גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסתמן: מזוז בדרך הבטוחה לכס השיפוט בביהמ"ש העליון

הוועדה לבחירת שופטים טרם גיבשה את רשימת המועמדים הסופית, והשמועות כבר רצות: עם השמות המובילים נמנים היועמ"ש לשעבר מני מזוז, ש"סיכוייו גבוהים כי לבני עומדת מאחוריו"; והשופטים ענת ברון, דבורה ברלינר וגלעד נויטל

מני מזוז / צילום: יונתן בלום
מני מזוז / צילום: יונתן בלום

שני כיסאות מתפנים - אחד כבר התפנה, והשני יתפנה בקרוב - בכס השיפוט הנחשק מכולם: בית המשפט העליון; ורבים משופטי בית המשפט המחוזי, אנשי אקדמיה וגורמים בכירים בפרקליטות בעבר ובהווה, נושאים את עיניהם לירושלים.

הכיסאות המתפנים הם של השופטת עדנה ארבל, אשר פרשה לגמלאות ביוני השנה; ושל נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, אשר אמור לפרוש מהשפיטה בראשית 2015.

אמנם הוועדה לבחירת שופטים טרם גיבשה את רשימת המועמדים, וגם מועד הדיונים בוועדה אינו ברור עדיין, אך השמועות לגבי המועמדים לתפקיד - לרבות המובילים ביניהם - כבר פרשו כנפיים ומפריחות מספר שמות בולטים בקהילייה המשפטית.

בין השמות שעלו נמנים היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז; שופטי בית המשפט המחוזי ענת ברון, מיכל אגמון-גונן, דבורה ברלינר, יעל וילנר, רויטל יפה-כ"ץ, נאוה בן-אור וחאלד כבוב; ואיש האקדמיה פרופ' ברק מדינה.

ל"גלובס" נודע כי לרשימה הלא סגורה הצטרפו לאחרונה גם שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב גלעד נויטל וכן שופט בית משפט המחוזי בחיפה רון סוקול.

לדברי גורמים משפטיים בכירים המצויים בעבודת הוועדה, בין המועמדים הללו כבר "סומנו" מספר מועמדים שמובילים על האחרים, וחבריהם נכנסו לרשימה, או ייכנסו כשזו תתגבש סופית, כדי "לפייס" אותם, כדי ליצור שקט במערכת או כדי לסמנם לקראת סבב המינויים הבא.

לדברי גורם משפטי המקורב לוועדה, "הוכנסו לרשימה שופטים מחוזיים על-ידי נשיא העליון אשר גרוניס כ'מועמדי-קש' בשלב זה, כדי להראות שיש מועמדים שאינם מהמרכז, וגם כדי להכשיר את חלקם לסבב המינויים הבא".

הגורם ציין כי "השופט אליקים רובינשטיין, חבר הוועדה, משך חזק מאוד להביא מועמדים מחיפה, והנשיא גרוניס תומך בכך. עם זאת, סיכוייהם להיבחר נמוכים, כאשר יש שני כיסאות פנויים בלבד".

גם כבוב ואגמון-גונן

על-פי חוק, לשרת המשפטים, לנשיא בית המשפט העליון ו/או לשלושה מחברי הוועדה זכות להציע מועמדים; ורק אלה שזכו לתמיכה מהם יכולים להיכנס לרשימה. כפי שמסתמן כעת, המועמד שזוכה היום ל"גב" החזק ביותר ולתמיכה משמעותית הוא היועמ"ש לשעבר, מני מזוז.

לדברי משפטן מוכר, "שרת המשפטים מאוד רוצה שהוא ימונה. היא עומדת מאחוריו ומעלה את שמו כמועמד סופי, ולכן סיכוייו להיבחר גבוהים ביותר".

עוד לדבריו, "ברגע שהעלו את השם של מזוז כמועמד לתפקיד, נוצר לחץ בתוך מערכת המשפט, ושופטים החלו להיפגש עם גרוניס כדי לקבל את ברכת הדרך שלו להיות מועמדים. חלקם ביקשו רק 'להיות ברשימה', כי יש לזה גם משמעות וכבוד, ואחרים סברו כי יש להם סיכוי להתקבל".

בנוגע למינוי של מזוז, גורמים משפטיים מוסיפים כי אם בעבר פוליטיקאים שונים הביעו התנגדות מאחורי הקלעים למינויו, היום נראה כי לאור האווירה הציבורית, אף פוליטיקאי לא יעז להתנגד למינוי משפטן שהאג'נדה שלו היא ביעור השחיתות.

מנגד, בנוגע למינויה של השופטת מיכל אגמון-גונן, משפטנים שונים אומרים כי אף שהיא נחשבת לשופטת אמיצה וחסרת פניות בפסיקותיה, אגמון-גונן אינה נהנית כיום מתמיכה רבה בקרב חברי הוועדה, ובייחוד בקרב שופטי בית המשפט העליון.

באשר לחאלד כבוב, ההערכות הן כי מוקדם מדי למנות אותו לעליון, והמערכת מעדיפה כי הוא ימשיך לעשות חייל בתיקים הכלכליים המגיעים אליו, לפחות עד סבב המינויים הבא.

מועמד נוסף שמסומן כמוביל במרוץ הוא שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב גלעד נויטל, שעבודתו מוערכת והישגיו מוכרים במערכת. "נויטל בעל סיכויים מאוד טובים", אומר המשפטן המוכר.

שמה של השופטת דבורה ברלינר, נשיאת המחוזי בתל-אביב, שהייתה מועמדת מובילה בסבבי המינויים הקודמים, ירד מ"צמרת" המובילים הפעם, כיוון שהיא עתידה לפרוש בעוד כ-3 שנים מהשיפוט, בהגיעה לגיל הפרישה (70). הדבר אמור להוות שיקול משמעותי נגד מינויה, אך גורמים בקהילה המשפטית סבורים כי אין בכך כדי לפגוע בסיכוייה להתמנות.

לדברי משפטנים שונים, העובדה שברלינר כבר כיהנה בעבר כשופטת בפועל בבית המשפט העליון לתקופה של 9 חודשים (בשנים 2007-2006) פועלת לטובתה; וכך - לדבריהם - גם העובדה שהיא מצויה לקראת פרישה. כלומר, ברלינר עתידה לפנות את הכיסא במהירות, ואינה מאיימת על סיכוייהם של מועמדים אחרים להיבחר בסבב המינויים הבא לתפקיד.

בנוגע לשופטת המחוזית ענת ברון, יצוין כי אתמול (ג') הודיעה שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות, אשר מונתה לאחרונה לכהן בוועדה לבחירת שופטים, כי משהתברר לה כי ברון, חברתה הקרובה, נמנית עם המועמדים לשפיטה בעליון, היא (חיות) מסרה לנשיא גרוניס ולשרת המשפטים ציפי לבני כי היא פוסלת את עצמה מכל דיון במועמדותה של השופטת ברון, ואינה מתכוונת להיות נוכחת בו.

גורמים משפטיים אמרו היום (ד') כי חרף ההודעה האמורה, אם אכן השתיים חברות כל-כך טובות, העניין מגדיל מאוד את סיכוייה של ברון לזכות בתפקיד. זאת, היות שהשופטת חיות עתידה להיות נשיאת בית המשפט העליון בהמשך הדרך, ודעתה נשמעת על-ידי הנשיא גרוניס והמשנה לנשיא, השופטת מרים נאור, החברה אף היא בוועדה למינוי שופטים.

לדברי משפטן בכיר, "אין משמעות לעובדה שחיות לא תשתתף בהצבעה על מועמדותה של ברון. הישיבה עצמה היא חסרת משמעות. מה שחשוב הוא מה חיות תאמר מאחורי הקלעים לגרוניס ולנאור".

גרוניס ולבני יגיעו להסכמות מוקדמות

יצוין כי בינואר הקרוב צפויה נאור להחליף את גרוניס בתפקידו כנשיא ולהתמנות לנשיאת העליון; ובאוקטובר 2017 צפויה חיות להתמנות במקומה לנשיאה (זאת בהנחה שיישמר עיקרון הסניוריטי במינוי נשיאי העליון).

אמנם הרשימה הסופית עדיין לא גובשה, אך להערכת גורמים משפטיים, הליך הבחירה אינו צפוי להיות בעייתי ורצוף מהמורות והפתעות, כפי שראינו בשנים קודמות. זאת, עקב הרכב הוועדה וכן היחסים הטובים השוררים בין נשיא העליון גרוניס לשרת המשפטים לבני. כך שלפי ההערכות הם יגיעו להסכמות מוקדמות ביניהם בנוגע למינויים, ויבשרו אותם לשאר חברי הוועדה כעובדה מוגמרת.

לדברי משפטן בכיר שמכיר את מערכת המשפט, "על אף שישנם רשימות ומועמדים, לפני הישיבה יודעים כבר מי המועמדים שייבחרו. הנשיא ושרת המשפטים סוגרים את זה מראש. בניגוד לשנים קודמות, אין הפעם יריבות בין השניים, ולכן הם יוכלו להכתיב את המועמדים לשאר חברי הוועדה, ואלה ככל הנראה לא יתנגדו".

נכון להיום קבועים שני מועדי התכנסות בחודש הבא של הוועדה לבחירת שופטים: ב-11 וב-17 בספטמבר, אך לא ברור אם במהלכם ייבחרו שופטי המחוזי ו/או שופטי העליון.

בנוסף, ניסיון העבר מלמד כי לא תמיד נבחרים שופטי העליון לאחר ישיבה אחת של הוועדה, ולכן לא ברור עדיין מתי יתמנו השופטים החדשים.

שרת המשפטים לבני, כיו"רית הוועדה, אמורה לקבוע באיזו ישיבה ידונו במועמדים לבתי המשפט המחוזיים ובאיזו לעליון, אך היא טרם פרסמה החלטתה.

נראה כי לאור העניין הרב בקרב הקהילה המשפטית, תיסגר בקרוב הרשימה ותתפרסם. יצוין כי על-פי החוק, על הוועדה לפרסם את רשימת המועמדים 30 ימים לפני כינוס הוועדה בעניין.

הערכות

עוד כתבות

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

העסקה נסגרה: סופטבנק מקבלת את השליטה ב-WeWork, אדם נוימן יקבל 1.7 מיליארד דולר

העסקה משקפת ל-WeWork שווי של כ-8 מיליארד דולר ● המייסד והמנכ"ל אדם נוימן יקטע את מרבית קשריו עם החברה ● סופטבנק תשקיע כ-3 מיליארד דולר ברכישת מניות החברה, ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שהייתה מתוכננת לשנה הבאה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות שסבורים שההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, הוא יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מתלוננים על ייקור העלויות

"המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למחזור וטיפול בפסולת ולמרות זאת, הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית", כך אמר ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה שבהתאחדות התעשיינים

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום