הפרות סדר ב"חתונת המריבה"; 4 פעילי ימין נעצרו

החתונה "המעורבת" של מחמוד המוסלמי ומורל שהתאסלמה, שזכתה לחשיפה בשל האיומים לשבשה, מתקיימת בראשל"צ ■ מחוץ לאולם התייצבו עשרות תומכים בזוג, ומולם מפגיני ימין שהתעמתו עם השוטרים וניסו להתפרץ לאירוע

חתונה נישואים / צלם:  תמר מצפי
חתונה נישואים / צלם: תמר מצפי

4 פעילי ימין קיצוני נעצרו הערב (א') אחרי שהתעמתו עם שוטרים וניסו להתפרץ לחתונתם של מורל מלכה, יהודיה בת 23 שהתאסלמה, ומחמוד מנסור, מוסלמי בן 26 מיפו, באולם אירועים בראשו-לציון.

בימים האחרונים עלתה החתונה ה"מעורבת" לכותרות אחרי שארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש) איים להחריבה.

בעקבות הסערה הציבורית, ואחרי פנייה של הזוג לבית המשפט, הוחלט להרחיק את ההפגנה מהאולם, ולמעלה מ-100 שוטרים מאבטחים את האירוע. השוטרים ניסו לחצוץ בין מפגיני הימין הקיצוני, שהותר להם להפגין במרחק 200 מטרים מהחתונה, לבין האורחים - אך המפגינים לא צייתו לצו.

מול אולם האירועים "שמש אדומה" התייצבו עשרות בני אדם עם פרחים, בלונים ושלטי תמיכה במטרה לחזק את בני הזוג.

"אנחנו רואים את החובה לא להפקיר את המרחב הציבורי לפשיזם, לגזענות וגם לשוביניזם - שמתיימר להחליט עבור נשים מה הבחירה הנכונה עבורן, כולל בחירת בן הזוג", אמרה הערב יפעת, אחת ממשתתפות מפגן התמיכה במלכה ובמנסור. "לכל בן אדם יש זכות להתחתן ולחיות כפי שהוא רוצה, וחבל מאוד שהגענו לזמן הזה שצריך להפגין על הזכות הבסיסית הזו", אמרה משתתפת נוספת לוואלה! חדשות.

מולם התאספו כאמור מאות פעילי בארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש), חסידי ברסלב ופעילי ימין קיצוני אחרים. המפגינים מחו נגד נישואי ה"תערובת" וקראו למורל "לחזור הביתה". הם הניפו דגלים ושלטים בהם נכתב: "התבוללות היא שואה לעם היהודי", ו-"רצית נכד עם עתיד - קיבלת שהיד".

בין המפגינים: בנצי גופשטיין, מנכ"ל ארגון להב"ה; חבר הכנסת לשעבר, מיכאל בן-ארי; ועורך הדין איתמר בן-גביר.

מוקדם יותר הערב הגיעה הכלה לבית משפחת החתן כדי לפתוח את החגיגות של המעמד המרגש, טרם האירוע הרשמי, כפי שמקובל במגזר הערבי. ברחוב הקטן ביפו התגודדו אנשים רבים, בהם גם כלי תקשורת מהארץ ואף מהעולם.

הלימוזינה המפוארת ובה הכלה, שנמנעה עד כה מהתייחסות לרגע האינטימי שלה שהפך ברגע לסערה לאומית, הגיעה לרחבת הכניסה לבית. מבוישת מעט וכשהיא בשמלת הכלה יצאה מורל מהמכונית, כשמסביבה עשרות מאבטחים.

"ראית מה מתחולל בחוץ?"

מאות קרובי משפחה ותושבי יפו הגיעו לשמח את הזוג הצעיר, שבלית-ברירה הפך למפורסם. הם שרו, השמיעו מוזיקה ורקדו עם הכלה הנרגשת. עם זאת, המשתתפים אמרו כי את האושר הרב מלווה גם עצבות על הגילויים הגזעניים.

"ראית מה מתחולל בחוץ, ראית את כמות התקשורת. זה לא נורמלי. כבר 4 ימים שאני לא ישן בגלל היוזמה הזאת של אנשי הימין", אמר לוואלה! חדשות אביו של החתן, מוחמד אבו-מחמוד.

כאמור, שעות ספורות לפני כן פסק בית המשפט בראשון-לציון כי הפגנת המחאה על החתונה ה"מעורבת" שיזם ארגון הימין הקיצוני "להב"ה" (למניעת התבוללות בארץ הקודש) תוכל להתקיים במרחק של 200 מטרים מאולם האירועים "שמש אדומה" בעיר.

"נכון, אנחנו מרוצים מפסק הדין שירחיק אותם - אבל מה זה להפגין מול חתונה? את חושבת שזה משמח אותי?", אמר אבו-מחמוד.

האב חזר והדגיש כי מדובר בבחירה חופשית של שני אנשים צעירים, וכי אין כאן כל כפייה דתית - שכן מורל בחרה להתאסלם.

"כולנו כאן חיים בדו-קיום", אמר האב תושב יפו, "כל החברים שלי יהודים, והם תמיד מזמינים אותי לקבלות שבת ולחגים. מדברים על גזענות? אם הבת שלי הייתה מתאהבת ביהודי, אני לא הייתי אומר לה דבר. אם זה מה שעושה לה טוב, שתעשה".

לגבי פנייתו של אביה של מורל לבנו לבטל את החתונה, אמר מנסור: "אני מזמין את האבא שיבוא לפה, שיראה את הבת שלו הכלה. מבחינת הדת", הוסיף, "מאחר שהיא התאסלמה, הילדים יגדלו על-פי דת האיסלאם".

עו"ד יניב שגב, שייצג את הזוג, אמר בעקבות ההחלטה להרחיק את ההפגנה מהחתונה: "מדובר בהישג משפטי, ולפיו אדם פרטי מוציא צו מניעה נגד מפגינים ומרחיק אותם פיזית באמצעות הצו. אני שמח שבית המשפט נעתר לבקשות ובחוכמתו הבין את פוטנציאל הסיכון שהיה טמון באי-ההפרדה".

מוקדם יותר התייחס נשיא המדינה, ראובן ריבלין, להפגנה שמתכנן ארגון להב"ה, ואמר כי קו אדום עובר בין חופש הביטוי והמחאה לבין הסתה. "מחמוד ומורל מיפו החליטו להינשא ולקיים את חירותם במדינה דמוקרטית. גילויי ההסתה נגדם מקוממים ומדאיגים, תהא אשר תהא עמדתי או עמדתו של אחר ביחס לנושא עצמו", כתב הנשיא בעמוד הפייסבוק שלו.

ריבלין הוסיף כי לא כולם חייבים לשמוח בשמחתם של בני הזוג, אך כולם חייבים בכבודם. "יש בינינו ובתוכנו מחלוקות קשות ונוקבות, ואולם להסתה, לאלימות ולגזענות אין מקום בחברה הישראלית", הוסיף. "ביטויים אלה מכרסמים תחת יסודות חיינו המשותפים כאן במדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית. עם חופשי אנחנו בארצנו, בדעה ובפעולה - ואני מאחל לזוג הטרי בריאות, נחת ושמחה".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988