גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבוננזה של הביטוחים הפרטיים: האם בקרוב תשלמו פחות?

כך משפיעים עלינו מספרי הענק של שוק הביטוחים והפנסיה ■ טור סופ"ש / אלי ציפורי

צוות חדר ניתוח / צילום: עינת לברון
צוות חדר ניתוח / צילום: עינת לברון

1. אין צורך להיבהל מפסטיבל ההפחדות שהחל אתמול (ה') בעקבות ההסכמות על מתווה הגז. ינסו לשטוף לכם את המוח ולומר שהדמוקרטיה הושחתה, שהדמוקרטיה התערערה, שמשקרים לכם, שהביטחון של ישראל בסכנה, שעתיד ילדינו בסכנה - פוליטיקאים, עיתונאים ועוד טרמפיסטים "חברתיים" (רק בתדמית, לא במעשה) ינסו לרכב על הגל הזה, אבל האמת הרבה יותר פשוטה. עמירם ברקת וסטלה קורין ליבר, פרשני "גלובס", ניתחו ושרטטו אותה לאורך החודשים האחרונים וגם כעת. בנסיבות שנוצרו (התחרות הדמיונית שלעולם לא תהיה, המונופול שנוצר במו ידי הממשלה, החוזים שנחתמו ואי אפשר לפתוח אותם וגרירת הרגליים בהחלטות שגרמה נזקים) זה מתווה סביר.

מעתה ואילך המתווה עובר למגרש הפוליטי. האם אריה דרעי יתרצה ויסכים לחתום על מסלול עוקף הממונה על הגבלים עסקיים בתמורה לריכוך מסקנות ששינסקי 2 בנוגע לכיל (וכך ייתר את הצורך באישור המתווה בכנסת)? ואם לא, האם המתווה יצליח לעבור בכנסת? מה יעשו אז חברי סיעתו של משה כחלון, של אביגדור ליברמן ויאיר לפיד? ויש אפשרות אחרת: הממשלה תחכה למחליף של פרופ' דיויד גילה כדי שהממונה החדש יואיל לחתום על המתווה וכך לא יצטרכו מסלולים עוקפים. גורמים במערכת הפוליטית טוענים שהמועמד המועדף על דרעי לתפקיד הממונה הוא ד"ר אסף אילת, הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים, ומי שעל פי הערכות התנגד לעמדתו של גילה. נחכה ונראה.

כך או אחרת, הפסטיבל שניסתה אתמול לארגן יו"רית רשות החשמל פרקש-הכהן עם הדוח ה"גנוז" וה"מוסתר" שלה היה מביך וצריך להוביל להתפטרותה המיידית, אחרי הנזקים שגרמה. ראשית, הדוח לא גנוז ולא הוסתר, אלא עיקריו, בדרך פלא, מצאו את דרכם בשבועות האחרונים אל עיתונאים המקורבים לרשות החשמל.

שנית, המספר שכיכב בדוח, 7.3 מיליארד שקל נזק לצרכנים כתוצאה מהמתווה, הוא מספר שנשמע מפוצץ אבל את המספר הזה צריך לחלק על פני 15 השנים הבאות, כך שיוצא משהו בסביבות חצי מיליארד שקל בשנה והשפעתו על הצרכנים בסופו של דבר היא די שולית (זו ההוצאה על הגז, שמשפיעה בתורה - כרבע עד חמישית - על תעריף החשמל).

שלישית, הנזק הזה, אם יתקיים תחת ההנחות העתידיות של הרשות, רשום על שמה של... פרקש-הכהן. היא זו שאישרה את חוזה העוגן של חברת החשמל, על מחיריו ועל מנגנוני ההצמדה שלו, היא זו שמנסה לטשטש זאת והיא זו שחתומה על הנזק שייגרם לצרכנים, אם ייגרם. סיבה מספיק טובה לגרום לה להתפטר מיד.

2. יש עוד דברים חשובים בכלכלה הישראלית, אפילו יותר חשובים, למשל שוק הביטוחים והפנסיה. בדיוק לפני שנה סקרנו את השוק הזה בעקבות פרסום הדוח השנתי של אגף שוק ההון באוצר, ואנו שבים ועושים זאת בעקבות פרסום הדוח החדש לשנת 2014, משום שהשוק הזה משפיע עלינו באופן מגוון מאוד. הוא משפיע על שוקי ההון, הוא משפיע על הפנסיה שלנו והוא משפיע על ביטוחי הבריאות שלנו. זה שוק ענק, שעם השנים ייעשה עוד יותר ענק, שוק שעובר שינויים רגולטוריים והוא נשלט על ידי 3-4 חברות ביטוח, הרבה באדיבות ועדת בכר.

אז הנה מספרי הענק, נכון לסוף שנת 2014, והם המשיכו לגדול כמובן במהלך השנה הנוכחית.

1.26 טריליון שקל, זה הסכום שנמצא בתיק החיסכון הפנסיוני של הציבור. זה סכום עצום שרודף אחרי תשואה והשוק הישראלי כמובן קטן עליו. בקיצור ולעניין: המוסדיים מפוצצים בכסף וזו הסיבה שחלקו זורם לשווקים בחו"ל. הסכום הזה מחולק באופן הבא: כ-600 מיליארד שקל בקרנות פנסיה, מהם כ-191 מיליארד שקל בקרנות הפנסיה החדשות. כזכור, קרנות הפנסיה הוותיקות נסגרו להצטרפות עמיתים חדשים ב-1995, כך שאוכלוסיית העמיתים הפעילים בה הולכת ופוחתת עם השנים. כ-292 מיליארד שקל שוכבים בביטוחי חיים, ומתוכם כ-219 מיליארד שקל בפוליסות המשתתפות ברווחים. ויש גם כ-369 מיליארד שקל ששוכבים בקופות הגמל.

38 מיליארד שקל, זה הסכום נטו (הפקדות פחות משיכות) שזרם לאפיקי החיסכון הפנסיוני בשנת 2014 וזה שוב ממחיש את מה שנכתב בסעיף הראשון: המוסדיים מפוצצים בכסף ותחשבו מה יקרה בעוד עשור. כשכסף גדול רודף אחרי תשואה בסביבת ריבית נמוכה הוא מנפח את מחירי הנכסים, בין אם מניות ובין אם איגרות חוב. לאורך העשור האחרון, שימו לב, אפיקי החיסכון הפנסיוני הניבו תשואה פנטסטית של כ-7%-8% מדי שנה בממוצע (נומינילי וברוטו, לפני דמי ניהול). קשה לנו להניח שתשואה כזאת תחזור על עצמה בעשור הבא, במיוחד לאור העלאות הריבית המתוכננות בארה"ב.

21 מיליארד שקל, זה הסכום נטו שזרם לקרנות הפנסיה החדשות בלבד בשנת 2014 וזה ממחיש עד כמה הקרנות החדשות הם המנוע הצומח ביותר של שוק הפנסיה (כתוצאה מצו ההרחבה הפנסיוני במשק מתחילת 2008 המחייב הפרשות לפנסיה) והוא נשלט, כפי שאתם רואים בטבלה שצירפנו, על ידי 4 חברות ביטוח (מנורה, מגדל, כלל והראל). בקרנות הללו יש כ-4 מיליון מבוטחים, כמעט מחציתם לא פעילים. מספר המבוטחים הגבוה ביחס למספר המועסקים במשק הוא בגלל שעובדים מבוטחים ביותר מקרן אחת, בדרך כלל כתוצאה מההעסקה בכמה מקומות. זו צרה בפני עצמה, כי שבדרך כלל חשבונות לא פעילים הם אלו שמניבים את דמי הניהול המרביים לחברות הביטוח.

רוב המצטרפים החדשים, אגב, הם ברמות שכר של עד 6,000-8,000 שקל (ויש גם פחות מכך), מה שמעיד מצד אחד על רמת השכר ההתחלתית הדי עלובה במשק, ומצד אחר על התופעה הנלווית לכך. העובדים החלשים, אלו שמשתכרים שכר נמוך, הם בדרך כלל גם העובדים הלא מאוגדים, שאפשר לגבות מהם את דמי הניהול המקסימליים: 0.5% מהנכסים ו-6% מההפקדות. התאגידים הגדולים זוכים בממוצע להנחות גדולות בדמי הניהול: משהו כמו 0.2% מהנכסים ו-2% מההפקדות. מדובר בפערים לא מידתיים ובהנצחת מצב שבו החלשים מסבסדים את החזקים.

219 מיליארד שקל שוכבים במה שנקרא פוליסות משתתפות ברווחים. גם פה השליטה היא של בודדים: מגדל, כלל, הפניקס והראל קרוב ל-90%. הפוליסות הישנות הללו, "המשתתפות ברווחים", הן הבוננזה הכי גדולה של חברות הביטוח שבהן נגבים דמי ניהול במודל אחר - 0.6% מהצבירה ו-15% מהרווחים. עד השנה, אי אפשר היה להתנייד עם הפוליסות הללו ולנסות לשלם כמה שפחות. כל בעלי הפוליסות היו למעשה שבויים של חברות הביטוח. עם זאת, חשוב לזכור שלפוליסות הללו יש גם יתרון בולט בדמות מקדמי המרה נמוכים מאוד שמשפיעים לחיוב על הקצבה שמקבל הפנסיונר. בכל מקרה, השנה נפל דבר ודורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח, אפשרה ניודים של הפוליסות הללו. האם תתפתח תחרות אמיתית על השוק הזה? נחכה ונראה.

שוק ביטוחי הבריאות: בתחום הזה הרחבנו ארוכות בעבר, אבל הדוח שוב מדגיש את המבנה הקרטלי של הענף: הראל היא הדומיננטית ויחד איתה כלל, הפניקס ומגדל שולטות לחלוטין על השוק. ביטוחי בריאות מכסים מכלול של אירועי בריאות כמו ניתוחים, השתלות, תרופות, סיעוד, מחלות קשות ועוד. בישראל קיים מגוון שירותים וכיסויים בביטוחי בריאות המוצעים על ידי קופות החולים וחברות הביטוח. ביטוחי הבריאות קיימים בשלושה רבדים: הרובד הבסיסי - סל שירותים שזכאים לו כל תושבי ישראל, הניתן באמצעות קופות החולים וממומן מתקציב המדינה ומדמי ביטוח הבריאות שגובה המוסד לביטוח הלאומי משכירים ועצמאים; הרובד המשני - שירותי בריאות נוספים (שב"ן) שמציעות קופות החולים לציבור.

שירותים אלה אינם כלולים בסל הבסיסי וכל חבר קופה יכול לרכוש אותם על פי בחירתו (כ-73% מהחברים בקופות עושים זאת, 83% אצל היהודים ו-44% בלבד אצל הערבים); והרובד הנוסף - הרובד של ביטוח בריאות מסחרי - כיסויים לביטוח בריאות שמציעות חברות הביטוח. כיסויים אלה מהווים כאמור רובד תחליפי, משלים או מוסף לכיסויים הניתנים בסל הבסיסי ובתוכניות השב"ן (כ-40% מהציבור מחזיק בפוליסה פרטית ובמקביל גם במשלימים).

ביטוחי הבריאות הפרטיים נהנים מצמיחה מאוד-מאוד בריאה (ראו טבלה בתחתית הכתבה). ב-2014 הם הגיעו סך הכול לכ-8.2 מיליארד שקל (אלו דמי הביטוח, הפרמיות בעגה הביטוחית, או בפשטות: התשלומים שמעביר הציבור לחברות הביטוח). קפיצה מסחררת של כמעט פי 3 בתוך עשור.

תחום ההוצאות הרפואיות מתחלק לשניים: הביטוחים הקבוצתיים והביטוחים הפרטיים. הדומיננטיים ביותר הם הביטוחים הפרטיים שמחזיקים 65% מהשוק לעומת 35% לקבוצתיים. מה זה קבוצתי? זה ועדי עובדים או קבוצות עובדים בארגונים גדולים. חברות הביטוח באות (לפעמים באמצעות מתווכים) לאותם ארגונים ומציעות לעובדים ביטוחים במחירים מוזלים ובלי חיתום, כלומר, בלי צורך בהצהרות בריאות וכדומה. הביטוחים הללו מאוד זולים ואטרקטיביים ולמעשה הפרטיים מסבסדים אותם, כפי שנראה בהמשך.

השלטון הקרטלי מתבטא היטב ברווחיות של ביטוחי הבריאות הפרטיים. תזכורת: ה-loss ratio הוא מושג בענף הביטוח שפירושו שיעור הנזקים - היחס שבין תביעות ששולמו בפועל לבין דמי הביטוח ששולמו. זה היחס בין מה שאתם מצליחים להוציא מחברות הביטוח תמורת חוות הדעת ממומחים שאתם מקבלים, ניתוחים וכדומה לבין התשלומים שאתם מעבירים לחברות הביטוח. ככל שהיחס הזה גבוה יותר, ניצלתם יותר את הביטוח והשארתם בידי חברות הביטוח רווח נמוך יותר. ולהיפך: ככל שהיחס הזה נמוך יותר, לא ניצלתם מספיק את הביטוח והשארתם בידי חברות הביטוח רווח גבוה. האוצר מנסה לטעון שצריך לבחון את היחס הזה לאורך תקופה, והוא בדרך כלל עולה עם השנים. הנתונים מדברים בעד עצמם: בעוד שהשיעור הזה עומד על כ-40% בשנה האחרונה בביטוחים הפרטיים, בביטוחים הקבוצתיים הוא עומד על כ-98%, זה אומר שאתם מנצלים כמעט עד תום את הביטוחים של קופות החולים והקבוצתיים של חברות הביטוח. כלומר הביטוחים הקבוצתיים כלל לא רווחיים לחברות הביטוח ואילו הפרטיים, היקרים מאוד, הם הבוננזה: הם משאירים עודף של כמיליארד שקל מדי שנה (!).

מה שקורה בשוק ביטוחי הבריאות דומה מאוד למה שקורה בשוק הפנסיה: יש סבסוד צולב, הלקוחות הפרטיים מסבסדים את הלקוחות הגדולים, את הארגונים הגדולים. העובדים החלשים מסבסדים את העובדים החזקים. ביטוחי הבריאות הקבוצתיים, כמו הסדרי הפנסיה עם ארגונים גדולים, הם בעלי שולי רווח דקיקים ואף הפסדיים, אבל ההסדרים עם הפרטיים מפצים על זה בענק.

עכשיו באה סלינגר ובצעד די משמעותי בענף הביטוח החליטה השנה להנהיג פוליסות ניתוחים אחידות מ-1.1.2016. כלומר, לא יהיה הבדל בין פוליסה פרטית אחת לאחרת, ובוודאי שלא בין פרטית לקבוצתית. דמי הביטוחים יהיו אחידים לכל קבוצת גיל וייקבע תשלום של השתתפות עצמית בשיעורים שונים וחברות הביטוח יוכלו לעדכן מחירי הפרמיה כל שנתיים. המטרה של סלינגר חיובית: ללחוץ את מחירי הביטוחים הפרטיים למטה ולהפסיק למעשה את הגזל בביטוחים הפרטיים. על-פי הערכות, הפוליסה האחידה תרע את מצבם של ביטויי הקולקטיב, כיוון שהיא תכלול חריגים כמו השתלות, חריג מצב רפואי קודם (בהרבה מהביטוחים הקולקטיביים אין דרישה כזאת היום), תקופת אכשרה של 90 ימים (קיים כיום בפרטי ולא בקולקטיב) ותצמצם חלק מההגדרות הנוגעות לניתוחים.

מה יקרה מינואר 2016? סביר להניח שחברות הביטוח יוזילו את הפרמיות, והשאלה הגדולה היא בכמה. בכ-15%, ב-20% או יותר, או שימצאו כרגיל דרכים יצירתיות לפצות את עצמן על ההוזלה? בשביל זה סלינגר ואגף שוק ההון והביטוח באוצר צריכים לעמוד על המשמר: אין שום סיבה שחברות הביטוח ימשיכו את עושק ביטוחי הפרט. הם יקרים בצורה חריגה, והם מסבסדים את ביטוחי הקולקטיב המפנקים. הגיע הזמן לאיזון הרבה יותר טוב בין השניים.

הקרטל של חברות הביטוח 13.8.15

עוד כתבות

רהב רביב /צילום: עצמי

"עברתי להייטק מעבודה במוסך רכב. היום אני משפץ אופנועי אספנות"

רהב רביב, בן 43, מנהל מחקר ופיתוח בחברת GrowDirector • טווח שכר: 25-20 אלף שקל

שדה סולארי בנגב. / צילום: EGE

לא סתם עושות רוח: מי הן החברות בסקטור האנרגיה שרחוקות ממיצוי הפוטנציאל

רוב המדינות הגיעו ל"Grid Parity" – הנקודה שבה עלות הפקת אנרגיה סולארית שווה או זולה יותר מהפקת כל סוג אחר של אנרגיה לא מתחדשת; המשמעות היא שהשיקול הכלכלי הופך לעיקרי בשימוש באנרגיה חלופית ● על רקע זה כדאי לבדוק מי הן החברות ה"נסתרות" בסקטור האנרגיה שעוד רחוקות ממיצוי הפוטנציאל

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ

חברת רדיאקשן המפחיתה נזקי קרינה בצנתור גייסה 18 מיליון דולר

את הגיוס הובילה קרן Innovahealth Partners, שהחליטה להגדיל חשיפה לישראל בעקבות אקזיט מוצלח ב-Orthospace

 

מפגיני סביבה נגד הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: ARND WIEGMANN, רויטרס

בין גרטה לטראמפ: המשחק הכפול של כנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

הכינוס הכלכלי האליטיסטי ביותר שקיים מנסה לשנות פניו ולהפוך לרלוונטי ● למשל, השנה הוא יארח את פעילת הסביבה גרטה טונברג על הבמה המרכזית ● למרות שנשמע הרבה מלים כמו "בר קיימא" ו"כלכלה הוגנת", נראה שמשבר הסחר בין ארה"ב לסין יעניין את הבאים הרבה יותר

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

כחלון וכוכבי סיכמו: תקציב הביטחון יגדל בכ-2 מיליארד שקל. מאיפה יגיע הכסף?

בתום ישיבה רבת-משתתפים אצל רה"מ נתניהו סוכם כי תקציב הביטחון יוגדל ב-2 מיליארד שקל כשיימצא מקור תקציבי - אולם מבדיקת "גלובס" עולה כי בינתיים אין מקור תקציבי לכך

מימין: עוה"ד ארז תיק ואלון פומרנץ / צילום: תמר דניאלי, יח"צ

מיזוג רביעי בתוך שנה במשרד ליפא מאיר: ממזג לתוכו את משרדו של עו"ד ארז תיק

עו"ד תיק, לשעבר מנכ"ל קבוצת לוזון, צפוי לעמוד בראש מחלקה חדשה במשרד ליפא מאיר שתעסוק בתחומי הנדל"ן והמלונאות

ח"כ אורית פרקש-הכהן ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון בדיון בכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"על מה בזבזתם 2 מיליון שקל אם קרן העושר עדיין לא הוקמה?"

כך שאלה ח"כ אורית פרקש-הכהן את נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בדיון בוועדת הכספים ● יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "נכשלנו בכל הטיפול בקרן הזאת, זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה שכל הגופים המעורבים נגועים בו" ● ירון: "כל מה שבנק ישראל יכול לעשות - עשינו"

מוזיקה / צילום: שאטרסטוק

אקסלרטור מאסצ'אלנג' ישראל ישתף פעולה עם תאגיד המוזיקה יונברסל

תאגיד המוזיקה העולמי יוניברסל השיק ב-2017 תוכנית לשיתופי פעולה עם מאיצים טכנולוגיים ברחבי העולם, ומאסצ'אלנג' הוא המאיץ הישראלי הראשון המשולב בתוכנית זו, לצד עשרה מאיצים אחרים מרחבי העולם

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

בדיקת "גלובס": רפורמת התביעות הייצוגיות הצליחה, אבל אולי יותר מדי

מבדיקת "גלובס" מתברר כי המהלך של איילת שקד, לחייב בתשלום אגרה על ייצוגיות, הוביל לירידה של 44% מהבקשות - במקביל לעלייה משמעותית בבקשות שפטורות מאגרה ולניהול הליכים "מאחורי גבו" של ביהמ"ש ● האם מטרת הרפורמה להילחם בתביעות-הסרק הושגה? לא בטוח ● חלק ראשון

שמואל האוזר, ענת גואטה וחדוה בר / הדמיה: רמי חכם

רשות ני"ע מחכה למהפכה טכנולוגית: היכן יש יותר עורכי דין ממתכנתים?

וגם: אריק פינטו מצטרף לסטארט-אפ טכנולוגי

 

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

הערכה: גבאי ינסה לעצור את הדימום של סלקום באמצעות מיזוג עם הוט

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר חוזר למגזר העסקי ● מה יגיד הרגולטור על רצונות המיזוג של סלקום, מה יעלה בגורלו של מיזם הטלוויזיה (שעולה עשרות מיליוני שקלים בשנה), וכמה עובדים יפטר גבאי? ● ארבע הערות על האתגרים של מנכ"ל סלקום החדש

מלזיה לא מוכנה להמשיך להיות פח הזבל של העולם

מלזיה שלחה חזרה 150 מכולות של פסולת פלסטית ל-13 מדינת עשירות מאז הרבעון השלישי של השנה שעברה ● שרת הסביבה המלזית: "אלה שרוצים להפוך אותנו לפח זבל עולמי, יכולים להמשיך לחלום"

בועז מנור, לשעבר מבעלי קרן הגידור הקנדית Portus  / צילום: Getty Images, גלובס

ארה"ב תובעת את בועז מנור: הסתיר את עברו הפלילי כדי לגייס הון למיזם בלוקצ'יין

לצדו של היזם הישראלי-קנדי, שריצה בעבר עונש מאסר בגין הלבנת הון, תובעת רשות ני"ע האמריקאית גם את עידית פרדו הישראלית, שנעצרה ביום שישי ● השניים נאשמים כי הונו מאות משקיעים כשגייסו מהם 30 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

איתמר בן גביר, ראש עוצמה יהודית / צילום:

בן גביר הודיע שהוא מתמודד עד הסוף: "הציעו לי תפקיד של שגריר"

"הציעו לי גם תפקידים בקק"ל, בהסתדרות הציונית, בלשכת עורכי הדין, אפילו תפקיד שגריר", כך אמר איתמר גביר במסיבת עיתונאים היום ובה אמר כי יתמודד בבחירות לכנסת ה-23 במסגרת מפלגת עוצמה יהודית

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רשות ני"ע חתכה ביותר מרבע את שווי חברת הקנאביס של האחים גינדי

חברת קאנומד, שפועלת למזג לתוכה את חברת ביופארם, מועמדת למחיקה ממסחר בבורסה בתוך שבוע אם לא תגייס 18 מיליון שקל, כדי לצאת לפחות מרשימת השימור

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

מהי עלות סל התרופות, והאם לפיד צדק כשאמר שהוא פחות ממיליארד דולר

ציוץ של יאיר לפיד על סל התרופות עורר מבול תיקונים, אבל המתקנים הם שהתבלבלו ● המשרוקית של גלובס

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

בזכות הדולר והשכר ולמרות הגירעון – יחס החוב של ישראל ירד ל-60%

שיעור החוב היחסי הוא קריטריון שיש לו חשיבות רבה מבחינת דירוג האשראי של ישראל, וסוכנויות דירוג האשראי צפויות לפיכך לראות בירידת שיעור החוב אינדיקציה חיובית

תמ"א 38 בקרית אונו / צילום: איל יצהר

היום שאחרי התמ"א: המחקר שמגלה מה קורה לשכונות שעברו התחדשות עירונית

מחקר ראשון מסוגו שנערך באוניברסיטת תל אביב מדגים עד כמה תמ"א 38 יכולה להשפיע על סביבתה ● החוקר משה שמאי: לא רק שמחירי הדירות עולים גם בבניינים שלא עברו שיפוץ, מספר הדירות קופץ, וגם סימנים ראשונים לחילופי אוכלוסייה ניכרים בשטח

מפעלי מפרץ חיפה / צילום: גיל ארבל

הכירו את התוכנית החלומית של מפרץ חיפה: תעלות כמו בוונציה, בית ליד נחל ופינוי המפעלים המזהמים

כמאה אלף דירות, חמש מרינות ותעלות "סטייל ונציה" • תוכנית "עמק החדשנות", שנחשבת לגרנדיוזית ביותר באזור הצפון ושמבקשת לשנות ללא היכר את מפרץ חיפה, זכתה לשבחים אפילו מגופים ירוקים • עם זאת, ללא מקור תקציבי וחוסר בהחלטת ממשלה קבועה, התממשותה נראית כרגע כחלום רחוק