גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הח"כ הכי ציני שמצפצף על כולם

לאחר שכפה חוק מיותר ורגרסיבי, ח"כ אלקין מצחצח חרבות עם ארה"ב, המעזה ללמד אותנו

זאב אלקין / צילום: יונתן בלום
זאב אלקין / צילום: יונתן בלום

יש משהו לא נעים מעיקרו בחבר הכנסת זאב אלקין: הוא נוטף סרקזם. בני פלוגתא אינם ראויים לתשובה. מספיק לטפטף עליהם, בין אם הם ציפי לבני ובין אם מחלקת המדינה של ארצות הברית.

שושבינו של חוק מדינת הלאום אינו איש קל דעת. הביוגרפיה שלו מראה, שהוא מלומד ויודע ספר, רחב אופקים ובעל תודעה היסטורית. מהיותו איש צעיר יחסית (43), התכונות האלה יכלו להיות מבטיחות מאוד.

ובכן, מר אלקין הצליח לכפות על ישראל הר כגיגית את החוק הלא נחוץ ביותר עלי אדמות. תרבותו הפוליטית וחממת גידולו מעולם לא כללו את הדמוקרטיה המערבית הליברלית. הן כללו לעומת זאת אגרוף קמוץ והתרסה בלתי פוסקת, החשדה שיטתית של מניעי יריבים ומחוות אגרסיביות. מה עצוב הוא החיזיון של איש-רוח גס-רוח.

עמוד הפייסבוק שלו עשיר ברחמים עצמיים ובטפיחות על השכם. כל ביקורת עליו היא "תעודת כבוד; אני אמשיך לפעול לטובת האינטרסים הלאומיים של עם ישראל. אף אחד לא יצליח להפחיד אותי!".

ליריבים אין לעולם דעות הצריכות דיון ענייני. הם מאחזי עיניים ושואפי כיסא. "הציבור הישראלי לא טיפש", הוא כותב בטון הפטרנליסטי השמור לציניקנים.

אברהם אבינו

מר אלקין בא השבוע חשבון עם "בני בריתנו במחלקת המדינה" של ארצות הברית, זאת אומרת, "בעלי בריתנו", מפני ש"בני ברית" הם מי שבאו בבריתו של אברהם אבינו. סגן שר החוץ לשעבר מעמיד אותם במקומם (ואפילו מתרגם לאנגלית, כדי שהם יוכלו לקרוא): "דווקא בימים אלה מצאו זמן להתפנות מהעיסוק במניעת הגרעין האיראני, בהתמודדות עם האסלאם הקיצוני הטרוריסטי נוסח דאעש או אלקעידה ומהתמודדות מול רודן בדמשק שהשתמש בנשק כימי מול האוכלוסייה של ארצו, ולהקדיש את תשומת הלב לבעיה הכי 'אקוטית' במזרח התיכון ובעולם כולו: ללמד קצת דמוקרטיה את הציבור הישראלי.

"הייתי ממליץ להם להסיר את הדאגה מליבם. אנחנו כאן במדינת ישראל, המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון, נוכל לשמור על יסודות דמוקרטים, כפי שעשינו במשך עשרות שנים בתנאי מלחמת קיום בלתי פוסקת, גם בלי עזרה והכוונה של השותף הבכיר מעבר לאוקיינוס".

אלוהים ישמרנו מפתאים. הנשימה פשוט נעצרת למיקרא המלים האלה. איפה מתחילים? בהסבר שמחלקת המדינה של ארצות הברית מגיבה יום אחר יום על עשרות מאורעות בעולם, באמצעות תדרוך הצהריים שלה לכתבים. היא אינה צריכה להפסיק את הטיפול בשום עניין מרכזי, כדי להביע את דעתה על ההפיכה הצבאית בבורקינה פאסו, או על חוק הנשיאות בבורמה.

הגיעו בנפשכם, בעיני יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, אמריקה מתנהלת באופן הבא. "אדוני הנשיא", שואל מפקד חיל האוויר על קו הטלפון המוגן, "האם אפשר להמשיך את ההפצצות על דאעש?".

המזכירה מתערבת: "לא, לא, גנרל, הנשיא עונה עכשיו לזאב אלקין, הוא יתפנה רק בשבוע הבא".

ככה מתנהגים פוליטיקאים

בעיני חבר הכנסת אלקין אין משימה דחופה פחות, או נלעגת יותר, מאשר "ללמד קצת דמוקרטיה את הציבור הישראלי". ומה? ממתי הציבור ה"לא טיפש" ראוי לאיזשהו שיעור באיזשהו עניין, אשר יחייב אותו לעצור לצורך הרהור? בדמוקרטיית הטוקבקים אין זמן להיסוסים כמו-אינטלקטואליים. היסוסים כאלה אינם נובעים אפילו מלימודים אקדמיים ומעבודת דוקטורט.

ככה מדברים ברוסיה, בסין, בקובה, בוונצואלה, בזימבאבווה. ככה מדברים אוטוקרטים, המשתיקים יריבים פוליטיים ומפלילים עמותות. ככה מדברים אנשים, השונאים את המערב ואת אמות המידה שלו. ככה מתנהגים פוליטיקאים, המנסים בכל כוחם להרחיק את ארצותיהם ממגע מפרה עם העולם החיצון.

הסרקזם של מר אלקין מזכיר להפליא את הסרקזם של אביגדור ליברמן. לפני שלוש שנים ויותר הוא אמר לשרי החוץ של צרפת ושל ספרד, שביקרו אצלו: "לפני שאתם באים ללמד אותנו איך לפתור את הסכסוכים שלנו, אני מצפה שלפחות תפתרו את כל הבעיות על אדמת אירופה* אחרי שתפתרו את הבעיות בקווקז, בקפריסין או את הוויכוח בין סרביה לקוסובו, תבואו אלינו ואז אקבל את עצתכם".

מה אפשר לעשות במצב הדעת הזה? ארץ במצור, הזקוקה עד ייאוש לתובנות רציונליות, הצריכה לעמוד בדו שיח בלתי פוסק עם העולם החיצון, פונה עורף לכל סיכוי להבין את העולם או להיות מובנת על ידיו. מסך של סרקזם יורד עליה, ואין איש יכול לחדור בעדו, ואין מחשב ביקורת היכולה לפלח אותו.

הקול הפולני

הערה על טור השבוע שעבר. קוראים אחדים כתבו לחלוק על הערכתי, שאירופה התנערה מן הרעיון הארכאי של מדינת הלאום. מה על סקוטלנד ועל קטלוניה.

ובכן, התנועות הלאומיות שם מעולם לא הזכירו "מדינת לאום", בוודאי לא מאסכולת אלקין. הן אינן מדברות על זכויות יתר לשום קבוצה. לאמיתו של דבר, סקוטלנד וקטלוניה נועדו להיות "מדינות אזרחים". בסופו של דבר, בריטניה - מדינתם של ארבעה לאומים - תוסיף להתקיים; גם ספרד, ארבעה לאומים, 14 אוטונומיות; לפי שעה אפילו בלגיה התלת לאומית מתקיימת.

אגב, במשאל העם בסקוטלנד היה קול פולני לא מבוטל, מפני שגבולותיו הפתוחים לרווחה של האיחוד האירופי מאפשרים הגירה חופשית. האם מישהו מסוגל לייחס כוונות כאלה למדינה האלקיניסטית? גבולות פתוחים? הגירה חופשית?

מדינת הלאום של אלקין יצוקה בתבניות המחשבה והארגון של הריאקציה האירופית מסוף המאה ה-19, ובייחוד בין שתי מלחמות העולם. היא רגרסיבית ואותוריטרית; כל מהותה היא התרסה והתבדלות. היא התקוממות נגד המודרניות ונגד החילוניות, נגד הליברליות ונגד האמנציפציה. שנאה ופחד משמשים בה בערבוביה. דגל שחור מתנופף על חוק אלקין. אבל הוא כמובן יראה בזה מחמאה.

עוד כתבות

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

"איבדנו את תשתית הידע, חסרים חוקרים שמבינים את הנגיף"

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

מה אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון  / צילום: איל יצהר, גלובס

אילו נכסים אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון

בית במטולה במיליון שקל, בית בראש פינה ב-2.3 מיליון שקל, בית בכפר תבור ב-2 מיליון שקל או בית בזכרון יעקב ב-3 מיליון שקל

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מערכת הבריאות טובה, אבל נמתחת לקצה שלה

בדיון על מערכת הבריאות רה"מ בוחר להבליט מדדים שמתמקדים ביחס עלות–תועלת, שבהם ישראל מצטיינת • אבל העובדה שאנחנו בריאים יותר בשגרה לא מבטיחה שנתמודד היטב בחירום • רק תסתכלו על איטליה וספרד, שמדורגות בראש המדד שבו מתגאה נתניהו ● המשרוקית של גלובס

