גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אייפקס במגעים לרכישת טמבור מידי קבוצת עזריאלי

חברת הצבעים וחומרי הבנייה נמצאת על המדף כ-8 חודשים, ועזריאלי מבקשת עבורה כחצי מיליארד שקל ■ רווחי טמבור, שנמחקה מהמסחר ב-2012, נשחקו אשתקד ■ אייפקס תגייס קרן של 300 מיליון דולר שבאמצעותה תבצע את הרכישה

קרן ההשקעות אייפקס ישראל מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת חברת הצבעים טמבור, שבשליטת גרנית הכרמל המשתייכת לקבוצת עזריאלי - כך נודע ל"גלובס". אייפקס, אשר מנוהלת על-ידי זהבית כהן ושולטת בחברת תנובה ובבית ההשקעות פסגות, מנהלת מגעים עם בכירים בקבוצת עזריאלי וכן עם נציגי ברקליס, בנק ההשקעות שנשכר על-ידי המוכרת לליווי העסקה.

תג המחיר שהצמידה קבוצת עזריאלי לטמבור, שנמצאת על המדף קרוב ל-8 חודשים, הוא כחצי מיליארד שקל - מחיר גבוה יחסית שהרתיע בעבר לא מעט רוכשים פוטנציאליים.

ככל הידוע, גם באייפקס סבורים כי המחיר שעזריאלי דורשת עבור טמבור הינו גבוה. ועדיין, קרן ההשקעות - שכבר שילמה בעבר סכומים שנחשבו גבוהים בשוק - מעוניינת לקדם את המהלך.

אחת הסיבות לכך היא שטמבור תואמת לאסטרטגיית ההשקעה של אייפקס. הקרן היא כאמור בעלת השליטה בקונצרן תנובה, ששולטת בשוק החלב, וכן בפסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל. במילים אחרות, אייפקס מתמקדת ברכישת חברות ששולטות בתחום פעילותן - וטמבור עונה על ההגדרה.

את ההשקעה, אם תצא לפועל, תבצע אייפקס ישראל באמצעות כספי קרן חדשה שהיא מגייסת ממשקיעים זרים, שותפים באייפקס וגופים מוסדיים בישראל. היקף הקרן צפוי לעמוד על 300 מיליון דולר, והיא מתעתדת להשקיע בחברות מקומיות בסדר גודל בינוני-גדול, עם מחזור מכירות של החל מ-75 מיליון שקל לשנה.

גרנית הכרמל לא סינרגטית

טמבור, שנוסדה בשנת 1936 ומייצרת צבעי קיר, דפוס ורכב וכן חומרי בנייה ושיפוץ, נחשבת למותג חזק ולחברה נקייה מבעיות ניהוליות. החברה מנוהלת על-ידי מיכאל דיין.

במאי אשתקד טמבור נמחקה ממסחר בבורסה על-ידי החברה-האם, גרנית הכרמל, לפי שווי של 350 מיליון שקל. את 2011 סיימה החברה עם צמיחה של 13% בהכנסות, שהסתכמו בכ-771 מיליון שקל, ועם ירידה של 11% ברווח הנקי ל-31.4 מיליון שקל.

תוצאות 2012 של טמבור לא פורסמו, אך בתחילת השנה חשף דיין בראיון ל"גלובס" כי למרות שהכנסות החברה צמחו במהלך 2012 בשיעור של 12% לכ-860 מיליון שקל, הרווחיות המשיכה להישחק. לדבריו, הדבר נובע מכך שהעלאת המחירים בחברה לא פיצתה על התייקרות חומרי הגלם.

בקבוצת עזריאלי, נזכיר, מנסים כבר מספר שנים למכור את גרנית הכרמל, שמלבד טמבור מחזיקה בחברת הדלק סונול, בחברת הגז סופרגז ובחברת GES הפועלת בתחומי המים והשפכים. הסיבה היא שבקבוצה רואים החזקות אלה כבלתי סינרגטיות לפעילותה העיקרית של הקבוצה - נדל"ן מניב.

על סף אקזיט עצום בתנובה

בשלב זה קשה להעריך האם באייפקס יסכימו לשלם את המחיר שדורש עזריאלי. מצד אחד, בקרן ההשקעות ביצעו בעבר עסקאות במחירים גבוהים יחסית, כמו בעסקת פסגות. ב-2010 רכשה אייפקס את השליטה בפסגות לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל - שהוגדר על-ידי גורמים בשוק כ"מנותק מהמציאות", ומאז הרכישה ידע בית ההשקעות עליות ומורדות בדוחותיה הכספיים של אייפקס. מצד שני, לא בטוח שזהבית כהן, שניהלה גם את עסקת פסגות, תסכים לסגור עסקה נוספת במחיר שנחשב גבוה יחסית.

אייפקס, נזכיר, עומדת כיום בפני אקזיט רווחי במיוחד בתנובה, שאת השליטה בה רכשה לצד מאיר שמיר בינואר 2008, במחיר ששיקף לקונצרן החלב שווי של כ-3.8 מיליארד שקל. מאז הרכישה החזירו לעצמם הרוכשים כמעט את כל השקעתם, באמצעות חלוקת דיבידנדים מרווחי החברה, חלקם רווחי הון חד-פעמיים שנבעו ממימוש נכסי הנדל"ן של תנובה בתל-אביב. כעת מתכוונת אייפקס להנפיק או למכור את תנובה לפי שווי חברה של כ-8 מיליארד שקל.

יוסי זינגר פורש מניהול גרנית הכרמל; עלות שכרו ב-5.5 שנים - 15.5 מיליון שקל

אחרי 5 שנים וחצי כמנכ"ל חברת ההשקעות גרנית הכרמל, הודיע היום (ב') יוסי זינגר על פרישתו מהתפקיד, והוא צפוי לסיימו בסוף חודש מארס הקרוב.

זינגר, ממקימי פירמת הייעוץ הכלכלי גיזה זינגר אבן, מונה לתפקיד בתחילת אוגוסט 2008, כשנתיים לאחר שהשליטה בגרנית עברה לקבוצת עזריאלי מידי משפחת בורוביץ'.

במהלך שנותיו בגרנית הכרמל כחברה ציבורית צבר זינגר שכר בעלות כוללת של 15.5 מיליון שקל. כשהגיע לחברה ב-2008, משכורתו החודשית נקבעה על 140 אלף שקל צמוד למדד, וכן הוא נהנה מתנאים נלווים, בונוס בתלות בתוצאות החברה וחבילת אופציות.

גרנית הכרמל מחזיקה ב-4 חברות מרכזיות - חברת הדלק סונול, חברת הצבע טמבור, סופרגז וג'י.אי.אס (GES) הפועלת בתחום התפלת המים. אחרי 4 שנים בהן ניהל זינגר את גרנית הכרמל כחברה ציבורית, מניותיה נמחקו מהמסחר באוקטובר 2012 (אחרי כ-20 שנה בבורסה), בהשקעה של כ-320 מיליון שקל מצד קבוצת עזריאלי, ששיקפה לחברה שווי של יותר מ-800 מיליון שקל. מאז פועל עזריאלי למכירת פעילויותיה, עד כה ללא הצלחה.

ככל הנראה בשל הרצון למכור את פעילויות גרנית, לזינגר לא ימונה מחליף, ויו"ר גרנית הכרמל, מנחם עינן, ינהל את הפעילות במסגרת תפקידו הנוכחי.

זינגר מסר היום: "בחרתי לסיים את תפקידי בעיתוי הנוכחי בגרנית, המציגה עמידה ביעדים העסקיים, ולהפנות את משאביי לאתגר חדש. הליכתי בדרך חדשה נעשית בתחושת הצלחה וסיפוק אדיר, על מימוש המטרות האסטרטגיות רחבות ההיקף בתקופה זו".

מלבד פירמת הייעוץ, בה מכר את חלקו לשותפים לאחר שעזב, זינגר (54) הוא בעל תואר שני במינהל עסקים, ונמנה עם קבוצת היזמים שהקימה את חברת הדירוג מידרוג, ביחד עם סוכנות מודיס. כן הוא שימש בעבר כדירקטור חיצוני בבנק דיסקונט.

עוד כתבות

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

דעה: כשהשקר הופך לחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של הממשל

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

שי גולדן נגד אור סיגולי במלחמת תרבות: "1917" - סרט חד פעמי או יצירה גנרית?

"1917" - קלישאה או יצירת מופת? אור סיגולי בטוח שזהו סרט גנרי ושטחי ● שי גולדן משוכנע שזה סרט היסטורי תרתי משמע ● מדור התרבות של G מכריז מלחמה

מאיה גורה / צילום איליה מלניקוב

"החלטתי שבמקום לראיין אסירות וזונות לדוקטורט שלי, אנסה ליצור להן פרנסה"

בגיל 40, מאיה גורה כבר אחרי אקזיט שלישי, עם מכירת הסטארט-אפ שלה מיסביז לענקית האיפור איל מקיאג', וכבר מתכננת את המיזם הבא: "בשלב זה בחיי אני יודעת שמה שמניע אותי הוא הרצון להרים אנשים מלמטה למעלה" ● ליידי גלובס

 צילום: מאיר כהן

"אין לי הרבה חברים, אמירה שמצחיק להגיד בעולם של עוקבים ורשתות חברתיות, אבל זאת האמת”

לי בירן אינו רק ליבי מכוכב נולד, סלב נוער, זמר עם סינגל טרי וכוכב סדרות למבוגרים, אלא גם יזם ואיש עסקים, שסדרת היוטיוב שיצר זכתה בפרס

לאן נעלם דוח הגירעון באתר משרד האוצר? / צילום מסך של אתר משרד האוצר, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

האם המסמך עם תחזית הגירעון של האוצר הועלם כדי לא לפגוע בסיכויי הליכוד בבחירות?

המסמך, שהוצג השבוע בפני ישיבת הממשלה, נעדר מאתרי הממשל הרשמיים ובניגוד לשנים קודמות אינו זמין לציבור הרחב ● אולי זה קשור לכך שבליכוד רואים בו מסמך פוליטי שיכול לפגוע בסיכויי ההצלחה בבחירות

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין, השבוע / צילום: רויטרס

פרשנות: שנת הבחירות החלה: האם אמריקה תצביע גם הפעם לפי פנקס הצ'קים

כל מה שאנחנו יודעים על תבניות התנהגות פוליטיות בארה"ב מחייב אותנו להניח שדונלד טראמפ ייבחר מחדש ● "האמריקאים מצביעים בעד פנקס השיקים שלהם", ושנות טראמפ מציינות גאות ותעסוקה כמעט מלאה ● למרות זאת, כל הסקרים חוזים את תבוסתו ● הסיבה: סלידה מהתנהגותו ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

סוחרים בבורסה של ניו יורק/  צילום: רויטרס, Jeenah Moon

נעילה חיובית בוול סטריט: מדד S&P 500 עלה ב-0.38%; אלפאבית הוסיפה 2% לערכה

מספר אישורי הבנייה בארה"ב בדצמבר 2019 הגיע לשיא של 13 שנים ● בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים ● המדדים העיקריים באסיה ננעלו בעליות, על אף הדיווח על הצמיחה הנמוכה ביותר בכלכלת סין מזה שלושה עשורים

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

"גלובס" במסע לסיקור הבחירות בארצות הברית

כדי לראות את הנעשה במראה עיניים ולחוש במגע ידיים, כתבת "גלובס" טל שניידר תמריא לארה"ב ותדווח היישר מהשטח

מייסד אינסייט ג'ף הורינג / צילום: מתוך flickr

צ’קים שמנים והערכות שווי נדיבות: כך הפכה אינסייט לשחקן הכי משמעותי בהייטק הישראלי

קרן אינסייט פרטנרס, שרכשה את השליטה בחברת הסייבר ארמיס, השקיעה באופן שיטתי בסטארט-אפים ישראליים מבטיחים רבים ● מאחורי ההשתלטות עומדים משקיעים תחרותיים ורעבים, שזיהו שבישראל יש הזדמנות בחברות צמיחה

אבי ניר / צילום: תמר מצפי

קשת 12 יוצאת למהלכים דרמטיים בשוק התקשורת. מה עומד מאחוריהם ומהם הסיכונים

ערוץ הטלוויזיה החזק בישראל מקדם במקביל שני מהלכים שעשויים לייצר טלטלה בשוק התקשורת ולהוות מנועי צמיחה לחברה ● מהם הסיכונים בהקמת N12 ובחבירה לאקספון?

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה סגרה את היום בעליות: ת"א 35 קפץ 0.7%, פריגו ואלוני חץ הובילו את העליות

טבע, שקפצה ב-20% בשני ימי המסחר הקודמים, הוסיפה 0.3% לערכה ● אלוני חץ זניקה ב-3.5% ושיכון ובינוי ב-2.2% ● לאומי שוקי הון: "הסכם הסחר בין סין לארה"ב מגולם במלואו במחירי המניות"

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו סגירה למפעל הביטומן של בזן

הצו ייכנס לתוקף רק בחודש אפריל בכדי לאפשר היערכות משקית ● למרות שבז"ן מודעים לדרישות הסביבתיות כבר מ-2016, החברה לא נערכה כיאות והמשמעות כעת היא הפסקת הייצור עד סוף השנה לפחות ● בזן: "נמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: השבוע ביאסת קשות, יולי אדלשטיין

השבוע לימד אותנו יולי אדלשטיין שאם תנסה להשאיר את העוגה שלמה, בסוף תאכל אותה ● דעה

יצחק כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

סגן שר האוצר מוותר על המינוי לשר השיכון: "לא רציתי שמינויי יהיה על חשבון פיטוריה של השרה שאשא ביטון"

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע שהוא מוותר על התפקיד בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה ● פסיקת בג"ץ מלפני כשבועיים קבעה שאין לעשות סבבים פנים ממשלתיים בתקופת מעבר וכי ניתן למנות שרים רק מתפקידי שרים שעזבו באופן מוחלט

כנס G7 בקנדה, 2018 / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

"האויב הכי גדול של ארצות הברית": החזיתות והעימותים של טראמפ מול האיחוד האירופי

העוינות הכלכלית שצמחה בין ארה"ב לאירופה בתקופת טראמפ מתרחבת גם לאזורים הביטחוניים והפוליטיים ● אירופה, מצדה, בעיקר מחכה ש"תופעת טראמפ" תעבור ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד