גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקפאת ההליכים של צ. לנדאו: הסתירה מגרש ב-80 מ' ש'

מדובר בדוח חקירה שביצעו הנאמנים הזמניים הראשונים של החברה, בו התגלה כי חברת שפיר מכרה לצ. לנדאו מגרש באור-יהודה בשווי עשרות מיליוני שקלים בסכום מגוחך של 1.8 מיליון שקל - שלא נרשם על שם צ. לנדאו עד היום

אתר בניה של חברת צ. לנדאו/ צילום:תמר מצפי
אתר בניה של חברת צ. לנדאו/ צילום:תמר מצפי

פרשת הקפאת ההליכים אליה נקלעה חברת הנדל"ן צ. לנדאו ממשיכה להסתעף: דוח חקירה חסוי שמסרו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב הנאמנים הזמניים הראשונים שמונו לחברה, עורכי הדין חגי אולמן ושלום גולדבלט, ב-3 בספטמבר - יומיים לאחר שבית המשפט החליף אותם בנאמנים הנוכחיים, עורכי הדין עומר גדיש וישראל בכר - מגלה כי צ. לנדאו מחזיקה במגרש בן 9 דונם באור-יהודה המיועד להקמת 180 דירות, אותו רכשה מחברת שפיר מגורים תמורת 1.8 מיליון שקל בלבד. הדוח הוגדר על-ידי הנאמנים הזמניים כחסוי, על מנת שלא לשבש את החקירה.

כעת התיר השופט איתן אורנשטיין את הדוח לפרסום החל מהשעה 16:00, ועולים ממנו לא מעט שאלות אודות הסתרת בעלות החברה על המגרש. הנאמנים מציינים בפתח הדברים כי לאחר שמונו ולאחר חקירה שביצעו, התבררו מספר עובדות מהותיות, אשר לא היו ידועות להם בשעה שהוגשה הבקה להקפאת ההליכים.

"נראה כי לחברה יש זכויות בנכס מקרקעין מהותי, אשר לא מצוי הדווחי החברה, איננו רשום על שמה, ולא דווח עד כה לרבות בבקשת ההקפאה כנכס של החברה", מציינים הנאמנים ומוסיפים כי הממצאים עשויים להיות בעלי משמעות דרמטית על הסדר הנושים שיגובש בתיק זה ועל הדיבידנד הצפוי להיות משולם לנושי החברה.

הדוח מתייחס לקשר שבין חברת צ. לנדאו לבין קבוצת שפיר שבבעלות האחים שפירא: ישראל שפירא, הראל שפירא, גיל שפירא וחן שפירא. "לאורך השנים התקיימו יחסים שניתן להגדירם כמיוחדים וקרובים בין החברות", צוין בדוח, כאשר בין השאר ביצעה צ. לנדאו פרויקטים למגורים כקבלן משנה עבור חברת שפיר הנדסה אזרחית.

בפרויקטים אלה, מציינים הנאמנים, החברה לא נדרשה ולא הפקידה בידי שפיר ערבות ביצוע, כמקובל שבין מזמין לבין קבלן מבצע. כמו כן, קבוצת שפיר היא ספק בטון של החברה, והאובליגו של החברה אצל שפיר מסתכם במיליוני שקלים, מבלי שקבוצת שפיר קיבלה או ביקשה בטחונות להבטחתו.

אלא שגולת הכותרת בדוח הסודי מתייחסת למגרש בן 9 דונם באור-יהודה, המיועד להקמת פרויקט מגורים בן 3 בניינים ו-180 דירות. על-פי הערכות הנאמנים, שווי המגרש עומד על 65-80 מיליון שקל, לפי שווי של 400-450 אלף שקל עבור מרכיב הקרקע לדירה אחת.

ממצאי הדוח חושפים כי בחודש דצמבר 2009 נחתם הסכם אופציה בין שפיר מגורים לבין האחים שפירא, לפיו ניתנה לאחים שפירא אופציה לרכישת המגרש משפיר מגורים, שהיא חברה בבעלותם. בחוד שיוני 2010 נחתם הסכם הסבת אופציה, לפיו האחים שפירא הסבו לחברת צ. לנדאו את הסכם האופציה, במסגרתו התחייבה החברה לשלם לאחים שפירא 35% מהתקבולים הצפויים בפרויקט.

עוד עולה מהדוח כי בחודש דצמבר 2011 מימשה צ. לנדאו את האופציה ורכשה את הקרקע משפיר מגורים, תמורת סכום מגוחך של 1.8 מיליון שקל בלבד כולל מע"מ.

"נראה כי החברה שילמה לשפיר מגורים את התמורה שנקבעה בהסכם הרכישה", מציינים הנאמנים ומוסיפים כי בחודש ינואר 2012 דיווחה שפיר מגורים לרשות המסים על העסקה.

"שפיר הצהירה בהסכם רכישת המקרקעין כי זכויותיה נקיות מכל חוב עיקול, שיעבוד וזכות צד ג' כלשהו, למעט משכנתא לטובת בנק הפועלים, שהסרתה הוסדרה כמקובל מתוך תשלומי התמורה. ואכן המשכנתא סולקה בפועל, דבר שמאשש את העובדה שהתמורה שולמה", מציינים הנאמנים.

במסגרת ההסכם התחייבה שפיר מגורים לרשום את הזכויות במגרש על שם צ. לנדאו בהקדם האפשרי ועד שנה ממועד חתימת ההסכם, כלומר לא יאוחר מ-11.12.2012. בדיקה בטאבו מלמדת כי הנכון להיום ועל אף שחלפה הרבה יותר משנה, המגרש לא רשום על שמה של צ. לנדאו, אלא על שם שפיר.

בנוסף, בחודש אוגוסט 2013 רשמה שפיר מגורים על המגרש משכנתא לטובת האחים שפירא, למרות שבמועד זה היה המגרש כבר בבעלות משפטית של צ. לנדאו.

עוד מציינים הנאמנים הזמניים כי צ. לנדאו והאחים שפירא חתמו על כתב היעדר תביעות ושמירה על סודיות, שני ההסכמים ללא תאריך. עוד מעלים הממצאים כי בסוף חודש אפריל 2013 נרשם ברשם החברות שיעבוד על זכויות צ. לנדאו במגרש לטובת האחים שפירא.

"על-פי נוסח האג"ח, השיעבוד מבטיח לכאורה את התחייבותה של צ. לנדאו להעביר לידי האחים שפירא 35% מהתקבולים שיתקבלו בגין המקרקעין", צוין בדוח. "על-פי ממצאי החקירה כפי שהתבררו על למועד סיום תפקידם, נראה כי צ. לנדאו היא הבעלים החוקי של המגרש, שערכו מוערך ב-65-80 מיליון שקל. מדובר בנכס חבוי שאינו רשום על שם החברה, ושהתגלה בעקבות החקירה. מדובר בנכס מהותי שהתמורה ממימושו יכולה להוות כשלעצמה בסיס מוצק להסדר נושים".

כזכור, ב-20 באוגוסט עתרה חברת צ. לנדאו בבקשה להקפאת הליכים. הבקשה הוגשה בידי משרד עורכי הדין יהודה רוה בצוותא עם משרד גולדבלט, גינדיס, יריב ושות', ובה מתוארים הפרויקטים של החברה ונכסיה, אך אין כל אזכור לקיומו של מגרש בשטח 9 דונם בעיר אור-יהודה ששוויו מוערך בעשרות מיליוני שקלים.

בית המשפט נענה לבקשה ומינה באותו היום את עורכי הדין חגי אולמן ושלום גולדבלט כנאמנים, כמבוקש בבקשה. זאת, מבלי שהגישו תצהיר על היעדר ניגוד עניינים.

ב-1 בספטמבר הוחלפו הנאמנים בעורכי הדין עומר גדיש ממשרד כהן וילצ'יק קמחי וישראל בכר ממשרד גרנות ושות'. זאת לאחר שבית המשפט מתח ביקורת על כך שאולמן וגולדבלט לא דיווחו על הקשר בינם לבין צ. לנדאו. יומיים לאחר מכן, ב-3 בספטמבר, הגישו הנאמנים שהודחו את הדוח החסוי.

יש לציין כי במסגרת תשקיף שפרסמה ב-6 בנובמבר 2014 קבוצת שפיר המתכננת הנפקה, לא צוין דבר מכירת המגרש, למרות שהקרקע רשומה עד היום על שם שפיר. כמו כן, לא הוזכרה העובדה כי בעלי המניות בחברת שפיר עתידים לקבל 35% מתקבולי הקרקע.

ביום ראשון הקרוב בשעה 16:00 יתקיימו בבית ציוני אמריקה בתל-אביב אסיפות נושים, בהן יציגו נאמני צ.לנדאו מתווה למכירת נכסי ומניות החברה.

עו"ד איתן ארז, המייצג את אחת הנושות הגדולות, עמרם אברהם חברה לבניין בע"מ, בשל חוב של 18 מיליון שקל, השיב לפניית "גלובס" כי "להערכתי המגרש באור-יהודה שווה לפחות 50 מיליון שקל, ועד אשר לא יתברר מה יעלה בגורל התמורה ממכירת המגרש וכמה כסף יחולק לנושים - מרשתי תתנגד לכל מתווה ערטילאי".

משפיר הנדסה נמסר בתגובה: "מדובר בפעולות עסקיות היסטוריות בין חברות פרטיות, אשר תוארו בתשקיף החברה. מדובר בקרקע בעיר אור יהודה, שנשארה ללא זכויות בניה עקב העברת הזכויות לפרויקט שמבצעת שפיר באור יהודה. החברה העניקה זכות בקרקע לבעלי המניות שהסבו אותה לצ. לנדאו עבור אחוזים מהתמורות העתידיות, כאשר כל הפעולות האלה מגובות בדיווחים מלאים שנמסרו לרשויות השונות. לאחר שהוסבו לה הזכויות הצליחה צ. לנדאו להשביח את הנכס ואין חולק כיהנכס בבעלות צ. לנדאו. יש לציין, כי הרישום בטאבו התעכב בגלל סוגיית מיסוי המקרקעין. הנכס נמכר ב2011 וכל סוגיה אחרת הקשורה אליו היא עניין שבין צ .לנדאו לנאמני החברה".

עוד כתבות

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

הדרימליינר של אל על / צילום: סיון פרג'

מטוס אל על עבר תאונה בלאס וגאס ונחבל בכנף; המטוס היה ריק

התאונה התרחשה בשעה שנגרר מטוס הדרימליינר בואינג 787-9 "באר שבע" לעמדת החנייה, אחרי שנחת בלאס וגאס בטיסה מתל אביב ● המטוס היה ריק מנוסעים ומאנשי צוות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

פרופ' ציון חגי / צילום: איל יצהר

"תוך עשור אנחנו צפויים למחסור של 5,000 רופאים"

פורטפוליו עם פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, על מצב מערכת הבריאות, על כך שאין מול מי לנהל מו"מ, ועל הסיבה שקולטים סטודנטים מחו"ל כשיש מחסור בתקנים

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה