גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שבר ענן

דליפת תמונות העירום של הסלבס לרשת הצליחה להפתיע רבים

דן חי / צלם: יונתן בלום
דן חי / צלם: יונתן בלום

פרשת דליפת תמונות העירום של דוגמניות וידועניות אחרות לרשת הצליחה להפתיע גופים רבים שאוגרים בעצמם מידע רב. אלה נוהגים לשמור את המידע שלהם בכל מיני "עננים", ולהרגיש שבכך הם עושים את הדבר הנכון ובעיקר הבטוח. הדליפה של אותן תמונות לרשת קצת שינתה את התמונה, אחרי ש"ענן" ששירת גוף מכובד כמו אפל, נפרץ.

גם גופים שמאכסנים את המידע שלהם בשרתים שלהם עצמם התעוררו לבוקר עם הרבה שאלות עצמיות, לאחר הפריצה לתמונות של הידועניות.

אלה וגם אלה שואלים את עצמם איך להגן על המידע שלהם, ויותר מכך - מה הם צריכים לעשות כדי להיות מוגנים מפני תביעה, שבה ייטען כי הם לא עשו את כל מה שהיו יכולים וצריכים לעשות כדי לשמור על המידע - אם וכאשר גם המידע שלהם ידלוף.

עד כמה המידע בטוח?

השימוש ב"ענן" לצורך אכסון מידע הפך לנפוץ מאוד בעולם ובארץ בשנים האחרונות. אותן חוות שרתים מספקות מענה לגופים שמחפשים פתרונות זולים יותר כדי לשמור את המידע הרב שמצטבר אצלם. השאלה עד כמה זה בטוח? שאלה אחרת היא האם זה יותר בטוח לאכסן את המידע בבית, בשרתים שגוף יוצר לעצמו?

נושא אבטחת מידע מצוי מאז ומתמיד במירוץ מקביל. מצד אחד פועלות חברות רבות ליצירת תוכנות שיבטיחו את המידע, ומנגד האקרים ודומיהם מפתחים דרכים לפרוץ למערכות מחשב ולהוציא את המידע. סייבר - זו המילה שכבר ניתנה למלחמה הזו. השאלה היא, למעשה, כיצד להיערך נכון במלחמה הזו.

המרחב הקיברנטי, בו מתקיימות מתקפות הסייבר, אינו מוגבל לתפיסת המציאות לה התרגלנו לאורך ההיסטוריה המודרנית. במתקפת סייבר אין "אויב בעין". העובדה שאין לדעת האם האחראי למתקפה הינו גוף ממשלתי-מדינתי, האקר משועמם בן 16, טרוריסט זדוני או אקטיביסט צדקן, מקשה עד מאוד על היערכות מוקדמת של ארגונים לקראת מתקפת סייבר.

נדרשת הסדרה בחוק

עקב כך אנו עדים לתהליך "התחמשות" של גופים רבים כנגד כל האיומים האפשריים, כאשר ישנה הבנה גוברת כי אין מדובר עוד בשאלה "האם" יתקפו את הארגון, אלא שאלה של "מתי".

ואולם, נוסף על כך השתכללה משמעות השאלה "איך" - במקום איך יתקפו את הארגון - ל"איך" הארגון ייערך לכך מבעוד מועד, בצורה נכונה ומקיפה ככל האפשר.

המציאות בעולם הסייבר מלמדת כי אין תוכנה המסוגלת להתמודד עם 100% מהאיומים ולהביא לנטרולם בזמן אמת, אלא ישנה חשיבות רבה להיערכות מוקדמת של הארגון, על כלל מרכיביו, לשם חזרה מהירה לשגרה במינימום נזקים.

הדין הישראלי קובע חובה כללית בלבד לאבטחת המידע. אין הוראות ברורות כיצד יש ליישם את החובה בפועל - או במילים אחרות, מה צריך לעשות גוף בנושא אבטחת המידע, כדי להיות חסין מפני תביעות, במקרה שגם הוא יסבול מחדירת האקרים לתוך מערכות המידע שלו. באופן דומה, אין הוראות ברורות לגופים שמתפעלים "עננים". מבחינות רבות הנושא פתוח לפרשנויות שונות.

כמו בכל דבר, ראוי שתהיה הסדרה בוררה בחוק ובתקנות של נושא אבטחת המידע. ואולם, למחוקק הישראלי לוקח הרבה זמן לשנות דברים, ולא ראוי להמתין לו בנושא הזה.

לכן, עד שזה יקרה, דומה כי גופים ששומרים מידע יצטרכו לקבוע דירוג עצמאי של המידע שהם שומרים ודרכי השמירה עליו. גוף שיידע לעשות זאת נכון, יהפוך למרוויח במבחן הזמן, הן לצורך תפעול המערכות שלו עצמו, הן מול אלה שהמידע שלהם שמור אצלו והן כלפי אחרים שיבקשו בהמשך להפקיד בידיו מידע בעתיד.

■ הכותב עומד בראש משרד עורכי הדין דן חי ושות', המתמחה בין היתר בהגנה על המידע האישי ומוכנות מפני מתקפת סייבר.

עוד כתבות

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר