גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המניות האירופאיות שמרוויחות בענק מהיחלשות האירו

הזינוק של מניות הרכב באירופה מספר את הסיפור של היצואניות הגדולות בגוש האירו, שהן המרוויחות הגדולות מהיחלשות המטבע ומירידת הנפט ■ כיצד קשורה לכך קרן הסל המגייסת ביותר בעולם בשבועות האחרונים?

פרארי החדשה / צילום: בלומברג
פרארי החדשה / צילום: בלומברג

כשכל הגורואים כבר קונים לא מעט זמן מניות באירופה, אין פלא שגם המשקיעים הקטנים נוהרים לשם. האבטלה הגבוהה, האינפלציה השלילית והחובות הממשלתיים העצומים לא מרתיעים את המשקיעים, המאמינים כי בניגוד ל-2014, השנה המגמה הזו לא צפויה להיעלם בתוך זמן קצר; וכששוק המניות האמריקאי דורך במקום בשלושת החודשים האחרונים, העליות באירופה קורצות עוד יותר למשקיעים.

ג'ורג' סורוס, שנודע כמי שהצליח להכניע את הבנק המרכזי של אנגליה כשהימר נגד הפאונד בתחילת שנות ה-90, החל באחרונה לצמצם חשיפה לארה"ב ולהגדיל מניות באירופה. לפי כמה דיווחים, הוא כבר רכש מניות ביותר מ-2 מיליארד דולר באירופה ובאסיה. ישנם גם דיווחים כי וורן באפט בוחן רכישות פוטנציאליות באירופה.

הקטליזטור הרשמי לגל העליות היה ההודעה על תוכנית ההרחבה הכמותית באירופה. הבנק המרכזי האירופי מתכנן להזרים לכלכלה 1.1 טריליון אירו במצטבר בשנה וחצי הקרובות, על מנת להעלות את האינפלציה, לתמרץ את הבנקים ומוסדות הפיננסים להגדיל אשראי, לשכנע צרכנים לצרוך, ובסופו של דבר - לאושש את הפעילות הכלכלית בגוש האירו כולו. עד היום, כל מדינה שיישמה תוכנית הרחבה כמותית שאפתנית הצליחה תוך כדי כך להחליש את המטבע באופן דרמטי, ולהזניק את שוקי המניות.

למרות המצב הכלכלי העגום בגוש האירו כיום, רוב המשקיעים מאמינים כי אירופה היא המקום להיות בו. מסקר שערכה חברת המחקר ISI עולה, כי 57% מהמשקיעים מדרגים את אירופה כשוק המניות החשוב ביותר להיות בו היום - לראשונה זה שלוש שנים. אין פלא גם שבינתיים התחזיות של המשקיעים אופטימיות יותר: אם בסקר מינואר העריכו 36% מהנשאלים, כי הצמיחה בגוש האירו השנה תהיה אפסית, רק 12% מהמשקיעים מעריכים כך כעת.

רוב המשקיעים מעריכים שחולשת האירו תימשך, אך נראה כי קצב ההיחלשות הפתיע לא מעט. האירו נחלש ביותר מ-10% בתוך 3 חודשים, וכעת הרוב צופים כי הוא יישאר ברמה של כמעט שוויון (1:1) מול הדולר בשנה הקרובה. כשנוספה להיחלשות הזו גם ירידת מחירי הנפט בעולם, אין פלא כי תת-המגזר, שרשם את הביצועים החזקים ביותר באירופה מתחילת השנה, הוא יצרניות המכוניות והחלפים, שעלה בכ-33%.

התייעלות דרמטית

המניות של יצרניות מכוניות כמו ב.מ.וו, דיימלר, פורשה, פג'ו ורנו עלו מתחילת השנה ב-30%-40%, ומניית פיאט קרייזלר זינקה בכמעט 60%. במשך תקופה ארוכה מאוד נסחרו יצרניות הרכב האירופיות במכפילים נמוכים בהשוואה למתחרות בעולם, בעיקר על רקע חולשת השווקים באירופה, אך גם בשל היעילות הנמוכה יותר של חלק מהחברות. כך למשל, המכפיל הממוצע של ב.מ.וו בחמש השנים האחרונות היה 10, לעומת 13 לפורד האמריקאית או 15 לטויוטה היפנית.

אך מה שהיה נכון לעבר, כבר פחות נכון היום. רוב חברות הרכב האירופיות ביצעו בשנים האחרונות מהלך דרמטי של התייעלות, אשר לצד חולשת האירו והנפט טומן בחובו פוטנציאל לשיפור משמעותי. אגב, גם אחרי העליות רוב החברות עדיין זולות בפרספקטיבה עולמית: ב.מ.וו נסחרת כיום לפי מכפיל של 13 ל-12 החודשים הקרובים, וכך גם דיימלר.

הדהירה של מניות הרכב מספרת את הסיפור של היצואניות הגדולות בגוש האירו, שהן המרוויחות הגדולות מהיחלשות המטבע וירידת הנפט. עדות חזקה אף יותר לכך מספק שוק המניות של גרמניה, היצואנית השלישית בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב וסין. הדאקס, מדד המניות המרכזי של הבורסה בגרמניה, מוביל את הביצועים בכל הבורסות בעולם המפותח, עם תשואה של 23% מתחילת 2015.

תשואה של 20% מתחילת השנה

על רקע זה, אין פלא שקרן הסל (ETF) המגייסת ביותר בעולם בשבועות האחרונים היא HEDJ. קרן הסל הזו עוקבת אחר מדד מיוחד של החברה שהקימה אותו (WisdomTree Europe Hedged Equity), אשר כולל מניות של חברות אירופיות שחלק ניכר מהכנסותיהן מגיע מיצוא. היתרון המרכזי של HEDJ כיום, הוא העובדה שהיא מנטרלת את החשיפה לאירו, כלומר היא מציעה חשיפה לדולר בלבד; למשקיעים בעולם זה מתאים, במיוחד לאור התחזקות הדולר השנה. מתחילת 2015 הניבה קרן הסל תשואה של כ-20% (בדולר) וגייסה כ-10 מיליארד דולר.

המגזרים הבולטים ביותר במדד הם הצריכה הבסיסית (23%), הצריכה המחזורית (18.5%), התעשייה (18.4%) והבריאות (11%). בקרב חברות הצריכה הבסיסית, מדובר בעיקר ביצואניות מזון ומשקאות כמו מבשלת הבירה אנהייזר בוש (שעלתה ביותר מ-21%), או דנונה ויוניליוור (שעלו בכ-26% כל אחת). מגזר הצריכה הבסיסית עלה מתחילת השנה ב-22%, אך המגזר שהניב את הביצועים הטובים ביותר מתחילת השנה, הוא דווקא הצריכה המחזורית, שבו נכללות חברות הרכב. המגזר עלה ב-27%, ובלטו בו במיוחד חברות האופנה כמו אדידס וכריסטיאן דיור, שמניותיהן עלו ביותר מ-25%, וכן חברות המדיה שעלו בשיעור דומה.

הצריכה המחזורית מתפקדת היטב לא רק בגלל היצואניות הרבות, אלא מעצם העובדה שהתאוששות בכלכלה אמורה להשפיע על כל החברות בתחום זה. לא בכדי, זהו המגזר הבולט בכל מדדים האירופיים, ובהם למשל סטוקס 600, ובמדדים מדינתיים ספציפיים.

חשוב להביא בחשבון, שלצד הסיכוי שוכן גם הסיכון. חובת ההוכחה היא על החברות האירופיות, שדי אכזבו עד השנה. אסור גם לשכוח את הקרבה של החברות האלה למדינות המתאפיינות בסיכון, שעלול להתברר כמדבק, כמו רוסיה או יוון.

כמו שהדברים נראים כעת, כל עוד תימשכנה ההרחבה הכמותית, הריבית השלילית וחולשת האירו, כסף ימשיך לחפש מקום ועשוי לתמוך בהמשך העליות במניות באירופה. לפי שעה, נראה כי גם הנפט עדיין לא שינה כיוון, מה שתומך בעיקר במגזרי הייצור והתעשייה. פלא שיותר ויותר משקיעים מבקשים להגדיל חשיפה לאירופה?

* הכותב הוא מנהל מחקר יועצים בהראל פיננסים. אין לראות בכתוב שיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. הכותב, החברה, חברות קשורות ובעלי עניין בהן עשויים להחזיק או לסחור בניירות הערך המצוינים בכתוב

ההשוואה שמחמיאה למגזר

עוד כתבות

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"יש לך להמליץ על מישהו שהוא ממש כמוך, אבל גבר?"

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

וול סטריט / צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט לאור דיווח על הסכם קרב בין ארה"ב -סין

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הניקיי טיפס 0.7%

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד