרסת ההנעה הכפולה "הרגילה", שעמה מגיע הרכב לארץ, זהו כלי שיש לו מעט מאוד מתחרים בשטח. הגחון הגבוה מתוכנן להפחית למינימום את סיכוי הפגיעה במכלולים רגישים, הפגושים מאפשרים זוויות גישה/נטישה מרשימות על מכשולים, ודף הנתונים מלמד על יכולת מרשימה לצלוח אגני מים גבוהים ולנוע בשיפועי צד מסמרי שיער. המהדרין יכולים אפילו לעקוב באמצעות לוח המחוונים אחרי הטמפרטורה של תיבת ההעברה בעת נסיעה בשטח.

כל העסק הזה נשלט בצורה ידידותית להפליא: מתג סיבובי משנה את תכנות מערכת ההעברה ומחשב המנוע למצבי שטח שונים - חול, סלעים, בוץ וכדומה - ואת השאר עושה הרכב כמעט בעצמו בנוסח "כוון את ההגה וסע". מי שממש רוצה יכול לשפר את הרכב עד אין קץ באמצעות קיטים שונים ומשונים, אך ספק אם יהיו רבים כאלה בארץ.

מחירי המציאה של הגראנד-צ'ירוקי היוצא, שהפכו אותו ללהיט מכירות, נעלמו בדגם החדש, ובסיוע מס היוקרה החדש מחירו מתחיל כיום בסביבות ה-300 אלף שקל ונוסק עד קרוב ל-400 אלף שקל בדגם ה"לימיטד" המפואר עם מתלי האוויר. גם בטווח המחיר הזה הוא עדיין נמוך משמעותית מהמחיר של המתחרים הגרמנים והבריטים, שמציעים שילוב דומה של פאר, ביצועים וממדים. בשורה התחתונה זהו כלי שנראה כמתאים יותר לרודיאו דרייב מאשר לרודיאו (או ל"סוסיאדה" בעפולה בגרסה המקומית), אבל מסתיר בתוכו יכולות שלא מביישות מסורת של 70 שנה.

גרנד צ'ירוקי

חלק מהמתחרות

קדילאק SRX

המתחרה הצמוד של הגראנד-צ'ירוקי בארה"ב נמכר בישראל ב-290-370 אלף שקל. בקצה העליון של המחיר מקבלים את הדגם המפואר עם מנוע V6 בנפח 3.6 ליטרים בהספק רציני של 314 כ"ס. יכולת השטח אינה משתווה לצ'ירוקי אך ביצועי הכביש מרשימים.

קדילאק / צילום: יחצ

טויוטה לנדקרוזר 2014

ב-337 אלף שקל לדגם הארוך והמאובזר, לנדקרוזר של טויוטה הוא עדיין אחד הכלים המבוקשים. יש לו מערכת תמסורת מקצועית ויכולות שטח גבוהות מאוד ולישראל הוא מיובא עם מנוע טורבו-דיזל בהספק 190 כ"ס. בשלהי ינואר ינחת כאן לאחר מתיחת פנים.

טויוטה לנד קרוזר / צילום: יחצ

דיסקברי 2014

בינואר ינחת כאן לנדרובר דיסקברי לאחר מקצה שיפורים. יש לו מנוע טורבו-דיזל חזק, תיבה אוטומטית מדור אחרון ומוניטין שטח מהולל לא פחות משל ג'יפ. הוא מוצע עם חמישה ושבעה מקומות ודגם בסיסי יתחיל כנראה ביותר מ-400 אלף שקל.

לנד רובר דיסקברי / צילום: יחצ

עוד כתבות

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

שכונה חדשה בקרית אתא / הדמיה: דב קורן אדריכלים

נחתם הסכם גג בקריית אתא לבניית 19 אלף יח"ד

ההסכם כולל גם יותר ממיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ● בנוסף, הונחה אבן הפינה לבית חולים אזורי

יוני פארן / צילום: איל יצהר, גלובס

טלנובלה בהמשכים: יוני פארן עוזב את דורי מדיה-דרסט

בשוק מעריכים כי פארן יקים חברת הפקה חדשה - באופן עצמאי או בשיתוף-פעולה עם גורמים אחרים

מתחם אלביט מערכות בנתניה / צילום: בר אל

סקיי ליין נגד אלביט: "הונתה ונישלה אותנו מפרויקט משותף, כשהיא משתמשת בידע שלנו"

חברת העגורנים טוענת כי אלביט והעובד שלה ליאור אביטן נישלו אותה מחלקה בפרויקט משותף לבניית עגורן אוטונומי שנועד להקטין תאונות עבודה ● לדברי סקיי ליין, אביטן השתמש בידע שצבר בעבודה משותפת כדי להקים חברה-בת של אלביט שהוא הבעלים העיקרי בה, תוך שהוא משתמש בשמה

אברהם נניקשווילי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ננקשווילי מערער על הרשעתו; הפרקליטות מבקשת להחמיר בעונשו

אברהם נניקשוולי - שהורשע במתן שוחד של 400 אלף דולר לשר המנוח בנימין בן-אליעזר ונידון ל-14 חודשי מאסר - מערער הן על הרשעתו והן על עונשו ● מנגד, הפרקליטות תערער על קולת העונש ● העליון הורה על עיכוב ביצוע העונש עד להכרעה בערעורים

סוחרים בבורסה של ניו יורק/  צילום: רויטרס, Jeenah Moon

יו"ר ה-FDA מזהיר מפני הקורונה: "אנחנו על סף מגיפה", וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת

העליות החדות שנרשמו בתחילת המסחר נמחקו בצל התפשטות הקורונה לארה"ב ואזהרת רשות המזון והתרופות האמריקאית ● מניותיהן של חברות התעופה בארה"ב השלימו התרסקות של כ-15% בשבוע האחרון

אורלי לוי–אבקסיס, העבודה–גשר–מרצ / צילום: ניר סלקמן

אורלי לוי-אבקסיס הצהירה בחיפה: "ייצוג הנשים במפלגה שלנו גבוה מבשאר המפלגות". בדקנו את המתחרים

בכנס בחירות שהתקיים בחיפה, מייסדת גשר ייחסה לרשימה שלה מונופול על שוויון מגדרי ● אבל את מי היא שכחה? ● המשרוקית בדרכים

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / אנימציה: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית: רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

רני צים / צילום: איל יצהר

מידאס של שוק ההון: רני צים ממשיך לרכוש חברות במשבר והמניות מזנקות

חברת מרכזי הקניות הבורסאית של צים צפויה לרכוש את השליטה במידאס, הפועלת עימה להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים, תמורת 50 מיליון שקל ● צים: "אמנם בימים אלה, על רקע בהלת הקורונה, השוק קצת מבולבל, אבל זו עסקה אסטרטגית לטווח ארוך"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

איתות חיובי מקבוצת יינות ביתן: החלה להעביר תשלומים לספקיות המזון

ל"גלובס" נודע כי יינות ביתן החלה להעביר בימים האחרונים את תשלומי החובות לספקיות הגדולות והבינוניות ● עם זאת, ישנן עדיין ספקיות בינוניות וקטנות שטרם קיבלו תשלום ● המהלך מתבצע על אף קשיי התזרים והעובדה שהחברה טרם חתמה על עסקה עם גוף שיעניק לה מימון

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

פרשנות - נמסטה, טראמפ: דלהי בוערת בזמן שנשיא ארה"ב מבקר את מודי

נרנדרה מודי הכין קבלת-פנים מלכותית לטראמפ במדינת הולדתו, בצפון מערב הודו ● בינתיים, בדלהי הבירה האדמה רעדה: שוטרים מתנגשים עם מפגינים, מפגינים מתנגשים עם מפגינים, והנכס הגדול ביותר של הודו המודרנית מתנפץ לרסיסים: הרמוניה בין-עדתית

גל גדות בפרסומת לוואווי/ צילום: מתוך ערוץ יוטיוב

"לעומק התודעה" זכה בתקציב הפרסום הבינ"ל של וואווי בהיקף כ-500 מיליון דולר

המשרד יטפל בכלל הפעילות העולמית של המותג ב-115 המדינות בו הוא פועל ● לזכות המשרד עמדה בין היתר העובדה שליהק לקמפיין המותג את השחקנית גל גדות, עוד לפני שכיכבה בתפקיד וונדר וומן

אפי נוה (מימין) וחאלד זועבי / צילום: לשכת עורכי הדין

"ההצבעה שלי בעד אתי כרייף לשיפוט? אני מניח שהייתה לי תאונת עבודה"

כך הסביר עו"ד חאלד זועבי, חבר הוועדה לבחירת שופטים, בעדותו במשטרה את החלטתו לתמוך בכרייף ● השופטת מואשמת בכיפוף לשימוע כי מונתה, בין היתר, בשל יחסיה עם נוה • זועבי גם מפנה את החוקר לנשיאה נאור ולשרה דאז שקד "שהכניסו את כרייף לרשימה"

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

סוף למשבר? שר האוצר כחלון חתם על הצו ליבוא חמאה פטור ממכס

חרף התנגדויות הרפתנים והגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, שר האוצר חתם על הצו ליבוא פטור ממכס של חמאה לישראל, כהוראת שעה לשנה אחת ב-2020 ● המשמעות: במהלך 2020 ניתן יהיה לייבא חמאה לישראל ללא מכס, מבלי להתבסס על חלוקת מכסות

בית משפט / צילום: shutterstock

ניצחתם בביהמ"ש בגיאורגיה? לא תוכלו לאכוף את פסק הדין בישראל

ביהמ"ש דחה תביעה שהגישה חברת השקעות גיאורגית נגד חברה בקבוצת "אשטרום" שביקשה לאכוף בישראל פסק-דין שניתן לטובתה בגיאורגיה ● ביהמ"ש קבע כי לאור העובדה שפסקי דין שהתקבלו בישראל לא נאכפים בגיאורגיה, כך גם יש לדחות בקשה לאכיפת פסקי-דין גיאורגים בישראל

ג'ייסון גרינבלט בוועידת ההשקעות OurCrowd2020 / צילום: OurCrowd

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר ג'ייסון גרינבלט מצטרף לפלטפורמת השקעות ישראלית

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר, ג'ייסון גרינבלט, יצטרף לפלטפורמת ההשקעות OurCrowd מירושלים כשותף שיתמקד בבנית קשרים בין הקרן לבין גורמים באיזור המזרח התיכון והמפרץ הפרסי

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

נוקד קפיטל סגרה את גלובל אקוויטי ונפרדה מרוקח

חברת ניהול קרנות הגידור של רועי ורמוס ושלומי ברכה סוגרת את הקרן לאחר כשנתיים של פעילות, במהלכן צברה נכסים שנאמדים בכ-200 מיליון שקל

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר / צילום: יחצ

תמיר פרדו: הסירו את אפליקציית אלקטור - סכנה לביטחון המדינה

ראש המוסד לשעבר אמר בשיחה עם ד"ר ענת בן דוד מהאוניברסיטה הפתוחה כי השימוש באפליקציית אלקטור מהווה "סכנה אמיתית ומוחשית" לביטחון ישראל ● אלקטור בתגובה: "השתלחות פראית ולא אחראית; האפליקציה אינה מהווה סכנה לאיש"