גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי האופוריה השנה: זה מה שמחכה לשוק הרכב ב-2015

אחרי אחת השנים הרווחיות ביותר שידע שוק הרכב, נערך הענף לאתגרים של 2015 מה צפוי לקבוצות העסקיות השולטות בענף?

פקק / צלם: תמר מצפי
פקק / צלם: תמר מצפי

לא מעט אנליסטים של שוק הרכב, וכותב שורות אלו ביניהם, אכלו השנה את הכובע. אחרי מסע ההפחדה המתוקשר של "ועדת זליכה" ב-2012 ואחרי קמפיין "נילחם ביבואנים ונוריד את המחירים ב-20%" של שר התחבורה ישראל כ"ץ - שלווה בחוק רישוי הרכב החדש - שוכנעו רבים ששנת 2014 תהיה שנת מכירות רדומה ומאתגרת. אחרי הכול, חוסר ודאות בשוק וציפייה לירידות מחירים הם גורמים רבי עוצמה, שיכולים להניע רבים "לשבת על הגדר" ולדחות רכישות.

אבל הלקוחות הפרטיים והמוסדיים בישראל כנראה כבר התרגלו לקחת בעירבון מוגבל (מאוד) מהלכים פוליטיים והצהרות של פוליטיקאים. בפועל, 2014 הייתה שנת המכירות הטובה ביותר שידע ענף הרכב עד היום.

השילוב של שער שקל סופר-נמוך, יציבות יחסית במיסוי, המשבר המתמשך בשוק הרכב האירופי וריבית אפסית שעודדה רבבות ישראלים לקנות רכב חדש כמעט ללא הון עצמי, הפך את 2014 לסופר-רווחית ולשנה שייצרה ערימות של כסף ובונוסים לכל העוסקים במלאכה - מהבעלים ועד למנהלים הבכירים.

אבל 2015 צפויה להיות שנה מאתגרת מאוד לענף הרכב החדש בישראל. לאו דווקא בגלל פעולות אלה ואחרות של הרגולטור, שעד כה הניבו תוצאות זניחות, אלא בגלל השינויים הצפויים בשלושת המ"מים של הענף: מטבע, מוצרים ומיסוי. לטובת קוראינו, ננסה למפות כאן את התמונה התחרותית של שוק הרכב בשנה הבאה, על פי סדר דירוג הקבוצות העסקיות ב-2014.

1. החמישייה הראשונה: כלמוביל, צ'מפיון, דלק רכב, יוניון מוטורס וטלקאר

כלמוביל צפויה לסיים גם את 2014 כקבוצה העסקית המובילה במכירות בשוק הרכב הישראלי, עם יותר מ-40 אלף מכירות ונתח שוק שנושק ל-20%. אבל פילוח המכירות שלה מגלה תמונה מאתגרת. מכירות יונדאי, מותג הדגל של הקבוצה, נסוגו השנה במעט למרות העלייה החזקה בכלל השוק, וב-2015 המצב לא יהיה קל יותר.

שער הדולר, שהעניק ליונדאי רוח גבית חזקה בשנים האחרונות, משנה מגמה ורק בשבועות האחרונות המותג "חטף" קפיצה של כמעט 20% בעלויות הייבוא. אם המגמה תימשך, זה בוודאי לא יקל עליה בשוק מוטה-הנחות. יתר על כן, ב-2015 החברה לא צפויה להשיק דגמי "מאסה" חדשים פרט לדור החדש של הסופר-מיני i20, שתצא לפלח שבו מתנהלת כיום מלחמת מחירים קשה בין דגמים משפחתיים קומפקטיים, דגמי מיני סופר-זולים ודגמי סופר-מיני במחירים נמוכים.

אחת המתחרות הלא-קטנות של אותה יונדאי תהיה מבית, מיצובישי "אטראז'", שהייתה המנוע מאחורי זינוק המכירות המרשים של יותר מ-100 שרשמה מיצובישי ב-2014. אם כלמוביל תרצה לשמור על נתח השוק שלה היא תצטרך למנוע קניבליזציה בין שני הדגמים האסטרטגיים הללו.

צ'מפיון מוטורס, שהשנה תופסת את המקום השני המכובד, ניצבת בעמדה מעניינת. למרות תדמית הפרימיום של הקבוצה, הבסיס האיתן לנתח השוק שלה הוא דווקא המכירות של המותג ה"עממי" סקודה, שמכירותיו יהיו השנה כפולות מאלה של פולקסווגן ה"יוקרתית". בארסנל הדגמים של מותגי צ'מפיון לא יהיו השנה חידושים אסטרטגיים יוצאי דופן, פרט אולי לסקודה פאביה החדשה ופולקסווגן פאסאט, ששניהם מהווים, יחסית, דגמי נישה.

אבל צריך לזכור שלקבוצת צ'מפיון יש מהשנה "בוס" חדש שהגיע מכלמוביל עם אוריינטציה מובהקת של מכירות "מוסדיות". לפיכך לא נופתע אם ב-2015 תבצע צ'מפיון מהלך אסטרטגי בתחום המכירות לציים, שעשוי להעניק לקבוצה בכלל ולמותג פולקסווגן בפרט דחיפה משמעותית.

דלק מוטורס תסיים את השנה במקום השלישי או השני בדירוג הקבוצתי אחרי "קאמבק" מרשים. שני מותגי המאסה שלה - מאזדה ופורד - ניצבים בפני שנה עמוסה בהשקות של דגמים חדשים ומחודשים. רובם הגדול מיועד לפלחי נישה אבל דלק רכב כבר הוכיחה בעבר שהיא מסוגלת להפוך רכב נישה לפרת מזומנים. הדוגמה הטובה ביותר היא ה-CX5 היקר, שמכירותיו החזיקו את החברה מעל המים בתקופה הקשה ביותר שלה.

ב-2015 "כוכב הנישה" של הקבוצה עשוי להיות רכב הפנאי הקומפקטי "CX3", שייכנס לפלח שהיקף המכירות שלו נושק כיום ל-20 אלף יחידות בשנה. היכולת של הדגם הזה להחזיר את מאזדה לצמרת הטבלה תלוי בקיומם של שלושה גורמים שקשורים זה לזה: המשך שערו הנוח של המטבע היפני, תמחור נוח של היצרן והקצאת הכמויות המבוקשות לשוק הישראלי. ב-2014 כבר נתקלה דלק בקשיי אספקה לחלק מהדגמים, והביקושים, שמהם נהנה היצרן בעולם כרגע, אינם מבטיחים שפקק האספקה ישתחרר.

בפורד המצב מאתגר יותר: מצד אחד ינחתו כאן, בין השאר, פוקוס חדשה ומונדיאו חדשה. מצד שני, התדמית של פורד בישראל כבר התקבעה בתור "מותג ציים" ואם תקרת הזכוכית של השוק הפרטי לא תישבר, הצלחת הדגמים החדשים של פורד תמשיך להיות תלויה בחסדי חברות הליסינג - ולאלה יש כיום אינטרסים פרטיים והעדפה מובנית לרכבי החברה האחות מאזדה. למרות זאת, חזרה לטריטוריה של 35-40 אלף מכירות קבוצתיות אינה בלתי אפשרית.

יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה, תסיים את השנה הטובה בתולדותיה עם מכירות שמתקרבות ל--30 אלף יחידות ונתח של כמעט 12%. תרמו לכך עוצמתו של המותג טויוטה בשוק הישראלי, שער המטבע היפני - אף שחלק לא מבוטל מדגמי המותג הם כיום דגמים אירופיים צמודי אירו - בלעדיות בשוק הרכב ההיברידי הצומח וגל של דגמים חדשים ומחודשים, ש"הצעירו" את התדמית הסגפנית-אפורה של טויוטה.

הגל הזה ידעך ב-2015, אלא אם כן תצליח יוניון לשבור את מחסום הייבוא של דגמי טויוטה מארצות הברית. לפיכך, אף שקשה לראות המשך של הצמיחה בקצב הנוכחי, אפשר לצפות ליציבות במכירות של יוניון.

גם טלקאר צועדת בבטחה לשיא חדש במכירות ובנתח השוק שלה, עם קרוב ל-25 אלף מכירות ב-2014, רובן ככולן של קיה. זהו הישג יוצא דופן למותג הקוריאני, שלפני פחות מעשר שנים דשדש בתחתית הטבלה. קיה היא כיום השחקנית הדומיננטית בפלח המיני ויש לה נוכחות לא מבוטלת גם בפלח רכבי הפנאי היקרים.

דווקא במרכז יש לה תחום אפור גדול, שהיא צריכה ויכולה לחזק. אם היא תרצה להשיג פריצת דרך אסטרטגית בכל הנוגע למכירות המשפחתיות שלה ב-2015 היא תצטרך לבצע מהלכים שישדרגו דרמטית את תפיסת ה-VALUE של המותג בקרב לקוחות המשפחתיות או, לחלופין, לבצע מהלך אסטרטגי בשוק הליסינג כמו הקמת פעילות ליסינג עצמאית משלה - צעד, שממנו נמנעה עד היום בעיקרון.

2. החמישייה השנייה: קרסו מוטורס, מכשירי תנועה, קרייזלר-ג'יפ, יוניברסל מוטורס, קבוצת מאיר

קרסו מוטורס תסיים את 2014 עם נתח שוק של קרוב ל-8% אחרי דשדוש של המותגים העיקריים שלה. אבל 2015 צפויה להיות שנה מרתקת עבור הקבוצה. ניסן גולשת כיום על צונאמי של דגמים חדשים ובשנה הבאה היא עשויה לחזור גם לפלח המשפחתי עם ה"פולסאר" החדשה והמתוחכמת ועם דור חדש של ה"אלמרה", שיגיע ממקסיקו. השילוב בין מותג יפני עם דגמים תחרותיים טומן בחובו פוטנציאל להשגת נפח מכירות משמעותי, שיחפה על החולשה היחסית של רנו בפלח המשפחתי.

המהלך המעניין ביותר של הקבוצה הוא התחלת הייבוא של מותג ה-VALUE "דאצ'יה", שיציע שלל דגמי נישה במחירי-מיתון. אמנם עדיין לא ברור מה תהיה הזמינות של תיבות אוטומטיות, אבל אם יתממש תמחור היעד בטווח של 60-90 אלף שקל לדגמי פנאי בגודל "מדיום", ואם תחצה החברה את מחסום התדמית ושמירת הערך של המותג החדש-ישן, זו עשויה להיות פריצת דרך רצינית לקבוצה.

גם מכשירי תנועה תסיים את השנה עם שיא מכירות חדש בתולדותיה, שנושק ל-15 אלף. סוזוקי הקטנה, שיתרונה הבולט הוא "שמירת ערך", הצליחה לפרוץ את הדרך ב-2014 בזכות ה"קרוס אובר" המתומחר באגרסיביות, שהצליח להביא למותג קהל חדש. ב-2015 תצטרף להיצע מכונית המיני "סלריו", שתציע מפרט משודרג מאוד לעומת ה"אלטו" הבסיסית. אם היא תצליח גם לשמור על תמחור הרצפה של האלטו היא תעניק דחיפה נוספת למותג.

קרייזלר-ג'יפ עוברת כיום שינוי מואץ תחת כנפי בעלת הבית החדשה פיאט, אך עדיין מדובר במותג פרימיום עם מכירות מגבלות. יהיה מעניין לעקוב ב-2015 אחרי ההתפתחויות העסקיות בחזית שבין מכשירי תנועה לבין יבואנית פיאט, שחומדת לעצמה את המותג.

יוניברסל מוטורס (UMI), יבואנית מותגי ג'נרל מוטורס, עשתה השנה "קאמבק" מרשים, בעיקר עם המותג שברולט, וגם היא תסיים את השנה עם קרוב ל-15 אלף מכירות. אבל הקאמבק נובע מצירוף ייחודי של אירועים, שלא ברור אם יחזור השנה. לא מדובר רק בהיעלמות הדולר הנמוך, שסייע רבות למבצעי המכירות האגרסיביים של הקבוצה ב-2014.

ההחלטה של GM לחסל את האופרציה האירופית של שברולט עד סוף השנה הבאה הביאה השנה לגמישות רבה במחירים ובאספקות של הדגמים האירופיים של המותג לישראל. הזרם הזה ילך וידעך ו-UMI תצטרך לנהל בזהירות את המעבר לדגמים "עממיים" של שברולט, שמיועדים לשוק האמריקאי, על כל המשתמע מכך. מנגד, כיום יש באמתחתה חברת ליסינג מהמובילות, שיכולה לשמש מנוע מכירות לא מבוטל.

קבוצת מאיר תסיים את השנה עם נתח של כ-4% לאחר קאמבק לא מבוטל של הונדה, שנשען במידה לא מבוטלת על שערי המטבע. ב-2015 עשויים להצטרך לארסנל שלה דגמים חדשים עם פוטנציאל, כמו ג'יפון חדש ומודרני והונדה סיביק מחודשת. אבל היכולת שלה לטפס לצמרת הטבלה תלויה בשינוי בסיסי במדיניות התמחור וביעדי המכירות של היצרנית היפנית, שעד כה "לא ספרה" את השוק הישראלי. אם ישתנה המצב, עוצמתו של המותג הונדה בשוק הישראלי עשויה להחזיר אותה לסטטוס הראוי לה. וולבו נמצאת בתהליך התחדשות מואץ, שמתבטא גם במכירות, אבל עדיין מדובר במותג נישה יקר עם תקרת מכירות ידועה.

3. מחכות לפריצת דרך: קבוצת לובינסקי, קבוצת סמל"ת, קבוצת שלמה

קבוצת לובינסקי הצטיידה במנכ"ל חדש עם הרבה מאוד קרדיט בשוק - אבי צור, מנכ"ל צ'מפיון לשעבר - ויש לה גם חברת ליסינג ומשאבים לא מבוטלים. פיז'ו וסיטרואן גם עברו תהליך של רענון וחידוש מקיף של הדגמים. אבל הצלחתה בישראל תלויה בשורה התחתונה בשינוי התדמית המושרשת של המותגים בשוק המקומי וזו משימה לא פשוטה גם למנכ"לים מיומנים ומנוסים. לובינסקי מחזיקה באמתחתה גם מותג סיני מעניין ועתיר פוטנציאל, MG מבית סאייק, אבל בינתיים השקתו בישראל הייתה קופצנית ולא יצרה המשכיות. יהיה מעניין לראות את ההתפתחויות ב-2015.

קבוצת סמל"ת של מיכאל לוי נמצאת כיום במסע מואץ של "שופינג" מכל הבא ליד - משאיות, כלי רכב אקזוטיים, אופנועים ומה לא. אבל הרכישה האסטרטגית החשובה ביותר שלה, רכישת הזיכיון של סובארו, כבר החלה להניב לה השנה פירות ולמעשה כמעט הכפילה את נתח השוק של סמ"לת לכ-4%.

סובארו רושמת כיום הצלחה לא מבוטלת בפלח הנישה של רכבי הפנאי אבל כדי לממש מלוא את הפוטנציאל האמיתי של המותג בפלח המשפחתי, עם האימפרזה, חייבת החברה לבצע בהקדם מהלך אסטרטגי בתחום הליסינג. לא נופתע כלל ועיקר אם ב-2015 תנסה סמל"ת להקים אופרציית ליסינג עצמאית או לפחות לרכוש אופרציה קיימת כזו, אם וכאשר היא תהיה זמינה למכירה.

המותג אופל, שמיובא על ידי קבוצת שלמה, רשם השנה נסיגה אחרי כמה שנים של זינוק מרשים ובשנה הבאה תצטרף להיצע שלו הקורסה החדשה, שכנראה לא תהיה מכונית זולה במיוחד.

קבוצת שלמה, שבבעלותה חברת הליסינג הגדולה בישראל, לא שחררה עדיין את רסן המכירות הפנימיות של אופל בתוך הקבוצה, ואם תחליט לעשות זאת היא יכולה בקלות להכפיל את המכירות השנתיות של המותג. בינתיים מתמקדת החברה בניסיון לשבור את "חרם" הרכישות של המותג בקרב חברות הליסינג המתחרות.

מכירות רכב ינואר-אוקטובר 2014 עפי קבוצות עסקיות

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

דונלד טראמפ / רויטרס

האם התנהלותו של טראמפ מצביעה על התמוטטות עצבים?

פלוסי: "הבה נתפלל לבריאות הנשיא" ● מותחי ביקורת: העלבונות שטראמפ משגר לכל כיוון ומכתבו הילדותי לנשיא טורקיה הם סימנים לקריסה נפשית ● אנליסטים: בשורש הבעיה לא רק הביקורת הכמעט אוניברסלית על הנסיגה מסוריה אלא הכרה שלא יעלה בידו להימלט מאימפיצ'מנט בגין אוקראינה ● פרשנות

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ירידות קלות במדדים בת"א; טבע מאבדת 4%

המדדים מאבדים כ-0.3% ● לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חוזרת עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר