גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תלונות: רשות המסים שלחה קנסות שגויים עקב תקלה

רו"ח עופר מנירב עתר נגד רשות המסים בטענה כי הטילה עליו עיצום כספי בסך אלפי שקלים בגין איחור לכאורה בהגשת דוח מס אישי מקוון ■ ‎לאחר העתירה העיצום בוטל ■ רשות המסים ולשכת רו"ח הקימו צוות לבדיקת הנושא

רשות המסים ולשכת רואי החשבון הקימו צוות לבחינת טענותיה של הלשכה ושל נישומים רבים, בעלי שליטה בחברות, בנוגע להטלת עיצומים כספיים, בהיקף של אלפי שקלים על כל נישום, עקב תקלה במחשבי הרשות - כך נודע ל"גלובס".

הקמת הצוות היא תולדה של פניות שונות מטעם לשכת רואי החשבון בראשות הנשיא דודי גולדברג, ובאמצעות רו"ח עופר מנירב, יו"ר ועדת המסים והקשר עם רשויות המס בלשכה, שנענו בהצעה של מנהל רשות המסים, משה אשר, לבדוק את הדברים.

במקביל קורא נשיא הלשכה גולדברג למשרד האוצר לאשר בדחיפות תקציב לשדרוג מערכת המחשבים של רשות המסים ותקני כוח-אדם נוספים, "על-מנת למנוע מצבים שבהם כשלים טכנולוגיים גורמים לנזקים מיותרים".

לדבריו, "לא ייתכן שבשנת 2014, בגלל מערכות טכנולוגיות מיושנות נגרם סבל וטרטור מיותר לאזרחים ולמייצגים".

הטענה בנוגע לעיצומים הכספיים השגויים עלתה גם בעתירה שהוגשה לאחרונה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל-אביב על-ידי רו"ח מנירב ורעייתו.

בעתירה נטען כי עקב בעיות מחשוב ברשות המסים, במקרים רבים מוטלים עיצומים כספיים שגויים בסך אלפי שקלים על נישומים, שהינם בעלי שליטה בחברות, בגין איחור בהגשת דוח מס מקוון בתיקם האישי, למרות שבפועל התקבלה ארכה להגשת הדוח.

לפי העתירה, הנישומים נאלצים להיכנס לסבך ביורוקרטי מייגע כדי לבטל את העיצומים. זאת בניגוד להנחיה פנימית ברשות, לפיה יש לבטל אוטומטית כל עיצום כספי שהוטל בטעות.

הארכה לא התעדכנה

בעתירה נגד רשות המסים טענו בני הזוג מנירב כי בדצמבר האחרון הם חויבו בעיצום כספי בסך של 4,600 שקל בגין פיגור כביכול בהגשת דוח מקוון לשנת 2012.

לטענתם, "מדובר בהודעה שגויה בעליל, הנובעת מבעיות מחשוב של תוכנת המחשבים של רשות המסים (שע"מ), שכתוצאה מהן לא עודכנו אוטומטית הארכות - להן הם זכאים לצורך הגשת דוח המס האישי השנתי - בהתאם לארכות שניתנו לחברה שבשליטתם".

השניים ביססו את טענתם על הוראות הרשות, לפיהן זכאי בעל שליטה בחברה לארכה אוטומטית להגשת הדוח השנתי, בהתאם לארכה שאושרה לחברה שבשליטתו.

במארס 2013 פנה רו"ח מנירב למנהל רשות המסים והציג בפניו את "מאות ואולי אלפי עיצומים כספיים שהוטלו בחודש פברואר 2013" על בעלי מניות,הזכאים לארכות הזהות לאלה של החברות שבשליטתם, וזאת כאשר הדוחות הוגשו במועד.

לטענת מנירב, אשר השיב כי מדובר בבעיית מחשב הידועה לרשות המסים, אך חרף זאת הבהיר כי על אותם נישומים לפנות אישית לרשות כדי לבטל את העיצומים.

על כך השיב מנירב, לפי העתירה, כי "לא יעלה על הדעת כי בגלל כשל של המערכת יצטרכו המייצגים להשקיע אלפי שעות עבודה, כאשר בינתיים חשופים הנישומים לפעולות אכיפה וגבייה, וזאת במקום שרשות המסים תמצא פתרון מיידי לבעיה".

לטענת מנירב, התשובה שקיבל הייתה כי עובדי שע"מ עסוקים כרגע בדברים אחרים, וייקח זמן עד שיוכלו לטפל בפתרון הסוגיה.

"השלכות רוחב"

בהמשך לפניות נוספות מצדו בנושא, טוען מנירב, נקבע באפריל 2013 הנוהל, לפיו אם עקב טעות לא נרשמה ארכה זהה לבעל השליטה כמו לחברה שבבעלותו, יש לוודא אישור ארכה כזו בעקבות בקשת הפונה ולבטל את הקנס בגין האיחור.

במכתב ששיגר מנהל רשות המסים למנירב במאי אשתקד, שצורף לעתירה, הזכיר אשר נוהל זה וכתב כי "משרדי השומה כבר הונחו לבטל את העיצומים הכספיים לבעלי השליטה", וכי ברשות "פועלים למתן ארכה אוטומטית לבעלי שליטה, בעת מתן הארכה במסגרת הסדר הארכות לחברה".

ואולם, נטען, למרות זאת, בדצמבר הוטל על מנירב הקנס בסך 4,600 שקל, ואף הוחלט באופן שרירותי לדחות את השגתו על כך. יצוין כי לאחר הגשת העתירה בוטל העיצום הכספי שהוטל על מנירב.

לדברי מנירב, "בעקבות העתירה התקשרה אליי סגנית פקיד השומה, התנצלה על מה שקרה, תוך שהיא מסבירה לי כי לצערה יש עשרות פניות לביטול בעקבות בעיית המחשב".

ואולם, מנירב עומד על כך שעתירתו תישמע, כיוון שלדבריו, יש לה השלכות רוחב על נישומים רבים, שאינם יודעים לפעמים שהעיצום שגוי או אינם מסוגלים להתמודד עם סבך הביורוקרטיה הנדרש לביטולו.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "העיצום הכספי על מנירב הוטל בהתאם לקריטריונים ולא בשל טעות מחשב. משהוסר על-ידי העותר מחדל בתיקו, העיצום בוטל, ובשל כך העתירה מתיירת.

"יצוין כי בימים האחרונים סוכם על-ידי מנהל רשות המסים, יחד עם לשכת רואי החשבון ולשכת יועצי המס, על הקמת צוות משותף לאיתור המקרים בהם הוטל עיצום כספי על-ידי מערכת המחשב באופן שגוי והדרכים לטיפול בנושא".

עוד כתבות

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה

בהלת וירוס הקורונה בבייג'ינג, סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

דעה: שוק הביטוח לא נפגע, אבל קיבל תזכורת שסיכונים לעתים מתגשמים

מוקדם עדיין לראות בסערת הקורונה קטסטרופה בלתי מוגבלת ● מדובר במקרה שמציף את אי-הוודאות הקיימת ומדגים כי יש צורך בגידור סיכונים

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

בניגוד למגמה? ב"מעריב" נערכים להוצאת מוסף כלכלי חדש

מדובר במוסף שיצא לאור בדפוס בסופי השבוע, אך תהיה לו אינטרפטציה דיגיטלית גם במהלך השבוע

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

רשות המסים מקשיחה עמדות: כל חשבונית מעל 5,000 שקל תחויב בדיווח בזמן ביצוע העסקה

במסגרת הוועדה של רשות המסים למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות, הוחלט להמליץ על הורדה משמעותית של הסכום שממנו יידרשו עסקים לדווח מיידית לרשות • חברות תוכנה להנהלת חשבונות כבר קיבלו הודעה להיערך לשינוי הנדרש • רואי חשבון ויועצי מס מתנגדים: "המודל לא ישים"

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד ,הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים שהקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מייסד בטר קנאביס יוחאי גילד נעצר בתאילנד בחשד לסחר בסמים

גילד, מחלוצי סצנת הקנאביס הישראלית, שוחרר בערבות ● בטר קנאביס: "יוחאי הוא אדם פרטי המתגורר כשנתיים בתאילנד ומזה שנים אינו נמצא בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה" ● אתר חדשות תאילנדי: "הישראלים התנהגו כמו מאפיה, סחרו במגוון סמים וניסו לשחד את השוטר"

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

צביקה וילנאי /  צילום יח"צ

בעקבות קריסת מגה: עמיתי מועדון הוט יקבלו החזר של 100 אלף שקל

מדובר בכספים שהעמיתים שילמו לפני שנים עבור רכישת תווי קנייה לרשת מגה ("התו החכם") ● ההחזר מגיע גם ל-1,300 שקל לעמית וגם לשקלים בודדים – בהתאם ליתרה שנשארה בתווים שלא מומשו

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

מורי ארקין / צילום: תמר מצפי

לקראת השקת המוצר בארה"ב: סול-ג'ל מצטיידת במזומנים על חשבון מחיר המניה

חברת התרופות למחלות עור גייסה בהנפקה 23 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון מבעל השליטה מורי ארקין - ומנייתה ירדה בנאסד"ק ב-25%

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

יעקב ברדוגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

כתב ההגנה של יעקב ברדוגו: זה לא הייתי אני, ואם כן אז לא בכוונה

עפ"י התביעה שהגיש ניר חפץ, הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל פרסם בקבוצת וואטסאפ עם מאות משתמשים פרטים נרחבים על תרגיל חקירה שנעשה לחפץ, אשר הוטל עליו צו איסור פרסום

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות