גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנת שיא לטוטו: ההכנסות המריאו ב-33% ל-2.557 מיליארד ש'

"הבנק" של הספורט הישראלי דיווח על עוד שנה מצוינת ■ אבל לא מעט שאלות עומדות פתוחות: האם שיעור הרווח הנמוך מהימורי סוסים היה שווה את האופרציה? ואם הרווח זינק ב-14%, למה החלוקה לענפי הספורט עלתה בפחות מ-10%, וההשקעה בפועל במתקנים ירדה?

טופס הימורים על מירוצי סוסים בתחנת טוטו בהרצליה / צלם: אלון רון
טופס הימורים על מירוצי סוסים בתחנת טוטו בהרצליה / צלם: אלון רון

1. השורה התחתונה. גם ב-2014 השורה התחתונה של הטוטו היא מצוינת והגרף ממשיך לנוע כלפי מעלה: ההכנסות הסתכמו ב-2.557 מיליארד שקל, שיא כל הזמנים וזינוק של 33% בהשוואה לשיא של 2013. כך עולה מהדוחות שפרסמה היום (ד') מועצת ההימורים. בקצב הזה, החזון עליו הצהירו ראשי הטוטו לפני שנתיים - "הכנסות של 3 מיליארד שקל תוך שלוש שנים" - נראה ריאלי מאוד.

הגידול בהכנסות ממשיך להטיב בעיקר עם המהמרים, שנהנו מנתח של 1.69 מיליארד שקל שחזר אליהם בצורת פרסים (66% מההכנסות). בניכוי הוצאות תפעול ומכירה, שיווק ופרסום, הוצאות לחסויות ספורט, הוצאות הנהלה וכלליות - הרווח הנקי של הטוטו בשנת 2014 עומד על 479 מיליון שקל, עלייה של 14%.

כמה סיבות עיקריות הביאו לעלייה בהכנסות: הראשונה היא המגה-אירוע של קיץ 2014, המונדיאל בברזיל, שהיה אחראי באופן בלעדי להכנסה של 339 מיליון שקל (הגמר בין גרמניה לארגנטינה ייצר לבדו 20 מיליון שקל). כל 10 ההימורים המכניסים ביותר של השנה החולפת הם משחקים מגביע העולם בברזיל (במקום ה-11 גמר הצ'מפיונס ליג); סיבה נוספת לעלייה בהכנסות היא ההימורים על מרוצי סוסים תחת המותג רייסר שאחראים ל-262 מיליון שקל, כ-10% מכלל ההכנסות של הטוטו בשנה החולפת.

לעליית ההכנסות אפשר לייחס גם את ההגדלה המשמעותית באפשרויות הימורי ה"סינגל" בשנה האחרונה, בתוספת לשיפור מסוים ביחסי ההימורים (שעדיין נמוכים ביחס לאלו שמציעות הסוכנויות מרחבי העולם).

הכנסות הטוטו 7 שנים אחרונות

2. כמה כסף נשאר לספורט? מתוך רווחי הטוטו, כלל ענפי הספורט (איגודים ואגודות) זכו לקבל 273 מיליון שקל. את הסכום הגבוה ביותר קיבל ענף הכדורגל - 108.7 מיליון שקל, מתוך זה כ-68 מיליון שקל בצורת הסכם השיווק המפורסם; ענף הכדורסל נהנה מ-48.1 מיליון שקל, אחריו ענף הכדורעף שממשיך לצמוח ולגדול וכבר זכה בשנה החולפת לסכום של 14.3 מיליון שקל; את החמישייה הראשונה משלימים הכדוריד עם 10.1 מיליון שקל וענף ההתעמלות עם 7.4 מיליון שקל.

הסיבה לזינוק בהקצבות הטוטו למספר ענפים מצומצם היא תולדה של ועדת לובצקי שתיעדפה 10 ענפים שבאו לידי ביטוי בסכום כולל של 13.7 מיליון שקל, בנוסף להקצבות הבסיס שלהם.

איזה עוד כסף חזר לספורט? ההשקעות בפועל במתקני ספורט הסתכמו בשנת 2014 ב-215.6 מיליון שקל, ירידה לעומת 2013 אז הושקעו במתקנים 232 מיליון שקל.

3. מי עוד מרוויח יפה? הגידול במחזור שווה גם לא מעט כסף ל-1,600 בעלי התחנות שפזורים ברחבי הארץ. על-פי ההסכם עם הטוטו, בעלי התחנות שמפעילים הימורי ווינר וטוטו מקבלים כ-8% מסך ההכנסות שמיוצרות אצלם (ההכנסות שלא כוללות הימורי אונליין). בשנה האחרונה סכום זה היתרגם לבעלי תחנות הווינר לכ-160 מיליון שקל. בנוסף, על-פי הסכם עם מפעילי תחנות הימורי הסוסים - אלו שמפעילים את מותג ה-Racer מקבלים כ-3.5% מסך ההכנסות על הימורי הסוסים.

4. איך ועל מה האנשים מהמרים? הווינר ממשיך להיות המותג המוביל, והיה אחראי ל-85.7% מכלל ההימורים של הטוטו (2.19 מיליארד שקל בסה"כ נכנס מהווינר); הימורי הסוסים הפכו להיות המותג השני הכי מכניס עם 10.3% (262 מיליון שקל), בעוד שמותג הטוטו-16 הישן ממשיך ונכחד והיה שווה בשנה החולפת רק 3.9% מההכנסות (101 מיליון שקל).

למרות האפשרויות להימורים באינטרנט ובסלולר, הציבור הישראלי ממשיך להיות שמרן: כ-87.3% מכלל ההימורים עדיין מבוצעים פיזית בתחנות הטוטו הפזורות ברחבי הארץ, כאשר הימורים אונליין מחולקים בין 6.8% באתר האינטרנט ו-5.8% באפליקציה הסלולרית.

הימורים

על-פי הטוטו, המשחק המועדף באופן ברור הוא כדורגל - 75.4% מכלל ההימורים בשנת 2014 הם על כדורגל; הימורים על כדורסל הכניסו 21.6% מהסך הכל; מכאן והלאה מתחילים הפירורים - הימורי טניס שווים 1.5% מכלל ההכנסות, הימורי כדוריד 1.1%, בייסבול 0.2% ופוטבול אמריקאי 0.1%.

ועוד נתון: למהמרים, משום מה, יותר קל להוציא את הכסף דרך הסלולר - טופס ווינר ממוצע בסלולר עומד על 89 שקל, לעומת 64 שקל לטופס ממוצע באינטרנט.

5. שאלות ותהיות. א. מה הסיבה לכך שההכנסות המריאו ב-33% תוך שנה (מעל 630 מיליון שקל) אבל הרווח הנקי עלה ב-14% בלבד? כמה סיבות: הראשונה, הטוטו נהנה אמנם לפרסם את התוצאה הסופית של העלייה בהכנסות אבל הוא מעדיף להצניע את העובדה שכמעט 10% מההכנסות שלו מגיעות מהימורי סוסים. אוקי, מה הבעיה עם זה? הרווח על הימורי סוסים הוא נמוך משמעותית. למה? קודם כל כי הטוטו הוא לא זה שקובע את היחסים אלא המפעיל הזר שהוא קשור אליו, כך יוצא שההחזר למהמרים עומד על כ-80%. בנוסף יש להוריד כ-4% מההכנסות שהולכות למפעיל הזר שזכה במכרז; עמלה לבעלי תחנות עוד 3.5%; אל זה מוסיפים הוצאות פרסום, משכורות, תפעול, עלויות הטרמינלים שהוצבו בתחנות וכו' וכו', ומכל האופרציה הזאת הרווח שנשאר ביד הוא פחות מ-7% במקרה הטוב.

האם הרייסר שווה את המאמץ? בוא נציג את זה ככה - הרווח התפעולי שייצרו הימורי סוסים בכל שנת 2014 (כ-18 מיליון שקל) שווה פחות או יותר לרווח התפעולי שמייצר הווינר בשבוע וחצי.

סיבה נוספת לפער בין העלייה החדה בהכנסות לבין העלייה המתונה בשורת הרווח: ההכנסות מפעילות בשוק ההון ("הכנסות מימון") היו נמוכות השנה ביותר מ-30% בהשוואה להכנסות שהטוטו התרגל אליהן בכל אחת מהשנתיים שלפני כן; וכמובן - עלייה בסעיפי הוצאות: העיקרית ביניהן היא זינוק חד של כ-25% בתוך שנה בסעיף הוצאות תפעול ומכירה.

ב. האם מספיק כסף הולך לענפי הספורט? בוא נשאל את זה אחרת - אם ההכנסות עלו השנה ב-33% והרווח הנקי עלה ב-14%, למה שיעור העלייה בכסף שמוקצה לכל ענפי הספורט ב-2014 הוא 8% בלבד? ולמה ההשקעה בפועל במתקני ספורט ב-2014 ירדה ב-8%? קונסטנצה, איפה הכסף? (התשובה: ביתרות המזומנים העבות מאוד של הטוטו ששוכבות בבנק ובתיקי ההשקעות שמנהלים עבורו, ב"פרויקטים עתידיים"/מטרות פוליטיות שונות כגון "פרחי ספורט"/העברת הרפורמה בכדורגל/בכספים שנשמרים בצד למתקנים שבנייתם מתעכבת).

ג. האם הטוטו צריך להמשיך ליהנות מבלעדיות בפרסום על כל מה שזז בספורט הישראלי? השבוע התקיים גמר גביע "ווינר" סל בין מכבי ת"א להפועל ירושלים; במקביל התקיים משחק מליגת "ווינר" בכדורגל; וגם גמר גביע המדינה "ווינר" בכדוריד. בהמשך השבוע התקיים מחזור בליגת "ווינר" סל, והנה כבר החלו ההכנות למרתון "ווינר" ירושלים, ולא מזמן הסתיימה אליפות ישראל בטניס בחסות "ווינר". החודש ייחנך היכל "טוטו" חולון, אצטדיון "ווינר" באר שבע בשלבי הקמה סופיים, אצטדיון "טוטו" בעכו כבר עומד, לא מזמן נחנכה בווינגייט בריכת ווינר או טוטו, מי בכלל זוכר. הטוטו מחזיק שטחי פרסום אדירים בתוך האצטדיונים, על החולצות של השחקנים, והשנה אפילו על כדורי המשחק (בליגה בכדורסל). תמצאו מדינה אחת בכל העולם שמפעילה פטנט מגוחך שכזה.

הטוטו כבר זכה פעם אחת (יותר מדי) מהמדינה בכך שהוענקה לו הזכות להיות מונופול. התפקיד שלו הוא לסייע בבניית מתקנים ולהעביר כסף לענפי הספורט גם אם יקבל או לא יקבל את השם "טוטו" על הגג של האצטדיון או האולם. הגיע הזמן שהטוטו ימצא מודל פרסומי-שיווקי צנוע שיפנה את הדרך למגזר הפרטי.

6. היו"ר קורא את חולדאי סדר. מלבד הצגת הנתונים הכספיים, ראשי הטוטו התייחסו היום לשאלות בוערות נוספות. אחת מהן הייתה בנוגע לשדרוג שעומד לעבור אצטדיון בלומפילד. על-פי התכנון, הפרויקט שעלותו צפויה לעמוד על כ-160 מיליון שקל - יגדיל את כמות מקומות הישיבה ביציעיו של המגרש היפואי לכ-24 אלף. אבל "לגוש דן מגיע אצטדיון ברמת סמי עופר", טען יו"ר הטוטו צחי פישביין, "וכל ניסיון לקחת את בלומפילד ולשדרג אותו, על כל הבעיות בדרכי הגישה והחניה, לא יביא את מה שגוש דן צריך. אני קורא לראש עיריית תל-אביב, שיפסיק להיות ראש עירייה רק של תל-אביב, יש לו אחריות על כל גוש דן, שימצא מקום - יחד עם ראש עיריית ר"ג - ויקימו אצטדיון ברמה של סמי עופר. מי שצריך להרים את הכפפה הוא ראש עיריית תל-אביב. זה נכון גם להיכל הספורט ביד אליהו, אנחנו לא רוצים להישאר תקועים במתקנים שהיו נכונים ללפני 40 שנה".

על המועצה העליונה לספורט, שהקמתה הורידה מסמכויות הטוטו, מתח פישביין ביקורת מרומזת: "אני יכול להגיד שמהיום שזה קם ועד היום לא ראינו מהם החלטות מהותיות. אני חושש שהרבה כסף שמיועד ל-2015 יישאר בטוטו ולא יושקע במתקנים. קצב קבלת ההחלטות שלהם, ומה המדיניות והאם זה הגוף הנכון לעשות את זה - זה עומד במבחן".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב-יפו אינה זקוקה לציונים מיו"ר הטוטו על איכות מתקני הספורט שלה. להזכירו, רק לפני מספר שנים השתתף הטוטו, יחד עם העירייה, בשידרוג היכל "מנורה מבטחים.

"לגבי בלומפילד - העירייה מתכוננת לשפצו בעלות של כ-190 מיליון שקל בשנה הקרובה ללא כל סיוע מהטוטו. יתרה מכך, העירייה בנתה את היכל הדרייב אין בכוחות עצמה ללא עזרת הטוטו. לעומת זאת, האצטדיונים המהווים את פרוייקטי הדגל של הטוטו, בחולון ובבאר שבע, עדיין לא נפתחו על אף שבנייתם החלה לפני תחילת הקמת הדרייב אין".

עוד כתבות

קשישה ישראלית עם מטפלת זרה / צילום: שלומי יוסף

מחדל בתי האבות: דיירת שישית ממשען מתה לאחר שנדבקה בקורונה

האישה, בת 84, סבלה ממחלות רקע ● מניין החולים בישראל הוא 7,851, ו-46 מתו מהנגיף ● בשעות הבוקר יתווספו מתחמי "היבדק וסע" גם בערים נוף הגליל ועראבה ● 750 מתו באיטליה בתוך יממה. המלכה אליזבת בנאום עידוד לאור התפשטות הקורונה: "נהיה חזקים"

שר הבריאות יעקב ליצמן / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

פרשנות - האדמו"רים נעלמו, המנהיגים התמהמהו: כל הדרך למשבר בחברה החרדית

בשיאו של המשבר, הבינו אנשי רפואה שכדי לגרום לציבור החרדי להפנים את צו השעה יש לרתום את בכירי הקהילה למשימה • וגם: בדרך להקמת ממשלה נתניהו מוותר על מוקדי הכוח שטיפח במשך שנים

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

סיור וירטואלי בגלריות השונות של מוזיאון הלובר בצרפת / צילום: מתוך האתר הרשמי של הלובר

מסביב לעולם ב-360 מעלות: 5 סיורים וירטואליים תרבותיים במיוחד

תכננתם לבלות את חופשת הפסח בחו"ל, וכעת אתם מוצאים את עצמכם בעיקר על הספה, מחפשים איך להעסיק את הילדים? גם בימים אלה תוכלו להעניק להם ניחוח תרבותי מרחבי העולם

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

דביבונים מוערמים בכלובים צפופים בשוק לחיות בר במחוז Guangzhou. לא הסיקו מסקנות לאחר מגפת הסארס / צילום: Xinhua, Liu Dawei, Associated Press

לסוחרי חיות הבר בסין היה לובי פוליטי חזק. כך הם קיבלו הגנה מהממשלה וכך התפרצה הקורונה

ד"ר פיטר לי, מומחה למדיניות הסינית לחיות בר, מסביר כי במשך שנים שכנעה התעשייה את ההנהגה בבייג'ינג שהיא תורמת לתעסוקה, מצילה חיים ומגנה על הטבע: "קבוצה קטנה החזיקה אומה שלמה בת ערובה" • האיסורים שהוטלו אחרי התפרצות הסארס בוטלו מהר, הפעם אולי זה ייגמר אחרת

דלק / צילום: שאטרסטוק

מחירי הדלק ירדו, אבל ישראל הפכה לשיאנית העולם בגובה המיסוי על בנזין

מחירי הדלק אמנם ירדו ב-17.4% בתחילת אפריל, אך שיעור המס מתוך המחיר של ליטר בנזין זינק החודש לשיא עולמי של 78%

דונלד טראמפ / צילום: Alex Brandon, Associated Press

דעה: המשל על הנמלה, הצרצר, המגפה והפדרל רזרב

הנמשל העולה מהמעשייה המפורסמת - האחריות האישית של כל אדם למעשיו –היה אחד מאבני היסוד של האבות המייסדים של אמריקה ● מאז קמה "אמריקה התאגידית", שבה חברות הענק ומנהליהן לא נדרשים לשאת באחריות לכישלונותיהם ● הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה שנייה בסדרה

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

ניתוח/צילום:shutterstock

אקזיט בצל הקורונה: בכמה נמכרה חברת המכשור הרפואי אפיפיקס

החברה מקבוצת טרנדליינס פיתחה מערכת פחות פולשנית לניתוחי עקמת לבני נוער ● הרוכשת, רוב הסכום ישולם במניות של Orthopediatrics, העוסקת בתחום האורתופדיה לילדים

וואהן, השבוע / צילום: רויטרס - Aly Song

סין אחרי המלחמה: כך נראית החזרה לשגרה במקום שבו הכל התחיל

התושבים מסתובבים עם מסכות, הילדים עדיין לומדים מהבית, על תיירות אין מה לדבר והעסקים הקטנים לא מצליחים להרים את הראש. המסע הסיני לשגרה החל לפני חודשיים, וכבר אפשר לראות שגם כשאין יותר נדבקים בקורונה, החזרה לנורמליות איטית וארוכה

יוסי כהן, המוסד, איל וולדמן, מלאנוקס, אמיר גל אור, INNONATION, שי ויניגר,  למונייד / צילום: Gali Tibbon, AP, כדיה לוי, קובי קנטור, שלומי יוסף

מזוודות מלאות דולרים במזומן, שומרי ראש וניסיונות שוד: כך הופך שוק הציוד הרפואי לשוק שחור

אנשי הרכש הרפואי יושבים בדרך-כלל במשרד ומתמודדים עם טפסים ורגולציה, אבל ימי הקורונה שינו לחלוטין את המצב ● העסקאות מבוצעות במזומן, ומי שממצמץ מפסיד את הסחורה ● המרוץ הבינלאומי גורם לזינוק במחירים ולמרדף נואש אחרי מכונות הנשמה ומסכות

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות - נבואת הזעם והחורבן של טראמפ: "יהיה הרבה מוות בשבוע הבא"

בממשל מעריכים כי המגפה תגיע אל שיאה "בתוך ששה עד שבעה ימים" בשלושת המרכזים העירוניים המועדים ביותר לפורענות: ניו יורק, דטרויט וניו אורלינס ● 93,000 מתים הם עכשיו האומדן הזהיר, המספר עשוי להגיע ל-176,000

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

קוראים לזה היסטרזיס: הקורונה תעבור, השאלה היא איזה נזק יישאר לכלכלה

קוראים לזה היסטרזיס: גם מיתון חולף יכול להשאיר חותם מתמשך בכלכלה ● האתגר הדחוף, כך מסבירה שורת כלכלנים, היא למנוע מהנזק הכלכלי להתמשך גם אחרי שמגפת הקורונה תחלוף

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

דעה: דרושה תוכנית צנע לאומית ורשת ביטחון תעסוקתית

חשוב כי מדינת ישראל והמגזר העסקי יכינו את עצמם למשבר ארוך יחסית, ויאמצו כבר כיום תוכניות צנע מהותיות שיבטיחו את תקומת המשק

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

עז מסתובבת בעיירת החוף הנופש כְלַנְדִידְנו בצפון ווילס / צילום: Pete Byrne/PA, AP

עוד יבואו ימים אחרים: 10 תמונות מהשבוע של העולם בצל הקורונה

כמו ארגון טרור שנשקו העיקרי הוא האימה והשפעתו המיידית היא הפחד והשיתוק – כך פועלת הקורונה על אזרחי העולם ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

מתנדב מד"א נפגע מאבנים שהושלכו במאה שערים; מספר המתים מהנגיף בישראל עלה ל-43

מספר החולים בארץ עומד על 7851 אנשים. מספר החולים במצב קשה עומד על 115, מתוכם 98 חולים מונשמים ● מספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם עומד על 1,141,425 איש. 61,205 מתו מהמחלה ● חולץ היום על ידי המשטרה מטייל ששבר את רגלו בעת טיול בנחל כזיב בניגוד להוראות, בכנרת נאלצו הפקחים להרחיק 50 איש שלא נשמעו להוראות הסגר