"230 מיליון השקלים שהשקענו יחסכו למדינה מיליארד שקל"

מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, אורנה הוזמן-בכור: "ברור לכל שהדרך ליישום תפישת העיר החכמה בעולם, ובישראל בפרט, עדיין ארוכה"

"230 מיליון השקלים שהשקיע משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים בפרויקטים שונים להתייעלות אנרגטית - יחסכו למדינה כמיליארד שקלים בחמש השנים הבאות" כך אמרה מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים אורנה הוזמן-בכור. בכנס "קלינטק 2014" שהתקיים בנושא "הערים החכמות של המחר" אמרה הוזמן-בכור כי "המטרה של כל השותפים לפיתוח הערים החכמות, היא להביא את הקידמה לערים בישראל, בדומה למה שקורה היום בערים נוספות בעולם. פרויקטים רבים בתחום הערים החכמות מתמקדים בתחומי האנרגיה והמים, וההתייעלות בתחומים אלה ברמה העירונית היא אחת מאבני היסוד של פיתוח בר קיימא" ציינה הוזמן-בכור.

הוזמן בכור הוסיפה כי הגידול האינטנסיבי באוכלוסיות הערים, הן בישראל והן בעולם, יוצר לנו כקובעי מדיניות אתגר גדול, ואנו לוקחים אותו בשתי ידיים על מנת לשפר את רווחת האזרחים, את רמת השירותים שהם צורכים ואת החיסכון הכספי של הצרכן הסופי. צריכת האנרגיה בערים מהווה נתח משמעותי מכלל צריכת האנרגיה במשק, והמשרד פועל בין היתר לצמצומה.

אחד התחומים בהם ניכרת התקדמות משמעותית בתחום הערים החכמות בעולם, היא השליטה בצריכת האנרגיה. ברחבי העולם, לדוגמא בפינלנד ובשוודיה, כבר מותקנים מיליוני מונים חשמליים מתקדמים, המאפשרים ליצרני החשמל לקבל מידע מפורט על צריכת החשמל ולנהל אותה באופן יעיל יותר. רשת חכמה כזו מסייעת גם לצרכנים בהפעלה יעילה יותר של מכשירי החשמל הביתיים, על סמך המידע שמספק המונה החכם.

גם בישראל, החל פרויקט ניסיוני-טכנולוגי ראשון בבנימינה-גבעת עדה, במסגרתו מותקנים בשלב ראשון מונים חכמים במבנים בעיר, לצורך בחינת סוגי מונים וטכנולוגיות תקשורת שונות לקריאת המונים מרחוק. בשנים הקרובות יותקנו מונים חכמים במרבית משקי הבית בישראל. כבר היום מפעלי תעשייה רבים בישראל עושים שימוש במערכות ניהול אנרגיה שמסייעות להם בחסכון משמעותי בהוצאותיהם על אנרגיה. מערכות אלה ואחרות פותחו באמצעות מימון שנתן המשרד לחברות הזנק. בעתיד, יוכל משק החשמל להסתייע במידע שיועבר ישירות מהמונים על מנת לנהל ביעילות את מערכת החשמל.

תחום נוסף שתופס תאוצה בעולם ובישראל הוא מערכות מים חכמות: פחת מים כתוצאה מדליפות הוא אחת הבעיות החמורות ביותר שאיתן מתמודדות ערים רבות. ישנם מקומות בעולם בהם פחת המים עולה על 30%. מערכות מים חכמות מאפשרות לתאגידי המים לנתח נתונים , על מנת לאבחן תקלות, דליפות או תפקוד לקוי של המערכת.

"ברור לכל שהדרך ליישום תפישת העיר החכמה בעולם, ובישראל בפרט, עדיין ארוכה. אך אני מאמינה שבהובלת המשרד ובשיתוף פעולה של משרדים נוספים, של חברות, יזמים, טכנולוגיות והתושבים - נצעד קדימה ונשיג את המטרה. המאה ה-21 הולכת להיות המאה של הערים - והערים שהולכות להצליח הן הערים החכמות", אמרה הוזמן-בכור.

פרויקט ה"ערים חכמות" הוא פרויקט נוסף במסגרת הפרויקטים שמקדם משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים. המשרד קידם והוציא לפועל פרויקטים רבים להתייעלות אנרגטית בכלל המגזרים - הביתי, התעשייתי והמוניציפאלי. המשרד עודד וסבסד החלפת מוצרי חשמל ביתיים ישנים ובזבזניים, במוצרים חסכוניים ויעילים אנרגטית. זאת כחלק מהחלטת הממשלה להפחתת צריכת החשמל במגזר הביתי. כלל המוצרים שהוחלפו עד היום במסגרת המבצעים להתייעלות אנרגטית צפויים להוביל לחסכון של כל כ-180 מיליון שקלים בשנה למשק ועד לכ-3,000 שקלים חיסכון שנתי למשק בית ממוצע שיחליף את כלל מוצריו דרך המבצעים השונים.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988