גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההר הוליד עכבר: רוז'נסקי ישלם 720 א' ש' - ולא יעמוד לדין

הפרקליטות עומדת לחתום על הסדר מינהלי עם רוז'נסקי, שנחשד בעבירות דיווח מטעה בדוחות כספיים ובתשקיף, בקבלת דבר במירמה ובעבירות נוספות על חוק העונשין ■ גם החברה עצמה לא תעמוד לדין

איליק רוז`נסקי / צלם: איל יצהר
איליק רוז`נסקי / צלם: איל יצהר

ההר הוליד עכבר: כ-5 שנים אחרי שהתפוצצה בקול גדול פרשת החשדות הפליליים נגד איליק רוז'נסקי, לשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן שבבעלות יצחק תשובה, ובתום משא-ומתן ארוך ורצוף קשיים, חתמה היום (א') פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) על הסדר מינהלי עם רוז'נסקי ועם דלק נדל"ן.

לפי ההסדר, רוז'נסקי - שהיה חשוד בעבירות דיווח מטעה בדוחות כספיים ובתשקיף, בקבלת דבר במירמה ובעבירות נוספות על חוק העונשין - ישלם קנס בסך 720 אלף שקל, ודלק נדל"ן תשלם מיליון ו-80 אלף שקל בתוך חודשיים. בסך-הכול ישולמו 1.8 מיליון שקל לקופת המדינה.

אין זו הפעם הראשונה שאישים וגופים בעלי הון מגיעים להסדר משפטי בו הם משלמים קנס בסכום שאדם מן השורה לא יכול לעמוד בו, בתמורה לסגירת תיק או הקלה:

- נדב גרינשפון ישלם 750 אלף שקל וירצה 200 של"צ בפרשת מידע הפנים

- חצי מיליון שקל כופר תמורת סגירת התיק נגד רועי ורמוס

- פסגות: 150 מיליון שקל תמורת אי-העמדה לדין וביטול ההאשמות בפרשת הרצת ניירות ערך

בנוסף, רוז'נסקי חתם במסגרת ההסדר על התחייבות כי הוא לא יכהן כנושא משרה בגוף מפוקח במשך 8 חודשים החל מתחילת חודש ספטמבר. כלומר, רוז'נסקי יסיים בתחילת ספטמבר את תפקידו כסגן יושב-ראש החברה הציבורית להב אל-אר, ולא יכהן בתפקידים דומים עד חודש יוני 2016.

ההישג המרכזי של רוז'נסקי ועורכות דינו בזכות ההסדר ובתמורה להתחייבויות הללו הוא, כמובן, שהפרקליטות לא תעמיד אותו לדין פלילי. גם דלק נדל"ן לא תעמוד לדין פלילי.

נזכיר כי בתחילת 2011 חוקק חוק ייעול הליכי אכיפה ברשות ניירות ערך (חוק אכיפה מינהלית), המאפשר לרשות להטיל קנס מינהלי כספי על תאגידים או מנהלים בתאגידים החשודים בהפרת הוראות החוק, כמסלול אלטרנטיבי למסלול של העמדה לדין פלילי.

באופן דומה, של חתימה על הסדר מינהלי וויתור על העמדה לדין, נהגה הפרקליטות ברועי ורמוס, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות לשעבר, שהיה חשוד בביצוע תרמית באג"ח בתיק הנוסטרו של החברה. ביולי 2013 הושג עם ורמוס הסדר מינהלי, שלפיו ישלם למדינה חצי מיליון שקל ולא יועמד לדין פלילי.

פרשת איליק רוז'נסקי ודלק נדל"ן היא סאגה שנמשכת כבר יותר מ-5 שנים. ב-2010 נחקרו רוז'נסקי ומנהלים בכירים נוספים לשעבר בדלק נדל"ן, יוסף (יוסי) פרידמן וחווה זמיר-טואף, ברשות ניירות ערך בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים, עבירות מנהלים ועבירות דיווח.

העבירות שבהן היו חשודים התייחסו לסיווג החשבונאי של רשת רודשף ולהערכת השווי של חניוני NCP בדוחותיה הכספיים של דלק נדל"ן בשנת 2008. לפי החשד, רוז'נסקי מסר לרשות ניירות ערך דיווחים כוזבים בנוגע לשווי החניונים.

בינואר 2012 הודיעה הפרקליטות לדלק נדל"ן, לרוז'נסקי ולמנהלים בחברה כי החליטה להגיש בעניינם כתב אישום בחשד ל"בישול דוחות" ופרשיית החניונים, וזאת בכפוף לשימוע. לאחר השימוע בספטמבר 2013 סגרה הפרקליטות את התיקים של זמיר-טואף ופרידמן, והוחלט שלא להגיש נגדם כתבי אישום.

המצב בנוגע לרוז'נסקי ודלק נדל"ן היה שונה. בפרקליטות לא השתכנעו מטענותיהם בשימוע כי הם חפים מפשע. עם זאת, כבר בשימוע השתכנעה הפרקליטות מטענותיה של עו"ד איריס ניב-סבאג, הסנגורית של רוז'נסקי, בכל הנוגע לפרשיית רודשף והחשדות שנותרו התמקדו בפרשיית החניונים.

מאז ועד היום ניהלו עורכות דינו של רוז'נסקי, איריס ניב-סבאג ונוית נגב, כמו גם באי-כוחה של דלק נדל"ן, עורכי הדין פנחס רובין וארז הראל, משא-ומתן מורכב עם עורכי הדין יעל ענתות ואמיר טבנקין מפרקליטות מיסוי וכלכלה, בניסיון להגיע להסכמות שייתרו ניהול הליך פלילי.

אבן-הנגף העיקרית האחרונה במשא-ומתן עם רוז'נסקי הייתה מועד הכניסה לתוקף של נבצרותו מלכהן בתפקידים בחברות ציבוריות (ובגופים מפוקחים בכלל). רוז'נסקי רצה כי תינתן לו שהות של 3 חודשים בין מועד החתימה על ההסדר ועד תחילת התקופה.

כבר בדצמבר 2013 חשף "גלובס" כי הפרקליטות מתלבטת בין הגשת כתב אישום נגד רוז'נסקי לבין חתימה על הסדר מינהלי עמו. ההתלבטות הזו מסתיימת היום.

בשנות כהונתו כמנכ"ל דלק נדל"ן עד 2009 הפך רוז'נסקי לאחד השכירים העשירים בישראל. לפי ההערכות, הוא צבר עלויות שכר של כ-50 מיליון שקל. זאת, בעיקר על רקע רווחים גבוהים שהציגה החברה במרבית שנות כהונתו, בעיקר כתוצאה משיערוכים חשבונאיים. עם פרישתו מתפקיד המנכ"ל זכה רוז'נסקי ל"מצנח זהב" מפנק ולהסכם ייעוץ נדיב במיוחד מהחברה.

עיקר החשדות נגד רוז'נסקי נגעו להערכת שווי כוזבת לכאורה של חניוני NCP שבבעלות דלק נדל"ן בדוחותיה הכספיים של החברה לשנת 2008. מחקירת רשות ניירות ערך עלה כי רוז'נסקי פעל לכאורה בדרכים שונות, לרבות הטעיה של הרשות ושל מעריכי השווי ורואי החשבון של דלק נדל"ן, על-מנת שחניוני NCP יירשמו בדוחות 2008 בערך הגבוה במאות מיליוני שקלים משוויים האמיתי. זאת, לכאורה, במטרה למנוע הפחתה משמעותית בדוחות הכספיים השנתיים של החברה באותה שנה. כל החשדות הללו הסתיימו היום, כאמור, בהסדר ללא העמדה לדין.

נזכיר כי דלק נדל"ן של יצחק תשובה עוסקת בנדל"ן מניב בישראל, במערב אירופה ובקנדה ובייזום ובנייה למגורים בישראל. החל משנת 2008 ספגה החברה הפסדים כבדים של מיליארדי שקלים. בספטמבר 2012 אישרה השופטת המחוזי בתל-אביב לשעבר, ורדה אלשיך, הסדר חוב לדלק נדל"ן, שבמסגרתו נמחק לחברה חוב של 1.4 מיליארד שקל.‏ למחזיקי אגרות החוב הובטח תשלום של כ-800 מיליון שקל בפריסה לשבע שנים, שישולם על-ידי תשובה.‏

רוז'נסקי: מודה לכולם; לחברים שנטשו סלחתי

לאחר החתימה על הסדר הודה איליק רוז'נסקי לעורכות הדין שלו, איריס סבאג-ניב ונוית נגב, אשר לדבריו "ליוו אותי ב-6 השנים האחרונות, הן בפן המשפטי והן באופן האישי, ברגעים הקשים שהיו לא מעטים".

כמו כן, רוז'נסקי מסר "תודה ענקית לשותפי לדרך בחברת להב אל-אר: חוה זמיר, אלי וחגית להב ושלומי פדידה, שאוהבים אותי, שהאמינו בי, שחיזקו אותי, נתנו דלק, הדפו את 'הקולות הרעים' ונתנו לי את הכוחות והאמונה להמשיך".

"תודה ענקית" מסר רוז'נסקי גם "לחברים הרבים והאמיתיים שהיו לצידי לאורך כל הדרך. ולחברים שנטשו, פחדו, התעלמו ונעלמו - אין טינה בליבי. סלחתי".

לסיום הודה רוז'נסקי "למשפחתי האוהבת: אריאלה, ירדן ושניר, שבלעדיהם לא הייתי עובר תקופה זו, על שהם שמחזקים, אוהבים, תומכים וסובלים אותי, ושרק בשבילם היה שווה לי להגיע לרגע זה, למרות הכול. התיק נסגר, והפרשה מאחוריי. ממשיכים קדימה".

עורכות הדין איריס ניב-סבאג ונוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב מסרו כי הן "מברכות על החלטת הפרקליטות לקבל את מרבית טענותינו העובדתיות בשימועים שקיימנו. ההסדר מביא לסיום נכון ופרופורציוני של הפרשה שהחלה כחקירה פלילית חמורה בשתי פרשיות".

לדברי הסנגוריות, "תיק החקירה בעניין רודשף נסגר, והוחלט שלא להגיש כתב אישום בעניינו. ביחס לתיק פרשת החניונים, העובדות המוסכמות במסגרת ההסדר מציגות את העניין באופן שונה לחלוטין מכפי שהוצג בתחילה. אין עוד טענה ביחס להערכת השווי של החניונים או לדוחות הכספיים לשנת 2008. אין טענה של ניפוח שווי, או של 'בישול' דוחות, או של הצגת הערכת שווי לא נכונה בדוח".

הפרקליטות: הרתעה אפקטיבית

פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) מסרה כי היא התקשרה היום בהסדר להפסקת הליכים מותנית עם הלל (איליק) רוז'נסקי וחברת דלק נדל"ן בקשר לחשדות שנחקרו על-ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

"על-פי ההסדר הודה רוז'נסקי, ששימש כמנכ"ל דלק נדל"ן בעת הרלוונטית, כי בעת דיונים לקראת פרסום תשקיף להנפקת ניירות ערך של דלק נדל"ן בשנת 2009 נמנע ביודעין מלהציג עובדות מהותיות הנוגעות לנסיבות החלפת מעריך השווי של אחד מנכסיה המהותיים של החברה - רשת חניוני רכב הפזורים ברחבי אנגליה.

"כמפורט בהסדר, לעמדת הפרקליטות, מעשיו של רוז'נסקי גיבשו עבירות של קבלת דבר במירמה, מירמה והפרת אמונים בתאגיד והכללת פרט מטעה בתשקיף. על-פי ההסדר התחייבה הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום נגד רוז'נסקי והחברה, בתנאי שימולאו התנאים בהסדר".

עוד נמסר מפרקליטות מיסוי וכלכלה כי "פרקליטת המחוז, עו"ד ליאת בן-ארי, החליטה להשתמש בסמכותה להתקשר בהסדר הפסקת הליכים מותנית עם החשודים, לבקשתם, נוכח נסיבות מקלות המתקיימות בפרשה זו".

לדברי הפרקליטות, "החלטה זו התקבלה בעיקר בשים לב לשיקולים הבאים: לא נמצאו ראיות כי הערכת השווי שצורפה לדוחות 2008 הייתה כוזבת; האירוע לגביו נמצאו די ראיות לצורך נקיטת הליך פלילי נגד החשודים הוא אירוע מצומצם שחומרתו פחותה ביחס לכלל החשדות שנבחנו בפרשה זו; הראיות מלמדות על כך שבפועל לא הונפקו לציבור ניירות ערך מכוח תשקיף המדף שאושר; וחברי הקבוצה הנפגעת פוצו במסגרת הליכים אזרחיים שנוהלו בקשר לפרשה זו והסתיימו בפשרה.

"על סמך כל אלה הוחלט שניתן למצות את האינטרס הציבורי ולהביא להרתעה אפקטיבית בתיק זה באמצעות כלי האכיפה של הסדר הפסקת הליכים מותנית, תוך עמידה על כך שהחשודים ייטלו אחריות בדרך של הודיה בעובדות מוסכמות והטלת סנקציות משמעותיות".

עוד כתבות

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה