תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

האם האג"ח הקונצרניות במח"מ ארוך מהוות הזדמנות השקעה?

הירידות באפיק הממשלתי גררו אחריהן מטבען גם את האפיק הקונצרני, שנפגעו גם מפתיחת מרווחים מול האפיק הממשלתי ■ המשך ירידות באפיק הממשלתי יביאו להגדלת הפער בתשואת האג"ח הקונצרניות הארוכות, ומה שנראה זול כיום, עשוי להיות זול יותר מחר

שי לוי / צילום: יח"צ
שי לוי / צילום: יח"צ

אם לפני שנתיים התשואה על אג"ח ממשלת ישראל ל- 10 שנים הניבה תשואה של 4%, הרי שבחודש מרץ האחרון התשואה (בנייר ממש"ק 1026) הגיעה לרמה של 1.6%, לא צמוד, ברוטו. ירידת התשואות שקולה לרווחי הון, ואכן עד לאותה נקודה דובר בעיקר על רווחי ההון הגבוהים שהתקבלו בשנים האחרונות.

מאז חודש מרץ ועד היום התהפכה המגמה, וירידת התשואות התחלפה בעליית תשואות חדה עד לרמת התשואה הנוכחית של 2.5% באג"ח הממשלתית שקלית 1026, שהביאה להפסדי הון כבדים של כ- 8%.

שינוי זה מלווה בתנודתיות גבוהה מאוד, גם במהלך המסחר התוך יומי. כך למשל, סטיית התקן של ממש"ק 1026 עומדת בשלושת החודשים האחרונים על רמה של 9.3%, כלומר, כפול מסטיית התקן בשנה החולפת שעמדה על 4.7%.

ניתן למנות מספר סיבות לטריגר שהביא לשינוי, בהן הצפי להעלאה קרובה של הריבית בארה"ב והאינפלציה הגבוהה יותר ביחס לציפיות באירופה. עם זאת, מועד העלאת הריבית בארה"ב עומד על הפרק כבר זמן רב וסביר שיבוצע בצורה מאוד מתונה תוך ניהול ציפיות המשקיעים. אשר לאירופה, עדיין אין באמת אינפלציה ממשית ומטרידה. מה שהשתנה היא דרישת פרמיית הסיכון של המשקיעים על נכונותם להחזיק אג"ח ארוכות מאוד בתשואות האפסיות ששררו בשווקים.

הירידות באפיק הממשלתי גררו אחריהן מטבען גם את האפיק הקונצרני, כאשר הנפגעות העיקריות היו איגרות החוב הקונצרניות במח"מ הארוך, שנפגעו פעמיים - מירידות שערים בעקבות האפיק הממשלתי, ובמקביל, מפתיחת מרווחים מול האפיק הממשלתי.

ההסבר לפגיעה הגדולה יותר באג"ח הקונצרניות הארוכות נובע מהפדיונות בקרנות הנאמנות ומהרצון להימנע מהתנודתיות הגבוהה בתקופה של ירידות שערים. גם ההרחבות הרבות שבוצעו לסדרות שונות באג"ח הקונצרניות הארוכות טרם הירידות לא הועילו.

טבלה למנורה - שי לוי

מבדיקה שערכנו ניתן לראות את הפער במרווח מאג"ח ממשלתית בין סדרה במח"מ בינוני לסדרה במח"מ ארוך של אותו המנפיק. אמנם עקב סיכון המנפיק הגיוני שהאיגרת הארוכה תפצה על הסיכון בדמות מרווח גדול יותר מאג"ח ממשלתית (שכן אי הוודאות גבוהה יותר במח"מ הארוך), אך להערכתנו, מדובר בפער גדול מדי - גם אבסולוטית וגם ביחס לפער ההיסטורי.

כך למשל, אג"ח של נורסטאר מסדרה ט' במח"מ של כשלוש שנים מעניקה תשואה של 1.6% ברוטו צמודה למדד (מרווח מהאיגרת הממשלתית המקבילה של 2.1%), בעוד שאג"ח י' במח"מ ארוך יותר של כחמש שנים מעניקה תשואה של 2.99% ברוטו צמוד למדד (מרווח מהממשלתית של 3.1%). מדובר בתוספת של כ- 50% במרווח מאג"ח ממשלתית, וזאת רק על הארכת המח"מ בשנתיים כאשר המנפיק הוא אותו המנפיק.בחישוב סנדלרים פשוט (ובנטרול תוספת המדד בשתי הסדרות לשם הדוגמה) הרי שהתשואה שנקבל בתום ההשקעה בנורסטאר ט' במח"מ של שלוש שנים תהיה כ- 5% (התשואה השנתית כפול המח"מ). לעומת זאת, התשואה שנקבל בנורסטאר י' בתום חמש שנים תהיה כ-15%. במילים אחרות, על שנתיים נוספות נקבל תוספת תשואה של כ- 10%. אמנם הארכנו את המח"מ ובכך הגדלנו את הסיכון, אך כל משקיע צריך לשאול את עצמו האם פער זה הינו סביר להערכתו.

אם כך, האם לרוץ לקנות אג"ח קונצרניות ארוכות? התשובה תלויה קודם כל בעיקר בהערכות כל משקיע לגבי האפיק הממשלתי, שכן המשך ירידות באפיק הממשלתי יביאו להגדלת הפער הנוכחי בתשואת האג"ח הקונצרניות הארוכות, ומה שנראה זול כיום, עשוי להיות זול יותר מחר.

בהמשך לכך יש לשים לב למח"מ הרצוי של תיק ההשקעות בכללותו, כך שנקודת המפתח היא איזון. אם מחליטים להגדיל מעט את האפיק הקונצרני הארוך, ניתן להערכתנו להקטין במקביל את האפיק הממשלתי הארוך ואת האפיק הקונצרני הקצר ובינוני, כך שמח"מ התיק והחלוקה בין האפיק הקונצרני לממשלתי, יישארו בגבולות שאנו מעוניינים בהם.

שי לוי מכהן כמנהל השקעות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988