גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"משקיעי הביומד הגדולים בת"א לא פחות מתוחכמים מבחו"ל"

חברות המכשור הרפואי מנסות לנווט דרכן בסבך של רופאים, חברות ביטוח ומקבלי ההחלטות ■ בפאנל בנושא אתמול בכנס אופנהיימר, היה גלעד גליק, מנכ"ל איתמר מדיקל, אופטימי: "צפוי גידול בשוק הזה. בתי חולים כבר לא מחפשים את המוצר הכי זול אלא את זה שמוזיל עלויות לטווח הארוך"

סרגיי וסצ'ונוק אורי הדומי גיא ניב גלעד גליק וסוזנה נחום זילברברג / צילום:תמר מצפי
סרגיי וסצ'ונוק אורי הדומי גיא ניב גלעד גליק וסוזנה נחום זילברברג / צילום:תמר מצפי

תחום המכשור הרפואי הפך הרבה יותר מאתגר בשנים האחרונות, עם העליה בדרישות - הן של הרגולציה כדי להגיע לשוק והן של מערכות הבריאות בטרם יסכימו לרכוש מוצרים חדשים. ארבע חברות מכשור רפואי שהשתתפו בפאנל במסגרת הכנס של בנק ההשקעות אופנהיימר אתמול, דווקא שידרו אופטימיות והציגו תוכנית עסקיות מגובשות להתמודדות עם האתגרים הללו.

בפאנל השתתפו אורי הדומי, מנכ"ל חברת מזור, העוסקת ברובוטיקה לניתוחי גב; גיא ניב, מנכ"ל חברת צ'ק קאפ, המפתחת גלולה נבלעת המצלמת תמונת רנטגן של המעי לאבחון סרטן המעי הגס; גלעד גליק, מנכ"ל איתמר מדיקל, המפתחת מכשור לאבחון סיכון להתקף לב ודום נשימה בשינה וסוזנה נחום-זילברברג, המנהלת את קבוצת ביולייט, בעלת השליטה באשכול חברות בתחום העיניים ואשכול חברות בתחום אבחון הסרטן.

מנחה הפאנל, סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, שאל על האתגר להתמודד עם השינויים בכלכלת הבריאות בארה"ב ועם המחסור בתקציבים לבריאות בכל העולם.

הדומי השיב: "השינוי שמתרחש כעת בארה"ב וזולג למדינות אחרות, הוא הנטיה לשלם עבור הצלחת הפרוצדורה ולא עבור עצם ביצוע הטיפול. זוהי מגמה המחייבת גם שינוי רדיקלי במודלים העסקיים של חברות המכשור הרפואי והתרופות".

גליק: "כתוצאה מהשינוי שאורי ציין, יהיה לדעתי דווקא גידול בשוק המכשור הרפואי. בעוד שבשנים האחרונות בתי החולים עברו מלרכוש את המוצר הכי טוב קלינית למוצר הכי זול, הרי שכעת יש גישה משולבת ומחפשים את המוצר שמוזיל את העלויות לטווח הארוך".

ניב מדגים זאת על המוצר שלו: "עלויות הטיפול בסרטן המעי הגס בשלביו המתקדמים הן מטורפות. לכן כל חברות הביטוח מבינות שמניעה היא חשובה מאוד. לאחרונה נכנסה לשוק בדיקה של DNA בצואה, שקיבלה שיפוי של 500 דולר מרוב חברות הביטוח". לכן מאמינה צ'ק קאם כי גם היא תקבל שיפוי ביטוחי בבוא היום.

נחום-זילברברג: "לפעמים זה עובד גם הפוך. אנחנו מכירים מקרה שבו הורידו את גובה השיפוי לבדיקה שכבר הייתה בשוק, משום שהסתבר שאינה מדוייקת". היא מציינת כי המוצר של ביולייט לניתוחי גלאוקומה אהוב על הרופאים משום שהוא חוסך להם בדיקות וטיפולים שאחרי מעשה, שהתשלום עבורן נמוך ולכן הם מורידים את הרווחיות של הרופא, לעומת אפשרות לנצל את אותו הזמן לביצוע ניתוח נוסף.

גליק מציין כי המגמות הללו משתנות מתרבות לתרבות. "במערב, חברות הביטוח לא כל כך אוהבות לשלם עבור מניעה. לעומת זאת ביפן, ישנו שיפוי למוצר שלנו גם לאנשים שהם היום בריאים".

ההבטחה: מוצרים לא מבוטחים

זילברברג-נחום מציינת כי בארה"ב היום צומח שוק למוצרים שאינם מבוטחים, אך הצרכנים מוכנים לשלם עבורם מכיסם, דבר שבעבר היה נדיר מאוד בארה"ב, למעט בפרוצדורות אסתטיות. "יש אפילו משקיעים שמחפשים היום דווקא את הטכנולוגיות הללו", היא מציינת.

גליק ציין כי במקום למכור היום את מכשירי האבחון, איתמר מדיקל לעיתים מציעה לרופאים לשלוח את החולה לאבחון אצלה בקליניקה, "ואז התהליך כולו מתנהל לפי החליל שלנו ויש לנו השפעה גם על אופן הטיפול אחרי האבחון". זילברברג-נחום ציינה כי לא כל החברות בנויות כלכלית ולוגיסטית לכך, ולכן לפעמים ניתן להציע מודל כזה עם שותף.

ניב ציין כי כאשר בונים את המודל העסקי, צריך לוודא כי הפתרון מגובה במידע קליני, הינו אינטואיטיבי לרופאים ולא דורש הכשרה בכמות מוגזמת, וכן שהוא מועיל למי שמקבלים את ההחלטות האם להכניסו לשוק.

הוא ציין כי צפה מן הצד במקרה של חברה שבנתה את המודל העסקי של המוצר שלה כך שיועיל מאוד לרופאים רדיולוגים, אולם מי שהיה אמור לקבל את ההחלטה האם להכניס את הטיפול לפרוטוקול הטיפול המחלה, היו רופאים גסטרו-אנתרולוגיים (רופאי מערכת העיכול) שהמערכת דווקא הפחיתה מפרנסתם, והם טרפדו את מאמצי השיווק שלו.

וסצ'ונוק שאל את הדומי על מצבה של מזור, אשר ברבעונים האחרונים ביצועיה היו נמוכים מן הציפיות, וזה השיב: "אנחנו חברה של 20 מיליון דולר. תמיד אמרתי שצריך לבדוק אותנו ברמה השנתית ולא הרבעונית. נכון שבשלושה הרבעונים האחרונים לא צמחנו כפי שרצינו, אבל בשנה הקרובה כולה אנחנו נצמח ואפילו בחצי השנה הראשונה שלה".

שת"פ שיווקי עדיף

כיאה לפאנלים מסוג זה, עלתה גם הפעם השאלה האם חברות ישראליות צריכות לשאוף להיות חברה עצמאית או לעשות אקזיט. גליק: "הקונסולידציה בתחום הזה היא בלתי נמנעת וחברות צעירות כנראה יירכשו. הן לא יירכשו לרוב בשלב הרעיון, אלא בשלב שבו הן כבר חדרו לשוק. זאת משום שחברות גדולות הבינו שהן לא מתאימות לפיתוח מוצר משלב הרעיון, ואפילו אם נובט אצלן רעיון טוב, הן לרוב יקימו סביבו ספין-אוף וירכשו אותו בחזרה אחר כך". בנוגע לשאלה האם כדאי לשלב חברה מובילה בהשקעה בסטארט-אפ שלך בשלב מוקדם, אמר גליק כי "שת"פ שיווקי הוא בדרך כלל מוצלח יותר משת"פ הכולל רק השקעה".

זילברברג-נחום ציינה כי גם חברות ישראליות יכולות לחבור יחד או לרכוש זו את זו, כפי שעושה ביולייט, שמקימה אשכולות של חברות. היא הדגישה כי המודל של ביולייט איננו קרן הון סיכון, משום שצוות הניהול שלה מעורב יותר בחברות ומשום שגם החברות נמצאות בקשר הדוק הרבה יותר זו עם זו. עם זאת, הן מספיק נפרדות כדי שניתן יהיה לבצע עסקת מסחור או אקזיט לכל פרוייקט בנפרד.

החברות שהשתתפו בפאנל מייצגות קשת רחבה של מודלים מבחינת פעילותן בבורסה. מזור נרשמה למסחר בתל אביב ולאחר מכן בנאסד"ק, שם ביצעה גם הנפקה. ביולייט הונפקה בתל אביב וביצעה רישום גם בנאסד"ק, אך ללא הנפקה בארה"ב. צ'ק קאפ בחנה את השוק הישראלי, אך לבסוף הלכה ישירות לנאסד"ק ואילו איתמר מדיקל מסתפקת בתל אביב, לפחות בינתיים.

הדומי: "בתקופה שבה הנפקנו הייתה מחשבה ששוק ההון בארץ יכול לספוג חברות בשלבים מוקדמים יותר ולהיות סבלני כלפיהן. ההנחות הללו השתנו. השוק בארץ הפך יותר מקצועי, וגם יותר ביקורתי. אני לא חושב שההבנה היום של המשקיעים הגדולים מישראל נופלת בהרבה משל מקביליהם בחו"ל. ההבדל הוא בזמינות של ההון, שבנאסד"ק היא הרבה יותר גבוהה".

ניב: "גם אנחנו גילינו בישראל משקיעים מוסדיים אינטלגנטיים ולכן שמחנו לקבל אותם גם להנפקה שלנו בנאסד"ק. הבורסה בתל אביב כמעט ולא קיימת עבור חברות בשלבים שלנו (לפני מכירות - ג.ו), בגלל האכזבות שחברות כאלו הניבו למשקיעים פה בעבר, אבל גם בגלל השוק, שהיה פחות בוגר, לא הבין את טווחי הזמן הדרושים ולא ציפה לאכזבות הללו".

הדומי: "במכשור רפואי דברים לוקחים זמן. אם המוצר עונה על צרכי הרופאים, החולים והמערכת הרפואית, בסוף הוא יפרוץ".

עוד כתבות

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: אין לוועדת הבחירות סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשו בתגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

בניגוד למגמה? ב"מעריב" נערכים להוצאת מוסף כלכלי חדש

מדובר במוסף שיצא לאור בדפוס בסופי השבוע, אך תהיה לו אינטרפטציה דיגיטלית גם במהלך השבוע

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

הצלחה לקיידנט של כת"ב בניסוי ברעד ראשוני

החברה השיגה תוצאות מבטיחות בניסוי יעילות קטן בטיפול ברעד ממקור שאינו מחלת הפרקינסון

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עדכון המדדים מצביע על הסקטורים החמים: נדל"ן, תשתיות, שוק ההון וקמעונות מזון

במסגרת העדכון החצי-שנתי של הבורסה, מבני תעשיה ואלקטרה נכנסו לת"א 35, אחרי קפיצות דו-ספרתיות מהן נהנו מניותיהן של השתיים ● מנגד, פז נפט ואופקו נפרדו מהמדד המוביל

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה צריכה מאשרת: מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום

חברת-האם של גולן טלקום מוסרת כי אין ודאות בשלב זה שהמגעים יבשילו לכדי עסקה ● רכישת גולן טלקום ע"י סלקום נועדה לבסס את מעמדה של סלקום בשוק המקומי ובמקביל לסכל אפשרות למיזוג בין פרטנר להוט

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

טבע - תרופת קופקסון  / צלם: תמר מצפי

האם טבע עומדת בפני תביעה של מיליארדי דולרים על עיכוב הקופקסון?

משפט ארוך בין שתי החברות, שבו האשימה פרוניורון את טבע בסיכון חולים בניוון שרירים, הסתיים לפני כחודש ● ביהמ"ש פסק כי טבע אכן הפרה חוזה מול פרוניורון, וזו צפויה לטעון בתביעת נזיקין שתגיש כי הייתה יכולה לפתח את הקופקסון למחלות נוספות

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

איי.די.או גרופ / צילום: אתר החברה

חברת הנדל"ן איי.די.או פרעה את מלוא חוב שלה למחזיקי האג"ח בסך של 1.16 מיליארד שקל

החברה נענתה לדרישת הנאמן למחזיקי האג"ח שלה ופרעה בתשלום אחד את מלוא חובותיה למחזיקים ● המחזיקים מתבקשים להכריע האם לצאת למאבק משפטי כדי לקבל לידיהם גם את תשלומי הריבית העתידיים