גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צביקה שרף: "המשטרה חוקרת עוד פרשות שחיתות; אסור לי לדבר"

צביקה שרף, שמנהל מלחמת חורמה נגד איגוד הכדורסל, לא חוגג את ההתפוצצות של פרשת ישראל ביתנו: "אני עצוב, סובל, המאבק הזה פגע לי בפרנסה" ■ ריאיון

צביקה שרף / צילום: אבי מועלם
צביקה שרף / צילום: אבי מועלם

צביקה שרף יושב על הספה בסלון דירתו שבצפון תל-אביב ויורק אש. שעה שלמה הוא יורה, יורק, רושף. הימים האחרונים שבהם התפוצצה פרשת ישראל ביתנו, שבה מעורב גם איגוד הכדורסל, היו אמורים לעשות לו קצת טוב בתור מי שמתריע בשנתיים וחצי האחרונות על ההתנהלות באיגוד. הוא וחברי סיעת עוז בראשה הוא עומד, היו אלו שהגישו את התלונה במשטרה לפני כשנה על העמלה המפורסמת שיצאה מחשבונות איגוד כדורסל. אבל לא טוב לו. "אני יושב היום בבית ומבזבז את החסכונות שלי. כל המאבק הזה, מעבר לכל מה שהוא עלה לי, עלה לי גם באובדן הכנסה. פגעו בפרנסה שלי", הוא אומר בריאיון ל"גלובס".

"אני עצוב. מאוד עצוב. קודם כל כי אני אזרח המדינה. אני לא אדם שחרת על דגלו להיות לוחם נגד כל העולם ואחותו. יש לי משפחה, יש לי ילדים, אישה אהובה, אמא, אחות. אני רוצה לחיות במדינה טובה. מצד שני, אני גם לא שמח שמשה קליסקי ואבנר קופל יושבים במעצר. יש להם ילדים, משפחה, וקשה לי לראות אנשים שפוגעים במטה לחמם".

- איך בעצם נודע לכם בסיעת עוז על העמלה ששולמה?

"הפעם הראשונה ששמענו על זה הייתה כשהגיע לאוזננו שמועה שאבנר קופל (יו"ר איגוד הכדורסל דאז) השיג מיליון שקל לאקדמיה לכדורסל בווינגייט. זה עבר מפה לאוזן, לא דווח בישיבת הנהלה. אחרי כמה חודשים אמרו שאלו כספים מישראל ביתנו. לא אהבנו את זה, אבל בסדר, זה חוקי, כספי מדינה. הכדורסל במצוקה, וכל הספורט סובל ממצוקה כספית, כך שכל כסף שאפשר להביא - אני בעד. מאוחר יותר כשבאנו לוועדת כספים לאישור המאזן של שנת 2012, חבר הסיעה שלנו צביקה ליבר (בעלי ברק נתניה) ראה תשלום של 98,600 שקל במאזן. ואז אנחנו שואלים 'למה זה'? המנכ"ל (יענקל'ה בן שושן) מסתכל על יו"ר ועדת כספים (דוד פריש), יו"ר ועדת כספים מסתכל על המנכ"ל - והם אומרים 'זה עמלה'. עמלה על העברת הכסף מישראל ביתנו. ואז קפצנו. רגע, על הכסף מישראל ביתנו לא דווח שצריך לשלם עמלה, זה לא חוקי! אנחנו לא מסכימים לזה! התחיל בלאגן, והם אמרו לנו תעשו מה שאתם רוצים, תלכו למשטרה. אחר כך שאלתי את פריש 'למה חתמת על הצ'ק?'. הוא ענה לי 'כי הוא (קופל) נתן לי הוראה'. אמרתי לו שאני רוצה להביא את זה לדיון להנהלה, שכל 39 חברי ההנהלה יאשרו. מספיק עם כל ההחבאות האלו. אני יו"ר דירקטוריון של חברת ספקטרוניקס. אם היית רואה את הפירוט של כל הוצאה והכנסה שם, לאיזו רזולוציות מגיעים כדי לאשר - זה בכלל לא דומה למה שקורה באיגוד, ואני מעודד שבדירקטוריון שם כל אחד ישאל את כל השאלות שהוא רק רוצה, כי ככה יותר טוב לחברה. ופה באים אנשים בישיבות ומצביעים לפי המרכז שהם שייכים אליו, ועלינו כועסים שאנחנו בודקים כל דבר וכל שורה. כשאנחנו באים לאיגוד לישיבה ומתחילים לעלות שאלות, אז אנשים אומרים 'אוווו, שוב פעם תהיה ישיבה ארוכה פה, רוצים ללכת הביתה'. אז אל תבואו בכלל. אבל בסוף אני השייגעצ, ואני המושמץ".

- הסיפור עם העמלה, כמה הוא חריג? יש עוד מקרים דוגמת אלו?

"יש עוד מקרים שהם גרועים והם לא בסדר, ועל חלקם יש כרגע תלונה במשטרה. אני לא יכול להגיד על מה, כי זו המחויבות שלי, כשגמרתי לתת את העדות שלי במשטרה".

- אתה מדבר על מקרה אחד?

"לא. הרבה דברים. אלו דברים שהעלנו בתלונה מרוכזת. התלונה על העמלה ששולמה הייתה אחת מאותה רשימה של תלונות שהעלנו, ובינתיים התלבשו רק עליה. כשבאתי לתת את העדויות, אחרי פעם-פעמיים התחילו להתמקד בכל מיני דברים, והתמקדו בשאלות סביב זה רק. ואז ביקשו ממני לשתוק".

■■■

- שילמת מחיר יקר על כל המלחמות גוג ומגוג שלך באיגוד. עבדת בתקשורת, התפרנסת, נשארת פחות או יותר בלי כלום. אתה מצטער ברמה האישית על המלחמה הזאת?

"אני טוטאלי, לטוב ולרע, כזה אני. ועכשיו יש חלק שלא אוהבים את זה. אבל אני לא מצטער על דרכי. אני כועס על אנשים שידעו כל הזמן שאני צודק, אבל עשו את כל הפעולות כדי להרחיק אותי מערוץ הספורט ומערוץ 10. העובדות הן שהייתי פרשן מוביל בערוץ חמש, אני ביחד עם רסקין וקופמן ושלמה שרף הקמנו את יציע העיתונות. הייתי בערוץ 1, אבל ברגע שעשו הסכם עם מינהלת הליגה - לפני שהחלה העונה הודיעו לי שאני לא משדר, כי מישהו מהמינהלת דאג שאני לא אשדר. להוכיח לך את זה? אני לא יכול. אנשים מסוימים באיגוד הכדורסל עשו הכל כדי לחבל בעבודה שלי בתקשורת, קופל ניסה להוריד אותי בזמנו מרדיו 103, ניסה להוריד אותי מערוץ הספורט. הוציאו כל מיני חוות דעת נגדי באיגוד הכדורסל למה אני לא יכול לשדר, נלחמו בי".

- מה יש לך בתמורה לכל המלחמות האלו?

"אין לי כלום. להיפך. אני סובל. אני מפסיד כספים. פגעו בהכנסה שלי. וכל חברי האיגוד שמסתכלים לי בעיניים - אתה חושב שבגלל זה אני אפרוש? שאני ארים ידיים? מי שלא מעסיק אותי או כמאמן כדורסל או כמנהל בספורט או כמנהל מחוץ לספורט - הוא רק מפסיד. אבל גם אני מפסיד.

"אני בעימות חריף מאוד למשל עם שמעון מזרחי. בשבוע שעבר אפילו לא הלכתי לכנס הוותיקים של מכבי, ומכבי זה הבית שלי. למה? בגלל שמעון מזרחי ובגלל מי שמנהל את ערוץ חמש (משפחת רקנאטי - בעלי מכבי ת"א וערוץ הספורט) כי הם זרקו אותי מכל המדרגות. אז אני צריך לתת להם כבוד?"

- כמה פעמים בעבר עלתה האפשרות שתקבל את תפקיד המנהל המקצועי באיגוד, כולל עכשיו, ותמיד זה נפל. ניסו לקנות באיגוד שקט ממך עם הג'וב הזה?

"אותי אי אפשר לקנות. חמש פעמים הייתי בקונסטלציה כזאת ואחרת אמור לקבל את התפקיד. בפעם האחרונה זה היה באוגוסט האחרון, כשמוישל'ה ויינקרנץ ועמירם הלוי באו אלו ואמרו לי בוא תהיה מנהל מקצועי. חמישה חודשים מנהלים איתי משא ומתן, כל יום מישהו אחר יושב איתי, ובינתיים מתחילות הדלפות נגדי. החוזה שלי עבר בין 7,000 איש כבר. עכשיו גם אם יציעו לי את התפקיד אני לא אקח אותו. לא אקח! עברתי את ההשפלה הזאת כבר מכל הכיוונים. מה שעשו לי עכשיו זה שיא השיאים - חמישה חודשים של נבזות, חמישה חודשים של השפלות, כולל מאנשים שהם כביכול חברים שלי. עד שאני לא אזכה בבחירות ליו"ר איגוד הכדורסל ואעיף משם את כולם, אני לא מתקרב לשם".

- אנשים כבר בקושי זוכרים אותך כאיש כדורסל, מתי הפכת לאחד שעסוק בעיקר בקרבות?

"אני איש כדורסל. אני רואה את כל המשחקים מהארץ ומחו"ל. אני מדבר עם מאמנים מחו"ל. אני קורא הכל. אני אחת לשבוע מעביר את קורס המאמנים בווינגייט, שהוא הקורס הכי טוב שיש היום בארץ. אני מקדיש את עצמי לחניכים. אני לומד. אני מת לאמן. מת לתרום במגרש. מת לתרום מהניסיון שלי. אבל כרגע אין לי כלום. הצורך שלי הוא לעבוד, קודם כל בשביל לעבוד ולהעסיק את עצמי. אבל גם צורך כלכלי. אני עוד לא בגיל פנסיה, וזה גיל שאני יכול להתפרנס (שרף הוא בן 63). יש לי משפחה, יש לי הוצאות. אני אמנם קם בבוקר ועושה את ההליכה שלי, אבל אחר כך יש לי המון שעות שאני יכול לתרום בהרבה דברים. המשפחה שלי מכירה אותי, אשתי מכירה את הטוטאליות שלי כבר 50 שנה. גם היא הייתה רוצה לראות אותי יותר מאושר, מאמן, עושה את מה שאני אוהב".

■■■

- חבר הסיעה שלך, שאול איזנברג, שנוי במחלוקת אצל הרבה אנשים. זה פוגע בכם תדמיתית.

"לשאול יש דברים טובים ודברים רעים. אבל בינתיים לשאול אין הרשעה פלילית. שאול הוא לא צדיק. אבל באיגוד הכדורסל יושבים כרגע לפחות 10 או 15 איש שהם הרבה פחות צדיקים ממנו. ברור לי שאנחנו מפסידים נקודות בגלל שאול, ואני לוקח את זה בחשבון. אבל אני חבר. שאול הלך איתנו כל הדרך, הוא בסיעה שלנו. אני לא אזרוק אותו. אני לא זורק אנשים מהרכבת. יכולתי כבר שש פעמים לעזוב אותו והייתי כבר יו"ר איגוד הכדורסל. אולי. אבל מה, אני אזרוק חברים שלי?! תבדוק עליי. אני חבר שאעזור לך כשתהיה במצוקה הכי גדולה. מה שאול משנה כרגע, אם יש פעולות לא חוקיות שנעשות באיגוד? מה, שאול נתן את הצ'ק לישראל ביתנו?"

- יכול להיות, גם לאור המקרה האחרון, שהמודל של ניהול עמותות בספורט פשט את הרגל?

"העמותות האלו מתנהלות לפי חוק העמותות. השאלה היא מי מפקח על קיום חוק העמותות. יש ברשם העמותות עורכת דין עם עוזרת, שאחראית על כל עמותות הספורט והדת. אני חושב שהיא מטפלת באלפי עמותות. היא לא יכולה. כשאתה שולח מכתב לרשם העמותות, התשובה מתקבלת לעתים אחרי חודשיים או שלושה, ובינתיים כבר התקיימה אסיפה כללית לא חוקית, ובינתיים כבר הצביעו עם יפויי כוח. אני לא יודע איך הם יכולים לבדוק את הדוח הכספי של אלפי עמותות".

- איזה מודל יכול לעבוד?

"מודל כמו של חברות פרטיות. שיהיה פיקוח של מס הכנסה, פיקוח של מע"מ. שיתנהל בדיוק כמו שמתנהל עסק פרטי. אין היום אף אחד שכופה את חוק העמותות. אם יש תלונה נגד עמותה, אז שיתנו מענה - כי בינתיים הסוסים כבר ברחו. יש באיגוד הכדורסל כמה אנשים שיושבים על הג'ובים שלהם, על הכיסאות שלהם - לא רק ממונים אלא גם נותני שירותים מבחוץ, שהשתלטו על העסק. הם יושבים 15 שנה, הכל קורה, והם לא אחראים לכלום. הם מריחים מראש מי האיש החזק הבא, והם משרתים אותו. הם לא משרתים את הכדורסל".

- בכל התקופה האחרונה לא היה יו"ר איגוד אחד טוב, שאתה מצטער שגרמתם לו לעזוב?

"לא. אף אחד לא היה מתאים. חלוץ אולי עשה דברים בצבא, אבל הוא לא ידע לאן הוא מגיע. ולזכותו ייאמר שהוא קם והלך. קופל לא היה צריך להתמנות בכלל כי היה ברור לאיזה כיוון הוא הולך. כולם הכירו את דרך ההתנהלות שלו במינהלת, וזה לא היה יכול לעבוד באיגוד הכדורסל. עובדה שקרה מה שקרה".

- אז מה אתה רוצה לעשות?

"אני רוצה לעשות. אני לא רוצה להיות אופוזיציה. אני רוצה ליצור. תן לי פרויקט לעשות ולרוץ איתו. אבל הכי אני רוצה לאמן. הכי נהניתי להיות במגרש. תראה אותי ביום שישי במכון וינגייט כשאני מעביר שיעור לקורס מאמנים - אני נהנה. אני חי".

- ובשאר השבוע מה אתה?

"עושה דברים אחרים של בזבוז זמן. פשוט בזבוז זמן".

■■■

מאיגוד הכדורסל נמסר בתגובה לריאיון: "האיגוד מתנהל באופן דמוקרטי ושקוף. האסיפה הכללית היא זו שבוחרת את הנהלת האיגוד בהצבעה חשאית וגם ההנהלה מתנהלת באופן דמוקרטי". מערוץ הספורט נמסר: "אנו אוהבים את צביקה שרף ומאחלים לו הצלחה".

עוד כתבות

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; חולת קורונה נוספת בישראל

מדובר באישתו של החולה שחזר לפני מספר מימים מאיטליה ● 2,867 איש נפטרו מהמחלה ו-36,822 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ארגון הבריאות העולמי: התפרצות הקורונה עשויה להגיע לכל אחת ממדינות העולם

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

סקר הסקרים

שלושה ימים לבחירות: ליברמן עדיין מחזיק במפתח להכרעה, השאלה היא מה הוא יעשה איתו הפעם

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"בברלין אני משלם כבר למעלה מעשור את אותו שכר דירה"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

שאנן סטריט / צילום: אוהד רומנו

"אחרי 70 שנים הגיע הזמן שנדע לשמוע ולהבין את הקולות סביבנו ולא נזדקק למתווכים"

שאנן סטריט מפגין נוכחות עם שיר הנושא ל"פאודה 3" ומוזיקה למחזמר "ג'נטלי", עובד על אלבום סולו לצד "הדג נחש", פעיל חברתית ועסקית, וגם לומד ערבית

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

proptech - הטמעת טכנולוגיות בעולם הנדל"ן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

2020 נפתחת בהשקעות משמעותיות נוספות ב-PropTech

שתי קרנות גדולות מצטרפות לגל ההשקעות בחברות המתמחות בהטמעת טכנולוגיות בתעשיית הנדל"ן • חדשנות בנדל"ן - טור חדש

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"