גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האחיין של יצחק תשובה בטוח: "מחירי הדירות לא יירדו"

איציק תשובה, יזם נדל"ן מנתניה והאחיין של, מדבר גם על הסדר החוב של הדוד המפורסם: "הסדר החוב בדלק נדל"ן לא היה נעים ליצחק, הוא עשה את המקסימום מבחינתו. כנראה שלא יכלו לעשות אחרת"

מכל הפרויקטים של איציק תשובה בנתניה - ועם 800 דירות בשלבים שונים של ביצוע, יש לו הרבה כאלה - דווקא זה שהכי קרוב לליבו, הוא פרויקט פינוי-בינוי בלב העיר. "את רואה", הוא מצביע על שרטוט התלוי במשרדו המבולגן, "כאן אני גדלתי, בדירה שאבא שלי ואח שלו גדלו אצל הסבתא שלהם. וכאן", הוא מצביע בשרטוט על מבנה קרוב, "גרה הסבתא שלי. לסבתא שלי היו שמונה ילדים. את שני הבוגרים, אבא שלי ואח שלו יצחק, היא שלחה שיגדלו אצל הסבתא שלהם".

האבא הוא אברהם תשובה, קבלן נתנייתי ותיק, והאח שלו, להלן הדוד, הוא יצחק תשובה, בעלי קבוצת דלק ומאילי ההון הדומיננטיים בארץ. "כשסבתא של אבא שלי נפטרה, אבא שלי קנה את הבית, ואנחנו גרנו כאן, כשהייתי ילד".

- ועכשיו אתה עושה שם פינוי-בינוי.

"היום אני חוזר להרוס את הבניינים. זה לא קל, אבל זה פרויקט מאוד יפה. מבחינתי זו סגירת מעגל".

איציק תשובה הוא כיום כנראה היזם הגדול בנתניה, מעוז הפתיחה של הדוד המפורסם. כעת, לאחר שעל נתניה השתלט, הוא פוזל לתל אביב, שם יש לו פרויקט יוקרה ברחוב יהודה הלוי, בכניסה לנווה צדק: 17 יחידות דיור בגדלים שונים, במחיר של 45 אלף שקל למ"ר, ובתכנונו של האדריכל גידי בר-אוריין.

- היזמים בתל אביב צריכים להתחיל לחשוש?

"אני מאוד משתדל להתרכז רק בנתניה, אלא אם כן יש עסקה טובה במיוחד. אבל אנחנו מחפשים הרבה דברים בתל אביב, וזה הדבר היחידי שמצאנו מתאים לעסקה בינתיים".

- אם כבר תל אביב, מה עם חו"ל?

"היו לי קצת עסקים בצרפת, הרווחתי יפה מאוד, אבל אני עדיין חושב שבארץ זה הכי יציב והכי אמיתי. כמה שהמדינה פה היא על סף מלחמה, הנדל"ן פה יציב, מתון, לעומת מה שקורה בעולם, בטח לעומת ארצות הברית, שם יש קפיצות מחירים תלולות: עליות מטורפות וירידות מטורפות".

- יש חו"ל יותר קרוב מארצות הברית.

"כל מי שהלך למזרח אירופה הרוויח הרבה כסף, אבל אם הוא לא יצא בזמן, גם הפסיד המון כסף. חלק גדול מהסדרי החוב זה בחברות שקנו נדל"ן במזרח אירופה, וחלק גדול מאוד זה של כספי ציבור שהושקעו בכל מיני דברים שהיו אמורים להיות סולידיים, והפכו ספקולטיביים".

- כמו דלק נדל"ן של דוד שלך.

"זה דברים שלו, שהוא מתמודד איתם. כל אחד בחברה שלו ובעסק שלו. כל העניין היה מאוד-מאוד לא נעים ליצחק. זה לא משהו שעובר לידו, הציבור חשוב לו ובטח שחשוב לו מי שהשקיעו אצלו. כנראה שלא יכלו לעשות אחרת, כי אם הייתה דרך אחרת שבה הוא היה יכול להחזיר יותר לבעלי החוב, הוא בטח היה עושה את זה. אני בטוח בזה. אני חושב שהוא עשה את המקסימום מבחינתו".

"בעבר היינו הרבה ביחד"

איציק, 45, הוא אחד מחמישה ילדים שנולדו לקבלן אברהם תשובה, שכולם עוסקים כיום בנדל"ן: האח הגדול, רמי, עוסק בפיקוח ובניהול בניית וילות גדולות, בעיקר בהרצליה פיתוח ובכפר שמריהו; האח הצעיר ממנו, אילן, גם הוא עוסק בנדל"ן, "אבל בדברים אחרים ממה שאני עושה", ושתי האחיות, צחית וגלית, עוסקות באדריכלות ובשיווק נדל"ן.

אף שעיקר הפרויקטים שלו הם בנתניה, תשובה מתגורר כיום בהרצליה פיתוח, בשכירות. אשתו הראשונה ושני ילדיהם מהנישואים הראשונים - בני 10 ו-8, מתגוררים בדירה באחד הפרויקטים שלו, שבו ממוקם גם המשרד שלו. מבת זוגו השנייה לשעבר, יש לו עוד שלושה ילדים - בני 7, 6, ו-4. "אני מאמין שגם הם ימשיכו בנדל"ן", הוא מתייחס לצאצאיו בסיפוק. "כבר עכשיו אני רואה את ההתעניינות שלהם. הבת הגדולה שלי כבר משרטטת כל מיני תוכניות, וגם הבן הגדול בוודאי ימשיך בדרך הזו. אני רואה את ההתעניינות שלו".

- אתם מתראים הרבה?

"בעבר היינו הרבה ביחד, היום פחות. אבל עדיין אנחנו כולנו בקשר טוב ושומרים על יחסים טובים. משפחה מאוחדת מאוד. וגם לאן שיצחק הגיע - זה כבוד גדול מאוד לכולנו".

- עם רמות המחירים כיום זה בטח משתלם. איך אתה מסביר את זה שמחירי הדיור כל-כך גבוהים?

"מחירי הקרקעות יחסית גבוהים. משך הזמן מרכישת הקרקע ועד למכירת הדירה הוא הרבה יותר ארוך מכל מקום אחר בעולם, מה שמעלה את מחירי הדירות מאוד. אם ההליך יתקצר לתקופה של חודשיים-שלושה מהגשת תוכניות ועד לקבלת היתר - תהליך שאורך היום שנה - זה יקצר את כל תהליך מסירת הדירות, וזה יוזיל יותר מ-5% ממחיר הדירות, מבלי שאף אחד ייפגע. דבר שני שיוזיל, זה ביטול מיסוי על חומרי גלם לבנייה, ודבר שלישי, זה השכר של העובדים הזרים. היום עובד סיני מגיע למשכורות של 30-20 אלף שקל נטו. שעת עבודה של עובד סיני מגיעה ל-90-70 שקל".

- איך אתה מנתח את הדעיכה של טרנד קבוצות הרכישה?

"בגלל שהעלו את הרף מ-25% הון עצמי ל-40%. אם על דירה שעולה 2 מיליון שקל, לפני שנתיים היית צריכה לשים 400 אלף שקל, היום את צריכה לשים 800 אלף שקל. אני ידעתי שזה יגמור את העסק, כי לאנשים אין את היכולת לשים כל-כך הרבה, ולכן הלכתי ליזמות".

- פרטית, בינתיים. יש מחשבות על הנפקה, כמו הדוד שלך, שחלק גדול מהאחזקות שלו הן ציבוריות?

"היום עלויות של חברות ציבוריות הן מאוד גדולות. ההתנהלות של החברות הציבוריות כיום היא בזבזנית מאוד ואין לך עם מי לדבר. משקיעים שמשקיעים בחברה ציבורית גדולה, לא יודעים לאן הכסף הולך. פה, המשקיע יושב מולי. יש לי משקיעים שעובדים איתי - מארצות הברית ומצרפת - וזה הרבה יותר יעיל ונגיש. גם הבנקים רוצים לראות היום ניהול אמיתי, שיש בן אדם שעונה מעבר לטלפון, ולא מתכסה מאחורי איזו חברה ציבורית".

- המקרה של הדוד השפיע עליך?

"אני עוקב אחרי כל הפעילות של דוד שלי ועבדתי איתו בעבר. בסך הכול יש לו עסקים שהוא מאוד מצליח בהם בארץ ובחו"ל, אבל אותי זה פחות מעניין הצורה של החברות הציבוריות. אני חושב שאני יכול לעשות דברים דומים בחברות פרטיות בלי כל הכאב ראש של הציבורי".

- ובלי הסדרי חוב.

"באמת אחת התוצאות זה שבסוף המשקיעים מקבלים תספורת. מי שעושה תספורת זה בן אדם שלא מכיר את המשקיעים שלו, ויותר קל לו לעשות את התספורת".

- ושאלת מיליון השקל - אתה מאמין שמחירי הדיור ירדו בעתיד?

"המחירים לא ירדו, אבל אם יעשו הרבה פעולות טובות אפשר לעצור את העלייה. אני חושב שפוגעים באוכלוסייה שרוצה לחיות בארץ: גם מיסוי מטורף, וגם הקשחת הדרישות להון עצמי. כיום זוג צעיר שרוכש דירה, צריך הון עצמי של 40%. אם יורידו לזוגות הצעירים את המע"מ על דירה ראשונה, לדעתי זה הפתרון האידיאלי. זה ייתן להם את האופציה לרכוש דירה. כרגע הרף הוא מאוד גבוה לזוגות צעירים שלא ירשו כסף".

*** הידיעה המלאה - במוסף G של "גלובס"

עוד כתבות

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לתשובה אין הרשאה לתכנן את ייבוש הים לפרויקט מגדלי חוף הכרמל"

כך טען היום נציג המדינה בדיון בבימ"ש ● זאת כחלק מדיון על עתידו של הפרויקט השנוי במחלוקת "מגדלי חוף הכרמל" שנמצא בדרום קו החוף החיפאי ● כחלק מבניית הפרויקט תוכנן לייבש שטח שנמצא בסמיכות לחוף

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

נתניהו וליברמן לאחר הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה/ צילום: חיים צח לעמ

נתניהו לוחץ על ליברמן להתייצב למו"מ של 48 שעות

רה"מ כתב בטוויטר: "נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל"

האם הגרמנים חוסכים יותר מדי כסף? / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

אומה ללא מינוף: האם הגרמנים חוסכים יותר מדי?

לא קונים נדל"ן, מתרחקים ממניות וממשיכים לחסוך גם כאשר הריבית שלילית ● ממשלת גרמניה, העסקים במדינה וגם האזרחים לא מאמינים במינוף - למרות שהמומחים מזהירים שהגישה הזאת פוגעת בכלכלה

 

משה בר סימן טוב/ צילום: ליאור מזרחי

שנתיים לאחר שנגנזה רפורמת התמרוקים חוזרת

הרפורמה שאמורה להקל את הרגולציה על מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה חוזרת לשולחן הדיונים אחרי עבודת מטה של משרד הבריאות שנמשכה שנתיים 

רפאל סווירי / תמונה: WalkMe

ווקמי גייסה 90 מיליון דולר לפי שווי של כ-1.8 מיליארד דולר

שנה ורבע לאחר שגייסה 40 מיליון דולר לפי שווי של כמיליארד דולר, החברה המפתחת "פלטפורמה לאימוץ טכנולוגיות דיגיטליות" הכפילה את שוויה והודיעה על גיוס של 90 מיליון דולר מהקרן האירופית Vitruvian Partners

 

 אלדד בן משה / צילום: יחצ

אלדד בן משה, מנכ"ל נשר הנכנס, רכש 5% ממניות משאב

את תפקידו החדש בנשר, יתחיל בן משה בתקופה הקרובה ● בימים האחרונים הוא רכש כ-5% ממניות משאב ב-60-80 מיליון שקל

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

פינלנד עושה היסטוריה: הכירו את ראשת הממשלה הצעירה בעולם עם קואליציה שמונהגת ע"י חמש נשים

הבחירה בסאנה מארין, בת ה-34, לראשות הממשלה הופכת את קואליציית המרכז-שמאל השולטת במדינה לכזו המונהגת ע"י חמש פוליטיקאיות

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה ראש ממשלה עד חודש מאי, ואחר כך יפרוש, ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים, נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

מתקן ההתפלה בשורק / צילום: איל יצהר

המכרז להקמת שורק ב': ועדת המכרזים אישרה מחדש את החלטתה להעביר את IDE והאצ'יסון לשלב הסופי

בעקבות ביקורת שמתח ביהמ"ש  על ועדת המכרזים להתפלה, היא הסכימה לבטל את החלטתה לפיה IDE והאצ'יסון, מפעילות מתקן ההתפלה שורק א' שלגביו התגלו ממצאים חמורים למרמה, ימשיכו לשלב הבא במכרז להקמת מתקן שורק ב', וערכה דיון מחודש במועמדותן

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

סניף רשת BE פארם של שופרסל באילת / צילום: שיר גולני

מנסה לשפר את הרווחיות: שופרסל תחל לאחד את פעילות הסחר שלה עם Be

ספקים בתחום מוצרי הצריכה עודכנו בשבוע האחרון כי Be תאחד את רוב פעילות הסחר שלה עם שופרסל • שופרסל: "פועלת ליצירת סינרגיה מירבית בין הרשתות"

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

השכר החציוני במשק טיפס ב-2018 ב-6.3%; עלייה בפערי השכר בין נשים לגברים

ההכנסה החציונית ברוטו לחודש מעבודה שכירה עמדה על 7,988 שקל בשנה שעברה, ואילו ההכנסה הממוצעת עמדה על 10,584 שקל, עלייה של 4% ● ההכנסה החציונית של אישה לחודש עומדת על 72.5% מההכנסה החציונית של גבר, לעומת 75.3% ב-2017

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

דעה: ההסתדרות השתנתה

עולם העבודה משתנה במהירות, ובזמן שההסתדרות מתאימה את עצמה ומניפה דגלי חדשנות, יעילות ושיפור השירות, ישנם גורמים שמעוניינים להשאיר אותנו בעבר ● דעה

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

הסטארט-אפ של המשקיעים בסטארט-אפים

משך הזמן עד להנפקת חברות טכנולוגיה התארך משמעותית ● המייסדים והעובדים מתוסכלים מאי היכולת לממש מניות חסומות או אופציות, וציבור המשקיעים רואה תשואה גבוהה בחברות בהן הוא לא יכול להשקיע ● הנה פתרון חדשני

שירי דובר קוריקינטים  / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

דעה: הקורקינטים חייבים לרדת גם מהכביש וגם מהמדרכות

מניין הפצועים בתאונות קורקינטים או אופניים חשמליים שמציג "גלובס" בשבועות האחרונים חושף תמונה מפחידה ומזעזעת ● מדי יום מגיעים לבית החולים איכילוב עשרות נפגעים ● בהם הולכי רגל תמימים, ילדים וקשישים ● שירי דובר מבקשת שנשים לב ונשים לזה סוף

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

קריסת אורתם סהר: ביהמ"ש הותיר סיכוי לשיקום החברה

השופט אורנשטיין מינה את עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה כנאמנים זמניים לחברה ולשתי חברות קשורות שנכנסו לקשיים ● על אף שמצא כי הן "חדלות פירעון לפי הגדרת החוק", וכי חובותיהן מסתכמות בעשרות מיליוני שקלים, הוא נמנע מלהוציא להן בשלב זה צו לפתיחת הליכים

ג'ייסון וויליאמסון וזיו גפני./ צילום: איל יצהר

“בתאגידים לא מבינים שמנכ”ל סטארט-אפ צריך לתקן את הלפטופ שלו בעצמו”

ג'ייסון וויליאמסון מאורקל וזיו גפני מ-J.P. Morgan, שמובילים שיתופי פעולה עם סטארט-אפים, שוחחו בכנס "גלובס" על האתגרים והבעיות ● וויליאמסון: "שיתופי הפעולה נראים טוב על הנייר, אבל קשה להוציאם לפועל"