גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השיחה: רקפת רוסק-עמינח משיקה

מי הגיע להשקת חברת "לאומיטק" של בנק לאומי? ■ מה עשה צביקה הדר בבית-החולים סורוקה? ■ מי קיבל את פרס השחקן המצטיין של הבימה? ■ ומה איחל ברק אובמה לארגון הג'וינט?

מפגש של רוח וחומר

בנק לאומי השיק אמש (ב') חברה חדשה: "לאומיטק" - חברה-בת בבעלות מלאה לקידום מימון ופיתוח בתעשיית ההיי-טק הישראלית בארץ ובחו"ל. בערב ההשקה, מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק-עמינח, אמרה: "רוח ההיי-טק היא בדיוק הרוח שאנחנו רוצים שתנשב במשק שלנו: רוח של מצוינות, נחישות, חדשנות ויצירתיות פורצת דרך. המטרה שלנו היא לשנות את כללי המשחק ולהפוך את לאומיטק לבית הפיננסי של מגזר ההייטק בישראל".

נכחו ופיזרו יצירתיות: יו"ר בנק לאומי, דוד ברודט; חמי פרס; שלמה דברת; שלמה נחמה; ד"ר יוסי ורדי; זהר זיסאפל; דוד חודק; אילן שילוח; חיים שני; מנכ"לית לאומיטק, יפעת אורון ואחרים.

יוסי ורדי רקפת רוסק עמינח ויפעת אורון צלם:כפיר סיון

פרס לחייל האמיץ

התיאטרון הלאומי "הבימה" חילק 11 פרסים בתחומים שונים לשחקנים, ליוצרים ולעובדי התיאטרון המצטיינים. בפרס השחקן המצטיין ע"ש אהרון מסקין זכה השחקן יעקב כהן, על משחקו בהצגה "הסוחר מוונציה".

פרס השחקן המצטיין ע"ש הדסה ורפאל קלצ'קין הוענק לשחקנים נתן דטנר ושני כהן על-ידי יו"ר ועדת חינוך, התרבות והספורט של הכנסת, ח"כ עמרם מצנע ומנכ"לית "הבימה" אודליה פרידמן, בזכות משחקם במחזמר "גבירתי הנאווה". לראשונה, הוענק גם פרס לשחקן הקומדיה המצטיין על שם השחקן והקומיקאי המנוח ספי ריבלין: אבי קושניר, שזכה בפרס על משחקו בקומדיה "החייל האמיץ שווייק", קיבל 8,000 שקל מרעייתו של ריבלין, רינה. בטקס חלוקת הפרסים נכח גם ראש העיר תל-אביב-יפו, רון חולדאי.

שני כהן עמרם מצנע, אודליה פרידמן נתן דטנרואסיה שוורץ/ צלם:רפי דלויה

הפגים של סורוקה

בית-החולים סורוקה אמנם זקוק לכ-66 מיליון שקל כדי להקים פגייה חדשה וממוגנת, אך גם 3 מיליון השקלים שעמותת ידידי סורוקה הצליחה לגייס בערב ההתרמה השנתי שקיימה השבוע - הם סכום ראוי בשביל ההתחלה. "ערב ההתרמה מהווה את יריית הפתיחה בגיוס המשאבים הנדרשים לפגייה חדשה", אמר ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה.

אחת התרומות הבולטות הגיעה מחברת כמיקלים לישראל, שתרמה מיליון שקל. בערב ההתרמה הופיעו צביקה הדר והזמרת רוני דלומי - שניהם "בוגרי" הפגייה בסורוקה. דודסון, יחד עם ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה ליילודים ופגים בסורוקה, העניקו לשניים תעודות בוגר פגייה.

אהוד דודסון צביקה הדר רוני דלומי אגי גולן/ צלם:רחל-דוד סורוקוה

100 שנים של תמיכה

"ב-100 שנותיו פעל הג'וינט על מנת לסייע לקהילות היהודיות בעולם כולו. תמיד דאג לחלשים ביותר בחברה וסייע להם. במלחמה, בעוני, בסיוע לאנשים עם מוגבלות או באסונות, תמיד התגייס הג'וינט לסייע לחלשים בחברה. הג'וינט מקיים הלכה למעשה את מצוות הערבות ההדדית ופעילותו נוטעת בכולנו תקוה שמחר יהיה טוב יותר. אני מברך את ארגון הג'וינט בציון דרך מיוחד זה, עליכם להיות גאים בתרומתכם הייחודית לקהילות היהודיות בעולם ומאחל לכם הצלחה גם ב-100 השנים הבאות" - כך כתב נשיא ארה"ב ברק אובמה, לארגון הג'וינט, המציין בימים אלה 100 שנה להיווסדו. המכתב הוקרא על-ידי שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, באירוע של הארגון, שהתקיים השבוע בבנייני האומה בירושלים.

באו לחלוק כבוד: נשיאת הג'וינט העולמי, פני בלומנסטין; כ-150 חברי ההנהלה העולמית של הג'וינט; ראש עיריית ירושלים ניר ברקת; ונשיא המדינה, שמעון פרס, שבא להגיד מזל טוב לרלף גולדמן, סגן נשיא לשם כבוד בג'וינט העולמי, החוגג בעצמו יום הולדת 100.

שמעון פרס ורלף גולדמן/ צלם: ששון תירם

אנשי הסייבר

"אחרי 15 שנה בכנסת, אני מרגיש קצת חלוד", בדרך זו סירב אתמול השר יובל שטייניץ להצעת נשיא המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, פרופ' יהודה חדד, ללמד במכללה. חילופי הדברים בין השניים נשמעו מעל בימת כנס הסייבר השנתי CyberNight - body of knowledge, שהתקיים במכללה בבאר-שבע.

במקום נכחו סטודנטים ובכירים מתעשיית ההיי-טק וממערכת הביטחון, בהם: ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד; אל"מ חנן איסרוביץ', מפקד ממר"מ; רמי אפרתי, לשעבר ראש אגף אזרחי במטה הסייבר הלאומי; מאריסה ביברוס, סמנכ"לית IBM; גדי תירוש, שותף בקרן הון סיכון JVP; נתן הרשקוביץ', ראש מחלקת מחשוב ברשות ניירות ערך; סנ"צ מאיר חיון, ראש אגף הסייבר במשטרה; ח"כ אראל מרגלית, יו"ר שדולת הסייבר בכנסת; ויוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, שאמר: "שמנו לנו מטרה לעודד חברות עתירות ידע להירשם למסחר בתל-אביב".

 אראל מרגלית יוסי ביינרט יובל שטייניץ גדי תירוש יהודה חדד/ צילום: נמרוד סונדרס

נשים בצמרת

יורם יעקובי, מנכ"ל מרכז המו"פ של מיקרוסופט בישראל, היה כמעט הגבר היחיד בכנס Women Think Next, שהתקיים השבוע בקיבוץ גליל ים. מלבדו גדשו את המקום יותר מ-500 נשים מתעשיית ההיי-טק הישראלית, שהתכנסו לבחון דרכים להגדלת מספרן בתעשייה ולחיזוק מעמדן בהנהלות. אורחת הכבוד בכנס: ד"ר ג'ניפר צ'ייס, בכירה במיקרוסופט העולמית, שחלקה עם המשתתפות את סיפור חייה. צ'ייס היא בת למהגרים, שנשרה מלימודי התיכון ולמרות זאת הצליחה לסיים לימודי דוקטורט באוניברסיטת פרינסטון ופוסט דוקטורט בהרווארד.

יורם יעקובי וג'ניפר צ'ייס/ צלם:קובי קנטור

עוד כתבות

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

דורון כהן בני גנץ ורם בן ברק / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא האח הגדול": מה אמר בני גנץ בראיון הראשון והיחיד שקיים על עסקי המימד החמישי

פורסם לראשונה באוגוסט 2018: המימד החמישי הוא אחד הסטארט-אפים המסקרנים בהייטק הישראלי, שפעל במשך שנים תחת מעטה חשאיות ● כעת, בראיון ראשון ל"גלובס", מציגים בכירי החברה את יכולותיה המרשימות והמבהילות לעתים של מערכת המודיעין שפיתחו, ומדברים על השאיפות הגדולות וגם על הכישלונות

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

העדויות / צילום: עטיפת הספר

שיפורה של שפחה. מרגרט אטווד עשתה זאת שוב

"העדויות" הוא ספר חשוב לא פחות מ"סיפורה של שפחה"

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה? 

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

יו"ר הפד לשעבר אלן גריספן / צילום: Pablo Martinez Monsivais, Associated Press

המרמה החוקית הגדולה בעולם: כך חברות מעוותות את דוחותיהן

המרוץ לדחיפת מחיר המניות מעלה ללא הפסקה הביא למדיניות של גידול החברות מעל הכול ● בה בשעה שאינסוף הרכישות והמיזוגים העשירו מאות אלפי יזמים ומשקיעים, הם גם שרפו טריליוני דולרים והמיטו חורבן על מיליוני עובדים ● הפיננסיאליזציה של אמריקה - כתבה חמישית בסדרה

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר