גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"קבוצת אלון על סף התפרקות. ואלוהים ישמור אותנו"

מנכ"ל קבוצת אלון הנכנס מבקר בחריפות את התנהלות קודמיו: "חטא היוהרה איפיין את הקבוצות הגדולות שאמרו 'בוא נמנף את עצמנו לדעת'" ■ היום מסר קפלן ל"גלובס" כי הוא חוזר בו: "קבוצת אלון חזקה ואיתנה"

אביגדור קפלן / צלם: איל יצהר
אביגדור קפלן / צלם: איל יצהר

"קבוצת אלון במינוף על סף התפרקות, עם חוב ענק. מצד שני, יש בעיות קשות מאוד לרשת מגה. מגה היא רשת עם 180 חנויות שמתנדנדת, ואלוהים ישמור אותנו. נראה אם נצליח למנוע את קריסתה, מקווה שכן, שנצליח".

את הדברים הללו אמר אמש (ג') מנכ"ל קבוצת אלון הנכנס, אביגדור קפלן, בהתייחסות ראשונה למצבה הקשה של הקבוצה. הדברים נאמרו בכנס בנושא "ניהול משברים בארגונים" שהתקיים באוניברסיטת חיפה.

בדבריו מתח קפלן ביקורת עקיפה על קודמו בתפקיד, דודי ויסמן, והתייחס לבעיית האג"חים הקשה שעמה מתמודדת הקבוצה. לדבריו, "המשבר של קבוצת אלון הוא משבר שיש בו שילוב של הרבה גורמים. חטא היוהרה אפיין את הקבוצות הגדולות שאמרו 'בוא נמנף את עצמנו לדעת, עם כספים של אחרים, ניקח הלוואות'. היה קל מאוד לגייס הלוואות".

קבוצת אלון מבקשת לשנות את העילה לפירעון מיידי שקיימת כיום למחזיקי האג"ח במקרה של הורדת דירוג האג"ח אל מתחת לדירוג של A מינוס (הדירוג הנוכחי של החברה). החברה מבקשת לשנות עילה זו כך שתיכנס לתוקף החל מדירוג של BBB מינוס ומטה.

"בשנת 2007 לקחו 2.2 מיליארד שקל כחוב, סכום לא מבוטל. היציבות של החברה הולכת ויורדת, ואם הדירוג יורד מתחת לרמה מסוימת, בעלי האג"ח יכולים לדרוש את הכסף במיידי, גם אם יפרקו את החברה... ואני יושב, מקפל את רגליי מול אלה שהייתי חלק מהם, הגופים המוסדיים, חברת ביטוח מגדל וכן הלאה. ותאמינו לי, זה אחד מהתענוגות הכי מפוקפקים, לבוא לנערים האלה לשכנע אותם, 'חבר'ה אל תדרכו על בעל החוב, כי כדאי לכם להציל אותו ובדרך זו גם להציל את החוב'".

רשת מגה רושמת הרעה הולכת ומתמשכת בביצועיה הכספיים. את שנת 2014 היא חתמה עם ירידה של 9.1% במכירות שהסתכמו ב-5.752 מיליארד שקל. הרווח הגולמי עמד על 1.420 מיליארד שקל והיווה 24.7% מהמכירות, אך את השורה התחתונה חתמה מגה עם הפסד תפעולי של 30 מיליון שקל. ברבעון הרביעי של 2014 המצב היה חמור עוד יותר, ומגה חתמה את הרבעון עם הפסד תפעולי של 54.6 מיליון שקל.

קפלן חוזר בו: "קבוצת אלון חזקה ואיתנה"

היום (ד') מסר קפלן ל"גלובס" כי הוא חוזר בו מהדברים, וכי "קבוצת אלון היא קבוצה חזקה ואיתנה. הקבוצה מינפה את עצמה במינוף יתר, אבל כקבוצה יציבה היא פועלת עתה להורדת המינוף, וכך אנו עושים עתה.

"יש בקבוצה חברות רווחיות. הקבוצה מתמודדת בצורך בהבראת מגה, והיא מאמינה באמונה שלמה שניתן להבריא את מגה בשיתוף כל הגורמים, באופן שמגה תחזור למקום המכובד שבו הייתה הרבה מאד שנים".

"התרבות הארגונית בהדסה קלוקלת"

לפני תפקידו הנוכחי נקרא קפלן לנהל את בית-החולים הדסה בירושלים, שנקלע למשבר עמוק עם חוב של 1.3 מיליארד שקל. קפלן מתח אמש ביקורת על נשות הדסה ועל משרד האוצר בשל ההחלטה למנות לבית-החולים חשב מלווה, החלטה שלדבריו גרמה לו לעזוב את בית-החולים.

לדברי קפלן, "נשות הדסה הן נשים צדקניות ושופכות כסף, שלא יודעות את הגבול - איפה הפילנטרופיה נגמרת ואיפה הניהול מתחיל. כל המנכ"לים לדורותיהם, תשאלו את אלה שבחיים, יגידו לכם שכל אחד מהם סבל סבל רב מהמעורבות שלהן בתהליכי הניהול השוטפים.

"בשלב מסוים חברו עם המדינה נשות הדסה, שלא הבינו דבר וחצי דבר, והחליטו שיהיה חשב מלווה", המשיך קפלן. "אמרתי שאני לא מכיר סגנון ניהול כזה שיש מנכ"ל שאחראי לחיים ומוות בבית-החולים, שיהיה לו מישהו מלווה, מעין שומר-ראש, שבהבל-פה יכול לבוא ולקבל החלטות. אמרתי שלא מתאים לי, והלכתי לדרכי".

קפלן הוסיף ואמר כי בהדסה היו משכורות מנופחות ותרבות ארגונית קלוקלת, שאחד הביטויים שלה הוא 5 ועדי רופאים, ועד אחיות וועד עובדי מינהל ומשק.

קפלן גם מתח ביקורת מרומזת על בזבוז משאבים וביצוע בדיקות מיותרות לחולים על-ידי בתי-החולים. הוא השווה בין צרכן בשגרה לצרכן החולה ש"אינו יודע כלום". לדבריו, מצב זה משמש את בתי-החולים כמנוף לביצוע בדיקות מיותרות בחולים ולניפוח ההוצאות של המערכת.

"נשלח אותך לבדיקת MRI מיותרת, CT מיותר, בדיקות מעבדה מיותרות, נביא אותך לביקורים חוזרים עם הרופא או עם מי שהוא מתוגמל שם לפי 'פור סרוויס', כלומר לפי ביקורים, אז למה לא? ננפח את ההוצאות... לכן מערכת היחסים בין בתי-החולים ורשתות החולים הייתה במשך שנים כך שבתי-החולים היו משאבת כסף, וקופות-החולים היו בבעיה", אמר קפלן.

לדבריו, כשמשרד האוצר בא לפתור את הבעיה, הוא הפלה לרעה את בית-החולים הדסה בחלוקת המשאבים, ובהדסה "נרדמו בשמירה".

מארגון הדסה נמסר בתגובה: "קראנו באכזבה ותמיהה רבה את דבריו של מר קפלן, שעזב את בית-החולים בתקופתו הקשה ביותר, והתפלאנו כי מצא לנכון להתבטא באופן קלוקל, על-פיו תפקידו של ארגון נשות הדסה, שהינו הבעלים של בתי-החולים, הינו כביכול - 'תתנו את הכסף ואל תשאלו', וזה כמובן לא המצב.

"במסגרת מעל 100 שנות קיומו, ארגון נשות הדסה הקים את תשתית מערכת הבריאות במדינת ישראל, כמו גם את בתי-החולים של הדסה, והשקיע מליארדי דולרים ואף ממשיך להשקיע בבתי-החולים של הדסה, למען מדינת ישראל ותושביה. בתי-החולים של הדסה, בבעלות ארגון נשות הדסה, כולל מגדל האשפוז, עמדו תמיד בחזית הרפואה, ומי שהרוויח ומרוויח מכך זה כל תחום הרפואה בישראל והציבור כולו".

עוד כתבות

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות