ר"מ יוון מבקש מהנושים הלוואת גישור עד חודש יוני

(עדכון) - היום החלו 3 ימי דיונים בפרלמנט היווני ותיחשף התוכנית הכלכלית של הממשלה החדשה ביוון ■ השיא יגיע ביום רביעי - "18 מול 1" בפגישת שרי האוצר של גוש האירו בבריסל

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס יציג היום (א') בפני הפרלמנט היווני את התוכנית הכלכלית שלו, כשברקע מחלוקת חריפה בין יוון לגרמניה. בנאום שנשא הערב בפני הפרלמנט לפני הצגת התוכנית ציפראס אמר למחוקקים כי הממשלה מחפשת הלוואת גישור שתעניק ליוון "אוויר לנשימה" ומימון שיאפשר לה לפעול לפחות עד חודש יוני, כאשר להערכתו עד אז הממשל יגיע להסכמות עם הנושים של המדינה לגבי הסדר חוב חדש.

לפי פרסום ברויטרס, ציפראס צפוי לומר בהמשך כי יוון אינה מוכנה לקבל יותר כספי סיוע ויקרא לשים סוף לתוכנית הצנע, שהיא תנאי לקבלת סיוע מאירופה."יוון מציעה את ההצעות שלה ומפסיקה לקבל הוראות באמצעות דואר אלקטרוני", אמר ציפראס בפתח נאומו. בחלק השני של נאומו, הוא יפרט את ההטבות הכלכליות שבכוונתו לתת לעם היווני.

מנהיגי אירופה ומשקיעים מסביב לעולם יעקבו מקרוב אחר נאומו של ציפראס, כשעל הפרק תסתיים בסוף החודש תוכנית הסיוע ליוון וכדי לקבל עוד סיוע יוון צריכה להגיש בקשה ולהמשיך בתוכנית הצנע. סך החוב של יוון לנושים האירופים עומד על כ-240 מיליארד אירו.

ביום רביעי: פסגת חירום באירופה

בסוף השבוע הודיעה יוון שלא חסר לה כסף - בניגוד לפרסומים בימים האחרונים על כך שהמדינה תתרושש לחלוטין בעוד 3 שבועות אם לא תקבל סיוע חירום.

לאחר הפגישה הצוננת בשבוע שעבר בין שרי האוצר של יוון וגרמניה (שבסיומה הכריז שר האוצר הגרמני שהשרים הסכימו שלא להסכים ובתגובה אמר עמיתו היווני שהם אפילו לא הסכימו על כך), הודיעה בסוף השבוע יוון כי היא לא תסכים לקבל עוד סיוע בתנאים הישנים ודורשת לשים קץ לתוכנית הצנע ולחלק מהרפורמות שבוצעו ב-4 השנים האחרונות כתנאי לקבלת סיוע.

כעת, הפוקוס עובר לפרלמנט היווני, שם ייפתחו היום 3 ימי דיונים על התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה ציפראס, שיציג כאמור את המתווה שלו להסדר חוב ו"תספורת" לנושים האירופים. ביום ד' תכונס פסגת חירום בבריסל בהשתתפות שרי האוצר של האיחוד האירופי, שיש מי שכבר הגדיר אותה "18 מול 1", כלומר שר האוצר היווני מול כל עמיתיו האירופים.

"נציג הצעה ברורה ביום רביעי", אמר שר האוצר היווני יאניס ורופאקיס. יוון צריכה לבצע החודש תשלומי ריבית ב-2 מיליארד אירו ואמורה להחזיר בחודש הבא לקרן המטבע הבינלאומית עוד 1.5 מיליארד אירו.

כאמור, בימים האחרונים הועלו חששות שמא יוון תגיע לחדלות פירעון בסוף החודש, אולם סגן שר האוצר דימיטריס מרדס מסר כי "במהלך המו"מ עם עמיתינו האירופים לא תהיה בעיית נזילות. אבל זה לא אומר שלאחר מכן לא תהיה בעיה".

כאשר נשאל סגן שר האוצר היווני אם יוון תסבול ממשבר אשראי במידה והשיחות ייגררו לחודש מאי, ענה שהוא לא מעריך שהמו"מ יימשך כל-כך הרבה זמן. "גם אם זה יקרה, נמצא כסף", סיכם.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988