גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תכשירי הגנה מהשמש: מה מומלץ לקנות וכמה זה עולה?

אינספור תכשירי הגנה מהשמש קיימים בישראל, אלא שבשונה מארה"ב, הם אינם מוכרים כמוצר רפואי ועל כן אינם מסובסדים ■ כמה נשלם כדי להגן על עורנו, ובאיזה מוצר כדאי לבחור?

מקדמי הגנה / צילום: יחצ
מקדמי הגנה / צילום: יחצ

"חשיפה לא מבוקרת לשמש מסוכנת וגורמת לעלייה בשכיחות סרטן העור (מלנומה) הנחשב לגידול הסרטני הנפוץ בעולם, יותר מסרטן שד וריאות", אומרת ד"ר מרינה לנדאו, מומחית ברפואת עור בקופת-חולים מכבי. "קיימת מגמת גידול בשיעור הגידולים הסרטניים המתגלים מדי שנה בישראל הנגרמים בין היתר עקב חשיפה מוגברת לשמש", מוסיף ד"ר גיא שלום, רופא במחלקת עור בבית-החולים סורוקה.

וכשזו תמונת המצב, אין פלא שהשוק מוצף במקדמי הגנה (סנני קרינה) מפני השמש. לנדאו ושלום, תמימי דעים. לטענתם, סנני הקרינה השונים הנמכרים כיום אומנם עושים את העבודה, אך הם רק כלי אחד בארגז הכלים להתגוננות מפני השמש. "ניתן להפחית את מקרי הסרטן, דוגמת סרטן הקשקש, באמצעות שימוש נכון בסנני קרינה אך בנוסף לחבישת כובע, הרכבת משקפי שמש, לבישת חולצה עם שרוולים ארוכים והפחתת זמן השהייה בחוץ בין השעות 10:00-16:00", באגודה למלחמה בסרטן משמיעים דברים דומים. "סנני קרינה הם קו ההגנה האחרון מפני נזקי השמש".

שעות החשיפה הן הגורם המשמעותי ביותר לנזקי שמש. לכן, יש להתייחס לסנני הקרינה רק כחלק מאמצעי ההגנה אותם יש לנקוט נגד השמש כששימוש נכון בסנני קרינה עשוי להפחית את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש כמו סרטן עור, הזדקנות מוקדמת של העור ובמיוחד את סכנת הצריבה.

פערים גדולים במחיר

קרינת השמש המגיעה אל פני כדור הארץ, מכילה סוגים שונים של קרניים הנבדלות זו מזו באורכי הגל שלהן. "אורך הגל קובע את התכונות הביולוגיות של הקרניים. כלומר, כיצד הן ישפיעו על עורנו", אומרת ד"ר לנדאו. לדבריה, הקרניים העיקריות המשפיעות על עורנו נקראות קרניים אולטרא סגולות,UV, הנחלקות לשניים: קרניים ארוכות - UVA; וקרניים קצרות - UVB. "קרני UVB אינן חודרות זכוכית, ואילו קרניUVA שיכולות לעבור דרכה, אלא אם כן הזכוכית עברה עיבוד מיוחד. קרני UVA רבות יותר בשעות הבוקר, ואילו ה-UVB מהוות את רוב הקרינה מהשעה 10:00 בבוקר ועד 16:00-17:00 אחר הצהרים". עוד לדבריה, "את הכוויות והשיזוף אנחנו מקבלים בעיקר מקרני UVB. כדי להשתזף תחת קרני UVA צריך לשהות בשמש זמן רב יותר". כך או כך, אומרת לנדאו, שני הסוגים מחוללים נזקים. ואם לא די באלה, לדברי לנדאו בשנים האחרונות הצטרף "אויב" נוסף הנודע בשמו קרינה אינפרא אדומה: IR. "עדיין לא הכול ברור לגבי קרינה זו, אך ככל הנראה נזקיה מתרכזים סביב האצת הזדקנות העור".

כאמור, אחת הדרכים להתגונן מפני השמש הוא מקדם הגנה. המודעות למריחתו הולכת וגוברת. הבעיה היא מחירם המקומם. מבדיקה שערכנו בסניף סופר-פארם בקריית אונו, מצאנו היצע גדול של תכשירים לגוף ולפנים במחירים הנעים בין 20 ל-80 שקל לתכשיר. כך למשל, תרסיס לילדים 200 מ"ל של nivea, מותג מיובא, נמכר ברשת ניו-פארם ב-70 שקל, ואילו תחליב אולטרסול 45 SPF של ד"ר פישר (250 מ"ל), המיוצר בארץ, נמכר למבוגרים בסופר-פארם ב-45 שקל (ראו טבלה).

דני לוזון, משנה למנכ"ל רשת סופר-פארם, החולשת לדבריו על כ-40%-50% משוק מקדמי ההגנה, מסביר כך את מחירם הגבוה: "המחירים הבסיסיים של הספקים - גבוהים. גם רמת הרווחיות הנמוכה של סופר-פארם ממכירת מקדמי הגנה, לא מאפשרת הוזלות מעבר לאלה הקיימות". עוד לדברי לוזון, מקדמי ההגנה כמעט תמיד נמכרים במסגרת מבצע כזה או אחר. "בתחילת הקיץ, התכשירים הללו נמכרים בהנחה של כ-20% בשילוב מתנה כמו צידנית, כובע, שמלת חוף וכיו"ב. בשיא העונה, הם נמכרים בהנחות שנעות סביב 40%-50%". עוד לדבריו, המותגים הנמכרים ברשת על-פי סדר יורד הם: אולטרסול של ד"ר פישר; לייף מותג הבית של סופר-פארם; סקין גארד של קרליין; ו-nivea שהוא מקדם ההגנה המיובא היחיד הנמכר ברשת. לטענת לוזון, "המותג הפרטי שלנו, לייף, זול בכ-25% מהמותגים האחרים ברשת. זה אומנם מרגיז שחקנים אחרים אבל הם עדיין ספקים שלנו. הם יודעים לחיות עם זה". דליה בר-דוד, מנהלת הדרכה ויח"צ אלפא קוסמטיקה, יבואנית nivea, טוענת, בדומה ליבואנים בתחומים אחרים, שלא זול לייבא לישראל. "היבוא כרוך בעלויות שונות כמו שינוע ואישורים ממשרד הבריאות שבאות לידי ביטוי במחיר המומלץ לצרכן".

מגוון מוצרים מוצעים בשוק בהם גם מוצרי מותג פרטי. במקרים בהם מחירי המותג הפרטי נמוכים יותר, כדאי לזכור כי לפעמים מדובר באותו מוצר: מוצרי לייף מיוצרים על-ידי קרליין, יצרנית סקין גארד. גם למותג שופרסל קו מוצרי הגנה מהשמש . עוד נציין כי בסוף העונה, נמכרים מוצרי ההגנה מהשמש בהנחות מפליגות כך שניתן ורצוי להצטייד לשנה הבאה.

סבסוד? לא אצלנו

בישראל, הנחשבת למדינה לוהטת, תמוהה העובדה שדינא דמלכותא החליטה שלא לסבסד את התכשירים הללו במסגרת סל הבריאות ושלא ניתן לרכוש אותם בהנחה עם מרשם רופא. "בארץ, מקדמי הגנה לא מוגדרים כתרופה בניגוד לארה"ב שם מקדם הגנה מעל מספר 7 מוגדר תרופה", אומרת ד"ר לנדאו ומוסיפה, "המדינה מוציאה סכומי עתק על טיפולים בסרטנים שונים, גם כאלה הנגרמים מחשיפה מסוכנת לשמש.

לדברי ד"ר שלום, "סבסוד של מקדמי הגנה יכול לחסוך למדינה כסף רב. אם נותנים לנערה בת 14 סנן קרינה מספר 30 לאורך כל חייה, את התועלת היא תראה כשתגיעה לגיל 60 או 70. הבעיה היא שאף אחד כאן לא חושב 30 ו-40 שנה קדימה. מדובר בסוגיה מצערת לחלוטין ובאחד החסרונות של ניהול תקציב לטווחים קצרים. כשמדברים על בריאות האדם, צריך לחשוב על טווחים ארוכים".

ומה אומרים במשרד הבריאות? "מוצרי ההגנה נכללים בסל הבריאות אולם אינם ממומנים ועל הצרכן לשלם עלות מלאה". עוד נמסר ממשרד הבריאות כי "קופות-החולים מוכרות את התכשירים בהנחות של 35%-75% מהמחיר המרבי לצרכן. עוד נציין כי מנכ"ל משרד הבריאות פעל כבר בשנת 2012 ופנה ליצרני תכשירי ההגנה מהשמש בבקשה להוזיל את המחירים".

כמה עולה להתמרח

7 עובדות על סנני קרינה

1. מה מכילים סנני הקרינה?

סנני הקרינה מכילים רכיבים המונעים את חדירת הקרינה אל תוך שכבות העור. חלק מהמרכיבים מגנים נגד קרניים UVB וחלקם נגד UVA. בשנים האחרונות יש תכשירים שעוזרים לעור להתמודד גם עם נזקי IR.

2. מדד היעילות

כל סנן קרינה המאושר על-ידי משרד הבריאות מכיל על האריזה SPF. זהו מספר המבטא את עוצמת ההגנה של התכשיר כנגד קרינת UVB. בנוסף קיימת כיתובית המציינת אם התכשיר מספק הגנה רחבת טווח. זה מבטא את ההגנה שהתכשיר מקנה מפני קרינת UVA. מספרים גבוהים יותר מבטאים רמת הגנה גבוהה יותר.

3. משמעות המספר

עד לפני כעשור ההמלצה הייתה להשתמש בסנני SPF 15. במעבדה, סננים אלה מונעים חדירה של כ-95% מהקרניים הקצרות. אבל מעבדה לחוד, והחיים לחוד. לפי מחקרים, אנשים לא מורחים כמות מספקת של התכשיר, כך שרמת ההגנה שלו צונחת משמעותית (סנן SPF 25 הופך ל-5). לכן, ככל שמשתמשים בסנן חזק יותר, יש יותר חופש לטעויות בכמות החומר הנמרח. בנוסף, חלק גדול מהסננים לא עמידים במים ובזיעה, ולכן יש לחזור ולמרוח אותם כל 2-3 שעות. ההמלצה היא להשתמש בסנני קרינה SPF 30. תכשירים עם מקדמי הגנה גבוהים יותר מומלצים לבעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן העור. ואגב, בתכשירים בעלי מקדם הגנה הגבוה מ-50 SPF, לא נמצא יתרון משמעותי בהגנה על העור. ההמלצה היא להימרח כחצי שעה לפני היציאה לשמש, פעמיים ברציפות כדי ליצור שכבה נדיבה ואחידה. כדאי להתמרח גם בחורף, ולמי שמתכנן חופשת סקי, כדאי לדעת ששמש אלפית מסוכנת לפחות כמו שמש ישראלית.

4. הגנה על עור הילדים

תינוקות עד גיל חצי שנה לא חושפים לשמש. קיימים תכשירים יעודיים לתינוקות ולילדים מגיל 6 חודשים והם מבוססים בעיקר על מרכיבים פיזיקליים, כאלה שנשארים על פני העור ודוחים את הקרניים באפקט מראה.

5. קרם, ספריי או מגבון?

סנני קרינה באים בתצורות שונות. ההוכחה לגבי היעילות, קיימת בעיקר לגבי סננים בעלי מרקם קרמי. רשות התרופות האמריקאית המפקחת על סנני קרינה בארה"ב טוענת עד היום שסננים בצורות הגשה אחרות - עדיין לא הוכחה יעילותם.

6. יעילות מוצרי הטיפוח

מוצרי טיפוח רבים מכילים רכיבי הגנה מפני השמש, אולם לרוב אינם מעניקים הגנה מספקת. את מסנן הקרינה יש למרוח בנדיבות, מאידך, את קרם הלחות והאיפור מורחים רק במידה הרצויה. כתוצאה מכך, כמות החומר המסנן אינה מספקת את ההגנה הרצויה, בשימוש במוצרים קוסמטיים. לכן יש למרוח את קרם הלחות ולהמתין לספיגתו בעור. לאחר מכן יש למרוח את סנן הקרינה בנדיבות. את המייק-אפ יש למרוח לאחר מריחת סנן הקרינה.

7. סנן טבעי

קיימות הוכחות שמיני מזונות מכילים מרכיבים שיכולים להקנות עמידות בפני קרינה, כמו פוליפנולים בתה או ליקופן בעגבניה. מידת ההגנה שהם מקנים נמוכה מאוד ואין לסמוך עליה בימי הקיץ החמים בישראל.

* באדיבות ד"ר מרינה לנדאו והאגודה למלחמה בסרטן.

עוד כתבות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

בנק אוף אמריקה: השנה צפוי מיתון עולמי חמור בהרבה מזה של 2008

לגבי המצב בארה"ב צופים כלכלני הבנק צמיחה שלילית של 7% ברבעון הראשון, 30%- ברבעון השני, 1%- ברבעון השלישי ולאחר מכן התאוששות וצמיחה של 30% ברבעון הרביעי של השנה ● צמיחת גוש האירו תהיה השנה שלילית בשיעור של 7.6%

הנשיא טראמפ  / צילום: Associated Press

פרשנות: "אור בקצה המנהרה" - או "השבוע העצוב ביותר בחייכם"

את האור רואה הנשיא טראמפ, את העצב רואה הממונה על שירותי הרפואה בממשלו; הנשיא מחפש אופטימיות ושליטה; הרופאים מנסים להגיד את האמת ● אתמול הנשיא כתב לרופאים מרשם: קחו גלולות נגד מלריה, אמר – והשתיק את הרופא הבכיר ביותר סביבו

פול דונובן / צילום: רונן מכלב

"פיזור גיאוגרפי של תיק ההשקעות מעולם לא היה חשוב יותר, גם הזהב יכול להיות שימושי"

פול דונובן, הכלכלן הראשי של בנק UBS, אומר בראיון ל"גלובס" כי "רוב הנתונים הכלכליים מבוססים על סקרים, וצריך להיות אדם מאוד יוצא דופן כדי למלא סקר כשהכלכלה מושבתת" ● בינתיים, ב-UBS ממליצים "ניטרלי" על שוק המניות הגלובלי ו"משקל עודף" על אג"ח חברות בדירוגים גבוהים

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: מי יהיה ממלא מקום ראש הממשלה נתניהו בתקופת הקורונה?

בעקבות אשפוזו של ראש ממשלת בריטניה בשל הידבקותו בנגיף הקורונה, עולה השאלה מי יחליף את רה"מ נתניהו במקרה בו לא יוכל למלא את תפקידו ● במצב בו אין ממלא מקום קבוע, הממשלה הנוכחית תקבע ברוב קולות את זהותו

בדיקות קורונה במקדונלד'ס / צילום: מקדונלד'ס

מבורגרים למטושים: מקדונלד'ס הופכת סניף לדרייב אין בדיקות קורונה

מקדונלד'ס ישראל חוברת לקופת חולים כללית והופכת את סניף המק דרייב שלה בתל שוקת, ליד באר שבע, לדרייב אין לבדיקת קורונה המיועד למבוטחי הקופה שיגיעו עם הפניה מהרופא

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: אזרחי ישראל מקריבים הכול כדי להגן על הקשישים, והמדינה מזניחה אותם

בישראל התרבות השלטת רואה בחיי הקשישים שווי ערך וראויים להארכה כמו של הצעירים, וממילא יש היום את המשאבים במדינה לטפל במבוגרים ● אז מדוע הם בסוף התור? ● דעה

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

האוכל יגיע אחרי החגים? מה עומד מאחורי תורי הענק למשלוחים מהסופר, ולמה אין לזה פתרון

שילוח ההזמנות לבתים הוא דווקא החלק הפשוט בתהליך, צוואר הבקבוק הוא באיסוף רשימת הקניות - הליקוט ● רק תחשבו כמה זמן לוקח לכם למצוא את המוצרים

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים יעמיד הלוואות לעצמאים בהיקף של עד 10,000 שקל

מדובר בהלוואות לתקופה של עד חמש שנים ובריבית של פריים פלוס 1.5% ● המהלך נעשה בשיתוף עם ארגון העצמאים להב

עמיר פרץ ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

פרץ הודיע על פיצול העבודה-מרצ: סיעת העבודה תתמזג לתוך כחול לבן

יו"ר העבודה: "הלכנו לאיחוד כי הייתה סכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה. כיום איננו רואים עין בעין את האופן בו יש לשרת את עם ישראל" ● ח"כ מרב מיכאלי: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

החסכונות נגמרו: הסיבה שהכלכלה לעולם לא תתקן את עצמה

כלכלן אחד טען כי מיתונים הם תוצר שדות מגנטיים על השמש, ואחר הסביר כי מיתון משתולל מפני שאנחנו חוסכים יותר מדי ● אך ישנה סיבה מדוע העולם גולש למיתון, והיא שונה מכל מה שחשבו בכלכלה הקלאסית ● האזינו

אלי דפס / צילום: איל יצהר

יו"ר אל על מזהיר: "אם לא נקבל עזרה בימים הקרובים, החברה עלולה להיסגר"

לפי גורמים, השווי של הסיוע שאליו אל על מכוונת מגיע ל-600 מיליון דולר - פי 6 משוויה של אל על כיום, כשאת חלק מהכסף היא תקבל בהלוואה מבנק דיסקונט, ואת החלק האחר היא מקווה לקבל בהלוואה מהמדינה

מטוס 737-800 מוסב / צילום: תע"א, יח"צ

תע"א קיבלה היתר מיוחד להסב מטוסי נוסעים להטסות מטען

מרבית החברות בענף התעופה השהו או צמצמו דרמטית את הטסות הנוסעים וכעת הפעילות העיקרית היא של הטסות מטען – סגמנט שבימים כתיקונם תופס לא יותר מ-10% מנפח הפעילות של חברות התעופה המסחריות

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

שר המשפטים חתם על תקנות חדשות המקלות על רישום וביטול משכנתאות

מעתה ניתן יהיה לרשום משכנתא באופן מקוון ולבטל, רק על בסיס בקשה ● כך הוחלט במסגרת תקנות שגובשו ע"יי המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

בצל הטענות על חוסר באשראי: מנכ"לי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר ובכירי משרדו

ככל הידוע, הפגישה הייתה ביוזמת שר האוצר, והיא נעשתה על רקע תלונות שנשמעות נגד הבנקים ● אתמול שלח איגוד הבנקים מכתב למנכ"ל האוצר שי באב"ד, שבו שטח את הביקורת שיש לבנקים על תנאי הקרן בערבות המדינה

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: האם נתניהו קרא למגפה "קשקוש" ועוד שמועות קורונה שהגיעו אליכם בווטסאפ

זהירות: הסרטון שבו נתניהו קורא לקורונה "קשקוש" הוא כוזב ● קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

עמנואלה ז'ופרה / צילום: אריאל זנדברג

שגריר האיחוד האירופי: "למדנו מישראל, שהייתה הראשונה להגביל את הכניסה מאזורים חשודים"

לראשונה בתולדות האיחוד האירופי, גבולות נסגרו, והמדינות שוחררו למדיניות פיסקאלית עצמאית ● בראיון ל"גלובס" טוען השגריר לישראל עמנואלה ז'ופרה כי לאיחוד דווקא יש יתרונות בהתמודדות עם המשבר, ומאמין שהוא ייצא ממנו מחוזק ● וגם: מה יש לאירופה ללמוד מישראל?

מגמה הולכת וגוברת של ביקוש לאינטרנט בחברה החרדית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הציבור החרדי מסתער על האינטרנט: המשבר יצר ביקוש שיא

בזק מדווחת על תעבורת אינטרנט בציבור החרדי שצמחה ב-40% ועל עלייה ניכרת בביקושים להתקנות

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

ביטוח לאומי: 2,000 עובדים שהוצאו לחל"ת וכבר הוחזרו - לא יקבלו דמי אבטלה

710 אלף מובטלים יקבלו דמי אבטלה או מקדמות ● הביטוח הלאומי נערך גם לחלוקת המענקים בסך 500 שקל לכל ילד, אך העיכוב בהשלמת החקיקה בכנסת לא יאפשר את העברת המענקים לפני החג

חולה קורונה שמצבו הוחמר מובהל לבית חולים בגרמניה השכנה / צילום: Robert Michael, Associated Press

הגרף היומי: הקורונה קטלנית יותר לגברים. מדוע?

המחקר בנושא הקורונה עדיין בראשיתו, אך ניתוח נתונים ממספר מדינות מראה כי גברים עשויים להימצא בסיכון גבוה משמעותית ללקות בתסמינים חמורים של קורונה ולהיות בסיכון חיים גבוה יותר מאשר נשים

תל השומר - מבט מלמעלה / צילום: יחצ

חברת מגדל נכנסת לשותפות בפרויקט משרדים ומסחר בתל השומר

החברה שילמה 70 מיליון שקל תמורת שני מגרשים שסמוכים לכניסה הראשית למתחם בית החולים ● במקום מתוכנן להיבנות קומפלקס משרדים ומסחר בהשקעה של מאות מיליוני שקלים ● למרות הקורונה, במגדל צופים תשואות עתידיות גבוהות של כ-8.5%