גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוצים לחגוג בר/בת-מצווה עם ערך מוסף? הנה כמה הצעות

רוצים לקיים אירועי בת-מצווה ובר-מצווה מיוחדים, שונים מהאירועים הנוצצים והיקרים שכולם עושים? "גלובס" מביא כמה הצעות אלטרנטיביות לציון המאורע ■ יתרון נוסף: המחיר לעתים קרובות נמוך יותר

בר מצווה בבית הכנסת העתיק בפקיעין / צילום: אדי בירן
בר מצווה בבית הכנסת העתיק בפקיעין / צילום: אדי בירן

מסיבות בר-מצווה ובת-מצווה באולמות ובגני אירועים הפכו בשנים האחרונות להפקות יוקרה מושקעות ומנקרות עיניים המרוקנות את חשבון הבנק. אפילו הכותל המערבי הפך ללוקיישן בר-מצווה ממוסחר.

עבור מי שמחפש אלטרנטיבה שפויה לכל הטירוף הזה, טיול להכרת הארץ בוורסיות שונות הוא חלופה יצירתית וחינוכית לחגוג עם הילד/ה במחירים שפויים. ואם אתם מתקשים להרים את זה לבד, בשוק פועלות כיום חברות המציעות פתרונות אלטרנטיביים מגוונים לחגוג מצוות:

בשביל החוויה: אם ובת במסע ישראלי

חברת "בשביל החוויה" מציעה טיולי בת-מצווה בסימן ידיעת הארץ לאימהות ובנותיהן. מדובר במסע של 5 ימים באתרים נבחרים בארץ, המתקיים בקבוצה של כ-15 זוגות של אימהות ובנות.

"כדי לחגוג בת-מצווה בצורה מיוחדת ובלתי נשכחת, לא חייבים לנסוע לחו"ל, ובטח שלא צריך להוציא כל-כך הרבה כסף על הפקות ענק באולם אירועים. בת-מצווה הוא אירוע משמעותי לכל המשפחה, ובעידן שבו כולם כל כך עסוקים ואחוזי תזזית, טיול של אם ובת בארץ היא הזדמנות נדירה וכמעט חד-פעמית לבלות זמן איכות אמיתי ולהכיר מקרוב צדדים רבים וטובים שלא הכרנו אצל האדם הקרוב אלינו ביותר", אומרת שבית ליפשיץ, בעלים משותפים "בשביל החוויה".

- מה כולל הטיול?

ליפשיץ: "במהלך המסע, בן 5 ימים מלאים, העובר דרך הכרמל, הגלבוע, הגליל ורמת הגולן, יכירו המשתתפות את סיפור חייהן של נשות מופת בהיסטוריה היהודית והישראלית ויתוודעו להחלטות ולבחירות שהן עשו בחייהן אשר הפכו אותן לגיבורות, בהן חנה סנש, הנרייטה סאלד, אולגה חנקין, נעמי שמר, רות המואבייה ואחרות".

- מלבד היסטוריה, מה עוד חוות המשתתפות?

"לאורך חמשת ימי המסע תאותגרנה המשתתפות במשימות לחיזוק הקשר אם-בת, במהלכן יכירו בעוצמות שלהן ויחזקו את ביטחונן העצמי. בין לבין, ייהנו המשתתפות משלל פעילויות מהנות ומאתגרות כגון: פתרון כתב חידה המצריך שיתופי-פעולה בין הזוגות; סדנאות שירה, יצירה, ריקוד וסדנאות בנושא יהדות; פעילויות אתגרית: סנפלינג, אומגה וכיו"ב; מפגשי תרבויות ועוד. בסוף המסע מתקיים טקס סיום בהנחיית אחת מ'גיבורות' המסע, והבנות תקבלנה מזכרת אישית בלתי נשכחת מהמסע".

- כמה זה עולה?

"המסע הקרוב, המתקיים בין התאריכים 6-9 ביולי (ימים שני עד חמישי), הוא מסע בסגנון 'הכול כלול', הכולל לינה בצימרים, כלכלה מלאה במשך כל ימות המסע (3 ארוחות ביום, כיבוד במהלך היום ומים), צלמת וידיאו המתעדת את המסע, כשכל זוג משתתפות מקבלות סרטון ערוך של המסע, הדרכה צמודה כמובן וביטוח מלא. וכל זה במחיר של 3,250 שקל למשתתפת אחת. כלומר, 6,500 שקל לאם ובת".

בשביל החוויה: בת מצווה לאמהות ולבנותיהן / צילום: חברת בשביל החוויה

הנשיות במרכז: בת-מצווה אינדיאנית

דרך נוספת לאימהות ובנות לחגוג בת-מצווה היא סדנה אינדיאנית בת 3-4 שעות שמעביר "טנקה" - מרכז מודעות וצמיחה בדרך האינדיאנית בקיבוץ מעגן מיכאל.

לדברי נטע אלוני, מנהלת המרכז, מדובר בחוויה שבטית ברוח עכשווית. "טקס מעבר בתפיסה השבטית האינדיאנית הוא אירוע מאוד משמעותי. הוא מזכיר לאישה הצעירה שהיא חולייה נוספת בשושלת החכמה הנשית. כל אחת מהבנות הצעירות תמשיך להעביר את האור העובר מדור לדור, וחשוב שהן תדענה זאת".

עוד לדבריה, "המציאות המערבית כיסתה עצמה בטכנולוגיה והרחיקה את כולנו מהפשטות ומהחוכמה הקדומה שנמצאת בנו הנשים. הדרך האינדיאנית בבסיסה היא דרך של מעגל. האינדיאנים מכנים את המעגל 'אמא אדמה', רחם ענק המאפשר לכל ברוא וברואה להיות ולממש עצמם כפי שהגיעו להיות. לנו במציאות המערבית ההישגית/גברית יש הרבה מה ללמוד מהחכמה השבטית הנשית. המפגש פותח צוהר נשי מרחיב דעת, חוויתי ומעורר השראה, שמזכיר לנשים הצעירות שהן ראויות ומביאות ריפוי בעצם הנוכחות שלהן".

- מה כוללת הפעילות?

"תוכן הפעילות לאימהות ובנות-מצווה כולל מסע חווייתי של 3.5 שעות להבנת המשפט השבטי: 'כשמרפאים אישה אחת, מרפאים שבט שלם'. זוהי חקירה משותפת שלנו כנשים בגילאים שונים, גם האימהות וגם הבנות כקולגות למסע הנשי ואתגריו במציאות שלנו. הפעילות מורכבת מ-4 מעגלי עניין ברצף, עם הפסקות קצרות להתרעננות כמובן.

"המעגל הראשון קצר ועוסק בשאלת הנשיות מהי, ומה יש לכל אישה ללמוד מחוכמתה של האישה השבטית, זו היודעת שבתוכה. סוגייה חשובה במיוחד על רקע השפעת פרסומת ומדיה; במעגל השני אנחנו מתופפות בתופי הריפוי האינדיאניים. התיפוף מפרק חסימות אנרגטיות ופותח את הלב לקרבה ושיתוף; המעגל השלישי הוא הציר המרכזי בפעילות. עבודה של התקרבות ושיתוף בזוגות אם-בת; והמעגל הרביעי הוא קלף מסר.

"חשוב להבין שאנחנו לא עוסקים ב'שחרור האישה' אלא ב'שחרור הנשיות'. בתפיסת העולם השבטית, נשיות היא כוח ריפוי, ועל כל אישה לגלות את כוח הריפוי הייחודי לה, למען עצמה למען דרכה ולמען סביבתה".

את הפעילות ניתן לקיים בשני דרכים: לאימהות ובנות וחברותיהן לכיתה, או כאירוע משפחתי של נשות המשפחה המורחבת ובת-המצווה, כאשר מספר המשתתפות המירבי הוא 30, והעלות היא 1,600-1,800 שקל (תלוי במספר המשתתפות) לכל הקבוצה.

בת מצווה בסגנון אינדיאני בקיבוץ מעגן מיכאל / צילום: מרכז טנקה

"סיפור מקום": לחבר את האירוע למקום

דרך אחרת לחגוג היא "סיפור מקום", כפי שמגדירה זאת חדווה אריאל, מורת דרך והבעלים של חברת "עצה לדרך" העוסקת בין היתר בייעוץ, תכנון וארגון טיולים לבר/ת-מצווה בארץ.

"אנשים לכודים בתפיסה שחובה לעשות מסיבה מפוארת לנער/ה שבסך-הכול הגיעו לגיל 12-13. בעיניי חוטאים בהאללה של הילדים".

לדבריה, במקום לשבת באולם מפונפן ולצפות בעוד סרטון "חיים שכאלה" על חתן בר-המצווה, "אפשר לחגוג בר-מצווה בדרך שמחברת את הילד למקום מגוריו, ועל הדרך ללמד אותו גם קצת צניעות. וכך עשיתי גם לבני ולבתי כשהם הגיעו לגיל מצוות. מספיק עם כל הטררם ובזבוז הכסף".

- מה כולל בר/ת-מצווה בקונספט של "סיפור מקום"?

אריאל: "אספר לך על הקונספט שעשיתי לילדיי. אנחנו מתגוררים בפרדס-חנה, וכשלבתי מלאו 12 שנים, ביחד איתה, החלטנו ללכת על סיפור הצלתו של ספר התנ"ך העתיק בבית-הכנסת המקומי במושבה שהוברח בדרך מדהימה מליל הבדולח. בתי למדה את כל הסיפור וסיפרה אותו למוזמנים שהזמנו לבית -כנסת. במקביל, כל הכיבוד שהוגש היה על בסיס תפוזים, מאחר שפרדס-חנה היא יישוב עתיר פרדסי הדרים. אנשים אמרו לנו שהם נהנו מאוד לצאת ממסיבת בת-מצווה אלטרנטיבית עם ערך מוסף, ומבלי שמוזיקה תדפוק להם בראש.

"בבר-המצווה של בני סיפרנו את סיפורו של הבית הראשון שהוקם בפרדס-חנה. גייסנו לפרויקט את דרי הבית שנידבו את חצר הבית שלהם, ושגם הם סיפרו את סיפור הבית למוזמנים. היה צנוע ומרגש. כל אחד משני האירועים לא עלו לי יותר מכמה אלפי שקלים בודדים - כולל הבגדים, צילום, תרומה לבית-הכנסת וכו'.

- כמה השירות הזה עולה?

"על חיבור בין אתר לחתן השמחה ובניית הסיפור אני מחייבת לפי עלות של יום הדרכה שלי - כ-900 שקל. ככלל, אני שואלת מה התקציב ומה השאיפות, ולפי זה אנחנו בונים מסיבת בר/ת-מצווה אלטרנטיבית".

כיבוד בר מצווה בפרדס חנה על בסיס הדרים / צילום: חדווה אריאל

פקיעין: בר-מצווה ב-1,500-3,000 שקל, ללא ארוחה

גם בכפר ארבע הדתות, פקיעין, ישנה אפשרות לקיים חגיגת בר/ת-מצווה אלטרנטיבית. במקרה זה, עמותת בית זינאתי, הפועלת לשימור מורשת הקהילה היהודית בפקיעין, מציעה תמורת סכום הנע בין 1,500 שקל ל-3,000 שקל (לא כולל ארוחה) לקיים בר/ת-מצווה באווירה אחרת.

"בשיתוף עם המועצה הציונית לישראל, אנחנו מייצרים תכנים ייחודיים לבר/ת-מצווה, הכוללים תהלוכה מנגנת בכפר, טקס עליה לתורה בבית-הכנסת העתיק של פקיעין, מופע תיאטרון בכיכובו של חתן/כלת השמחה בביתה של אישה יהודייה שבני משפחתה לדורותיהם מעולם לא עזבו את פקיעין ואפילו משחק ניווט חידתי סלולרי בסמטאות הכפר ובסיומו פרס - תליונים הקשורים עם המקום", אומר אוריאל רוזנבאום, מנהל עמותת בית זינאתי.

- מי האנשים שחוגגים אצלכם בר/ת-מצווה?

רוזנבאום: "אני לא יכול לאפיין אותם. יש גם קיבוצניקים מעין-גב וגם דתיים מפתח-תקווה. בגדול, מדובר באנשים שרוצים לחוות חוויה ישראלית אחרת או באנשים שחגגו בר/ת-מצווה שגרתית עם הילד הראשון ורוצים משהו אחר עם הילד השני.

"אנחנו באים ואומרים למשפחה: 'בית-הכנסת עומד לרשותכם, ובואו נבנה יחד את הפורמט שמתאים לכם'. יש פה הזדמנות להפגיש את המשפחות עם המסורת לפי איך שנוח להם. הרצון שלנו הוא שהם לא ירגישו זרים, ושהמפגש עם בית-הכנסת לא יהיה מנוכר אלא חוויתי ורגשי".

- כמה אירועים כאלה יש אצלכם בשנה?

"אצלנו זה לא תעשייתי וגם לא מוצר הליבה שלנו, ולכן אנחנו לא עושים הרבה אירועי בר/ת-מצווה. מוצרי הליבה שלנו הם סיורים תיירותיים בכפר, ביקורים מודרכים בבית-הכנסת העתיק ובמוזיאון בית זינאתי, ומשחק ניווט סלולרי. הסיפור כאן הוא לא ביזנס, ולכן גם התעריף של מה שאנחנו מציעים לבר/ת-המצווה - לא גבוה".

- ומה באשר לאוכל?

"אנחנו לא עוסקים בזה. משפחות בוחרות לקיים ארוחה באחת המסעדות המקומיות".

בר מצווה בבית הכנסת העתיק בפקיעין / צילום: אדי בירן

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4%, ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

עם התיירים בא התיאבון: מה גורם לחברות נדל"ן לפזול לתחום המלונאות?

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

לקנות קפה ברשת: שטראוס הופכת לחברת המזון הראשונה שמוכרת באמזון, וזו עשויה להיות תחילתה של מהפכה

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו, והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב-ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה: כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי-ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

מוטי אלמליח  / צילום: שלומי יוסף

טלרד תצמצם פעילות בארה"ב בניסיון לבלום את ההפסדים; צפויה לבצע מחיקה מהותית

תוכנית ההתייעלות של החברה באה על רקע "ההאטה בשוק האמריקאי, הנובעת מהחלטות הרשות הפדרלית בארה"ב לרישוי תדרים, שהשפיעו על הביקושים למוצרי החברה בפעילות זו בארה"ב"

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בת"א; אופקו וטאואר צוללות יותר מ-7%

פתיחת המסחר התעכבה לאחר שאופקו נחתכה ב-11% ● בוול סטריט ננעלו המדדים אתמול בירידות לאחר שרשמו עליות במשך רוב יום המסחר; הנאסד"ק איבד כ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● הפרלמנט הבריטי הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק • המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר • הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

המבוי הסתום בברקזיט שולח את בורסות אירופה לירידות

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת לאור המשך חוסר היציבות הגלובלי ● בהונג קונג ירידות של 1.1% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה ע"י הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון בנוגע לברקזיט נדחתה

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות, ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7%, ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה