גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נדרש שינוי תפיסה: מדד המניות הגלובלי של ישראל

העדפתן הגוברת של חברות ישראליות להנפיק בחו"ל מחייבת שינוי תפיסה ■ תכירו את המדד של 40 החברות הישראליות הגדולות בעולם

אמנון שעשוע / צילום: נתי שוחט
אמנון שעשוע / צילום: נתי שוחט

מובילאיי, שרשמה לפני שבועיים את ההנפקה הגדולה ביותר של חברה ישראלית מעבר לים, מסמלת את המשך המגמה מהשנים האחרונות של חברות ישראליות שבוחרות לרשום את מניותיהן בחו"ל על חשבון השוק המקומי. אבן קיסר, סודהסטרים, מטומי ו-WIX הן דוגמאות בולטות לחברות שעברו תהליך דומה. בבחירה זו הן הצטרפו לישראליות ה"וותיקות" בחו"ל, כגון צ'ק פוינט, אמדוקס ומלאנוקס.

ההחלטה להנפיק בחו"ל נובעת בין היתר משיקולים של רגולציה, מיסוי, חשיפה למגוון רחב של משקיעים מוסדיים ופרטיים וקרבה לשוק היעד הרלוונטי של החברה. פרט לכך, אסור לשכוח את רמת הסחירות בשוק המניות, שממנה סובלת הבורסה המקומית - זהו חיסרון מהותי ביחס לשווקים בחו"ל.

על רקע מגמה זו, נשאלה השאלה האם המשקיע הישראלי באמת מקבל בשוק המקומי את החשיפה הרצויה לחברות ישראליות? במילים אחרות, האם מדד המניות המוביל של הבורסה בישראל - ת"א 25 - מייצג נאמנה את הכלכלה המקומית?

שווי עצום

בבחינה כוללת של החברות הישראליות שפועלות בשוק המקומי והגלובלי, אנו מזהים עשרות חברות שנסחרות בחו"ל ובעלות שווי שוק של מיליארדי שקלים, שהבולטות בהן הן כאמור צ'ק פוינט, אמדוקס וכעת גם מובילאיי. אילו החברות הללו היו בוחרות לרשום עצמן למסחר בישראל, הן היו נכנסות בקלות למדדים המובילים בבורסה שלנו. לאור זאת, על מנת לקבל ייצוג מדויק יותר של מדד המניות של ישראל, החלטנו להרכיב מדד על בסיס מניות ישראליות מקומיות לצד מניות ישראליות שרשומות למסחר בחו"ל.

לצורך כך, בנינו מאגר נתונים של כלל החברות שנסחרות בישראל, התאגדו פה או בעלות קשר ישראלי מובהק. למשל, חברות ציבוריות שהוקמו על ידי יזמים ישראלים, או נשלטות או מורכבות מייצוג ישראלי משמעותי בהנהלת החברה. מהסיווג זה יצרנו את מדד "ישראל גלובל-40" - מדד מניות, המורכב מ-40 החברות הישראליות בעלות שווי שוק צף הגבוה בעולם. המדד נבנה על בסיס מתודולוגיה דומה לזו של מדד ת"א 25, עם הגבלת משקל של 10% למניה בודדת, וקביעת המשקולות במדד בהתאם למדרגות החזקות ציבור ולא לפי שווי שוק רגיל.

כשבוחנים את השמות השונים במדד הגלובלי של ישראל, ניתן לראות כי מעבר לחברות המקומיות הגדולות, כמו טבע, פריגו והבנקים הפועלים ולאומי, כשליש המדד (13 מניות) מורכב מחברות ישראליות שנסחרות בחו"ל. בהקשר זה נציין, כי שווי השוק המצרפי של החברות במדד ישראל גלובל-40 עומד על יותר מ-700 מיליארד שקל - גבוה ממדד ת"א 100, ולמעשה יותר מהסך המצרפי של כל החברות הנכללות במאגר המניות של הבורסה בת"א, אשר מונה 223 מניות.

מעבר להרחבת העומק של שווי השוק וגם הסחירות של המניות הנכללות במדד שהרכבנו, חשוב לעמוד על יתרונות נוספים של שילוב חברות ישראליות בחו"ל לצד החברות המקומיות במסגרת תיק המניות הישראלי שלנו.

פעילויות מגוונות

יתרון מהותי הוא הגדלת מגוון הפעילויות אליהן ניחשף כמשקיעים. אם נשווה בין מדד הבנצ'מרק של ישראל (ת"א 25) לבין מדד ישראל גלובל-40 מזווית מגזרית, נגלה כי קיימת שונות רבה ביניהם. למשל, מגזר הצריכה המחזורית, שבכלל לא מהווה פקטור בת"א 25, מיוצג במדד הגלובלי של ישראל על ידי חברת אבן קיסר מקיבוץ שדות ים, שהונפקה בנאסד"ק בשנת 2012, ועיקר פעילותה בייצור ושיווק של משטחי קוורץ מתקדמים לבית.

בנוסף, מגזר התעשייה זוכה למשקל משמעותי יותר של כ-6% לעומת פחות מ-3% בת"א 25, בעיקר הודות לכניסתה של מובילאיי למדד. בדומה לאבן קיסר, גם מובילאיי מוכרת את המערכות שלה במגוון רחב של מדינות בעולם, ועל כן אף גבה לא הורמה כתוצאה מהחלטת החברה להנפיק עצמה בניו יורק ולא בישראל. ניתן לזקוף את עיקר הצלחתה של מובילאיי בשנים האחרונות לשינויים בדרישות הבטיחות בכלי הרכב החדשים, אשר מחייבים את היצרניות הגדולות להשתמש במוצרים דוגמת אלו שהחברה מייצרת.

התחום שמקבל את הביטוי המשמעותי ביותר במדד ישראל גלובל-40 הוא זה שמדינת ישראל מזוהה בו לרוב בעולם - טכנולוגיה. בניגוד למשקל הזעום בשיעור של 4.4% שיש למגזר זה במדד ת"א 25, במדד שלנו התקבל משקל של 30.8%, שמחולקים בין תשע חברות שונות לעומת אחת בלבד (נייס) במדד המקומי.

החברות הבולטות המרכיבות את מגזר הטכנולוגיה במדד הן צ'ק פוינט, אמדוקס, וריפון, ורינט וסטרטסיס. חשוב לציין את מגוון הפעילויות הרחב של החברות הישראליות במגזר - מבניית מערכות הקלטה, חיוב ואבטחת מידע, דרך ייצור מדפסות תלת-ממד ומוליכים למחצה ועד לבניית פלטפורמות למסחר מקוון.

לעומת זאת, יתר המגזרים במדד ישראל גלובל-40 מקבלים משקל נמוך יותר ביחס למדד ת"א 25. עיקר השוני הוא בתחומי האנרגיה והתקשורת, וההבדל המשמעותי ביותר בין המדדים הוא במגזר הפיננסי. מניות אלו מקבלות משקל אדיר של יותר מ-32% בת"א 25 לעומת פחות מ-17% במדד הגלובלי של ישראל. שיעור מופחת זה מייצג טוב יותר את חלקו של המגזר הפיננסי בתוך הכלכלה הישראלית.

פחות ריכוזי, יותר ליצוא

מעבר לשוני המגזרי בין המדדים, מדד ישראל גלובל-40 נהנה מעוד יתרון, בדמות הפחתת הריכוזיות בהשוואה למדד ת"א 25, המוטה למספר מצומצם של חברות, אשר חמש מהן מרכיבות כמחצית ממנו. מנגד, המדד הגלובלי של ישראל הוא מאוזן יותר ומרבית החברות בו מקבלות משקל של פחות מ-4%.

בנוסף, אם נבחן את הייצוג של החברות בשני המדדים ביחס לתוצר של מדינת ישראל, נגלה כי למעלה משני שלישים ממדד ישראל גלובל-40 מיוצגים על ידי חברות מוטות יצוא לעומת פחות ממחצית במדד ת"א 25. נתון זה מלמד כי המדד שהרכבנו מייצג טוב יותר את הכלכלה הישראלית.

לסיכום, לאור המשך מגמת ההנפקות של חברות ישראליות בחו"ל קיימת חשיבות הולכת וגוברת להגדלת החשיפה אליהן במסגרת רכיב המניות המקומי. פרט ליתרונות הסחירות הנובעים ממהלך זה, פעילות זו מאפשרת גם לאזן את החשיפה המגזרית במדדים המקומיים ולשקף באופן מדויק יותר את הכלכלה הישראלית בתיק ההשקעות.

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי וחינוך פיננסי בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע

מובילות את מדד ישראל גלובל

פילוח מגזרי

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 עולה ב-0.55%, טבע טסה בכ-12%

טבע אישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס מזנקת ב-35% ● סייפטי צונחת ב-8%, פלוריסטם מזנקת ב-6%

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?