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

מחיר הנפט זינק 25% ומניות האנרגיה שלחו את וול סטריט לעליות חדות בסיום המסחר

מניית שברון קפצה 11% ● מחיר הנפט רשם את העלייה היומית החדה ביותר אי פעם לאחר שטראמפ אמר כי הוא צופה שערב הסעודית ורוסיה יסכמו על קיצוץ של 15-10 מיליון חביות נפט ביום ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב קפצו בכ-6.6 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

בעקבות הפרסום בגלובס: המדינה תהפוך את המענק לעצמאים לקצת יותר משתלם

האפשרות להגשת הבקשות למענק באתר רשות המסים יוצאת לדרך • מוקדם יותר השבוע פרסמנו כאן כי המענק כפוף לתשלום מס • בעקבות הביקורת ב"גלובס" ניתנו הקלות שונות למקבלי המענק ובוטלה החובה לשלם ביטוח לאומי עליו

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

פקח משטרתי עובר בשכונה בבני ברק בחליפת מגן / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דרעי ובנט סיכמו: 4500 קשישי בני ברק יוצאו מהעיר למלוניות במטרה להגן עליהם

עלות הפרויקט נאמדת בכ-75 מיליון שקל, שיועברו למשרד הביטחון ממשרד האוצר ● במקביל, יצביעו שרי הממשלה בישיבת הממשלה הטלפונית באשר להטלת מגבלות נוספות על העיר בני ברק במסגרת תקנות לשעת חירום

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

אסיפת חירום בחדשות 13; "מדובר בקיצוץ אגרסיבי, חסר תקדים"

חברת ועד העובדים ניצן קפלנסקי: "ההנהלה החליטה והודיעה לנו שלא מעניין אותה ההסכם הקיבוצי שנחתם בחברה ובכוונתם להפר אותו ברגל גסה וללכת על תכנית קיצוצים גדולה ונרחבת. צעדים קשים של ההנהלה יענו בצעדים קשים שלנו"

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

מתחם לבדיקות קורונה בהאנוי, וייטנאם / צילום: Hau Dinh, AP

הגרף היומי - בין האנוי לבני ברק: וייטנאם צפופה וענייה, איך יש בה אפס מתים מקורונה?

עד כה, נראה כי במשאביה המוגבלים, מצליחה וייטנאם להתמודד עם מגפה עולמית שהובילה מערכות בריאות בעולם לסף קריסה

נפתלי בנט ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, כדיה לוי, גלובס

המסמך שחזה את הכל: לאן נעלמה התוכנית הממשלתית למלחמה במגפה?

קואליציה של ארגוני שקיפות, ובראשם צדק פיננסי, חשפו השבוע כי בכירי מערכת הבריאות כיום הגישו כבר ב-2007 תוכנית פעולה מפורטת למצב של התפרצות נגיף • התוכנית חוזה בדיוק של כמעט אחד לאחד את הסוגיות הקשות, אז למה בקושי שמעתם עליה?

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל, השבוע בנאום בבריסל  / צילום: Yves Herman, רויטרס

גוגל משיקה אתר שמאפשר לראות באיזה מדינות הבידוד החברתי עובד

האתר כולל פילוח לפי מדינות, ושופט את הצלחת המדיניות על פי מדדים כמו שהות בפארקים, חנויות, מקומות עבודה ועוד

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

80 מיליארד שקל ומהר: מאחורי הקלעים של תוכנית הסיוע למשק

ראש הממשלה הכריז השבוע על הכוונה להעניק מענקים לחג למשפחות עם ילדים, וגם לקשישים ● האם ייתכן שהדרג המקצועי במשרד האוצר בכלל לא ידע על זה? ● השבוע בפודקאסט "הצוללת", מאחורי הקלעים של תוכנית הסיוע למשק להתמודדות עם משבר הקורונה ● האזינו

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

מנכל זום: נפסיק להשקיע בפיתוח פיצ'רים ונתמקד בתיקון בעיות אבטחה

בחודשים האחרונים זום ראתה עלייה חדה בשימוש בפלטפורמה שלה בצל משבר הקורונה ● אריק יואן: החברה  תתמקד בפתרון של בעיות אבטחה ופרטיות

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה ● 338 איש החלימו ושוחררו ● הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור