גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיחוד האירופי החליט להגיש כתב אישום נגד גוגל

הטענה: גוגל מנצלת לרעה את כוחה כמונופול ■ העונש: החברה עלולה להיקנס בעד 6 מיליארד דולר ■ ובינתיים בישראל: ח"כ אראל מרגלית דורש להסדיר את פעילותם של "המונופולים הטכנולוגיים"

גוגל לוגו / צלם: יחצ
גוגל לוגו / צלם: יחצ

האיחוד האירופי נגד גוגל: ענקית האינטרנט הואשמה היום (ד') בבריסל בניצול לרעה של מעמדה הדומיננטי בשוק החיפוש האינטרנטי באירופה. מהלך זה עלול בסופו של דבר לאלץ את גוגל לשנות באופן מהותי את המודל העסקי שלה ולשלם קנסות כבדים של עד 6 מיליארד דולר.

מרגרט וסטגר, נציבת האיחוד האירופי לענייני תחרות, הכריזה כי החברה האמריקאית תקבל כתב אישום רשמי שבו נטען כי הפרה את תקנות ההגבלים העסקיים, באמצעות הסטת תעבורת אינטרנט ממתחרותיה במטרה לקדם את שירותי החיפוש של עצמה.

כתב האישום הראשוני יתמקד בתחום חיפוש המוצרים, שבו מואשמת גוגל בפגיעה באתרי קניות אחרים, אך ייתכן כי בהמשך יורחב כתב האישום גם לתחומים אחרים.

במייל פנימי ששלחה אתמול (ג') לעובדיה, אישרה גוגל כי בקרוב יוגש נגדה כתב אישום. "יש לנו טיעונים חזקים מאוד, בייחוד בכל הנוגע לשיפור השירות לצרכנים ולהגברת התחרות", נאמר במייל, שעותק ממנו הגיע לידי "פייננשל טיימס".

הגשת מה שמכונה "הצהרת התנגדות" לגוגל היא יריית הפתיחה באחת הפרשות המכוננות בעידן האינטרנט. הפרשה עשויה להפוך לאפוס של ממש בדומה למאבק בן 10 השנים עם מיקרוסופט, שבסופו הוטלו על החברה האמריקאית קנסות בסך 2 מיליארד אירו.

הנציבות נקטה צעד זה לאחר חקירה סוערת בת 5 שנים. אשתקד כמעט הסכימה גוגל להסדר כופר שהיה מונע הגשת כתב אישום, אך הצעת ההסדר קרסה בשל ההתנגדות הנחרצת מצדם של שרים בממשלות צרפת וגרמניה ושל כמה מחברות הטלקום והמדיה החזקות ביותר באירופה.

לדברי מקורות יודעי דבר, הרגולטורים צימצמו את כתב התביעה, כך שהוא מתייחס לאופן שבו מנהלת גוגל את חיפושי המוצרים. שינוי זה יגביל את תוצאות התביעה לתחום הקניות המקוונות ויותיר את יריבותיה של גוגל ללא מענה בתחומים ספציפיים אחרים.

במייל לעובדיה התייחס גוגל למיקוד כתב התביעה בתחום הקניות המקוונות. הצהרת ההתנגדות של הנציבות עלולה להשפיע על "הצגת ודירוג תוצאות חיפוש מסוימות, בייחוד בתחום הקניות", נכתב במייל. "אלה חדשות מאכזבות מאוד בבירור, בייחוד עבור צוות החיפושים שעבד כל-כך קשה ליצור חוויה אדירה למשתמשים שלנו ב-16 השנים האחרונות".

במייל מציגה גוגל מגמות בתעבורת האינטרנט באתרי קניות שונים מאז 2006, שלטענתה מוכיחים כי התחרות בתחום הקניות המקוונות לא נפגעה.

גם לאחר הגשת כתב האישום, גוגל יכולה עדיין להשיג הסדר כופר בפרשה. ייקח לפחות שנה, וקרוב לוודאי שאף יותר, עד שהנציבות תגיע להחלטה סופית. גוגל תערער ככל הנראה על כל פסיקה נגדה בבתי הדין האירופיים, ותפתח במאבק משפטי שעלול להימשך שנים.

במהלומה נוספת לגוגל, השיקה היום וסטגר גם חקירה רשמית נפרדת בפרשת מערכת ההפעלה של גוגל, אנדרואיד, לטלפונים חכמים. הנציבות תחקור אם גוגל אוכפת תנאים לא תחרותיים על יצרניות מכשירי טלפון, במטרה להעניק יתרון תחרותי ליישומים הרווחיים של גוגל, כגון יו-טיוב.

גוגל דוחה כל טענה כי עברה על החוק, וטוענת כי אנדרואיד היא פלטפורמה פתוחה שמופצת בחינם.

גוגל אישרה כי היא מצפה לפתיחת חקירה רשמית בפרשת האנדרואיד, וכתבה במייל פנימי לעובדיה כי הצרכנים חופשיים לבחור בעצמם אילו יישומים הם רוצים להוריד. "יישומים רבים מגיעים כשהם כבר מוטענים מראש במכשירי אנדרואיד". למשל, מכשיר הדגל של סמסונג, S6, טעון ביישומים של יריבות גוגל, כגון פייסבוק ומיקרוסופט - בנוסף ליישומים של גוגל עצמה, לטענת גוגל.

חשש משיקולים פוליטיים

כתב האישום בגין הפרת תקנות ההגבלים העסקיים מוגש על רקע חוסר שביעות-הרצון באירופה מהתנהלות עמק הסיליקון ועל רקע השיבושים הכלכליים שיוצר העידן הדיגיטלי. בעבר כבר נמתחה באירופה ביקורת על חברות הטכנולוגיה האמריקאיות בגין הדומיננטיות שלהן בשוק והאופן שבו הן מטפלות במידע אישי, בייחוד בעקבות שערוריית המעקב האינטרנטי בארה"ב.

מאמציה הממושכים של הנציבות בהנהגת קודמה של וסטגר בתפקיד, חואקין אלמוניה, ליישב את הפרשה עם גוגל הופכות את הפרשה לאחת מפרשות ההגבלים העסקיים הטעונות ביותר מבחינה פוליטית שעמן מתמודדת בריסל.

תומכי גוגל חשים שההיפוך בעמדת הנציבות משקף שיקולים פוליטיים ולא שיקול עצמאי של הפרשה. אף פרשת הגבלים עסקיים באיחוד האירופי לא הניבה אי-פעם 3 הצעות להסדר כופר, או חודשה לאחר שהמתלוננים הוזהרו רשמית שטענותיהם עומדות להידחות.

היום יחליטו 28 נציבי האיחוד האירופי בסוגיית סעיפי כתב האישום. כמה מהם חוששים שווסטגר שינתה וצמצמה את כתב התביעה בפרשה, שאותה ירשה מקודמה, אלמוניה.

בנוסף לסוגיות החיפוש האינטרנטי, נבדקו בחקירה גם טענות שגוגל מוחקת תכנים של יריבותיה, מאלצת חלק מהמפרסמים להשתמש בשירות הפרסום באמצעות תוצאות החיפוש בגוגל ומקשה על מפרסמים להעביר את הקמפיינים שלהם למנועי חיפוש מתחרים.

בנוסף ללחץ שמפעילה בריסל על גוגל, ישקלו השבוע חברי הפרלמנט בצרפת הצעה לאלץ את גוגל לחשוף את הנוסחה הסודית שלה לדירוג אתרים.

הסנאט הצרפתי צפוי לאמץ השבוע הצעת חוק שתתיר לגוף הפיקוח על תעשיית הטלקום במדינה לפקח על אלגוריתמים של מנועי חיפוש, ותעניק לו סמכויות נרחבות להבטיח שתוצאות החיפוש יהיו הוגנות וחפות מאפליה.

גוגל כבר תושאלה בסוגיית ההגבלים העסקיים ב-3 יבשות בשנים האחרונות, אך המהלך שעומד האיחוד האירופי לנקוט יהיה הפעם הראשונה שבה תואשם גוגל באופן רשמי בהפרת החוק.

גוגל צריכה להשיב על הטענות תוך 10 שבועות, וזכותה לזמן שימוע כדי לפרוס את הטיעונים להגנתה.

לנציבות האיחוד האירופי יש סמכות להטיל קנסות של עד 10% מסך הכנסותיה של גוגל ברחבי העולם. הנציבות יכולה גם להטיל מגבלות מרחיקות לכת על התנהלויותיה העסקיות של גוגל.

המתלוננים נגד גוגל, שמספרם מתקרב ל-20, דורשים שהיא תציית לתקנות המחמירות שמכוחן מנוע החיפוש שלה חייב להעניק לשירותים שמספקת גוגל את אותו היחס שהוא מעניק לשירותים שמספקות יריבותיה.

גוגל ונציבות האיחוד האירופי סירבו להגיב.

ובינתיים בישראל: דרישה להסדרת פעילותם של "המונופולים הטכנולוגיים"

גם בארץ מעוררת גוגל עניין בזווית ההגבלית. על רקע החלטת בית הדין להגבלים האירופאי, מתבקש גם ראש רשות ההגבלים העסקיים בישראל, פרופ' דיויד גילה, לבחון את השפעות הכוח הרב, ההרסני בפוטנציה, שצוברות חברות טכנולוגיה בינלאומיות כגוגל בישראל, ולרסן את הכוח הזה במידת הצורך.

במכתב ששיגר הבוקר (ד') ח"כ אראל מרגלית (העבודה) לרשות ההגבלים העסקיים, מבקש מרגלית מהממונה את הקמתו של צוות ייעודי ברשות לצורך הסדרת פעילותם של "המונופולים הטכנולגיים", כלשונו.

"תאגיד הטכנולוגיה גוגל הוא דוגמה ומופת ליזמות, כישרון ותעוזה עסקית, שהשילוב ביניהם חולל מהפכה ברבים מתחומי חייה של האנושות ותרם רבות להתפתחות הטכנולוגית בישראל", כותב מרגלית בפתח מכתבו.

"עם זאת", הוא מוסיף, "כבר עתה ברור כי להצלחה הפנומנלית של תאגידים מסדר הגודל של גוגל יש גם השפעה שלילית, בעיקר בכל הנוגע לצבירת עוצמה חסרת תקדים בידי התאגידים הללו וליכולתם לגדוע כל פוטנציאל לתחרות שעלולה לפגוע בעוצמת התאגידים הללו".

על רקע זה, ממשיך מרגלית, "כבר כיום עוסקים מחוקקים ורגולטורים בהסדרה ובוויסות העוצמה ההרסנית של גוגל ודומיה".

מרגלית כבר הכריז בעבר על פתיחה במלחמה נגד בעלי המונופולים ("יש במשק הישראלי מספר מצומצם של בעלים עם הרגלים חזיריים, בלתי סבירים - וצריך להוקיע אותם", "גלובס", 5.5.2014).

בכנסת הקודמת הניח מרגלית הצעת חוק לתיקון חוק ההגבלים העסקיים (משנת 1988), באופן שיחייב את הממונה על ההגבלים לקבוע את הקריטריונים לחברות שנחשבות ל"מובילי שוק מובהקים" בתחום הצריכה, ולפרסם את הרשימה וכן את הדוחות של אותן חברות לציבור הרחב, כפי שמחויבות חברות ציבוריות.

הצעת חוק נוספת שקידם מרגלית נועדה לחייב את גוגל להעביר בכל שנה 7% מהכנסותיה מישראל ליצרני התוכן.

מרגלית מבהיר כי בכוונתו להמשיך לעסוק באופן אינטנסיבי בהשפעות השליליות שיש להיווצרותם של מונופולים בישראל, ובייחוד מונופולים טכנולוגיים דוגמת גוגל, ואולם, לדבריו, גם הרשות להגבלים, כמי שאמונה על-פי חוק על הבטחת התחרות במשק, חייבת להיכנס כבר עתה לעובי הקורה.

עוד כתבות

 אמרה סטודמאייר/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

היצירתיות מאחורי התרגילים לעקוף את הרגולציה בספורט

בספורט קיימים מנגנונים מורכבים של אסדרה, שאמורים לטפל בכמעט כל תרחיש אפשרי ● אבל עם ההשקעה במועדונים ושחקנים שהולכת וגדלה - מגיעים גם גדודי רואי החשבון ועורכי הדין, שמוצאים דרך לעשות צחוק מהתקנונים 

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הקורונה לא עוצר: בסין בונים בי"ח חדש, משרד הבריאות קורא לא לנסוע לאזור

מניין ההרוגים הרשמי בסין מווירוס הקורונה מטפס ומגיע כבר ל-26 ● בעיר ווהאן מקימים בית חולים עם אלף מיטות בשל ריבוי החולים  מקרה שני התגלה בארה"ב

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

הסכנה המרחפת: אובדן הסכם השלום עם ירדן | פרשנות

ההשלכות של תכנית סיפוח או החלת ריבונות על משבצות שטח חלקיות או כל הסדר המשנה באופן מהותי את הריבונות החוקית באיזורי מזרח ישראל - יכולות להיות כבדות מאוד, עלינו, כל הישראלים

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות