גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאזן הנוחיות, תרתי-משמע

שופט העליון סולברג נתן משמעות שונה ל"מאזן הנוחות" בבקשה לצו מניעה

נעם סולברג / צלם: אריאל ירוזלימסקי
נעם סולברג / צלם: אריאל ירוזלימסקי

בתי המשפט בישראל עוסקים בעניינים שונים ומשונים. הרי מחלוקות יכולות להתגלע בנוגע לכל דבר הקשור לחיינו, הפרטיים או העסקיים. נהוג לסבור כי רק המחלוקות המהותיות, המשמעותיות באמת, מגיעות לספו של בית המשפט. אלא שהשאלה מהי מחלוקת מהותית היא שאלה סובייקטיבית.

לא אחת מריץ האגו את התובע לבית המשפט. לעתים מדובר בעיקרון, בפרינציפ. וישנם גם המקרים שבהם תביעה או בקשה שמוגשת נראית חסרת חשיבות, אולי חסרת סיכוי, אך מבחינתו של התובע יש לה חשיבות רבה - כה רבה עד שהוא אינו יכול להתאפק מלהגישה.

בקשה למתן צו מניעה זמני, שהגיש עו"ד מרהג' מרהג' מקריית שמונה, הביאה את בית המשפט העליון להעניק משמעות חדשה למונח "מאזן הנוחיות".

מה זה "מאזן הנוחיות"? בבוא בית המשפט לדון בבקשה לצו מניעה זמני המוגשת עוד בטרם בירור התביעה לגופה, וזאת על-מנת לשמר את המצב הקיים, עליו לשקול את סיכויי התביעה מצד אחד ואת "מאזן הנוחות" מצד שני.

תובע חסר סיכוי לא יזכה בצו מניעה זמני. ככל שהתביעה אינה חסרת סיכוי, בית המשפט יבדוק את "מאזן הנוחות", היינו, ישווה את הנזק הצפוי להיגרם לתובע ככל שלא יוענק לו צו מניעה זמני, וככל שלבסוף הוא יזכה בתביעתו - לעומת הנזק שצפוי להיגרם לנתבע ככל שהצו הזמני יינתן, ולאחר מכן התביעה תידחה.

"מעשה בבית שימוש", פתח שופט בית המשפט העליון, נעם סולברג, את החלטתו בבקשת הרשות לערער שהגיש עו"ד מרהג', לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יוסף בן-חמו, דחה את בקשתו לצו מניעה זמני.

עו"ד מרהג' הוא בעליו הרשום של שטח משרדי הממוקם במבנה מסחרי בקריית שמונה. בקומת המשרד, לא הרחק ממנו, ניצבים 4 תאי שירותים - שניים נתונים מזה שנים רבות בחזקתה הבלעדית של "רהיטי הצפון אשריאן יוסי ובניו בע"מ", ושניים נוספים אשר שימשו עד זה לא מכבר את עו"ד מרהג' ולקוחות משרדו.

לפני כשנה רכש איתי מלכא את הזכויות בחנות הסמוכה למשרדו של מרהג'. במשך זמן מה הם נהגו בשכנות ובשיתוף, לרבות בנושא השירותים.

והנה, בחלוף מספר חודשים פנה מלכא אל מרהג' והודיע לו כי בית השימוש שייך לו, מאחר שעל-פי צו הבית המשותף, הוא הוצמד לחנותו.

מרהג' טען מנגד כי נפלה טעות ברישום, מאחר שמדובר בנכס שמזה עשרות שנים מוגדר כרכוש משותף ואף משמש ככזה בפועל.

מלכא לא הסתפק בהודעה שמסר למרהג', ובשלב מסוים הוא החל לבצע שינויים ושיפוצים בבית השימוש, תוך שהוא חוסם את גישתו של מרהג' לשני תאי השירותים אשר שימשו אותו לפני כן.

לפיכך עתר מרהג' לתיקון צו רישום הבית המשותף, על-מנת שההצמדה השגויה, לשיטתו, תבוטל. במקביל הגיש מרהג' בקשה דחופה למתן צו מניעה זמני שימנע ממלכא לשנות את הסטטוס-קוו, וזאת עד למתן פסק דין סופי בתביעתו.

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יוסף בן-חמו, דחה, כאמור, את הבקשה. הוא עשה כן לאחר שמלכא התחייב שלא לבצע כל שינוי בשני תאי השירותים התפוסים בידי "רהיטי הצפון", אשר הרשתה למרהג' לעשות בהם שימוש.

מרהג' ביקש לערער על החלטתו של בן-חמו. בפני בית המשפט העליון הוא שב והלין על כך שבכוונת מלכא לשנות סטטוס-קוו הנוהג במקום מזה למעלה מיובל שנים.

"מעשה בבית שימוש", פצח סולברג, כאמור, את החלטתו בבקשת הרשות לערער שהגיש מרהג'. "מהו 'מאזן הנוחיות' ומה יהא על 'צורכי' השעה, עד אשר תוכרע המחלוקת", המשיך ונימה מחויכת בדבריו.

סולברג אזכר את ההלכה, שלפיה אין זה מדרכה של ערכאת הערעור להתערב בהחלטותיה של הערכאה הדיונית בכל הנוגע למתן סעדים זמניים, אלא במצבים חריגים.

הוא אישר כי על פני הדברים נראה שסיכויי תביעתו של מרהג' להתקבל אינם מבוטלים, "ומכל מקום - ניכר כי רבות מטענותיו ראויות להישמע ולהתברר לעומקן". ובכל זאת, הוא החליט לדחות את הבקשה.

סולברג השתכנע בכך שהנושא הוסדר באופן שמרהג' ולקוחות משרדו רשאים להשתמש בשני תאי השירותים המצויים בשליטת "רהיטי הצפון". "בנסיבות אלה נמצא מזור לחששותיו המידיים של המבקש, ואין זה בלתי סביר לקבוע כי מאזן 'הנוחיות' אינו נוטה עוד לטובתו", קבע.

הוא הוסיף ו"הרגיע" את מרהג' בכך שככל שהוא יזכה בתביעתו, יידרש מלכא לפצותו ולהשיב את מצבו של בית השימוש לקדמותו, בעין או בכסף. "גם בהיעדר צו שיפוטי, קיים אפוא תמריץ כלכלי משמעותי שלא לבצע שינויים בנכס בעת הזו", סיכם. (רע"א 1830/15).

עוד כתבות

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הממשלה אישרה את החמרת הסגר מהערב ב-19:00; צו משרד הבריאות אוסר על יציאה מהבית ללא מסכה

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00, לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד 6:00 ביום שישי ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,006; מספר המתים - 60

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עצמאים, בונים על מענק מהמדינה? תקראו את האותיות הקטנות

בעלי עסקים, שקיוו לעזרה מהמדינה, גילו שדווקא ברגעים הכלכליים הקשים בחייהם כי הם נחשבים בעיני המדינה לתא משפחתי "עשיר" מדי בהכנסות או שפתחו את העסק בתאריך לא מתאים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

דעה: הבנקים לא מלכ"רים, אך לא צריכים להגזים

הבנקים צריכים לעשות מאמצים ולסייע ללקוחות דווקא היום, ולא רק להצהיר שהם מסייעים ונותנים גרייס

רחבת כיכר טרוקדרו כשברקע מגדל אייפל המפורסם עומדת ריקה מאדם / צילום: hibault Camus, Associated Press

דעה: איך יוצאים ממשבר של פעם במאה?

מגפת הקורונה זה לא משבר רגיל, 2008 זה "משחק ילדים" לעומתו ● משבר כה חמור מצריך גם פתרון שנוקטים פעם ב-500 שנה ● הגיע הזמן שהמיליארדרים יפעלו כמו ב-1907, יכניסו את היד לכיס וירגיעו את השווקים

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

לשכת עורכי הדין: חנויות בקניון פטורות משכר דירה; שוכרי דירות אינם פטורים

בנייר עמדה שנשלח לשר המשפטים מסבירים בכירי הלשכה כי עסקים שהושבתו כליל עקב תקנות החירום בגין הקורונה, פטורים משפטית מחובת תשלום שכר דירה ● עם זאת, לא ניתן לקבל קשיים כלכליים שאליהם נקלעו שוכרי דירות כסיבה להפרת החוזה

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

פרשנות: בנק ישראל בזבז את התחמושת כדי להיכנס מתחת לאלונקה. האם הורדת הריבית היתה הכרחית?

השפעתם המעשית של הצעדים שעליהם הכריז נגיד בנק ישראל צפויה להיות מוגבלת, אך נראה כי המניע שמאחוריהם הוא החשוב: רצונו של הבנק המרכזי להיתפס כשותף מלא למאמץ המלחמתי מצד אחד, וחשש שניצוצות הביקורת הציבורית כלפי הבנקים והתנהלותם יתלקחו לתבערה גדולה, מצד שני

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

הראלי נמשך: עליות של עד 4.2% בבורסות אירופה

מדד הדאקס הגרמני מוביל את העליות באירופה, המשך לעליות החדות אתמול ● עליות של יותר מ-2% במסחר בחוזים על מדדי ניו יורק

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

שוטר במעבר הגבול הסגור בין דנמרק לגרמניה / צילום: Ritzau Scanpix, רויטרס

אחרי שהצליחו לשטח את העקומה, דנמרק ואוסטריה יוצאות לקרב על חזרה לשגרה

בחלק ממדינות אירופה כבר מתחילים לדבר על הדרך לצאת מהמשבר ובאוסטריה ובדנמרק אפילו קבעו תאריך - 14 באפריל ● בדנמרק מדברים על "חזרה איטית" לשגרה מהשבוע הבא ● נראה כי המדינות שהצליחו "לשטח את העקומה" כבר עומדות בפני לחץ עסקי וציבורי לפתוח מחדש את המשק

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי

מיכאל בירנהק / צילום: איל יצהר, גלובס

“ה'ביטחוניזציה' של משבר הקורונה היא תקדים מסוכן. לא הצבא צריך לנהל אותו"

פרופ' מיכאל בירנהק, מומחה לדיני פרטיות, מתריע מפני הצעדים שעושה המדינה באמצעות גופי הביטחון כדי לאסוף מידע על אזרחי ישראל: "משבר אזרחי צריך להיות מנוהל ומפוקח באמצעות כלים אזרחיים וע"י גורמים אזרחיים" ● מזהיר גם מ"תקדימים שיישארו ביום שאחרי"

מפגינה ליד משכן הכנסת בירושלים בחודש שעבר, במחאה על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה  / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ניר קלקשטיין לנתניהו: "האסטרטגיה הממשלתית למאבק בקורונה לא נכונה"

במאמר שהועבר לראש הממשלה מסבירים המיליארדר ניר קלקשטיין ושותפו ממדינט רואי קידר כי הצלחת ישראל בריסון התפשטות המגפה עלולה להתגלות כמוגזמת ולגבות מחיר יקר ● "כדי להתמודד עם המגפה בצורה סבירה לאורך זמן ישראל צריכה לייצר 'עקומת הכלה'"

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גלובס" מצטרף לעתירה לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה

העתירה הוגשה לבג"ץ כבקשת הצטרפות לעתירות "הארץ", ומטרתה לפעול לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה בהן דנו בנושא ההתמודדות עם הקורונה ● "כשהמידע מוסתר ואינו גלוי, אין ביכולתם של המבקשים למלא את תפקידם בדמוקרטיה – לבחון את ההחלטות ואת דרך קבלתן"

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

קפץ לצמרת: שכר בעלות של כ-13 מיליון דולר למנכ"ל נייס ב-2019

ברק עילם קפץ למקום הראשון בצמרת שיאני השכר של החברות הציבוריות בבורסה בתל אביב, כשאחריו ברשימה מופיעים מנכ"ל טבע קאר שולץ, מנכ"ל פריגו מורי קסלר ומנכ"ל שיכון ובינוי ומי שניהל בעבר את הפניקס, אייל לפידות

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים