גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תשכחו כל מה שחשבתם על קזחסטן - ותקראו את זה

העיר אסטנה, בירתה החדשה של קזחסטן, עושה הכול כדי להתרחק משאריות הדימוי הסובייטי ■ לשם כך גויסו מיטב האדריכלים הבינלאומיים לבנייה יצירתית, שתבטא את מסר החדשנות, האחווה והשלום הגלובלי, ובעיקר תעודד משקיעים זרים

אסטנה - קזחסטן / צילום: רויטרס
אסטנה - קזחסטן / צילום: רויטרס

שיהיה ברור: לא רק אני אבקש מכם לשכוח כל מה שחשבתם על קזחסטן. גם בקזחסטן עצמה רוצים שתעשו את זה, והם אפילו הקימו לשם כך בירה חדשה, כזו שתסייע להם לנפץ כמה דימויים שגורים וכמה מיתוסים. כן, עדיין יש בה הרבה מאוד כפרים קטנים, יש בה מדבריות, הרים וערבות עצומות, אותן היטיב לתאר צ'ינגיס אייטמטוב בספרו "והיום איננו כלה", אבל יש בה גם ערים גדולות, וישנה בה אסטנה (Astana), שמבלי לבקר ברבות מבירות העולם, אני יכולה לקבוע שאין כמותה.

מבחינת העובדות והנתונים המספריים, יש לקזחסטן ולבירתה הצומחת פוטנציאל פופולריות גבוה בהרבה מזה שהיא זוכה לו בפועל. היא יכולה גם לככב בכבוד בחידוני טריוויה: היא המדינה התשיעית בגודלה בעולם; בדרום מזרח המדינה נמצאת הימה בלחש, שהיא השנייה בגודלה באסיה; בדרומה ממוקם נמל החלל הראשון והגדול בעולם - קוסמודרום בייקונור (אף שעד 2050 הוא יהיה תחת בעלות רוסית).

זאת ועוד: אסטנה היא עיר הבירה הקרה השנייה בעולם (תואר מפוקפק, אולי, אבל הוא נשמע רומנטי ואקזוטי אחרי שמגלים שהקיץ שלה חם יותר מזה של תל אביב). זוהי עיר הבירה היחידה בעולם שפירוש שמה בשפה הקזאחית המקומית הוא "עיר בירה". שמה של העיר הישנה ששכנה שם היה אקמולה, ויש המאמינים שהסיבה לשינוי היא רצונו של הנשיא נורסולטן נזרבייב שהעיר תיקרא על-שמו אחרי מותו, ולכן השם נשאר בעצם פנוי.

באסטנה כדאי לבקר באביב, בסתיו ובראשית הקיץ. היא מושלגת בחורף, בימי השיא הטמפרטורה בה עשויה להגיע למינוס ארבעים מעלות, וכאמור באותה המידה שהיא קרה בחורף, כך היא לוהטת בקיץ. באביב לעומת זאת הטמפרטורה קיצונית פחות, אך היא עדיין יכולה לנוע בין עשר מעלות ביום אחד ל-24 מעלות למחרת (שזה בסך-הכול די נחמד). אבל לא רק בגלל תנאי מזג האוויר הנוחים יחסית מדובר בעונה אידיאלית: בחודש מאי, למשל, מארחת העיר פורום כלכלי בינלאומי, מאורע שיוצר תכונה מוקדמת. במהלך ימי הכנס קשה למצוא חדרים פנויים בבתי המלון (ואלה, אגב, סבירים בהחלט עד מפוארים), אבל ההיערכות בסמוך לו עשויה להקל על מבקרים שאינם דוברי רוסית ומצפים להסתדר באנגלית בלבד. אגב, באסטנה היום באמת אינו כלה כל-כך מהר בימי האביב והקיץ. במאי, למשל, השמש שוקעת אחרי תשע בערב - מה שמזמן עוד כמה שעות של ראות בהירה ונופים.

המסר של הבירה החדשה

את המקומות החשובים באסטנה אפשר לזהות ממרחק. מדובר במבנים אדריכליים יצירתיים במיוחד ופוסטמודרניסטיים, המבקשים לבטא את המסר של הבירה החדשה, דהיינו אחווה עולמית ושלום גלובלי, משהו שינתק אותה לחלוטין משרידי השלטון הסובייטי, ובעיקר יזמין משקיעים. עם ההכרזה על אסטנה כבירה במקומה של העיר אלמטי בשנת 1997, פצח נשיא קזחסטן נורסולטן נזרבייב בתנופת בנייה מסיבית שעדיין לא הסתיימה, והתמקדה לא מעט בהקמתם של מונומנטים מרשימים בסיוע מדינות בעולם. וזו בדיוק מטרתם: להזמין את כולם, להתרשם, ובעיקר להשקיע.

מגדל באייטרק (Baiterek): יש שיגידו שזה הסמל של אסטנה - מגדל תצפית בגובה 105 מטרים, פרי תכנונו של האדריכל האנגלי נורמן פוסטר. צורתו הייחודית של המגדל מסמלת עץ (בשם באייטרק) ובראשו קן עם ביצת הזהב של הציפור המיתולוגית סמרוק (את העמוד ובראשו פסל הציפור עצמה ניתן למצוא לא רחוק משם, בסמוך לארמון העצמאות, מונומנט בפני עצמו).

קומת התצפית הראשונה במגדל היא בגובה 97 מטרים מהקרקע, זכר לשנת הכרזתה של הבירה החדשה. במעלה המדרגות קומת תצפית נוספת. מומלץ מאוד לפתוח את הביקור במגדל, וכדאי מאוד שיהיה זה יום בעל ראות סבירה ומעלה. הנוף מרשים ונותן מצד אחד מושג להשקעה הרבה באדריכלות, ומצד שני ניתן לראות עד כמה העיר שטוחה, גדולה, וכמעט ריקה ממבנים.

פירמידת ארמון השלום והפיוס: באייטרק, הפסל של סמרוק וארמון השלום שצורתו פירמידה, אמורים להוות שלוש נקודות ציון עיקריות בעיר, המשתלבות זו בזו. גם את הארמון הזה תכנן האדריכל נורמן פוסטר, כאשר שלבי ההקמה הייחודיים בשנת 2006 מתועדים בתערוכה בקומה הראשונה. המבנה הוקם במטרה לארח קונגרסים בינלאומיים ואת נציגי כל הדתות, כאשר באחת הקומות פועל בית אופרה, ובקומה העליונה נמצא שולחן עגול וגדול המשקיף גם הוא דרך החלונות השקופים אל העיר. קבלו תיקון: החלונות לא ממש שקופים, הם תכולים ומעוטרים בעשרות ציורים של יונים לבנות; שלום כבר אמרנו? ניתן להיכנס לארמון הפירמידה בתשלום (500 טנגה, ששווים פחות מ-10 שקלים), וליהנות מסיור מודרך בן כחצי שעה באנגלית ללא דופי.

חאן שאטיר (Khan Shatyr): חובבי הקניות יכולים לנשום לרווחה. אסטנה בהחלט על המפה. גם כאן זהו מבנה ארכיטקטוני יוצא דופן, בצורת חרוט הנוטה על צדו, או ליתר דיוק אוהל ענק (ומכאן השם חאן), גם הוא פרי תכנונו הפרוע של פוסטר האנגלי. מדובר, נכון להיום, באוהל הגדול ביותר בעולם, ששטחו כעשרה מגרשי כדורגל. בתום שורת דחיות, המקום נפתח רשמית לקהל ברוב פאר והדר ב-5 ביולי 2010, תאריך שבו חל גם, איזו מקריות, יום הולדתו של הנשיא, שהיה מעורב כמובן בתכנון. ולא מדובר בסתם עוד קניון. באסטנה קוראים למרכזי הקניות "מרכזי בילוי והנאה". אחרי שמבינים שבחאן שאטיר יש גם תיאטרון ובריכת שחייה מפוארת שבשוליה חול ים, אפשר להבין גם למה הם מתעקשים. סיור ממוקד וקצרצר בחאן שאטיר גילה כי רבות מרשתות הבגדים המערביות הבינו את הפוטנציאל וכבר השתכנו באסטנה.

אק-אורדה, (Ak-Orda) ארמון הנשיאות: קזחסטן אמנם מצהירה כי היא רפובליקה דמוקרטית, עם זאת קצת קשה להתעלם ממעורבותו הגבוהה של הנשיא במתרחש במדינה, ובבירה אסטנה יש לך ביטוי ויזואלי בכל מונומנט כמעט. בארמון הנשיאות המפואר (שבנייתו הושלמה לפני כעשור), הממוקם מעברו של נהר אישים החוצה את העיר, ניתן להבחין גם בנסיעה בכביש, והוא אפילו עוד יותר מפואר כשרואים אותו ממגדלי התצפית. במבט מרחוק, הוא נמצא בין שני מגדלי ענק מוזהבים (מונומנט אדריכלי בפני עצמו), בולט, ושובר גם הוא את קו האופק השטוח והריק יחסית. פירוש השם בקזחית: העדר הלבן.

מתחם אטמקן (Atameken): מתחם צנוע ופשוט, גרסה מקומית למדורודם ההולנדית, או אם תרצו ל"מיני ישראל". הביקור בו מומלץ, לא משום שהוא נוצץ ומפואר, להפך, אלא מפני שהוא נותן מושג על אסטנה הצעירה ועל קזחסטן עצמה, על ההיסטוריה המפוארת, המשאבים האדירים - נפט, גז ומחצבים - שברחבי המדינה, המסגדים העתיקים והשרידים הארכיאולוגיים המרתקים.

האתר בעיקר עוזר לקלוט איפה אנו נמצאים על המפה, ועד כמה המדינה הזו עצומה. סיבה נוספת היא הדגל המתנשא בכניסה - הגדול ביותר בקזחסטן (ויש אומרים הרביעי בגודלו בעולם) - לא פחות מ-450 מטרים רבועים של בד. ולא אמרנו כלום על כביסה.

בנות שותות לאט

אסטנה שואפת להיות חדשנית, אבל בכל הנוגע לתחבורה יש לה עוד כמה מסלולים לעבור. אפשר כמובן לשכור מכונית, אך אם לא תעשו זאת, תצטרכו להסתמך בתוך העיר על מוניות ואוטובוסים, שגם הם, איך לומר, לא נמצאים בחזית הקדמה. מוניות ניתן למצוא מחוץ למרכזי התיירות, כאשר במקרים רבים מדובר במונית "חאפר" שאינה רשמית, וזה מקובל. אבל יש תקווה. אסטנה תארח בעוד כשלוש שנים את תערוכת האדריכלות היוקרתית אקספו 2017, וכחלק מההיערכות היא כבר הצהירה שהיא תסיים עד אז את פרויקט הרכבת הקלה.

אי-אפשר להתרשם מאסטנה מבלי להתייחס לעולם הקולינרי. אומר זאת כך: טבעונים וצמחונים עלולים להיתקל בקשיים במסעדות המסורתיות, אבל הם יכולים למצוא היצע סביר במסעדות גיאורגיות וטורקיות, וכאלה אינן חסרות במרכז העיר. התפריטים הקזחי והאוזבקי מתמקדים בעיקר בבשרים - בכבש ו/או בבקר, וכמות נדיבה של בשר סוס, מנה מקובלת מאוד במדינה המגדלת סוסים למאכל (אפשר לומר שזו מנה פופולרית בערך כמו החציל בטחינה שלנו).

מניסיון אישי, מוטב שלא להיות הרפתקניים יותר מדי; אבל כך או כך, לצד מבחר מסעדות מסורתיות המציעות תפריט אזורי חוצה מדינות מרוסיה עד טורקיג'יסטן, ניתן למצוא גם מסעדות המכונות "אירופיות", ואפילו מזון מהיר, אסייתי, ואיך לא - סושי. אם בכל זאת בחרתם במקום מסורתי, מומלץ לנסות את הלחם הקזחי המוגש לעתים לצד המנה. אם הטעם מאוד מוכר לכם - אתם צודקים. זו לגמרי סופגנייה.

ועוד דבר: הביאו בחשבון שכאשר אתם מזמינים תה, יגיע לצדו גם חלב, אלא אם כן תבהירו שאתם רוצים לימון. בכל הנוגע לאלכוהול - המבחר עשיר בעיקר בגזרת הוודקה והברנדי. קזחסטן אולי מוסלמית ברובה, אבל אסטנה אינה דתית. במסעדות אפשר למצוא בירה לא רעה בכלל, כאשר נשות החבורה יקבלו אותה בכוס עם קשית. הסבירו לי שזה משהו שקשור לעובדה שבנות מעדיפות לשתות לאט. הבלגתי.

אפרופו אסלאם - רבים מתושבי העיר מוסלמים, ואת זה ניתן לראות גם במספר המסגדים המפוארים והלא ותיקים בכלל שבעיר. יש בה בית כנסת אחד בלבד, אבל כך או כך, אפשר לחוש משהו נוח ומעורר שלווה בעיר הזו, שחרטה על דגלה פתיחות וסובלנות, קוראת לשיתוף ולאחדות בין העמים, והיא באמת מסבירת פנים.

ובכלל, השילוב הזה בין תושבים שהם מלוכסני עיניים, שהם מוסלמים ודוברי רוסית, תורם גם הוא, מנקודת המבט הישראלית, לייחודיותה של העיר ובכלל של המדינה.

וכמה מילים מעשיות לאלה השוקלים להגיע לאסטנה: לישראלים הכניסה לקזחסטן מחייבת ויזה. אין טיסות ישירות מישראל לאסטנה, אך ניתן להגיע אליה בעיקר דרך מוסקבה או טורקיה. ועוד פרט קטן, אך משמעותי: בשל הסכמי הסחר בין קזחסטן ורוסיה, לא ניתן לרכוש מוצרים בדיוטי פרי במעבר ממדינה אחת לאחרת.

* הכותבת הייתה אורחת שגרירות קזחסטן לוועידת הפורום הכלכלי של אסטנה

עוד כתבות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

ליאון אביגד ומטוס של ישראייר. המתווה יחייב אישור של בנק לאומי / צילום: כפיר זיו

נמצא פתרון להקמת מלון בנתב"ג: מלונות בראון וקבוצת אמן יקימו מלון בצמוד לטרמינל 3

מלון "בראון נתב"ג" ייבנה על שטח של 7.5 דונם בצדו המערבי של טרמינל 3 וצפוי לכלול כ-200 חדרים ● ליאון אביגד, מבעלי רשת בראון: "השאיפה היא להקים מלון שלא יהיה 'מלון שדה תעופה' רגיל, ושיהיה שווה להישאר בו"

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

נחום איצקוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהל רשות ההשקעות עזב כנס לאחר מחאה של עשרות משתתפים

כנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולעיריית קריית שמונה שהתקיים היום בקריית שמונה התפוצץ זמן קצר לאחר שהחל, וזאת לאחר שעשרות ממשתתפיו התפרצו בצעקות ובשריקות לעבר מנהל רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ'

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הודיע על תמיכה בגדעון סער

בפוסט בפייסבוק כתב קינסטליך כי "אני סבור שיש לסער את הכישרון, הניסיון, המנהיגות והיכולות להוביל את הליכוד ואת מדינת ישראל" ● סער קורא לנתניהו לבוא לעימות פוליטי טלוויזיוני

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

 בית חולים הדסה עין כרם / צילום: איל יצהר

הסכסוך בדרך לביהמ"ש? נשות הדסה רוצות לממש את הווטו ולהדיח את רוטשטיין

הארגון, שהוא הבעלים של ביה"ח הדסה בירושלים, מבקש לסלק מתפקידו את מנהל בית החולים בטענה שהוא פועל נגדו • בהדסה דוחים את "הניסיון לגמד את עשייתו" של רוטשטיין • במשרד הבריאות מסכימים שרוטשטיין אינו טיפוס "קל", אבל אומרים שאין לו כרגע תחליף

האפיפיור פרנציסקוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שערורייה כספית בוותיקן: כספי תרומות מיוחדות שנועדו לחלשים ונזקקים הופנו לכיסוי הגירעון

רק 10% מכספי קרן "הפרוטות של פטרוס", שמגייסת מדי שנה בחודש יוני כ-55 מיליון דולרים וכפופה ישירות לאפיפיור, שימשו למטרה הייעודית

שלומי טחן שמעון מירון ניר ויצמן ליאון אביגד  / צילום: אבישי פינקלשטיין

מימשה אופציה: הכשרה ביטוח תהיה בעלת 16.5% ממניות מלונות בראון

ביוני האחרון הלוותה הכשרה לבראון 80 מיליון שקלים בדרך של אשראי שיוכל להיות מומר למניות כחלק ממערך העסקאות הלא סחירות - כעת היא ממירה אותה להון מניות

שלט חוצות של קמפיין משותף של פרטנר TV ואמזון פריים וידאו / צילום: באדיבות זניט

אמזון רוצה אתכם גם במסך: יוצאת בקמפיין משותף עם פרטנר TV

סלקום לא נותרה אדישה למהלך של המתחרה, והיא מכריזה היום על חתימת הסכם עם אמזון בישראל להפצת אפליקציית אמזון פריים וידאו על גבי ממיר סלקום, ותאפשר גם גישה ישירה מכפתור ייעודי בשלט לתכני אמזון

ג'ודי ניר מוזס / צילום: לם וליץ

הפוגה במאבק השליטה ב"ידיעות": ג'ודי שלום ניר מוזס מיישרת קו עם אחיה על רקע כתב האישום

אחותו של המו"ל הודיעה לעליון כי היא מושכת את הערעור שהגישה על ההחלטה שלא להתיר לה לעיין במסמכי עסקת "ידיעות אחרונות", בעקבות כתב האישום שהוחלט להגיש נגד אחיה ● עורך דינה: "ג'ודי היא אשת משפחה, ובשעת צערו של אחיה היא לא תצטרף לצרים עליו"

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין ערן אייל הודה בהונאה בגיוס של 42 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin הודה באישומי התובעת הכללית בניו יורק, לאחר שהואשם גם על ידי רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים ב-ICO שביצע לפני כשנתיים ● בית המשפט הורה לאייל להשיב כמיליון דולר למשקיעים

סקר הסקרים

סקר הסקרים: סער בראשות הליכוד מחליש את המפלגה, אבל מכניס את הבית היהודי לכנסת

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בנימין נתניהו וגדעון סער / צילומים: תמר מצפי, שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

גדעון סער לחדשות 12: לדחות את שידור סדרת הכתבות "ימי בנימין"

סער, המתמודד מול נתניהו בפריימריז בליכוד, טוען כי שידור סדרה בת 4 פרקים על רה"מ בעיתוי הנוכחי הוא בלתי סביר ופוגע קשות בעיקרון השוויון בבחירות, בשל החשיפה הרבה שיקבל נתניהו כתוצאה מכך ● פנה בנושא למנכ"ל חדשות 12 וליו"רית הרשות השנייה

אוהד רוזן, שותף מנהל קרן ריאליטי / צילום: יח"צ

קרן ריאליטי רוכשת ב-100 מיליון שקל קרקע לתעשייה בפתח-תקווה

השטח ממוקם באזור התעשייה קריית אריה, וקיים עליו מבנה לאחסנה בשטח בנוי של 4,000 מ"ר וכן מבנה משרדים ● המוכרת: משפחת שטראוס

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הצעירים נהרו בחגים לחתום על רכישת דירות במחיר למשתכן

אוקטובר 2019 ייחשב לחודש שיא מבחינת היקפי מכירת דירות חדשות, על אף חגי תשרי שנחגגו בו ● זאת, עקב כמות גדולה של דירות במחיר למשתכן שנמכרו בחודש זה

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד