המדינה תפצה תושבים ועסקים בדרום גם על נזק עקיף

כך מבטיח מנהל רשות המסים ■ המשמעות: גם הורים עובדים לילדים עד גיל 14 שנאלצו להישאר בבית יפוצו

"צוק איתן" / צילום: רויטרס
"צוק איתן" / צילום: רויטרס

המדינה תפצה בעלי עסקים גם על נזק עקיף ממבצע צוק איתן: בעלי עסקים ברדיוס של עד 7 ק"מ יוכלו לבחור בין מסלול אדום, המותאם אישית לכל נפגע, למסלול ירוק, מהיר; בעלי עסקים ברדיוס שבין 7-40 ק"מ יוכלו להגיש תביעה באחד מ-4 מסלולים אפשריים. כך דיווח היום (ג') מנהל רשות המסים, משה אשר, לוועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי.

על פי המתווה שהציג אשר, קיימים 4 מסלולים להגשת תביעה: פיצוי בגין שכר שמשולם לעובדים שלא הגיעו לעבודה בשל שמירה על ילדים עד גיל 14; פיצוי על פי השינוי במחזור העסקים בהשוואה לתקופה מקבילה; פיצוי בגין הוצאות מיוחדות; ופיצוי בגין נזק לחקלאות. מגישי התביעות יקבלו מקדמות על סך 50% מהפיצויים שקיבלו במבצע עמוד ענן, בטרם יתבררו התביעות.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי הודיע בדיון כי יוקמו שני צוותים שיבחנו את הפיצויים לענף החקלאות, בראשות ח"כ זבולון כלפה שביקש לצרף גם את ח"כ יצחק ועקנין, ולבדיקת הפיצוי לענף התיירות, על ידי ח"כ רוברט אילטוב וח"כ אלעזר שטרן.

"כוחו הגדול של צה"ל בנוסף לעוצמתו הוא העורף נותן לו עוצמה אדירה וגיבוי ולכן חשוב לאין ערוך לחזק את העורף. העורף נפגע קשה כלכלית. אנו חייבים לסייע לו. אני מברך את הממשלה שלא חיכתה עד סוף המבצע אלא כבר עכשיו מוכנה לשלם מקדמות. הממשלה העתיקה את מה שהיה במבצעים הקודמים כל הפיצויים רק לאלה שניתנו ב-40 הק"מ הסמוכים", אמר סלומינסקי.

סלומינסקי הוסיף כי "כולנו רואים שהמבצע הזה הוא שונה. אנו נמצאים בדילמה - מצד אחד צריך לראות האם ישנם מקומות מעבר ל-40 ק"מ שנפגעו קשה וצריך לסייע להם כלכלית. מצד שני, אם יפצו בכל הארץ יתכן שהעלות תגיע לסכומים שהמדינה לא יכולה לעמוד בהם. צריך לתמרן ולהיות מאוד שקולים ולמצוא את שביל הזהב".

ח"כ זבולון כלפה: " המסלול הירוק ברשות המסים הפך לאדום מזמן, ועדות הערר ברשות המסים לא מתפקדות. אני לא מבין למה למשוך את העסק של תשלום המקדמות? רשות המסים יודעת מי הם בעלי העסקים, אין סיבה לא לשחרר חמצן לעסקים, עמוד ענן היה 11 יום, המלחמה הנוכחית כבר 23 יום, זה תהליך ארוך ויש לא מעט איומים חדשים שלא הכרנו".

ח"כ אראל מרגלית הציע בדיון להאריך את מושב הכנסת בשלושה שבועות לאחר תום המבצע. "זה לא מבצע, זו מלחמה. במלחמת לבנון השנייה לקח למדינה שנתיים להודות שזו הייתה מלחמה. במלחמה אפשר לפצות את כלל הארץ. בטווח שעד 7 ק"מ מעזה מצפים שההורים ישלחו את הילדים לגנים כי הם ממוגנים, ולכן לא נותנים להורים פיצוי על היעדרות מעבודה, אבל מה קורה אם הם נסעו לצפון?", אמר מרגלית.

אהוד רצאבי, נשיא לה"ב, לשכת העצמאים והעסקים הקטנים בישראל אמר כי "אסור לאמץ את אותו מתווה של עמוד ענן. מבצע זה לא דומה בטווח ולא בהמשכיות המבצע.בעמוד ענן מתוך 44 אלף עסקים שהגישו בקשה לפיצויים רק 14 אלף בעלי עסקים קיבלו פיצויים. פחות משליש! מצב זה מותיר אותנו עם סיסמאות בלבד. העסקים הקטנים עמוד השידרה הכלכלי של המדינה זה לא סיסמא וכותרת.העסקים הקטנים והעצמאים שברירים ופגיעים יותר מכולם וצריך לספק להם חמצן אחרת הם פשוט יסגרו.יש לדאוג גם לעצמאים קטנים שמספקים לדרום לדוגמא:פרילנסרים,נותני שירותים,קייטנות קיץ. יש מקום למצוא הסדר מיחד לסוכני הנסיעות, הצימרים אשר נפגעו רוחבית לא נכון שיהיה הסדר פיצוי מיוחד לבתי המלון ולא לעסקים הקטנים בתיירות".

אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות אמר כי התיירות היא הנפגעת העיקרית. "זה ענף שמכניס 40 מיליארד שקל. התעשייה כיוונה להשקעות - אוטובוסים, מורי דרך, מלונות שהוקמו ושופצו, מסעדות מוכוונות תיירות חוץ. נכנסנו למגה-אירוע. חברות תעופה זרות שלא הגיעו. אנו עדיין בבקרת נזקים. בענף התיירות הקילומטראז' לא רלוונטי. גם האטרקציות בצפון ריקות".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988