נדמה לכם שהפקקים בכבישים החריפו? אתם טועים

חומרת הפקקים - לפחות כפי שהם משתקפים מ-37 המסלולים שבוחן מדי חודש מדד גלובס-Waze - לא החריפה במיוחד בשנתיים וחצי האחרונות

פקק בכביש 1 / צילום: אריאל ירוזולימסקי
פקק בכביש 1 / צילום: אריאל ירוזולימסקי

לפי שעה כבישי ישראל מצליחים להכיל את הגידול במצבת כלי הרכב: ולראיה חומרת הפקקים - לפחות כפי שהם משתקפים מ-37 המסלולים שבוחן מדי חודש מדד גלובס-Waze - לא החריפה במיוחד בשנתיים וחצי האחרונות. כמובן שמדובר בנתון ממוצע שכדרכו מתעתע, ויעידו על כך מי שזמן הנסיעה במסלול הנסיעה היומי שלהם דווקא התארך.

560 קילומטר כביש בשנה

בדצמבר 2012, החודש בו הושק המדד, נעו על כבישי ישראל 2.76 מיליון כלי רכב; שנתיים לאחר מכן התקרב מספרם ל-3 מיליון, עלייה של 16%. הגידול הדרמטי הזה עלול היה להגדיל משמעותית את זמני הנסיעה אך נראה כי כמה השפעות קיזזו, בינתיים, את השפעת הצפיפות בכבישים, כמו למשל הארכה/הרחבה של כבישים בקצב שנתי של כ-560 קילומטר.

כמובן שרוב משתמשי Waze מתעניינים בדבר אחד: כמה זמן לוקח להגיע מנקודה לנקודה במציאות שבה יותר ויותר כלי רכב מצטופפים לצדם על הכביש. לשם כך בדקנו את זמן הנסיעה הממוצע בשנת 2013 אל מול הנתון המקביל ברבעון הראשון של 2015.

נתחיל עם שעות הבוקר של יום ראשון (יציאה ב-7-9) שמציגות תמונה מעורבת. בצד הלא חיובי נמצאים שני מסלולים עם התארכות של רבע שעה בהשוואה ל-2013. הראשון הוא מאריאל לת"א, והשני הוא מראש העין לת"א עם זמני נסיעה של 75 דקות ו-60 דקות, בהתאמה.

ראשון לציון בצד המפסיד

גם תושבי ראשון לציון נמצאו בתחילת 2015 בצד המפסיד: הנסיעה בבוקר לת"א - שלקחה ב-2013 מעט פחות מ-40 דקות - לקחה השנה כבר יותר מ-50 דקות. כהרגלנו נזכיר שהתוספת היומית הופכת למורגשת יותר, ומעיקה יותר, כאשר היא מוכפלת ב-21 ימי עבודה.

מנגד בולט לחיוב המסלול מתל אביב למודיעין - הנסיעה ברבעון הראשון של 2015 לקחה חצי שעה פחות בהשוואה לממוצע ב-2013, ולקחה בממוצע רק 23 דקות. למעשה רוב מסלולי המדד שמרו על יציבות, וב-23 מתוך 37 מסלולים ההפרש בין התקופות לא עלה על עשר דקות.

הנסיעה ממודיעין התקצרה

נאמר כי גם כאשר בודקים יציאה מנקודת היעד בשעות אחר הצהריים (16-18) בולט לחיוב המסלול מתל אביב למודיעין שהתקצר ב-21 דקות ל-28 דקות. עוד מסלול "משופר" באותו כיוון הוא מתל אביב למרכז ירושלים שהתקצר ב-14 דקות לשעה בלבד; נזכיר שזהו מסלול שצריך להיות על הרדאר בכל הקשור לזמני נסיעה עקב העבודות הנרחבות שמבוצעות בכביש מספר 1.

waze_8-4-15
 waze_8-4-15

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988