יוון מוכנה להתפשר: אלה 6 הדרישות העיקריות של יוון מאירופה

מההצעה עולה כי יוון מוכנה להשלים 70% מהרפורמות ולגבש עוד 10 רפורמות עם ה-OECD ■ דורשת חבילת סיוע לשכבות החלשות במדינה ■ שמועות בשוק: יש הסכם בין יוון לאירופה - כולל הפרטת נמל פיראוס באתונה

יאניס ורופאקיס שר האוצר של יוון / צילום: רויטרס
יאניס ורופאקיס שר האוצר של יוון / צילום: רויטרס

יאניס ורופאקיס, שר האוצר של יוון, יציג מחר (ד') בפסגת החירום של האיחוד האירופי 6 דרישות עיקריות במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה של ממשלת יוון.

ההצעה היוונית פורסמה היום (ג') בסוכנות הידיעות היוונית ANA-MPA, והיא כוללת את 6 הדרישות העיקריות הבאות:

■ הלוואת גישור שתממן את ממשלת יוון עד שיושג הסכם רחב יותר.

■ השלמת 70% מתוכנית הרפורמות הנוכחית.

■ גיבוש 10 רפורמות נוספות בתיאום מול ה-OECD.

■ הפחתת החוב הלאומי של יוון.

■ יוון תנהל עודף תקציבי של 1.5% מהתוצר לעומת 3% כפי שדורשת אירופה.

■ אישור חבילת הקלות לשכבות החלשות ביוון, שעלותה קצת פחות מ-2 מיליארד אירו.

יש לציין כי הדרישות נראות סבירות למדי, בייחוד נוכח ההצהרות האחרונות של ר"מ יוון אלכסיס ציפראס ושר האוצר שלו, שנראו קיצוניות למדי. הדרישות נראות כנכונות של יוון להתפשר במו"מ מול אירופה, מה שמוביל לעליות בשווקים (החוזים העתידיים בוול סטריט עולים כ-0.6% ומדדי אירופה עד 1.2%).

בשוק ישנן שמועות כי יוון השיגה הסכם עם אירופה והסכימה גם להמשיך עם תוכנית הפרטת נמל פיראוס באתונה - אחד הנמלים הגדולים באגן הים התיכון.

"היוונים נכנסו למו"מ בעוצמה ועד מהרה הבינו שהמצב גרוע יותר מכפי שהעריכו והם נתקלו בחומת בטון", אמר לסוכנות בלומברג אריסטידיס האציס, פרופ' למשפטים באוניברסיטת אתונה. "מהר מאוד הם עשו סיבוב פרסה. ורופאקיס החל לשפוך מים לתוך היין שלו".

תשואות האג"ח הממשלתיות של יוון יורדות בעקבות ההצעה היוונית. תשואת האג"ח ל-10 שנים יורדת ב-50 נקודות בסיס ל-10.2%. בורסת יוון עולה בכ-6.8%.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988