גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מגדלי ההיי-טקיסטים": חיים בשכנות יכולים להיות סיוט

הדיירים ב"מגדלי סנטרל פארק" בשכונת ביצרון בת"א סובלים מצ'ילרים על גג בניין צ'ק פוינט הסמוך, שלטענתם לא נותנים להם מנוח ■ ביהמ"ש יכריע בריב השכנים

ועדות התכנון בישראל מעודדות יותר ויותר שימושים מעורבים במתחמים ובפרויקטים חדשים. המטרה: מגדלי תעסוקה מודרניים שייצרו אזור תוסס בשעות היום, לצד מגדלי מגורים שיבטיחו כי האזור יישאר שוקק חיים גם בשעות הערב, עם אינטרקציה בריאה בין השניים. על הנייר, הכול נראה ורוד, אך כשההדמיות הופכות למציאות, נולדות בעיות שאיש לא צפה קודם: לא רוכשי הדירות, לא בעלי העסקים ולא המתכננים.

מעתירה שהוגשה בימים אלה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב ניתן ללמוד כי החיים זה לצד זה יכולים להפוך לסיוט. את העתירה המינהלית הגישו דיירי מגדלי הסנטרל פארק בשכונת ביצרון בעיר - מגדלים שגם כונו לא פעם "מגדלי ההיי-טקיסטים", בשל הקירבה היוקרתית לחברת צ'ק פוינט (מההצלחות הגדולות של תעשיית ההיי-טק) ובגלל ששיווק הדירות התמקד בשעתו באנשי החברה ומקורביהם.

העתירה הוגשה נגד עיריית תל-אביב, נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ובכירים באגף לאיכות הסביבה בעירייה, וכן נגד חברת צ'ק פוינט, אותה מנהל גיל שויד. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד ניר יאיר, טוענים דיירי המגדלים כי הם נמצאים במצוקה של ממש נוכח רעש חזק, החורג ממידת הרעש המותרת בחוק, שמקורו בחמישה צ'ילרים (מקררים) הניצבים על גג בניין צ'ק פוינט ברחוב הסוללים 5, הסמוך למגדלים בהם הם מתגוררים. לטענתם, הצ'ילרים פועלים 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע, כולל ביום כיפור, ועוצמת הרעש בדירותיהם כה עזה עד אשר הם אינם יכולים לשבת בבתיהם כאחד האדם עם חלון פתוח, לנהל שיחה, לראות טלוויזיה, לדבר בטלפון, אלא בחלונות סגורים בלבד. עוד הם טוענים כי ערך דירותיהם נפגע אנושות כתוצאה מהרעש.

עוד טוענים הדיירים, כי עיריית תל-אביב בוחרת להיטיב עם חברת צ'ק פוינט, להעלים עין מהעובדה שהחברה מפרה את חוק העזר העירוני ואת תנאי ההיתר המקורי שניתנו לבניין ולמעשה היא משתפת פעולה עם צ'ק פוינט ביצירת מטרדי רעש, מה שסותר את הוראות הדין. "הרפיסות השלטונית של העירייה, שאינה נוקפת אצבע על מנת לאכוף את חוק העזר העירוני ואת חוקי התכנון והבנייה על צ'ק פוינט, באה לידי ביטוי ברמיסת זכויותיהם הבסיסיות של העותרים שהן שקט ושלווה בתוך דירותיהם ובחדרי השינה שלהם וזכותם לאכיפה שוויונית של החוק", נאמר בעתירה.

עוד מציינים העותרים כי התברר להם שהעירייה אינה מתכוונת לנקוף אצבע כלפי חברת הענק, אלא רק כאשר זו תבקש היתר בנייה לבניין נוסף שהיא אמורה לבנות. "לא מובן מדוע רק בעתיד תכפה העירייה על צ'ק פוינט לטפל בבעיית הרעש אשר ידועה לה כבר יותר מ-3 שנים. מדובר בהנצחת הפגיעה הקשה והבלתי נתפסת באיכות חייהם של העותרים".

צ'ק פוינט, שהיא חברה ציבורית הפועלת בתחום אבטחת מידע באינטרנט, רכשה את בניין המשרדים שבו היא פועלת בשנת 2006. מהעתירה עולה כי עוד לפני שהבניין נרכש על-ידה, היה המגרש בבעלות חברת "צליל ועד" שהונפק לה היתר בנייה בשנת 2000. היתר הבנייה כלל תנאי המהווה חלק בלתי נפרד מההיתר, ובו על-פי חוות-דעתו האקוסטית של יועץ האקוסטיקה אהרון ויקס, "במקרה שצפויה הפעלת צ'ילרים בלילה יש להתקין משתיקי קול בפתחי יציאת האוויר".

בעתירה צוין כי חרף תנאי ההיתר הברורים אשר ניתנו לבניין, לצ'ילרים עד היום לא הותקנו משתיקי קול.

רוכשי הדירות במגדלי הסנטרל פארק התריעו בפני החברה ובפני עיריית תל-אביב כי רעשים נגרמים כתוצאה מפעילות הצ'ילרים טרם אכלוס הבניין בשנת 2011. בעקבות הפנייה ביקרו נציגי אגף איכות הסביבה בעיריית תל-אביב בגג בניין צ'ק פוינט, ונוכחו לדעת כי החברה אינה פועלת בהתאם לתנאי ההיתר. בעקבות זאת שלח אלכסנדר צוקרמן, אחראי רעש ואקוסטיקה בעיריית תל-אביב, מכתב רשמי למנהל מחלקת הפיקוח על הבנייה דוד רבינוביץ' בפברואר 2011, בו נכתב כי "לדעתנו אכן קיים חשש לגרימת מטרד רעש בלתי סביר לדיירים העתידיים במגדל הסמוך, במיוחד בשעות הלילה... אבקשך לדרוש מהנהלת הבניין לנקוט מיד באמצעים שהומלצו למניעת מטרדי הרעש הבלתי סביר לשכנים העתידיים".

לטענת העותרים, עיריית תל-אביב לא פעלה מאז היוודע המחדל ועד היום כנגד חברת צ'ק פוינט, למעט פגישה אחת וחלופת מכתבים. בעקבות אותה פגישה אחת שהתקיימה ביולי 2011 בין נציגי עיריית תל-אביב לבין צ'ק פוינט, "הואילה" צ'ק פוינט לטפל בצ'ילר אחד מתוך החמישה הממוקמים על גג הבניין.

"רעש מהרכבת"

החברה הודיעה במכתב ששגרה בחודש מארס 2012 כי טיפלה בצ'ילר הרועש ביותר, וכי הרעש שנשמע מדירות המגדלים מקורו מרעשי רקע אחרים כגון נתיבי איילון או מסילת הרכבת. נציגי עיריית תל-אביב ביצעו בדיקה למדידת עוצמת הרעש אצל דיירת במגדל, אולם מהביקורת עלה כי "אצל מתלונן בחדרי השינה, נשמע רעש חזק של מערכות הקירור של חברת צ'ק פוינט".

על-פי הדוח, בחדר השינה המזרחי של הדירה נמדדו 60 דציבלים לעומת 40 דציבלים המותרים על-פי חוק. בדירה אחרת במגדל נמצאה עוצמת רעש של 64.8 דציבלים לעומת 40 המותרים בחוק. עוד עולה מהעתירה כי לאחר הבדיקה שביצעה העירייה, חברת צ'ק פוינט אינה מאפשרת ביצוע ביקורות נוספות בבניין, אלא מערימה קשיים ושולחת את נציגי העירייה לעורכי דינה.

"לא מובן מדוע העירייה אינה עומדת על כך שמטרד הרעש הנגרם לעותרים הנובע מהצ'ילרים של צ'ק פוינט ייפתר כבר היום? האם זכויות העותרים לשקט ושלווה בתוך דירותיהם ללא מטרדי רעש אינם עומדים לנגד עיני העירייה?", שואלים הדיירים בעתירה. "עם אוזלת-היד של העירייה ולרפיסות השלטונית כפי שבאה לידי ביטוי במכתבה אין להשלים ולו דקה אחת", מציינים הדיירים.

"ישיבה בחיבוק ידיים כפי שמבקשת העירייה להמשיך ולנהוג הינה תופעה פסולה שיש לעוקרה מן השורש שכן איננה מתאימה לרוח חוק העזר, לרוח התקופה ולרוח העקרונות החלים עליה כרשות שלטונית אשר אמורה לפעול לטובת הכלל ולא לשמור על אינטרס כזה או אחר של חברת ענק כגון צ'ק פוינט ממניעים כאלה או אחרים".

בעתירה דורשים דיירי מגדלי סנטרל פארק מבית המשפט להוציא צו המורה לעירייה לאכוף את חוק העזר העירוני למניעת רעש, לאכוף את התנאים להיתר הבנייה שניתן לבניין ולחייב את החברה לפעול למילוי הוראות ההיתר שיש בהן להפסיק לאלתר את מטרד הרעש. כמו כן, הם דורשים מבית המשפט להורות לעירייה לפעול לנקיטת הליכים פליליים כנגד צ'ק פוינט בגין שימוש בבניין בניגוד להיתר הבנייה שניתן להקמתו.

מעיריית תל-אביב נמסר: "בעקבות פניית הרשות העירונית לאיכות הסביבה ביצעה צ'ק פוינט מיגון אקוסטי לאחד הצ'ילרים הגורמים לרעש. הרשות מעוניינת לבצע מדידת רעש מורכבת על מנת לוודא כי המיגון אכן יעיל. במקרה שימצא כי המיגון מפחית את הרעש, ימוגנו שאר הצ'ילרים, ובמקרה שלא, סוכם כי חברת צ'ק פוינט תציג לרשות פתרון אקוסטי אחר. מדידת רעש זו לא בוצעה בשל התנגדות עורך הדין המייצג את הדיירים. בכל מקרה, תציג העירייה את תגובתה הרשמית בפני בית המשפט".

מחברת צ'ק פוינט לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

העלמת מס / צילום::  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

איפה הכסף? ממש מתחת לאף

אכיפה יעילה של העלמות ותכנוני מס יכולים להשתלם לחברה כולה ולשמש כמקור למימון מטרות חברתיות כמו חינוך חינם מגיל אפס ● דעה

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארדי דולרים לפי שווי של 8 מיליארד ד', אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

נשים וייטנאמיות / צילום: רויטרס

שניים רבים, השלישי מנצח: המדינות שנהנות ממלחמת הסחר סין-ארה"ב

כאשר ארה"ב וסין מסתבכות במאבקי סחר, זה אמור להיות הזמן של מדינות כמו וייטנאם לפרוח ● ואכן כלכלתן משגשגת וקופצת במדד התחרותיות העולמית

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

מגדלי Yoo בפארק צמרת, השכונה העשירה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדלים באוויר: ממשלת ישראל חייבת לעודד בנייה לגובה

ישראל הקטנה והצפופה מתמודדת עם תנאי פתיחה שדומים יותר לאלה של מנהטן מאשר לאלה של אטלנטה ● כמות הקרקע המוגבלת כופה תכנון עירוני מתאים, שאינו מתפרש לרוחב אלא לגובה ● ב-20 השנים האחרונות חזינו בזינוק חד בגובה הבנייה בישראל ובכמות יחידות הדיור שנבנו על כל דונם ● דעה

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים): רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, הגיעו טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. בהסכם זה, טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב