גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת הכלכלה דחתה ב-3 חודשים את סגירת רשות השידור

(עדכון) - עם זאת, מרוח הדברים בדיון עולה כי גם לאחר 3 החודשים הללו ספק אם רשות השידור תיסגר, ויוקם גוף שידור חדש ■ אקוניס: "אין כוונה לחזור למתווה של גביית אגרה"

אופיר אקוניס / צילום: איל יצהר
אופיר אקוניס / צילום: איל יצהר

חברי ועדת הכלכלה של הכנסת הצביעו היום (ב') בעד הארכה נוספת של 3 חודשים ליישום חוק השידור הציבורי, אם כי מרוח הדברים בדיון עולה כי גם לאחר שלושת החודשים הללו ספק גדול אם רשות השידור תיסגר, ויוקם גוף שידור חדש.

השר אופיר אקוניס, הממונה על רשות השידור והרשות השנייה, הגיב בסיפוק להחלטת הוועדה ואמר: "השידור הציבורי ניצל. היינו קרובים מאוד למציאות של החשכת מסכים. מדינת ישראל חייבת שידור ציבורי, חזק, עצמאי ובלתי תלוי, ואני שמח שוועדת הכלכלה קיבלה פה-אחד את הצעתי להאריך ב-3 חודשים יישומו של חוק התאגיד הציבורי".

לדבריו, "בכוונתי להוביל בהקדם תיקוני חקיקה שיקדמו שידור ציבורי ראוי, מגוון ומאוזן, המשקף את מגוון הדעות והעמדות בחברה הישראלית".

דיון סוער בוועדת הכלכלה

הדיון היום בוועדת הכלכלה של הכנסת אמור היה להתנהל סביב שאלת דחיית קיום חוק השידור הציבורי והקמת תאגיד חדש במקום רשות השידור, אבל עיקר הדיון היה סביב שאלת תקצוב רשות השידור בתקופת ההארכה.

בזמן שהמדינה החליטה על ביטול גביית האגרה, ומנגד משרד האוצר מסרב לממן את רשות השידור ללא קיום החוק - נוצר בור תקציבי ברשות השידור, עד כדי כך שעובדי הרשות קיבלו הודעה כי לא יקבלו את דמי ההבראה בעקבות המצב התקציבי.

תחילה פתח את הדיון אופיר אקוניס, השר הממונה על רשות השידור, ואמר כי "אין מצב שלא תהיה מדינה דמוקרטית ללא שידור ציבורי. אנחנו צריכים עוד גיוון בשידור המסחרי, וצריך שידור ציבורי חזק, בלתי תלוי ועצמאי".

בהקשר לדחיית מועד הקמת הגוף החדש, שתאריך היעד שלו טרם הדחייה היה אמור להיות 1 ביולי, אמר אקוניס כי "אין מצב שיוקם תאגיד שידור ציבורי חדש במועד המקורי, בעוד מספר ימים".

באשר לתקצוב הרשות אמר אקוניס כי "אין כוונה לחזור למתווה של גביית אגרה מהציבור".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "בשלב הנוכחי, בגלל שאין גביית דמי אגרה, יש קושי רב לעשות מימון תקציבי במשך שלושת החודשים הקרובים ממשרד האוצר. מנסים מצד אחד לא לגבות אגרה מהציבור ומצד שני למצוא תקציב - אי-אפשר לקחת ממקום אחד ולהביא ממקום אחר.

"אם נראה מצב שבו יתחיל מתווה לצמצום מספר העובדים במסגרת פרישה מרצון, ובמקביל יציאה מקרקעות אסטרטגיות שנמצאות בידי רשות השידור - אז נמצא מקור תקציבי, כדי שההחלטה להאריך ב-3 חודשים את קיום החוק והקמת הגוף החדש תוכל להתקיים. אבל אם עוד 3 חודשים נגיע לאותה נקודה עם 1,600 עובדים ואותם מתחמים - אז זה לא יקרה. אנחנו לא נתן יד אם לא ייעשו צעדים להקטנת ההוצאות בצורה משמעותית על מנת להחיות את הגוף הזה".

היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה, עו"ד אתי בנדלר, התייחסה אף היא למצב ואמרה: "הממשלה מצפצפת על החוק. היא סיכלה את גביית האגרה, אבל האוצר לא משלים את הכסף החסר. בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, כשמתגלה מחלוקת בין שני משרדי ממשלה, מי שצריך לתת את חוות-דעתו זה היועמ"ש. יש אי-עמידה ברורה בחוק, אבל לא שומעים אותו".

ח"כ קארין אלהרר, שהייתה יו"ר הוועדה המיוחדת בנוגע לחוק רשות השידור החדש, השתתפה בדיון ואמרה כי "אני לא מבינה איזה דברים נעשו כדי ליישם את החוק. האם אושרו חברי הדירקטוריון שנבחרו על-ידי ועדת האיתור? זה דבר שמתחילים בו כדי להעמיד את השידור הציבורי החדש על רגליו ולהתקדם למימוש החוק. לא ראיתי שהדבר הזה נעשה. יש כבר שמות, ולא ברור למה הם לא אושרו".

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, התייחס למינוי הדירקטוריון ואמר: "מינוי של 12 אנשים לא יפטור את הפלונטר הקיים. על-פי החוק, מרגע שהאנשים האלה ממונים, הכוונה היא מינוי ל-3 שנים. אבל יכול להיות שייקח שנה וחצי עד שיוקם התאגיד, ולא יעזור דירקטוריון שלא יודע מי העובדים שלו".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, שניהל את הדיון, ציין כי הוא הזמין לדיון את השר גלעד ארדן, שבממשלה הקודמת היה אחראי על רשות השידור, אבל הוא לא הגיע.

עוד כתבות

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן פנה ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרה ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

מונית מעופפת/ צילום: מתוך אתר החברה Lilium

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה, ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות ורשות ני"ע ישקיעו 6 מיליון שקל בתוכנית פיילוטים בתחום הפינטק

במסגרת התוכנית שתושק בימים הקרובים, חברות וסטארט-אפים ישראליים יקבלו גישה למאגרי המידע של הרשות לניירות ערך ולנתוני המסחר של הבורסה ● המהלך אמור לעודד חברות לפתח פתרונות טכנולוגיים בתחומי הפינטק

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי הבטיחה גיוס של 236 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

קבוצת בזק רושמת ירידה של כ-18% ברווחים ברבעון השלישי

הרווח הנקי הסתכם ב-191 מיליון שקל כתוצאה מהפרשות ושחיקה ברווחיות החברות הבנות ● הקבוצה גם מדווחת על תחזית הפסד לבעלי המניות שצפוי להיות כ-1.1 מיליארד שקל, לעומת תחזית מקורית של רווח נקי של כ-900 מיליון עד מיליארד שקל

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות