גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טייקון התקשורת הגרמני שהכריז מלחמה על גוגל

מנכ"ל אקסל שפרינגר, קבוצת העיתונות הגדולה באירופה, קורא למאבקו בענקית החיפוש "דוד מול גוליית" ■ הוא לא חושב שגוגל רוצה "לעשות דברים רעים", אבל חושש מהדרך שבה תנהג בעתיד, בעיקר בכל הקשור להגבלים עסקיים ופגיעה בפרטיות

מתיאס דפנר / צילום: רויטרס
מתיאס דפנר / צילום: רויטרס

מתיאס דפנר מצביע מחלון משרדו בקומה ה-18 על הרחוב שבו ניצבה פעם חומת ברלין. בימינו זה נראה כרחוב רגיל, אך כאשר אקסל שפרינגר בנה את ההוצאה לאור שלו כאן, זה היה ממש על גבול האזור הרוסי של העיר.

כשחברות גרמניות אחרות נטשו את העיר החצויה, בית ההוצאה שפרינגר היה ההוכחה לכך שקפיטליסט מערבי אחד לא נרתע ממאבק. חצי מאה אחר כך, היעדים אולי השתנו, אבל רוח הלחימה נשארה.

באפריל הודה מנכ"ל קבוצת העיתונות הגדולה באירופה במונחי תפוצה: "אנחנו חוששים מגוגל", והאשים אותה בניסיון להקים "מדינת-על דיגיטלית" שתהיה חופשית מן המגבלות של חקיקת הגבלים עסקיים ובעיות של פגיעה בפרטיות. במכתב גלוי לאריק שמידט, היו"ר הביצועי של גוגל, דפנר אמר שהדיון על עוצמתה של גוגל "איננו תיאוריית קונספירציה של קשישים חלושי מוח". הוא צייר תמונה של גוגל שכוחה הביתי מוקרן החוצה כדי להקיף מכוניות ללא נהגים ורובוטיקה, ומתח ביקורת על ההסדר האחרון של חקירת רשויות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי את נוהגי החיפוש והפרסום של גוגל.

הוויתור שגוגל הסכימה לו לטובת בריסל מאפשר למנועי חיפוש יריבים להציג את מרכולתם ליד תוצאות החיפוש שלה, אם כי הם חייבים לשלם לגוגל סכום שנקבע במכירת פומבית על ההצגה של הלינקים הללו. העסקה הזו, כתב הבוס של שפרינגר, איננה אלא "דמי פרוטקשן או חסות".

בעקבות דפנר התמלאו גם הפוליטיקאים אומץ לב. במאי קרא זיגמר גבריאל, שר הכלכלה הגרמני, בגלוי לפירוק אפשרי של גוגל, אם יתברר שהחברה ניצלה לרעה את מעמדה הדומיננטי. גבריאל ועמיתו הצרפתי, ארנו מונטבורג, שיגרו מכתב משותף לחואקין אלמוניה, הנציב לענייני תחרות הוגנת של האיחוד האירופי, וקראו לו לא רק לפעול להשגת ויתורים נוספים מגוגל בנושא החיפושים והפרסומת, אלא גם לבחון בצורה רחבה יותר את הנוהגים העסקיים שלה.

מאות עסקים דיגיטליים אירופים - בהובלת אקסל שפרינגר ולגארדר הצרפתית, תחת השם המשותף "פרויקט האינטרנט הפתוח" - מנהלים מאמצי שדולה בנציבות האירופית כדי לגרום לה לחשוב שוב על ההסדר עם גוגל. המבקרים אומרים שההסדר המוצע אינו יוצר תחרות אמיתית בתחום החיפושים המקוונים.

"זה לא עניין של להשמיץ את גוגל, או להיות אנטי-גוגל או להחליש אותה ודברים כאלו", אומר דפנר. "זה פרימיטיבי מדי. אנחנו צריכים את הדיון הזה בשביל הכלכלה הדיגיטלית, בשביל סביבה בריאה של תחרות".

בתגובה לביקורת, גוגל מציינת שהשינויים המוצעים בנוהגי החיפוש והפרסום שלה עברו כבר שתי בדיקות שוק שונות "שאפשרו לנציבות האירופית להקשיב ישירות לכמה מיריבינו". גוגל אומרת ששינתה משמעותית את הצעותיה אחרי קבלת המשוב מהניסויים הללו.

בחודש שעבר, מנכ"ל גוגל לארי פייג' אמר לפייננשל טיימס שגוגל תנסה "להיות אירופית יותר" בגישתה לנושאים של פרטיות, והסכימה למנגנון שיסיר מידע אישי מסוים מתוצאות של חיפושים. אלמוניה צפוי לאמץ את הסדר החיפושים והפרסומת עם גוגל בסתיו הקרוב, למרות שהוא תחת לחץ של מתלוננים שזכו בינתיים לתמיכת נציבים אחרים באיחוד האירופי.

ברמה אחת, העובדה שדפנר מעורר אופוזיציה אירופית לכוחה של גוגל היא מרשימה. בגרמניה, רק מעטים מפגינים יותר קנאות מיסיונרית לגבי המעבר להוצאה לאור דיגיטלית. מסוף 2012, גלים של בכירים בשפרינגר - החל בעורך הראשי של היומון הנפוץ ביותר, בילד - נשלחו לעמק הסיליקון כדי ללמוד שם את רזי המקצוע.

דפנר: "זה לא שאנחנו רוצים להעתיק את עמק הסיליקון על כל ההיבטים שלו. יש דברים שאתה רוצה ללמוד ודברים שאנחנו לא רוצים לעשות כמו עמק הסיליקון, אבל כמובן שאנחנו מקבלים השראה גדולה מן המרכז הגדול ביותר של החדשנות הדיגיטלית".

"אנחנו גמדים"

האם הוא רואה בגוגל איום על מודל העסקים של חברתו? דפנר מגיב תחילה בדברי שבח ל"יקום החיפושים" שגוגל יצרה לטובת ההוצאה לאור הדיגיטלית. "גוגל מספקת תנועת מבקרים, גוגל מספקת פרסומת", הוא אומר. אבל הבוס של שפרינגר רומז שהוא רואה בחברות הטק הגדולות מתחרות של שפרינגר, למרות ש"אנחנו גמדים קטנים בהשוואה אליהם".

המו"לים המסורתיים ניצבים בפני שאלה יסודית, מאמין דפנר, עיתונאי בעברו: "האם מומחיות התוכן המסורתיות יצליחו לפתח פלטפורמות טכנולוגיות חדשות כדי להפוך למוציאות לאור הדיגיטליות של העתיד - או שחברות הטק הגדולות ישתלטו על יכולות התוכן של המוציאות לאור המסורתיות?"

בעימות הגדול הזה, גוגל אינה היריבה היחידה. עם היריבות של דפנר נמנות אמזון, פייסבוק, אפל - אפילו אי-ביי "במידה מסוימת". הוא מתאר את ההתנגשות עם גוגל כ"דוד מול גוליית" - תיאור קצת אירוני בהתחשב בעוצמתה של שפרינגר בשוק הבית הגרמני שלה. דפנר מנסה להפחית מחשיבותו של בילד, העיתון הנמכר ביותר באירופה, בנימוק שהוא לעולם לא יוכל לשנות מגמה פוליטית, אלא רק "להוריד מהסלמה או להגביר פה ושם".

אבל הביטוי האחרון של כוחה של שפרינגר בא אחרי הבחירות לפרלמנט האירופי, כאשר הקנצלרית אנגלה מרקל שינתה כיוון והחלה לתמוך במועמדות ז'אן-קלוד יונקר לנשיאות הנציבות האירופית כמה שעות אחרי שבילד תמך במועמדותו במאמר מערכת. המאמר שנכתב על ידי דפנר הכריז: "זה ברור. האירופים רוצים את ביונקר כנשיא האיחוד האירופי". קודם לכן הטילה מרקל בפומבי ספק במועמדות יונקר, ראש ממשלת לוקסמבורג, שנחשב חלק מהממסד הישן של האיחוד האירופי.

קריאת התגר של דפנר על גוגל זיכתה אותו בתמיכה נלהבת באירופה, אך יש מעט מאוד סימנים לתגובה דומה בארה"ב. הוא אומר שיש לו "תמיכה אדירה של אנשים חזקים מאוד בארה"ב", אך לא מציין שמות, מפני שהם החליטו שלא לתמוך בו בגלוי.

שלא כמו ארה"ב, הניסיון מיד ראשונה של אירופה בפאשיזם וקומוניזם הותיר את תושביה בחשש מפני התחושה של "האח הגדול", הוא מעריך. דפנר חושב גם שהאווירה באמריקה תשתנה כפי שהשתנתה באירופה. "השימוש בנתונים הוא כוח - כוח עסקי וכוח פוליטי. שימוש לא נכון בנתונים הוא הגבלה של החופש", הוא אומר.

בצורתה הנוכחית, גוגל אינה רוצה "לעשות דברים רעים", הוא מסכם, אבל הוא חושש מאיך שתתנהג אולי בעתיד. "אתה יודע מי יהיה הבעלים, המנהל ובעל השליטה בגוגל בעוד 5, 15, 25 שנים? אנחנו יודעים איזה מצב רוח יהיה לו אז?"

המהפכה הדיגיטלית של שפרינגר

מתיאס דפנר אולי מסוכסך עם גוגל, אבל הוא אינו טכנופוב. להיפך, הוא האיץ את המעבר של הוצאת שפרינגר מעיתוני הדפוס לדיגיטל. בשנה שעברה מכרה החברה עיתונים אזוריים (מקומיים) כמו המבורגר אבנדבלאט, היומון הראשון שנפתח על ידי אבי הקבוצה, ורכשה ערוץ חדשות של 24 שעות שישמש לאספקת תוכני וידאו לפלטפורמות הדיגיטליות שלה. לפני שנה הושקה גם מהדורה מקוונת בתשלום של בילד.

יש במעבר הזה סיכונים: עסקי הדפוס שהקבוצה מכרה רשמו שולי רווח של 20% ב-2013 מול שולי רווח של 16% לכל קבוצת שפרינגר, לדוגמה. הדוחות השנתיים האחרונים של שפרינגר מראים שרווחי ה-ebitda של הקבוצה ממדיה דיגיטלית עלו בשנה שעברה ממחצית מהסך ל-62% מהסך, אך ירדו ב-9%, מ-499 מיליון אירו ל-454 מיליון אירו. נזכיר כי בחודש שעבר מכרה וואלה! את אתר יד2 לשפרינגר תמורת 806 מיליון שקל. מוקדם יותר השבוע פורסם כי הענקית הגרמנית מציעה 140 מיליון שקל בעבור "זאפ גרופ" (לשעבר דפי זהב).

שפרינגר מחלקת את ההכנסות המסורתיות של עיתוניה לשלוש חטיבות עסקים שונות - תכנים בתשלום, שיווק ומודעות מילים. מבין השלוש, הביצוע החזק ביותר היה של מודעות המילים: ההכנסות עלו ב-22% ביחס לשנה הקודמת, ושולי ה-ebitda היו כמעט 41%.

יש שמועות על הנפקה של חטיבת מודעות המילים בתשלום, שהיא מיזם משותף עם קרן האקוויטי הפרטית ג'נרל אטלנטיק. דפנר אומר שהשמועות על IPO קרוב "אינן נכונות".

עוד כתבות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

יאיר המבורגר / צילום: תמר מצפי

בצל הקורונה: מה חושבים במודי'ס על חברות ביטוח האשראי הפועלות בישראל

בססח - שבבעלות קבוצת הביטוח הראל וחברת יולר הרמס הזרה - נותרה באופק יציב לדירוג A3 שלה, בעוד שאופק הדירוג של כלל ביטוח אשראי השתנה לשלילי בדירוג זהה ● קופאס הבינלאומית, שפועלת עצמאית בישראל, עברה לאופק שלילי בדירוג A2

 

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,000 שקל באפריל

מאבק העצמאים,והביקורת שמתח "גלובס" על מענק הסיוע לעצמאים, נשא פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

המדדים של בורסת טוקיו משתקפים על אחת החברות הכלכליות במרכז טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת באסיה בצל המאבק בהתפשטות הקורונה

יום מסחר תנודתי במיוחד בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים ● ירידות בבורסות סין, יפן עולה בלמעלה מ-2%

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים