גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מורה נבוכים לאג"ח ממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב

כיצד ישפיעו הנתונים הקרובים, כמו גם כניסתה לתפקיד של ג'נט ילן, על תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב ל-10 שנים?

אחד הנושאים המעניינים והמדוברים ביותר בשווקי ההון העולמיים הוא תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים.

בבדיקת ממוצע תשואות האג"ח ל-10 שנים החל מ 1990 ניתן לראות התשואה הממוצעת נעה סביב 5% (כיום עומדת התשואה על 2.85%). לאורך זמן קיים מתאם גבוה בין מצב הכלכלה לרמת התשואות בהן נסחר האג"ח הממשלתי ל 10 שנים. ככלל, בזמנים של משבר, התשואה יורדת בעיקר בשל הריבית קצרת הטווח שיורדת ע"י הבנק המרכזי, ואילו בזמנים של התאוששות התשואה עולה בשל לחצים אינפלציוניים מתגברים המובילים להעלאות ריבית מצד הבנק המרכזי.

עם תחילתו של המשבר הכלכלי בשנת 2008, החל הפד בתהליך הקלה מוניטרית אגרסיבי. במסגרת הליך זה, הוריד הבנק המרכזי את הריבית לרמה של 0.25% בנוסף החל הפד במספר תכניות הקלה כמותיות (QE). בתוכנית האחרונה רכש הבנק נכסים בהיקף של 85 מיליארד דולר מדי חודש, כאשר האג"ח הממשלתיות נהנו מביקוש של 45 מיליארד דולר במסגרת תכנית זו.

עם השיפור בנתוני המאקרו בארה"ב במהלך שנת 2013, וירידה ביעילות של תכניות ה- QE, החלו ספקולציות כי הבנק המרכזי יצמצם את תכנית רכישת הנכסים. המשקיעים באג"ח הממשלתיות שנהנו משנים של ריבית אפסית והזרמת כספים מאסיבית של הפד שהביאו להורדת תשואת האג"ח האמריקאיות ל- 10 שנים לשפל של 1.6%.

במהלך מאי 2013 החלו המשקיעים לחשוש כי שינוי המדיניות על ידי הפד וצמצום מוניטרי צפויים לגרום להפסדים משמעותיים באפיק זה, חששות אלו הובהרו כנכונים, כאשר בישיבתו האחרונה של בן ברננקי (הוגה תכנית רכישת הנכסים) כנגיד הפד קיצץ את תכנית רכישות הנכסים ב- 10 מיליארד דולר מדי חודש לסכום של 75 מיליארד דולר ובכך רמז כי התכנית הגיעה לידי מיצוי, החששות המוקדמים של המשקיעים וצמצום התכנית הביאו לזינוק בתשואת האג"ח ל- 10 שנים לרמה של 3%.

מחליפתו של ברננקי, ג'נט ילן, צפויה לסיים את תכנית הרכישות במהלך שנת 2014 הודות להמשך השיפור במצב הכלכלי בארה"ב דבר המבשר רעות למשקיעים באג"ח האמריקאיות. ביום שישי, 14 בינואר 2014, התפרסמו נתוני תעסוקה מאכזבים בארה"ב. רק 74 אלף משרות חדשות נוצרו בחודש דצמבר לעומת ציפיות ל 193 אלף משרות חדשות. שוק האג"ח הגיב בחדות והתשואה של אג"ח 10 שנים ירדה מרמת של 3% לרמה של 2.86%, שינוי המגלם ירידה של כמעט אחוז ביום מסחר אחד בלבד. לאחר אוסף של נתונים חלשים בשבועות האחרונים רשמו התשאות שפל חדש לשנת 2014 סביב רמה של 2.64%. ניתן להסביר זאת בכך שמשקיעים סבורים כי נתון רע עשוי להאט את קצב צמצום רכישות האג"ח על ידי הבנק המרכזי, ומרחיק את העלאות הריבית עמוק לתוך שנת 2015 ויש הסבורים שאף ל 2016.

על אף החולשה בנתונים האחרונים (אותם ניתן לייחס גם למזג האוויר הקשה ששרר בארה"ב בחורף הנוכחי), בשלב זה סביר להניח שהבנק המרכזי ימנע מלהמשיך את צמצום רכישת האג"ח וזאת מ-2 סיבות עיקריות:

- בהסתכלות רחבה של החודשים האחרונים ניתן לראות באופן ברור שיפור בנתונים הכלכליים בארה"ב, וזו נראית כיום כקטר שיוביל את הצמיחה העולמית. כל עוד בראייה של הפד כלכלת ארה"ב נמצאת בכיוון הנכון אין טעם לפד לעצור את צמצום רכישת האג"ח, כפי שהוכיח בישיבה האחרונה.

- תכניות ה-QE מאז ומתמיד היוו כר פורה לוויכוחים בין כלכלנים באשר ליעילותן, בשלב זה הפד מכיר ביעילות הנמוכה של תכנית התמריצים וכן בסיכון הגדול במאזן המנופח של הפד. נוסף על כך על מנת שלא לפגוע באמינותו יעדיף הפד להמשיך את צמצום הרכישה בכפוף לכך שהוא אינו רועה הרעה משמעותית בכלכלה.

בנקודה זו להערכתנו תשואות האג"ח מגלמות את חששות המשקעים קדימה וקשה לראות המשך ירידה משמעותית של התשואות. מנגד, נתון תעסוקה טוב ביום ו' הקרוב עלול כבר להחזיר את תשואות האג"ח לאזור ה-3%. ניקח בחשבון את העובדה כי בתי ההשקעות הגדולים בעולם לא שינו את הערכתם לתשואת סוף שנה, זו לפי קונצנזוס האנליסטים בבלומברג עומדת על 3.43%, כ-80 נ"ב מעל התשואה הנוכחית.

המשקיעים מחכים לפרסום נתוני התעסוקה של חודש ינואר אשר יתפרסמו ביום שישי ה-7 לפברבואר. הצפי הוא לתוספת של 180 אלף משרות. נתון משופר וחזרה לקצב של תוספת מעל 200 אלף משרות לחודש עשוי לזרז את הנ"ל. אולם, אכזבה נוספת בנתוני התעסוקה ידחה את עליית התשואות הצפויה להמשך השנה.

נקודה נוספת שיש לתת לה משקל היא השפעת האינפלציה. כיום האינפלציה אינה סיבה לדאגה אך הפד דואג להזכיר לנו בכל ישיבה כי הוא "ישן עם עין פקוחה" בכל הקשור להתפרצות אינפלציונית, ובצדק. לאחר תקופה ארוכה כ"כ של מדיניות מוניטארית מרחיבה ואגרסיבית התפרצות אינפלציונית לא תותיר הרבה פיות פעורים. הפד, מצדו לא יאפשר לאינפלציה להרים את הראש ויהיה חייב להגיב באופן מידי, ובאופן כזה שילחץ את התשואות כלפי מעלה. יש לציין כי זהו איננו התרחיש הסביר כעת, אך בהחלט יש לעקוב אחר ההתפתחויות בנושא.

וכעת, לדוגמא מספרית:

משקיע אשר מכר בחסר את האג"ח לל-10 שנים תשואת השפל וקנה אותה חזרה בתשואה של 3% הרוויח בקירוב את מכפלת הפרש התשואה במח"מ האג"ח. דרך נפוצה ומקובלת בקרב משקיעים לבצע עסקה כזו היא מכירת חוזה בשורט על 10 השנים.

כיום, נכס הבסיס של אותו חוזה היא איגרת חוב שהמח"מ שלה הוא 6.3. משקיע אשר מכר בחסר את החוזה בתשואת השפל של 1.6% וקנה אותו בחזרה סביב תשואה של 3% הרוויח (בקירוב) 7.7% (אחרי עלויות מימון), וכל זאת בתקופה של חצי שנה בלבד.

אולם, כמה היה מרוויח אותו משקיע אם הוא ישראלי, שהשקעתו צמודה לשער החליפין דולר/שקל? במהלך החצי השנייה שנת 2013 התחזק השקל למול הדולר בשיעור של 4.68% בקירוב. זאת אומרת שאותו משקיע ישראלי הרוויח 3.02% בלבד.

עד לסוף 2013 לא היו מכשירים עוקבים הנסחרים בישראל המאפשרים ביצוע חשיפה הפוכה לאג"ח ממשלת ארה"ב, או כאלה שאפשרו למשקיע להרוויח מעליית תשואות האג"ח האמריקאיות. משקיע ישראלי אשר היה מעוניין להיחשף למכשירים אילו היה נאלץ לרכוש קרנות סל זרות אשר אינן מנוטרלות מטבעית או למכור בחסר חוזה עתידי.

להלן התשואה על האג"ח האמריקאית ל 10 שנים משנת 1990:

התשואה על האג

אחוז השינוי בתוצר האמריקאי משנת 1990:

אחוז השינוי בתוצר האמריקאי משנת 1990 / צילום: מגדל קרנות נאמנות

*** הכותב הוא מנהל דסק מדדים ב"מגדל שוקי הון".

עוד כתבות

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

חשש מהאטה כלכלית משמעותית בסין בעקבות נגיף הקורונה: "הרע מכול עדיין לא הגיע"

כלכלת סין שגם ככה חווה האטה בצמיחתה הכלכלית נאלצת כעת להתמודד עם נגיף הקורונה ● מהן ההשלכות המיידיות על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם וכיצד הנגיף החדש דומה לקודמו - הסארס - שתקף את מזרח אסיה בתחילת שנות האלפיים

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית/ צילום: רויטרס

ניגודי אינטרסים בהון סיכון ולמה מניית אינטל זינקה: השבוע שהיה בהייטק

האם דירקטוריון היי-בוב חוטא לתפקידו, מה הבעיה בריכוזיות בהון סיכון ואיך Gett מציגה תמונה יותר ורודה מהמציאות ● וגם: החוקר שבדק מתי אימוג'יז מגיעים לבית משפט והמשקיע שחושב ששיווק יותר חשוב מהמוצר ● מה קרה השבוע בהייטק

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"

מריוס נכט - תמר מצפי

הבנק הדיגיטלי חושף את מנהליו ומדווח: נתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021

הבנק הדיגיטלי בשליטת מריוס נכט ואמנון שעשוע חבר לטאטא ליצירת מערכת מחשב ונערך לגיוס הון

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל-כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נגיף הקורונה: כאלפיים איש נדבקו עד כה בנגיף, 15 ערים בסין בהסגר

שני ישראלים ששבו מסין הוכנסו לבידוד עקב החשש כי נדבקו, אולם הבדיקות העלו כי השניים נקיים. תיירת סינית עדיין מאושפזת בבית החולים בית ג'אלה ברשות הפלסטינית ● ובהונג קונג מבטלים חגיגות ומזהירים: המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות

התקנת סיבים אופטיים של IBC / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם הסיבים צפוי לגייס 300-400 מיליון שקל בהובלת אפסילון ולידר

מטרת הגיוס של IBC היא להאיץ פריסת סיבים אופטיים ולקדם את פעילות האינטרנט של המיזם ● הגיוס יתבצע באמצעות הלוואה פרטית או בדרך של הנפקת אג"ח שייסחרו במערכת רצף מוסדיים בלבד

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

מחאה של תנועת נשים MeToo   / צילום: רויטרס

בלבול, חוסר אחידות והיעדר תקדימים: גם במערב מתקשים להתמודד עם ההשתקה בחברות

סקרים שנערכו לאחרונה מראים שיעורים גבוהים של הטרדות מיניות בעבודה ברבות ממדינות האיחוד האירופי ● חלק מהעובדים חותמים על הסכמי סודיות שעשויים למנוע מהם לחשוף מקרי הטרדות מיניות

בנין הפרלמנט האוסטרי בוינה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תביעת ענק של משפחת רוטשילד נגד אוסטריה סביב נכסים שנבזזו ע"י הנאצים

היורשים טוענים כי עיריית וינה השתלטה על קרן צדקה מ-1905 שבבעלותה היו ארמון וקמפוס רפואי לטיפול פסיכיאטרי, ומכרה לעצמה את המבנים בעלות מופחתת ● היקף התביעה: 110 מיליון אירו

אונייה סינית מביאה סחורה לנמל קליפורניה. / צילום: רויטרס -  Lucy Nicholson

איך הסחר הבינלאומי הפך למילה גסה

ביקור של בוריס ילצין במרכול טקסני לפני 30 שנה שינה את מהלך ההיסטוריה ● למראה המבחר האין סופי, "הטיפה האחרונה של הכרתו הבולשביקית התאדתה" ● המרכולים בארה"ב הם מקדשי הסחר החופשי, אך סחר חופשי הפך לביטוי גס בעגה הפוליטית ● היש סיכוי שאמריקאים יחזרו ויאמצו אותו?

נתן חץ / צילום: איל יצהר

נתן חץ במגרש של הגדולים: בנק ג'יי.פי מורגן פועל למכירת החזקותיו בפעילות הנדל"ן המשותפת בארה"ב תמורת כ-900 מיליון דולר

עפ"י ההערכות, העסקה כוללת את חלקה של ג'יי.פי מורגן בחברת קאר, בהיקף של כ-700 מיליון דולר, וכן השקעה של כ-200 מיליון דולר נוספים, הנדרשת להתבצע לתוך החברה הנרכשת

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

מתחם רייסדור בבני ברק / צילום: צ.ל "טיטו אדריכלים"

רייסדור תקים שני מגדלי משרדים ברחוב הלח"י בבני ברק

החברה זכתה במכרז של רמ"י לקרקע בשטח 4 דונם ברחוב ● היא תשלם עבורו 55 מיליון שקל ● ביוני 2019 רכשה החברה קרקע סמוכה עם שותפה ב-57 מיליון שקל

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"