גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה גורם לאנשים לחפש ריגושים ולהימשך לסכנות?

רמות נמוכות של דופמין במוח גורמות לאנשים להימשך לאזורי סכנה ■ הציפיות שלהם מהחיים גבוהות יותר - הם מאמינים שעליהם להיות מלאים בחוויות אינטנסיביות ■ מיוחד ל"ליידי גלובס"

יש אנשים שיתעוררו לחיים אם יציעו להם להצטרף לראפטינג במפלי האיגואסו בברזיל, ומיד יבררו כמה עולה כרטיס טיסה והיכן מומלץ להתאכסן. אחרים יתלהבו מכל אירוע המוקדש למדע בדיוני, אך יברחו הרחק אם יציעו להם לעלות בחינם על כל המתקנים בלונה פארק. השאלה מדוע אנשים מסוימים זקוקים לרמות ריגוש גבוהות, בעוד שאחרים מסתפקים בהרבה פחות, מעסיקה חוקרים רבים.

מחקרים גנטיים מראים כי גברים זקוקים לריגושים יותר מנשים, וייתכן כי הדבר נעוץ עוד באדם הקדמון - הציידים הטובים ביותר היו אלו שחיפשו את הריגוש, והם גם אלה ששרדו יותר שנים. היום הם פונים לספורט אקסטרים כמו צניחה חופשית וראפטינג, לנהיגה במהירות גבוהה בכבישים מסוכנים, או למקצועות שמאפשרים להם להגיע לאזורי סכנה.

במחקר שנעשה באוניברסיטת סנט אנדרוז שבבריטניה, מצאה ד"ר קייט קרוס הבדלים משמעותיים בין המינים, שלדבריה נובעים משתי סיבות עיקריות, הקשורות זו בזו: תהליכים ביולוגיים, כמו השפעת ההורמונים על ההתנהגות, וגורמים חברתיים כמו סטריאוטיפים. לדבריה, "מכיוון שלנשים ולגברים היו תפקידים מסורתיים, הציפייה החברתית היא שימשיכו להתנהג בהתאם לזה, מה שהופך את הרצון 'למרוד' בתפקיד המגדרי למסובך. אם ניקח פעילויות כמו גלישה או צניחה חופשית שנחשבות היום פחות 'גבריות' מבעבר, נראה שנשים עושות אותן יותר, וכאן ההבדלים בין המינים היטשטשו. עם זאת, יש מאפיינים שנשארו - למשל, גברים משתעממים מהר יותר, והם מעדיפים מסיבות אלכוהול כבילוי".

מחקר אחר בדק את הקשר שבין חיפוש ריגושים לרמת הטסטוסטרון והקורטיזול. החוקרים באוניברסיטת פלורידה בדקו 140 גברים ונשים, בהתבסס על סקאלת הריגושים של פרופ' מרווין צוקרמן (ראו ראיון בעמ' 24). הם מצאו כי גברים נוטים לחפש ריגושים יותר מנשים, בשלוש מתוך ארבע הקטגוריות הראשיות בסקאלה: ריגוש והרפתקאות, התנסות בדברים חדשים ורגישות לשעמום (הקטגוריה הרביעית היא חוסר עכבות).

אצל גברים נמצא קשר בין רמה גבוהה של צורך בריגוש לרמה נמוכה של קורטיזול. מדובר בהורמון שמייצרות בלוטות יותרת הכליה, והוא מכונה "הורמון המתח", כיוון שהוא מכין את הגוף והמוח לתגובה של "הילחם או התעלם". החוקרים מסבירים כי אצל גברים שחוו רמות גבוהות של ריגושים סף הפחד ירד, ולכן אין להם 'צורך פיזי' בקורטיזול. אצל שני המינים לא מצאו החוקרים קשר בין חיפוש אחר ריגושים לרמת הטסטוסטרון.

לב רגיש לריגושים

ג'וזפין האריס הייתה רגילה לארח סלבריטאים ב-30 שנות קיומו של הדיינר שלה באוהיו. אבל כשנשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגיע למסעדה שלה ללא התראה מראש, ג'וזפין בת ה-70 התרגשה מאוד. אובמה היה האדם הנערץ עליה, הלב שלה גאה, וההתרגשות הציפה אותה - עד כדי כך שתוך שעות אחדות היא מתה.

השאלה האם ריגושים משפיעים באופן שונה על תפקודי הלב והמוח של גברים ונשים העסיקה את החוקרים באוניברסיטת LMU במינכן. הם מצאו כי רמות גבוהות מדי של ריגוש אכן משפיעות לרעה, ובמקרים קיצוניים אף עלולות להוביל למוות. החוקרים עקבו אחרי כ-4,300 אוהדים ואוהדות של נבחרת גרמניה במונדיאל במשך שבעה משחקים שהתקיימו במהלך כחודש, והשוו את הנתונים לארבעה מעקבים דומים שערכו קודם לכן.

הממצאים העידו על אחוז גבוה של אירועי לב וכלי דם אקוטיים - בימים שבהם נבחרת גרמניה שיחקה נרשמו אירועים אלה פי 2.66 מאשר בימים רגילים, ובהתייחס לגברים בלבד, מדובר בפי 3.26. בימים של משחקים, אנשים עם בעיות בעורקי הלב היוו 47% מבין הלוקים באירועי לב, לעומת 29% בימים רגילים - וזה בדרך כלל קרה בשעתיים הראשונות מתחילת המשחק (כלומר, במהלך המשחק עצמו). מסקנת החוקרים הייתה שמשחקי כדורגל 'חשובים' מכפילים את הסיכוי לאירועי לב וכלי דם אקוטיים.

לשפר ביצועים

הסיבה לכך שאנשים מסוימים זקוקים לרמות גבוהות מאוד של ריגושים, נובעת מהעובדה שבמוחם משתחררות רמות נמוכות מדי של דופמין - כך עולה מהמחקרים של הפסיכולוג פרופ' מייקל בארדו מאוניברסיטת קונטיקט. למעשה, יש להם כמויות נמוכות של האנזים המשחרר את הדופמין, והדרך שלהם להתמודד היא להגביר פעילות.

אנשים כאלה רושמים ביצועי שיא דווקא בעת התרגשות גבוהה, ולכן הניסיון להרגיע אותם או להכניס אותם לתוך מסגרת על מנת להפוך אותם ליעילים יותר, הוא טעות. מחקר חדש שפורסם לאחרונה מוכיח כי לעתים הביטוי הנפוץ 'קודם כל תירגע' הוא חסר תועלת, ואף מזיק. כאשר אדם נמצא בלחץ, ריגוש והתרגשות יעזרו לו הרבה יותר מאשר כל ניסיון להירגע, והם גם ישפרו את הביצועים שלו.

החוקרת ד"ר אליסון ווד ברוקס מבית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד מצאה שהסיבה לכך היא שחרדה והתרגשות נעות על אותו רצף: הראשונה היא רגש שלילי עם רמת עוררות גבוהה, והשנייה היא רגש חיובי עם רמת עוררות גבוהה. במחקר, שפורסם לאחרונה, היא מצאה שאפילו אם אדם רק אומר בקול רם "אני מתרגש" ועדיין לא חש זאת (מה שמכונה גילויי רגש לא אותנטיים), יש בכך כדי להגביר את הריגוש.

המחקר התפרש על פני שלושה ניסויים. בניסוי הראשון השתתפו 140 נשים וגברים שהתבקשו לנאום נאום קצר שיצולם ויוקלט בווידיאו. לפני הנאום חלקם התבקשו לומר מספר פעמים את צמד המילים "אני מתרגש" ואחרים התבקשו לומר "אני רגוע". לאחר הנאומים התברר כי אלה שהתרכזו בהתרגשות נתפסו לא רק כמשכנעים יותר, אלא אף כרגועים יותר.

בניסוי השני, 188 נשים וגברים התבקשו לענות על בעיות מתמטיות מסובכות. לפני המשימה כמה מהם קראו את המסר "נסה להתרגש", ואילו האחרים קראו את המסר "נסה להישאר רגוע". קבוצת הבקרה לא קיבלה שום מסר לקריאה. הציונים של חברי הקבוצה הראשונה היו גבוהים יותר ב-8 נקודות בממוצע בהשוואה לאחרים.

בניסוי האחרון התבקשו 113 נשים וגברים לשיר קריוקי - פעילות שבה אדם עלול לבזות את עצמו בזיופים - וגם הפעם התקבלה תוצאה דומה. "עצם אמירת הדברים מאפשר לאנשים לשנות את הפרשנות שלהם לתחושות הבטן ואת התגובות הפיזיולוגיות שלהם מחרדה ואימה להתרגשות", מסבירה ווד ברוקס. בדומה לאנשים המתאפיינים במצב רוח חיובי, שנוטים לפרש אירועים כהזדמנויות, מי שנמצא ברמת ריגוש גבוהה מתרכז בתוצאות החיוביות שאליהן הוא יכול להגיע - גם כשהוא נמצא בסיטואציה קשה ובעייתית.

*** הכתבה המלאה - במגזין "ליידי גלובס" הנמכר בסטימצקי

עוד כתבות

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

בורסה אסיה / קרדיט: שאטרסטוק

בורסות אסיה זינקו ב-2%; גם אירופה בעלייה: כל המדדים עולים בכ-1%

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בעליות חדות ברמת שיא כל הזמנים על רקע הדיווח כי השלב הראשון בהסכם הסחר קרוב לחתימה ● הפאונד זינק ב-2.3 אחרי תוצאות הבחירות בבריטניה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א