גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסכמים שנה: אלה היו האירועים הבולטים בתרבות ב-2014

הפצת האלבום של U2 למנויי אפל, אייל גולן ופרשת הקטינות, סערת עמיר בניון ועוד

בונו / צילום: רויטרס
בונו / צילום: רויטרס

הוזלה מרשרשת

"אופס... אני מתנצל היה לנו רעיון נהדר, אבל נסחפנו"

בונו, סולן ומנהיג יו 2, בעקבות הפצת אלבומם החדש בחינם ברשת למשך חודש ל-500 מיליון מנויי אפל

את המשפט שמצוטט כאן אמר בונו, סולן ומנהיג יו 2, בראיון וידיאו שהפיצה הלהקה לרשת, בעקבות המהלך שהסתבר ככישלון השיווקי-קידומי הכי גדול בפופ ב-2014. יו 2 תפרו עסקה עם אפל ואלבומם החדש נשלח במלואו לכל 500 מיליון מנויי אפל בו-זמנית ובחינם למשך חודש. אמנותית, התגובות לאלבום היו מעורבות. כותב שורות אלו חשב שמדובר באלבום הכי חלש של הלהקה, אבל מגזין ה"רולינג-סטון" בחר בו כאלבום השנה שלו. מסחרית, הכישלון היה נחרץ: לא רק שהפצת האלבום לכלל האנושות חודש מאוחר יותר, באוקטובר, הניבה מכירות מאד דלות, הכי חלשות מכל אלבומיהם. התגובות של לקוחות אפל על הפולשנות הזו לתיקיות המוזיקה שלהם היו כה נזעמות, עד שאפל מיהרה לשחרר אתר הדרכה שמסייע בהסרת השירים ממכשירי המנויים. ולא רק שמבקרים ואוהדים ביקרו את המהלך, הוא ספג גם הרבה תרעומת ממוזיקאים עמיתים, הבולט בהם ניק מייסון מפינק פלויד, שאמר: "מוזר שיו 2 לא חשו עד כמה המהלך הזה מוזיל את ערכה של המוזיקה". וכמו שהסביר בונו, כמרבית האמנים, יו 2 בסך הכול חיפשו דרך לעקוף את נתוני המכירות המתכווצים, את ההורדות הלא משולמות, ואת דעיכת מעמד האלבום כמוצר המרכזי שעליו בנויה תעשיית המוזיקה העולמית.

יו 2 הם לקוחות חדשים של המנהל הוותיק של מדונה, גיא עוזרי, והצעד הזה מול אפל היה בעצם המהלך הראשון שלו איתם. יו 2 ואפל כבר שיתפו פעולה בעבר אבל דומה שהפעם החבירה הזיקה לשני הצדדים. אפל ספגה ביקורת על כך שהיא לא עדכנית, וחוברת ללהקה שימיה הגדולים מאחוריה. יו 2 הואשמו בחדירה לפרטיות. בעיקר, המהלך הזה שידר חוסר ביטחון. הלהקה הכי גדולה של 35 השנים האחרונות עד כדי כך לא האמינה בכוח המשיכה של שיריה, עד שמסרה אותם חינם לכל העולם. אנשים ממחנה יו 2 טענו שהלהקה השיגה חשיפה בסכום שווה ערך ל-100 מיליון דולר שהייתה מוציאה על קידום ושיווק. אלא שהחשיפה לא שירתה במאום את המכירות. מזה שנים, מאז המהפכה הדיגיטלית, אלבומים חדשים של אמני-על חשובים כלכלית פחות בשל מכירותיהם ובעיקר ככרזות לקידום מסעי ההופעות שלהם. אבל גם לכישלון מובהק שכזה עלול להיות מחיר, והוא ייוודע רק כשייצאו הכרטיסים למסע העולמי שיערכו ב-2015. וכמו שציינו מוזיקאים עמיתים: אם כוכבי על עשירים כמו יו 2 מחלקים אלבומים חדשים בחינם, אילו אפשרויות נותרו לאמנים פחות מוכרים בתחרות על תשומות האוזניים של הקהל?

לפיד הפרלמנטר שכח את יאיר היוצר

"יאיר שכח"

אמני ישראל נגד יאיר לפיד (ספטמבר 2014)

מונולוגים בלתי נשכחים לא חסרים על בימת התיאטרון, אבל את המונולוג המאוד אישי וחד של ציפי פינס, מנכ"לית תיאטרון בית ליסין, מספטמבר האחרון, אפשר לנחש שיאיר לפיד לא ישכח במהרה. "יאיר שכח", הקריאה פינס, לבושה בחולצת "יאיר, מה כבר ביקשנו?!", וכיוונה את האש היישר לכיוונו של שר האוצר דאז. "יאיר שכח את השחקנים, את הסופרים, את המשוררים, את היוצרים. שכח אותי, שכח אותך. יאיר לפיד שכח את כולכם אנשי התרבות... הוא שכח שתפקידו לבנות ולא לקלקל. ויותר מכל שכח לפיד השר את יאיר היוצר שזמנו כבר עבר. את יאיר הכותב, השחקן המחזאי. מכל זה נשאר רק לפיד הפרלמנטר".

הייתה זו נקודת השיא של קמפיין האמנים "1% לנשמה" למען העלאת תקציב התרבות ל-1% מתקציב המדינה (כיום עומד על פחות מחמישית האחוז, על כחצי מיליארד שקל), שהתחיל לפני פרוץ המערכה בעזה, וחזר במלוא הכוח עם סיומה. ערב-ערב בהצגות ובאירועי תרבות בכל רחבי הארץ, הוקרא מונולוג "יאיר שכח" במטרה להגביר את הלחץ על שר האוצר, ערב סיום הסכם התקצוב האחרון בין משרדי התרבות והאוצר (2012-2014).

הקמפיין, שיתוף פעולה של ארגון השחקנים שח"ם, ארגון האמנים אמ"י, פורום מוסדות התרבות ואיגודים נוספים דוגמת הסופרים, התסריטאים והמשוררים, רשם באופן טבעי נוכחות מוגברת במדיה, כולל עמוד פייסבוק עם קרוב ל-5,300 לייקים. אבל לא רק דיבורים היו הפעם. גם בזירה הפרלמנטרית, היכן שגם עושים, פעלו האמנים, כשביוני הגיעה לכנסת משלחת שכללה בין היתר את יו"ר שח"ם - השחקן אוהד קנולר, ואת השחקנים דרור קרן, שרה פון-שוורצה ונורמן עיסא.

בסוף יולי, הונחה על שולחנו של יו"ר הכנסת הצעה לתיקון חוק התרבות ובמסגרתו ב-2015 יעלה תקציב התרבות ל-0.3% מתקציב המדינה, וכך בעשירית האחוז מדי שנה עד ל-2022, אז יגיע ל-1% ויתקבע. על הצעת החוק חתומים לא מעט ח"כים שספק אם ימצאו את מקומם בכנסת הבאה, ופה כנראה גם טמון המלכוד הקבוע של כל ניסיון לייצר המשכיות בציבוריות הישראלית. משרד האוצר, עדיין עם לפיד בראשותו, אמנם "נזכר" והגיע באוקטובר להסכם חדש עם האמנים, שבמסגרתו, בין היתר, יגדל תקציב התרבות ב-120 מיליון שקל ב-2015 (הישג לא מבוטל). אבל מאז כידוע נפלה הממשלה, ומה שוות כעת התחייבויותיו של שר אוצר לשעבר לשרת תרבות שפורשת מהחיים הפוליטיים, כולם מוזמנים לנחש.

ואולי זו בכלל שעת כושר. דווקא עכשיו, כשבחירות על הפרק, אפשר שהאמנים ינצלו את ההזדמנות על מנת לתבוע 1% לנשמה מכל אלה שמבקשים את קולנו - לרבות הרצוג, כחלון ולפיד הפרלמנטר - אמירה ברורה בכל האמור לתקצוב החסר של תרבות במדינת ישראל. חזון כבר יש, וגם הצעת חוק. עכשיו רק צריך מפלגת שלטון שגם תתחייב אליהם ולא תשכח גם להגשים.

הריאליטי השם

"אין פה מזוזה? אני לא נכנס!"

נסים גרמה, "בוליווד" - פרק 1

אתם יכולים להגיד על תוכניות הריאליטי מה שאתם רוצים, אבל רק אל תגידו שאין להם אלוהים - כי אולי אין להן קב"א, אבל יש להם קב"ה!

הנציג הכי אותנטי של התופעה על המסך בימים אלה הוא נסים גרמה, "ידידו" של הנשיא-לשעבר שמעון פרס (זה לא שבאמת רציתי לכתוב את זה, אבל האיש לא נותן לאף אחד לשכוח את אותה ידידות מופלאה): עוד בקושי הספיק הריאליטי החדש לרצד חמש דקות על המסך וגרמה היה מעורב כבר בשתי תקריות בעלות אופי דתי: הוא סירב להיכנס למקדש מקומי, ואחר כך - סירב להיכנס לחדר שלא נקבעה בו מזוזה.

חנה ושבעת בניה יכולים לצאת לפרסומות - קם להם יורש שמוכן להקריב קריירה מפוארת בקולנוע ההודי על קידוש השם.

התופעה המדוברת, שהתעצמה ב-2014, הייתה יכולה להיות מצחיקה, אלמלא היה זה כה עצוב: עוד ב"חי בלה לה לנד" סירבו חלק מהמתמודדים לישון בבית שצלב היה קבוע על אחד מקירותיו, בלי לתת את הדעת בכלל על כך שהם מתארחים בבית נוצרי. אבל עזבו את כל ה"לה-לות" - פורמט שבו מלכתחילה נלקחים טיפוסים מאותגרים סביבתית למשימה של השתלבות במרחב. מה עם "המירוץ למיליון" למשל, זה שבו אין משימה מפחידה שבה לא יקדימו המתמודדים איזה "שמע ישראל" לכניסה לכלוב עם ג'וקים נניח או איזה "אין עוד מלבדו" כקריאת גיל בעת ניצחון. אפשר לצחוק עד מחר משתי נשים צעירות (ומשעשעות בסך הכול) כמו הצמד מעיין ובת-אל (שהשתתפו בשתי התוכניות דלעיל), שבטוחות כנראה שהיושב במרומים עושה זאת על כורסת טלוויזיה ומשלטט את דרכו בין תוכניות הריאליטי השונות כדי להחליט מי ינצח בהן, אבל בשלב כלשהו החיוך קופא: כל "גוי" הוא מטרה לחיצי לעג, בעברית כמובן, לבל יבין שצוחקים לו בפניו. כל צלב מבריח את המשתתפים מפניו כאילו היו ערפדים, כל טיול בחו"ל הופך למסע התרסה, לאצבע בעין הגויים.

אפשר לקחת את כל העניין בהומור, למרות שלא יכול להיות שאין לו קשר להרעה ביחסי ישראל והעמים.

אפשר כמובן לטעון שאין זה משנה מה יאמרו הגויים - משנה מה יעשו היהודים. הבעיה שמה שהם עושים בינתיים הוא טלוויזיה שמעודדת פחד מהעולם, כן - בדיוק אותו עולם שמשתתפי תוכניות הריאליטי רוצים להצליח בו כל-כך.

העם עם הגולן

"אלה שרקדו לי על הדם לא היו מזרחים. האשכנזים - הם קרעו אותי"

אייל גולן בראיון ל"ידיעות אחרונות" על פרשת הקטינות

הציטוט המפורסם ביותר של אייל גולן איננו מהשנה, אלא מראיון שהעניק לפני מספר שנים למוסף "7 לילות" של ידיעות אחרונות, ובו הסביר כי התשוקה לאשתו דאז, הדוגמנית אילנית לוי, שכמוה כתשוקה ל"סטייק" אינה עומדת בסתירה לצורך שלו ב"לחם עם שוקולד". השנה, כשנחשפה פרשיית בעילת הקטינות והדחתן לסמים, התברר כי הדימוי, לכאורה, כלל במהותו גם חצי פיתה עם ממרח שוקולד וטרופית.

גולן, שהעיד במשטרה כי לא ידע את גילן האמיתי של הילדות, יצא מהפרשה בשלום, וכך גם אביו, שהיה, כך על-פי גולן, הרוח החיה בפרשה. כעת, היה עליו לשקם את תדמיתו הציבורית, שפגעה באורח ניכר בהכנסותיו: מהופעות ומתוכנית הטלוויזיה בכיכובו שירדה מן המרקע ("אייל גולן קורא לך") וכן מהשתתפותו בתוכנית "הכוכב הבא" שבה שימש כשופט. איך משקמים את התדמית? גולן פנה לאפיק הקיפוח העדתי. "(העיתונאים) האשכנזים - הם קרעו אותי", קבל גולן, במטרה לסחוט הזדהות מקרב מעריצים ממוצא מזרחי, על-ידי הצגתו העצמית כקורבן לגזענות. זהו פטנט זול ויעיל, מבחינתו של גולן, שמאז חלוף הפרשה חזר למעמדו הקודם.

אך עבור הורים לנערות מתבגרות, הסיוט לא נגמר.

הנה הן הבחורות

"לצערנו, אנשים לא קונים אמנות של נשים"

בעלה של הציירת מרגרט קין, בסרט החדש של טים ברטון, "עיניים גדולות"

"לצערנו, אנשים לא קונים אמנות של נשים", אומר בעלה של הציירת מרגרט קין, בסרט החדש של טים ברטון, "עיניים גדולות", וגונב את הקרדיט על ציוריה (לטובת כלכלת המשפחה, כמובן). הסרט מבוסס על סיפור אמיתי ובמרכזו מאבק מר על זכויות היוצרים. קין, שעדיין חיה כיום, ציירה בשנות ה-60. אולי אם הייתה פורצת היום, המצב היה שונה, אך עד כמה?

אנשים קונים גם קונים אמנות של נשים, וכבר אי אפשר להתעלם מהנוכחות הנשית הדומיננטית בעולם האמנות. אולם כמו בענפים אחרים, גם כאן לא מספיקות 100 שנות פמיניזם לצמצום הפערים.

מוכיחים זאת יותר מכול מחירי ה"אולד מאסטריות" מקרב הנשים. אלה כמובן צעירות בכמה מאות שנים מציירי הרנסנס, אז נשים לא ציירו. אולם גם בהשוואה לבני דורן, ואפילו באמנות עכשווית, מחירי יצירות של נשים מדשדשים הרחק מאחור לעומת שיאי המחיר של האמנים היקרים בעולם.

בחודש נובמבר 2014 נשבר שיא המחיר ליצירה נשית במכירה פומבית. ציור של ג'ורג'יה אוקיף האמריקאית, משנת 1932, נמכר בסותבי'ס ניו יורק ב-44.4 מיליון דולר, הרחק מעל לשיא הקודם, שעמד על 12מיליון דולר, ליצירה של ג'ואן מיטצ'ל.

בין האמניות בעלות היצירות היקרות ביותר נמנות לואיז בורז'ואה, שהלכה לעולמה לפי כשנה והאמנית היפנית בת ה-85 יאיואי קוסמה, שכל עבודותיה משולבות במוטיבים של נקודות. הצלמת סינדי שרמן נמצאת בין האמניות היקרות בעולם וגם האמנית הבריטית טרייסי אמין, שעבודתה "המיטה שלי" נמכרה השנה ב-3.8 מיליון דולר בכריסטי'ס לונדון. סכום לא רע, אך עדיין הרבה פחות ממחירי יצירותיו של דמיאן הירסט, למשל, שצמח יחד איתה בשנות ה-90.

10 היצירות היקרות ביותר של נשים בעולם

שבוע סוף

"תעשיית האופנה שלנו יכולה להיות מכרה זהב. מה שעשינו בחו"ל בתחום הטלוויזיה זה כאין וכאפס לעומת מה שאנחנו יכולים לעשות באופנה"

מוטי רייף, המפיק של שבוע האופנה "גינדי תל-אביב", מתוך ראיון ב"גלובס"

אלפי אורחים, מעצבים, סלבריטאים, קניינים ואנשי תקשורת, גדשו את שבוע האופנה "גינדי תל-אביב", שהתקיים בחודש מרץ השנה, בפעם השלישית ברציפות. כשבעה מיליון שקל הושקעו באירוע החגיגי (על-ידי "גינדי השקעות" ו"הריבוע הכחול נדל"ן"), שכלל שרשרת של 22 תצוגות אופנה שהתקיימו במשך שלושה ימים גדושים. באירוע השתתפו מיטב המעצבים המקומיים החשובים שיש לתעשייה המקומית להציע וכצפוי, היה זה אירוע מרשים ביותר בהפקתו ובגודלו, שהוכיח שוב שיש כאן תעשיית אופנה יוצרת, מוצלחת ומשמעותית, שצריך וראוי להשקיע בה ולטפח אותה.

אין ספק שקיומו של שבוע אופנה בתל-אביב הוא אירוע חשוב ומבורך במונחים של הכרה בינלאומית וגאווה, אבל מעבר לעניינים של אופנה ויופי, אחרי ששבוע אופנה שלישי מאחורינו, אפשר סוף סוף לכמת אותו גם במונחים עסקיים-גלובליים. לשבוע האופנה הגיעו 40 קניינים, מפיצים ומשווקים מחו"ל במימונם של מכון הייצוא והתאחדות התעשיינים, ביניהם משווקים של רשתות מכל העולם, שביצעו הזמנות בפועל ממעצבים מקומיים שונים, המסתכמות, על-פי הגורמים האחראיים, ביותר ממיליון דולר.

והיו גם משווקים מקומיים (המפיצים למדינות ספציפיות), ממדינות שונות מכל העולם כמו קנדה, ארה"ב אנגליה, גרמניה, אוסטריה, איטליה, אוסטרליה ועוד, שנחשפו לקולקציות של המעצבים שהציגו בשבוע האופנה, כשביקרו בחללי העבודה של מעצבים מקומיים שלא הציגו על המסלול. גם כאן נרשמה הצלחה גדולה מאוד.

לאור כל זה, מתבקש לצפות שאולי סוף סוף גם הגישה הממשלתית תשתנה, במטרה להכיר בפוטנציאל התעשייתי של האופנה המקומית ולספק לה רוח גבית-כלכלית, בדיוק כפי שעושה היום כמעט כל מדינה מערבית. יהיה מעניין לראות איזו תמיכה ממשלתית ותוצרת מקומית יביא איתו שבוע האופנה "גינדי תל-אביב" בשנת 2015.

מערבב את הטייח

"מספיק עם הצביעות, יש לי השראה על-ידי מקרי הרצח האחרונים"

עמיר בניון, בראיון ליעל דן בעקבות הסערה סביב שירו "אחמד אוהב ישראל"

הציטוט הנ"ל לקוח מתוך ראיון של בניון בתוכנית הצהריים של יעל דן, יממה לאחר פרסום שיר חדש שכתב - "אחמד אוהב ישראל". עם פרסום השיר, הרשתות החברתיות, כמו גם כלי התקשורת הארציים, געשו. במקביל לטענות על כך שלימון הכישרון של בניון נסחט עד תום, יש שמצאו לנכון, ובצדק, להחמיא לזמר על הכישרון השיווקי שלו, שליחו לא נס: בניון יודע את נפש בהמתו. ולכן הוא פוסע בשביל ההסתה - מילים ישירות, לחן קליט, מסר אלים, וקהל נאמן.

לא חלף יום מאז שחרר את "אחמד אוהב ישראל", וכבר בניון מציג עצמו, כשם שירו החדש, כ"אויב המדינה". הפער בין כותרת השיר לבין המילים עצמן, מעיד על הטקטיקה הפרסומית: מצד אחד - מנהיג, דובר ההמונים, מצד שני - ההצטנעות המעושה.

מתוך "אויב המדינה": "מותר לך לצעוק 'מוות ליהודים' ולקטן כמוני אסור לשיר שירים. לך מותר להניף דגל של מדינת טרור, בימינו זה אפילו באופנה אם אתה מעט נאור. בשם האל, מותר לך לשפוך דמים ואני, הקטן שבאנשים, אסור לי לומר כמה מילים. אם רוצח הפך לקרבן, ואני הפכתי לרוצח בזוי. לא נשאר לי הרבה מה לומר, אני חי בעולם מפחיד ולא שפוי".

בהודעה שהוציא בניון, הוא כתב כך: למען הסר כל ספק, השיר, "אחמד אוהב ישראל", נועד להביע תחושות בלבד, ולא קורא לאלימות כלשהי כלפי שום אדם. אנו נגד אלימות באופן מוחלט, ואילו היינו אלימים, לא היינו שרים שירים כואבים".

בשבוע שעבר הוציא בניון עוד שיר מהסוגה הזו - "סוף העולם" שמו, והתחזית האפוקליפטית של בניון, היא בחירתו של יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש מפלגת העבודה, כראש ממשלה. תמונה זו, ממנה בניון חושש היא של עולם הבא אל קצו. "איך נוכל לשרוד כשלראש הממשלה קוראים בוז'ון" - זהו המוטו של בניון, והמוטו חוזר על עצמו, בהטיות כינויו של הרצוג, שוב ושוב. יש לקוות שבניון ימשיך להשקיע בסוגה הזו אותה הוא יצר. שכן עוד שיר או שניים, הוא עשוי להפוך לפרודיה אפילו בקרב מעריציו.

סיכום תרבות

עוד כתבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסאני יבואנית סמסונג

לדברי העובדים, המשבר בסאני נגרם נוכח מבוי סתום וגרירת רגליים של ההנהלה במשא-ומתן להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

שלום לחיאני / צילום: תמונה פרטית

"יותר מדי אנשים גוזרים עליי קופון"

שלום לחיאני, בן 54, עצמאי מזה כשמונה שנים בתחום הטלוויזיה והקולנוע "ההוצאות הקבועות שלי הם הבעייתיות ביותר" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • שלושה תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים ופתאום מישהו כיבה את האור"

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות מינוריות בפתיחה בתל אביב; טבע מאבדת 2%

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות קלות: הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו כ-0.1% ● אתמול ננעל המסחר בבורסה של תל אביב במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%

לוגו: האח הגדול

HOT שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד HOT, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

ראשי מפלגות הכנסת ה-22 לצד נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון / צילום: דוברות הכנסת

מתקרבים לסבב ג': הונחה הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22

לאחר שאפסו הסיכויים להרכיב קואליציה בפרק הזמן, מתכוונים בכנסת לשנות את סעיפי הפיזור כך שהבחירות לא יערכו תוך 90 ימים, אלא יוקדמו ליום 2 במרץ 2020 ● בפרק המימון של מערכת הבחירות, שילבו הח"כים מספר הוראות שיאפשרו להם להשיג תקציב לבחירות, אחרי שכל המפלגות נטלו הלוואות בשנה האחרונה וטרם החלו להחזירן

 

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות