גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זהב באמצע המדבר: העיר שרוצה להיות בירת העולם

אסטנה, הבירה החדשה של קזחסטן, מבקשת למשוך אליה תושבים מקומיים חדשים, ומשקיעים מרחבי העולם ■ נכון להיום היא עדיין ריקה יחסית, אבל בעיר מצהירים שהשינוי הגדול קרוב

מרכז אסטנה / צילום: רויטרס
מרכז אסטנה / צילום: רויטרס

אחד הדברים הראשונים שמושכים את העין באסטנה, בירת קזחסטן, הוא המבנים האדריכליים הגרנדיוזיים המפוזרים במרכז העיר. נוסף להם, אי אפשר להתעלם גם מהמנופים הרבים, שבהם ניתן להבחין כמעט מכל נקודה, כמו גם בשטחים הרחבים והריקים, בינתיים.

למרות מגוון המסעדות ומרכזי הקניות, עדיין אין ברחובות מרכז העיר תחושה של עיר שוקקת, ולמרות שכמעט כל תושב בוגר מחזיק ברשותו מכונית פרטית, בקושי נתקלתי בעומסי תנועה.

מאז הכרזתה כבירת קזחסטן ב-1997, ובמיוחד מראשית שנות האלפיים, אסטנה מבקשת להתנער מהתדמית הסובייטית המיושנת שדבקה בה, למשוך תושבים חדשים, ובמקביל מחפשת במרץ משקיעים זרים, ושואפת לתת ביטוי לכולם. כך למשל, אחד ממתחמי המלונאות המפוארים והענקיים בעיר נקרא "אבו-דאבי פלאזה".

"הפרויקט הזה, למשל, הוא של חברת בנייה קוריאנית", הסבירה לי מארחת מקומית, מצביעה על שורת רבי קומות הנמצאים בעיצומה של בנייה. "כל הדירות בו הן בטכנולוגיית 'הבית החכם'. זה יהיה אחד הפרויקטים היוקרתיים ביותר כאן".

בקזחסטן, ובעיקר בבירתה, פונים גם לישראל. לשאלת "גלובס" השיב שר החוץ הקזחי, ארלן אידריסוב, כי: "שיתופי הפעולה עם ישראל הם לא אתגר, הם עובדה. יש לנו יחסים טובים מאוד עם ישראל, ואנו רואים בה מקור לחדשנות. יש בה חברות לטכנולוגיות מתקדמות ויצירתיות בתחומי ההיי-טק והחקלאות, שאותם אנחנו רוצים וצריכים לפתח".

אבל כאמור, קזחסטן פותחת דלתה לכולם: לשכנותיה הקרובות באירו-אסיה, בראשן רוסיה ובלרוס, שאיתן יש לה הסכמי סחר, למדינות אירופה ולמדינות ערב. אסטנה עצמה מצהירה כי היא סמל לשילוב העמים והדתות, והפתיחות הזו היא צעד קל יחסית, בבירתה של מדינה שאין לה בכלל אויבים.

מדיניות הדלת הפתוחה המזמינה הזו היא גם הכרחית, כי לא רק אויבים אין לקזחסטן, גם תעשייה מקומית אין לה. נכון, היא אמנם עשירה במשאבים כמו נפט, גז, מחצבים וחקלאות, אולם בכל היתר קזחסטן מסתמכת כמעט רק על יבוא.

באסטנה הבינו את זה, ובמקום להציג זאת כחיסרון, הם ממנפים את הפוטנציאל ומתגאים בכך. באתר אקספו 2017 (ראו בהמשך), היא מצהירה כי את העיר החדשה בנה העולם כולו: 71 ערים ברחבי העולם, 135 מפעלים, ולא פחות מאשר 432 חברות בנייה שונות, לקחו חלק בתהליך, ואדריכלים כמו נורמן פוסטר האנגלי, וקישו קורוקאווה היפני המנוח.

אי אפשר לדבר על עתידה של אסטנה בלי קצת היסטוריה קזחית: אסטנה היא בירה צעירה של מדינה שמאז נטעו שורשיה במאה ה-16, ידעה בעיקר טלטלות. בתקופת השלטון הסובייטי זכתה המדינה לכבוד מפוקפק, כאשר בה ערכה ברה"מ ניסויים גרעיניים ואליה הגלתה אסירים ומגורשים. העבר הזה, הוא אחת הסיבות לצורך בהתחלה חדשה ורעננה, ולהכרזתה של אסטנה כבירה במקומה של אלמטי, הבירה הקודמת. את השינוי יזם נשיא קזחסטן, נורסולטן נזרבייב, בשל מיקומה הגיאו-פוליטי האסטרטגי במרכז המדינה (ובמרכז מעצמת אירו-אסיה), בעוד שאלמטי ממוקמת בדרום מערב, קרוב לגבול עם סין.

"באסטנה עובדים, באלמטי מבלים"

נזרבייב מבקש לעשות באסטנה, את מה שעשתה ברזיל בשנות ה-60 בברזיליה, אבל בגרסה שונה מעט, עם דגש גדול יותר על מיקומה בכלכלה הבינלאומית, ובתקווה שלמרות הקשיים, היא תתברר בסופו של דבר גם כמוצלחת יותר.

