גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ב. יאיר תובעת את משרד השיכון ורמ"י על עיכוב בצור הדסה

תובעת 3.5 מיליון שקל בגין הפרת הסכמי בנייה ועיכוב בקידומו ואכלוסו של פרויקט לבניית 30 יחידות דיור ביישוב ■ "הנתבעות פועלות בחוסר תום-לב ובציניות"

תביעה על סך כ-3.5 מיליון שקל הוגשה באחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד הבינוי והשיכון ונגד רשות מקרקעי ישראל, בגין הפרת הסכמי בנייה ועיכובן את קידומו ואכלוסו של פרויקט לבניית 30 יחידות דיור ביישוב צור הדסה.

לטענת חברת ב. יאיר, משרד השיכון ורמ"י שווקו קרקע שאיננה בשלה לבנייה, אך הציבו תנאים הקובעים כי עלייה לעמוד בלוח זמנים קצר עד איכלוס הדירות. עוד טוענת החברה כי גם היום,טרם הושלמו עבודות החיוניות לאכלוס הפרויקט.

מלבד התביעה הכספית דורשת החברה מבית המשפט לחייב את הנתבעות לסיים את העבודות הנדרשות תוך 60 יום ממועד מתן פסק הדין.

ב. יאיר זכתה בשנת 2011 במכרז אותו שיווקה המדינה שהתייחס לבניית 365 יחידות דיור בצור הדסה. במסגרת המכרז זכתה החברה במתחם המאפשר בניית 30 יחידות דיור.

בעקבות הזכייה נחתם באוגוסט 2011 חוזה בין החברה לבין משרד השיכון, ולפיו התחייב המשרד לבצע, בין השאר, עבודות פיתוח של המתחם וכן עבודות תשתית, לרבות מערכות סילוק שופכין. תמורת עבודות הפיתוח שילמה ב. יאיר למשרד סכום של קרוב ל-6 מיליון שקל.

לטענת התובעת, המיוצגת באמצעות עורכי הדין רועי הכט ואלירן סטריכמן וסלאם חאמד ממשרד שביט בר-און גלאון צין יגור ושות', "הנתבעות פועלות בחוסר תום-לב של ממש ובציניות, שעה שהן משווקות קרקעות, לכאורה לקידום פרויקטים של דיור, ומתגאות בכך בפורומים שונים - בעוד שהלכה למעשה הן מסכלות בהתנהלותן את האפשרות להקים יחידות דיור על אותן קרקעות, כך שמצד אחד הן מהללות את עצמן על קידום פתרונות למצוקת הדיור, ומצד שני מונעות יישום פתרונות אלה בפועל", כך על-פי כתב התביעה.

מהתביעה עולה כי חוזה הבנייה עליו החתימה המדינה את החברה כלל לוח זמנים נוקשה להתקדמות הבנייה, אך לאחר הגשת התוכניות במשרדי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הסתבר לחברה, כך על-פי התביעה, כי משרד הבינוי לא הסדיר את פיתוח השכונה.

עבודות אלה כללו חיבור למתקן טיהור שפכים, שלפי התביעה לא בוצעו עד היום. "גם אחר שחלפו כבר יותר משנתיים ממועד החתימה על חוזה הבנייה", נכתב בתביעה, "העבודות לביצוע קו הביוב אף לא החלו, וברור שאין לדעת מתי עבודות כאלה יסתיימו".

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "מדובר בהליך תלוי ועומד בבית המשפט. אנו לומדים את כתב התביעה, ועמדת המדינה תימסר לבית המשפט".

מרשות מקרקעי ישראל לא נמסרה תגובה.

רו"ח ניר יחזקאלי, מנכ"ל חברת ב. יאיר, מסר: "מדובר בפארסה ובפעם המי יודע כמה שמשרד השיכון מחליט להוציא לשיווק קרקע שאיננה מוכנה לכך, ובכך גרם לנו, כחברת הנדל"ן הציבורית הגדולה והמובילה בירושלים, נזק כפול ומכופל: גם לא איפשר לנו במשך תקופה ארוכה לצאת לשיווק בצור הדסה, וזאת לאחר ששילמנו על הקרקע את מיטב כספנו; וגם ריתק הון עצמי משמעותי שלנו, ובכך מנע מאיתנו לקדם פרויקטים נוספים שיכולנו לקדם באותה הזמן.

"ללא ספק יש סתירה מוחלטת בין הכרזות משרד השיכון השכם והערב על הצורך לקדם כמה שיותר בנייה לזוגות צעירים ומשפרי דיור, קל וחומר בבירה ירושלים וסביבותיה, שסובלים מחוסר היצע חמור ביותר - לבין המציאות בשטח".

עוד כתבות

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

כך בנה טראמפ את חומת (התשלום) במו ידיו, והציל את העיתונות

העיתונאים וכלי התקשורת העלו את החשש שדבריו של הנשיא ידרדרו לכדי אלימות ישירה ● עם זאת, השפה של הנשיא הביאה לתופעה מדהימה לא פחות: מספר המנויים והצופים בכלי התקשורת זינק למעלה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

דצ'יה דאסטר / צילום: יח"צ

דאצ'יה דאסטר עדיין מציעה תמורה רצינית לכסף ללקוחות לא מפונקים

ב-120 אלף הדאסטר הוותיקה מקבלת מנוע טורבו-בנזין חזק וסופר-מודרני עם שורשים של מרצדס

 

 

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

הארי ומייגן. / צילום: רויטרס

הארי ומייגן יפרשו - וישיבו 2.4 מיליון ליש"ט למשלמי המסים הבריטים

הארמון הודיע כי השניים גם לא יקבלו עוד מימון ציבורי, וכי עליהם להשיב כספים שקיבלו לשיפוץ ביתם

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

המלך של ההייטק הישראלי והמלחמה של אמזון: השבוע שהיה בהייטק

איך הפכה קרן אמריקאית לשליטה של ההייטק הישראלי, חברת המזרנים קספר מספקת לקח למשקיעי ההון סיכון ולמה המשקיעים של הסטארט-אפ היי-בוב לא מתייחסים להטרדות המיניות שנחשפו בו ● מה קרה השבוע בהייטק

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

ניר ברקת מנסה לקחת למשה כחלון את תיק האוצר, כבר עכשיו. כך זה נראה מאחורי הקלעים

כחלון, בצורה אלגנטית, ויש שיגידו מקצועית משאיר אחריו אדמה חרוכה - הגירעון התופח - ולכן תיק האוצר נהפך שוב למשהו, שלכאורה, אף ח"כ ממפלגת השלטון לא יחפוץ בו ● ואז ניר ברקת הגיע ● כך ראש עיריית ירושלים לשעבר מנסה להחזיר ללחייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו את הסומק הכלכלי ● פרשנות

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

טראמפ / צילום: רויטרס - Mike Segar

אמריקה ביום השנה השלישי לטראמפ: התפרים נפרמים

"השתלטות עוינת" של טראמפ על המפלגה הרפובליקנית סיכלה את "פתיחת האוהל" בפני מיעוטים גזעיים ואתניים ● בשעה שהמפלגה הדמוקרטית פונה שמאלה, קיצונים מן הימין מדברים על מלחמת אזרחים או על פירוק השיטה הדמוקרטית ●  שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשות המסים עדכנה את מס הרכישה על דירות מגורים: אלה מדרגות המס החדשות

בהתאם לשיעור עליית המדד רשות המסים עדכנה את גובה מדרגות מס הרכישה על דירות מגורים: בכמה מס יחויב רוכש דירה יחידה במחיר של 2.2 מיליון שקל?

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?