לא כולם מרוצים מהשינוי. נראה כי תושביה הוותיקים של הבירה הישנה, אלמטי, אינם אוהבים את העובדה שהתואר המכובד ניטל מהם. בכל זאת - אלמטי גדולה יותר, סואנת ומפותחת יחסית, גרים בה כמעט 1.5 מיליון תושבים, והיא מהווה מרכז עסקים ופיננסים.

כדי שהשינוי יהיה חד משמעי, שינה הנשיא את שמה המקורי של העיר, אקמולה, לאסטנה - שפירושה בקזחית: "עיר בירה", שלא יהיה ספק. הוא העביר אליה את כל משרדי הממשלה והזמין אדריכלים כדי שיגשימו בה את החלומות התכנוניים הנועזים ביותר שלהם. כזה הוא למשל, ארמון הנשיאות המפואר שבו הוא יושב. תושבי העיר החדשים מעידים כי אין כל קשר בין מה שהיה בימי אקמולה למה שקורה היום באסטנה.

"הרבה צעירים עוזבים את אלמטי ועוברים לכאן", סיפרה לי תושבת אסטנה. "נולדתי בה, למדתי שם באוניברסיטה, ההורים שלי עדיין גרים שם, אבל כמו צעירים אחרים, גם בעלי ואני החלטנו לעבור", היא אומרת ומודה שנכון להיום, מבחינתם מדובר בהחלטה נבונה.

"תושבי קזחסטן נוהגים להגיד שבאסטנה עובדים ובאלמטי מבלים", אמר אזרח קזחסטן, אבל השינוי קורה לאט. התחבורה הציבורית העירונית מבוססת רק על אוטובוסים ומוניות. עם זאת, בתחבורת אופניים, כך לפחות לדברי התושבים עצמם, הם לא רואים כרגע צורך דחוף, ולו רק בגלל העובדה שהחורף הארוך והקשה, שהטמפרטורות במהלכו יורדות למינוס 40 מעלות, אינו מאפשר רכיבה. בעיר פועלים כבר קניונים ובתי מלון ברמות שונות, ועל פי ההצהרות, עד 2017 יקומו מלונות ומרכזי קניות נוספים.

אקספו 2017 - רוצה להיות עיר הכנסים של אירו-אסיה

עוד אחת מהדרכים של אסטנה לקבל הכרה מהעולם היא באמצעות קיומם של כנסים פוליטיים וכלכליים בינלאומיים בבירה, שלשמם היא הקימה מבנים מפוארים שנתנו חופש יצירתי לאדריכלים מובילים.

במאי האחרון הייתה זו הפעם השביעית שבה אירחה העיר בארמון העצמאות את הפורום הכלכלי הבינלאומי של אסטנה, אשר מבחינתה הוא מקביל לכנס דאבוס. בשלושת ימי הכנס התקיימו עשרות רבות של מושבים והרצאות תחת הכותרת "מניעת המשבר הכלכלי הבא", ונגעו גם בייצור שיתופי פעולה מסחריים, צמצום מאגרי הנשק הגרעיני וקידום חשיבותה של האנרגיה הירוקה.

קידום חשיבותה של האנרגיה הירוקה עשוי להתקבל בתמיהה במדינה עשירה בנפט, שליטר דלק עולה בה כשלושה שקלים, אבל קזחסטן מבינה שהעולם צועד לכיוון הזה, ומעדיפה להיתפס כמי שמובילה את המגמה, מה גם שהודות לאקלים המגוון קיים בה פוטנציאל לייצור אנרגיית רוח ושמש.

הסיסמה שחזרה על עצמה בכנס הייתה: G-GLOBAL, ובכך ביקשה אסטנה להבהיר שבעולם של היום כבר אין מקום לארגונים מצומצמים כמו ה-G-20 אלא רק לפורומים רחבים. "כולם צריכים להתמודד עם משבר כלכלי. 10-G ו-G-20 הם ארגונים חשובים, אבל היום צריך גוף יותר קולקטיבי", הסביר שר החוץ אידריסוב.

מקפצת מיתוג נוספת שתעניק דגש לכוחם של הסמלים האדריכליים, היא בהכרזתה של אסטנה כמארחת הרשמית של תערוכת אקספו 2017, וגם כאן חשיבות המעבר לאנרגיה ירוקה היא המסר המרכזי. "אנו מצפים שהתערוכה תביא תיירים לאסטנה", אישר רפאל. ס. זהושיבאייב, הקומיסר הקזחי הממונה על הקמת המתחם. "ב-2010 נכנסו לשנחאי יותר מ-12 מיליארד דולר רק מתיירים. אנו מקווים שגם לאסטנה תתרום התערוכה בהתאם".

עד 2017, נראה כי לאסטנה יש עדיין עבודה רבה ומאתגרת: בבירה המתחדשת מבטיחים כי עד אז כבר תפעל בעיר רכבת קלה שתנוע ברחבי העיר ותקשר אותה עם שדה התעופה.

הכותבת הייתה אורחת הפורום הכלכלי של אסטנה.

עוד כתבות

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

הנסיך צ'ארלס מנסה את משקפי Google Glass  / צילום: Mark Blinch, רויטרס

דעה: לא כל הנוצץ זהב: למה נכשלו המשקפיים החכמים של גוגל

בקול ענות חלושה הודיעה גוגל בסוף השבוע על קצן של משקפי הגוגל גלאס להמונים. מדוע קרס המיזם היומרני ומה אפשר ללמוד מכך על היכולת לחזות את "הדבר הבא"

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל אביב וישראל בכלל

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט